TimeTracker - en to fi translation catalogue (3034 entries)

en: Your session expired or the page was open too long. Please try again.
fi: Istunto on vanhentunut tai sivu oli auki liian kauan. Yritä uudelleen.

en: Administrator access required
fi: Järjestelmänvalvojan käyttöoikeudet vaaditaan

en: Username is required
fi: Käyttäjätunnus vaaditaan

en: User already exists
fi: Käyttäjä on jo olemassa

en: Could not create user due to a database error. Please check server logs.
fi: Käyttäjää ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: User "%(username)s" created successfully
fi: Käyttäjän "%(username)s" luominen onnistui

en: Username already exists
fi: Käyttäjätunnus on jo olemassa

en: Please select a client when enabling client portal access.
fi: Valitse asiakas, kun otat asiakasportaalin käyttöön.

en: Could not update user due to a database error. Please check server logs.
fi: Käyttäjää ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: User "%(username)s" updated successfully
fi: Käyttäjän "%(username)s" päivitys onnistui

en: Cannot delete the last administrator
fi: Viimeistä järjestelmänvalvojaa ei voi poistaa

en: Cannot delete user with existing time entries
fi: Ei voi poistaa käyttäjää, jolla on olemassa olevia aikamerkintöjä

en: Could not delete user due to a database error. Please check server logs.
fi: Käyttäjää ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: User "%(username)s" deleted successfully
fi: Käyttäjän "%(username)s" poistaminen onnistui

en: Telemetry has been enabled. Thank you for helping us improve!
fi: Telemetria on otettu käyttöön. Kiitos, että autat meitä parantamaan!

en: Telemetry has been disabled.
fi: Telemetria on poistettu käytöstä.

en: Invalid timezone: %(timezone)s
fi: Virheellinen aikavyöhyke: %(timezone)s

en: Could not update settings due to a database error. Please check server logs.
fi: Asetuksia ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Settings updated successfully
fi: Asetukset päivitetty onnistuneesti

en: Could not update PDF layout due to a database error.
fi: PDF-asettelua ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi.

en: PDF layout updated successfully
fi: PDF-asettelu päivitetty onnistuneesti

en: Could not reset PDF layout due to a database error.
fi: PDF-asettelua ei voitu nollata tietokantavirheen vuoksi.

en: PDF layout reset to defaults
fi: PDF-asettelu palautettu oletusasetuksiin

en: No logo file selected
fi: Logotiedostoa ei ole valittu

en: Invalid image file.
fi: Virheellinen kuvatiedosto.

en: Could not save logo due to a database error. Please check server logs.
fi: Logoa ei voitu tallentaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Company logo uploaded successfully! You can see it in the "Current Company Logo" section above. It will appear on invoices and PDF documents.
fi: Yrityksen logon lataus onnistui! Näet sen yllä olevassa "Nykyinen yrityksen logo" -osiossa. Se näkyy laskuissa ja PDF-dokumenteissa.

en: Invalid file type. Allowed types: PNG, JPG, JPEG, GIF, SVG, WEBP
fi: Virheellinen tiedostotyyppi. Sallitut tyypit: PNG, JPG, JPEG, GIF, SVG, WEBP

en: Could not remove logo due to a database error. Please check server logs.
fi: Logoa ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Company logo removed successfully. Upload a new logo in the section below if needed.
fi: Yrityksen logon poisto onnistui. Lataa tarvittaessa uusi logo alla olevaan osioon.

en: No logo to remove
fi: Ei poistettavaa logoa

en: Backup failed: archive not created
fi: Varmuuskopiointi epäonnistui: arkistoa ei luotu

en: Backup failed: %(error)s
fi: Varmuuskopiointi epäonnistui: %(error)s

en: Invalid file type
fi: Virheellinen tiedostotyyppi

en: Backup file not found
fi: Varmuuskopiotiedostoa ei löydy

en: Backup "%(filename)s" deleted successfully
fi: Varmuuskopio "%(filename)s" poistettiin onnistuneesti

en: Failed to delete backup: %(error)s
fi: Varmuuskopion poistaminen epäonnistui: %(error)s

en: Invalid file type. Please select a .zip backup archive.
fi: Virheellinen tiedostotyyppi. Valitse .zip-varmuuskopioarkisto.

en: Backup file not found.
fi: Varmuuskopiotiedostoa ei löydy.

en: Invalid file type. Please upload a .zip backup archive.
fi: Virheellinen tiedostotyyppi. Lataa .zip-varmuuskopioarkisto.

en: No backup file provided
fi: Varmuuskopiotiedostoa ei ole toimitettu

en: Restore started. You can monitor progress on this page.
fi: Palautus aloitettu. Voit seurata edistymistä tällä sivulla.

en: OIDC is not enabled. Set AUTH_METHOD to "oidc" or "both".
fi: OIDC ei ole käytössä. Aseta AUTH_METHOD arvoksi "oidc" tai "molemmat".

en: OIDC_ISSUER is not configured
fi: OIDC_ISSUER ei ole määritetty

en: ✓ Discovery document fetched successfully from %(url)s
fi: ✓ Löytöasiakirja haettu onnistuneesti osoitteesta %(url)s

en: ✗ Timeout fetching discovery document from %(url)s
fi: ✗ Aikakatkaisu etsintäasiakirjan hakemisessa osoitteesta %(url)s

en: ✗ Failed to fetch discovery document: %(error)s
fi: ✗ Löytöasiakirjan nouto epäonnistui: %(error)s

en: ✗ Unexpected error: %(error)s
fi: ✗ Odottamaton virhe: %(error)s

en: ✓ OAuth client is registered in application
fi: ✓ OAuth-asiakas on rekisteröity sovellukseen

en: ✗ OAuth client is not registered
fi: ✗ OAuth-asiakasta ei ole rekisteröity

en: ✗ Failed to create OAuth client: %(error)s
fi: ✗ OAuth-asiakkaan luominen epäonnistui: %(error)s

en: ✗ Missing %(endpoint)s in discovery document
fi: ✗ Löytöasiakirjasta puuttuu %(endpoint)s

en: ✓ Scope "%(scope)s" is supported by provider
fi: ✓ Palveluntarjoaja tukee laajuutta "%(scope)s".

en: ⚠ Scope "%(scope)s" may not be supported by provider (supported: %(supported)s)
fi: ⚠ Palveluntarjoaja ei ehkä tue laajuutta "%(scope)s" (tuettu: %(supported)s)

en: ℹ Provider supports claims: %(claims)s
fi: ℹ Palveluntarjoaja tukee vaatimuksia: %(claims)s

en: ✓ Configured %(claim_type)s claim "%(claim_name)s" is supported
fi: ✓ Määritetty %(claim_type)s-vaatimus "%(claim_name)s" on tuettu

en: ⚠ Configured %(claim_type)s claim "%(claim_name)s" not in supported claims list (may still work)
fi: ⚠ Määritetty %(claim_type)s-vaatimus "%(claim_name)s" ei ole tuettujen vaatimusten luettelossa (voi silti toimia)

en: OIDC configuration test completed
fi: OIDC-määritystesti valmis

en: Template name is required
fi: Mallin nimi vaaditaan

en: A template with this name already exists
fi: Tämän niminen malli on jo olemassa

en: Could not create email template due to a database error.
fi: Sähköpostimallia ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi.

en: Email template created successfully
fi: Sähköpostimallin luominen onnistui

en: Could not update email template due to a database error.
fi: Sähköpostimallia ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi.

en: Email template updated successfully
fi: Sähköpostimallin päivitys onnistui

en: Cannot delete template that is in use by invoices or recurring invoices
fi: Laskujen tai toistuvien laskujen käytössä olevaa mallia ei voi poistaa

en: Could not delete email template due to a database error.
fi: Sähköpostimallia ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi.

en: Email template "%(name)s" deleted successfully
fi: Sähköpostimallin "%(name)s" poistaminen onnistui

en: Audit logs table does not exist. Please run: flask db upgrade
fi: Tarkastuslokitaulukkoa ei ole olemassa. Suorita: flask db upgrade

en: Could not create your account due to a database error. Please try again later.
fi: Tiliäsi ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Welcome! Your account has been created.
fi: Tervetuloa! Tilisi on luotu.

en: User not found. Please contact an administrator.
fi: Käyttäjää ei löydy. Ota yhteyttä järjestelmänvalvojaan.

en: Could not update your account role due to a database error.
fi: Tilin roolia ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi.

en: Account is disabled. Please contact an administrator.
fi: Tili on poistettu käytöstä. Ota yhteyttä järjestelmänvalvojaan.

en: Welcome back, %(username)s!
fi: Tervetuloa takaisin, %(username)s!

en: Unexpected error during login. Please try again or check server logs.
fi: Odottamaton virhe kirjautumisen aikana. Yritä uudelleen tai tarkista palvelimen lokit.

en: Goodbye, %(username)s!
fi: Hyvästi, %(username)s!

en: Invalid avatar file type. Allowed: PNG, JPG, JPEG, GIF, WEBP
fi: Virheellinen avatar-tiedostotyyppi. Sallittu: PNG, JPG, JPEG, GIF, WEBP

en: Failed to save avatar on server.
fi: Avatarin tallentaminen palvelimelle epäonnistui.

en: Profile updated successfully
fi: Profiilin päivitys onnistui

en: Could not update your profile due to a database error.
fi: Profiiliasi ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi.

en: Avatar removed
fi: Avatar poistettu

en: Failed to remove avatar.
fi: Avatarin poistaminen epäonnistui.

en: Single Sign-On is not configured yet. Please contact an administrator.
fi: Kertakirjautumista ei ole vielä määritetty. Ota yhteyttä järjestelmänvalvojaan.

en: Single Sign-On is not configured.
fi: Kertakirjautumista ei ole määritetty.

en: Authentication failed: missing issuer or subject claim. Please check OIDC configuration.
fi: Todennus epäonnistui: myöntäjä- tai aihevaatimus puuttuu. Tarkista OIDC-asetukset.

en: User account does not exist and self-registration is disabled.
fi: Käyttäjätiliä ei ole olemassa ja itserekisteröinti on poistettu käytöstä.

en: Could not create your account due to a database error.
fi: Tiliäsi ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi.

en: Unexpected error during SSO login. Please try again or contact support.
fi: Odottamaton virhe SSO-kirjautumisen aikana. Yritä uudelleen tai ota yhteyttä tukeen.

en: You do not have access to this project.
fi: Sinulla ei ole pääsyä tähän projektiin.

en: This project does not have a budget set.
fi: Tälle hankkeelle ei ole asetettu budjettia.

en: Event created successfully
fi: Tapahtuma luotu onnistuneesti

en: Event updated successfully
fi: Tapahtuman päivitys onnistui

en: You do not have permission to delete this event.
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä tapahtumaa.

en: Failed to delete event
fi: Tapahtuman poistaminen epäonnistui

en: Event deleted successfully
fi: Tapahtuman poistaminen onnistui

en: Error deleting event: %(error)s
fi: Virhe poistettaessa tapahtumaa: %(error)s

en: Event moved successfully
fi: Tapahtuma siirrettiin onnistuneesti

en: Event resized successfully
fi: Tapahtuman koon muuttaminen onnistui

en: You do not have permission to view this event.
fi: Sinulla ei ole lupaa tarkastella tätä tapahtumaa.

en: You do not have permission to edit this event.
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä tapahtumaa.

en: Note content cannot be empty
fi: Huomautuksen sisältö ei voi olla tyhjä

en: Note added successfully
fi: Huomautus lisätty onnistuneesti

en: Error adding note
fi: Virhe muistiinpanon lisäämisessä

en: Error adding note: %(error)s
fi: Virhe lisättäessä huomautusta: %(error)s

en: Note does not belong to this client
fi: Huomautus ei kuulu tälle asiakkaalle

en: You do not have permission to edit this note
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä muistiinpanoa

en: Error updating note
fi: Virhe muistiinpanon päivittämisessä

en: Note updated successfully
fi: Huomautus päivitetty onnistuneesti

en: Error updating note: %(error)s
fi: Virhe päivitettäessä huomautusta: %(error)s

en: You do not have permission to delete this note
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä muistiinpanoa

en: Error deleting note
fi: Virhe muistiinpanon poistamisessa

en: Note deleted successfully
fi: Huomautus poistettu onnistuneesti

en: Error deleting note: %(error)s
fi: Virhe poistettaessa huomautusta: %(error)s

en: Please log in to access the client portal.
fi: Kirjaudu sisään päästäksesi asiakasportaaliin.

en: Client portal access is not enabled for your account.
fi: Asiakasportaalin käyttöoikeus ei ole käytössä tililläsi.

en: Your client account is inactive.
fi: Asiakastilisi ei ole aktiivinen.

en: Username and password are required.
fi: Käyttäjätunnus ja salasana vaaditaan.

en: Invalid username or password.
fi: Virheellinen käyttäjätunnus tai salasana.

en: Welcome, %(client_name)s!
fi: Tervetuloa, %(client_name)s!

en: You have been logged out.
fi: Sinut on kirjattu ulos.

en: Invalid or missing password setup token.
fi: Virheellinen tai puuttuu salasanan määritystunnus.

en: Invalid or expired password setup token. Please request a new one.
fi: Virheellinen tai vanhentunut salasanan määritystunnus. Pyydä uusi.

en: Password is required.
fi: Salasana vaaditaan.

en: Password must be at least 8 characters long.
fi: Salasanan tulee olla vähintään 8 merkkiä pitkä.

en: Passwords do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Could not set password due to a database error.
fi: Salasanaa ei voitu asettaa tietokantavirheen vuoksi.

en: Password set successfully! You can now log in to the portal.
fi: Salasana asetettu onnistuneesti! Voit nyt kirjautua sisään portaaliin.

en: Unable to load client portal data.
fi: Asiakasportaalin tietoja ei voi ladata.

en: Invoice not found.
fi: Laskua ei löydy.

en: Quote not found.
fi: Lainausta ei löytynyt.

en: You do not have permission to create clients
fi: Sinulla ei ole lupaa luoda asiakkaita

en: Client name is required
fi: Asiakkaan nimi vaaditaan

en: A client with this name already exists
fi: Tämänniminen asiakas on jo olemassa

en: Invalid hourly rate format
fi: Virheellinen tuntihinnan muoto

en: Prepaid hours must be a positive number.
fi: Ennakkomaksutuntien on oltava positiivinen luku.

en: Prepaid reset day must be between 1 and 28.
fi: Prepaid-nollauspäivän on oltava välillä 1–28.

en: Could not create client due to a database error. Please check server logs.
fi: Asiakasohjelmaa ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: You do not have permission to edit clients
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata asiakkaita

en: Portal username is required when enabling portal access.
fi: Portaalin käyttäjätunnus vaaditaan portaalin käyttöönoton yhteydessä.

en: This portal username is already in use by another client.
fi: Tämä portaalin käyttäjätunnus on jo toisen asiakkaan käytössä.

en: Could not update client due to a database error. Please check server logs.
fi: Asiakasohjelmaa ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: You do not have permission to send portal emails
fi: Sinulla ei ole lupaa lähettää portaalisähköposteja

en: Client portal is not enabled for this client.
fi: Asiakasportaali ei ole käytössä tälle asiakkaalle.

en: Portal username is not set for this client.
fi: Portaalin käyttäjätunnusta ei ole asetettu tälle asiakkaalle.

en: Client email address is not set. Cannot send password setup email.
fi: Asiakkaan sähköpostiosoitetta ei ole asetettu. Salasanan asetussähköpostia ei voi lähettää.

en: Could not generate password setup token due to a database error.
fi: Salasanan määritystunnusta ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi.

en: Password setup email sent successfully to %(email)s
fi: Salasanan asetussähköposti lähetetty onnistuneesti osoitteeseen %(email)s

en: Email server is not configured. Please configure email settings in Admin → Email Configuration or set MAIL_SERVER environment variable.
fi: Sähköpostipalvelinta ei ole määritetty. Määritä sähköpostiasetukset kohdassa Admin → Email Configuration tai aseta MAIL_SERVER-ympäristömuuttuja.

en: Failed to send password setup email. Please check email configuration and server logs for details.
fi: Salasanan asetussähköpostin lähettäminen epäonnistui. Tarkista sähköpostin määritykset ja palvelimen lokit saadaksesi lisätietoja.

en: An error occurred while sending the email: %(error)s
fi: Sähköpostia lähetettäessä tapahtui virhe: %(error)s

en: You do not have permission to archive clients
fi: Sinulla ei ole lupaa arkistoida asiakkaita

en: Client is already inactive
fi: Asiakas on jo epäaktiivinen

en: You do not have permission to activate clients
fi: Sinulla ei ole lupaa aktivoida asiakkaita

en: Client is already active
fi: Asiakas on jo aktiivinen

en: You do not have permission to delete clients
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa asiakkaita

en: Cannot delete client with existing projects
fi: Olemassa olevien projektien asiakasta ei voi poistaa

en: Could not delete client due to a database error. Please check server logs.
fi: Asiakasohjelmaa ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: No clients selected for deletion
fi: Poistettavia asiakkaita ei ole valittu

en: Could not delete clients due to a database error. Please check server logs.
fi: Asiakkaita ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: No clients were deleted
fi: Asiakkaita ei poistettu

en: You do not have permission to change client status
fi: Sinulla ei ole lupaa muuttaa asiakkaan tilaa

en: No clients selected
fi: Asiakkaita ei ole valittu

en: Invalid status
fi: Virheellinen tila

en: Could not update client status due to a database error. Please check server logs.
fi: Asiakkaan tilaa ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: No clients were updated
fi: Asiakkaita ei ole päivitetty

en: Comment content cannot be empty
fi: Kommentin sisältö ei voi olla tyhjä

en: Comment must be associated with a project, task, or quote
fi: Kommentin on liityttävä projektiin, tehtävään tai tarjoukseen

en: Comment cannot be associated with multiple targets
fi: Kommenttia ei voi liittää useisiin kohteisiin

en: Invalid parent comment
fi: Virheellinen vanhemman kommentti

en: Comment added successfully
fi: Kommentti lisätty onnistuneesti

en: Error adding comment
fi: Virhe kommentin lisäämisessä

en: Error adding comment: %(error)s
fi: Virhe lisättäessä kommenttia: %(error)s

en: You do not have permission to edit this comment
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä kommenttia

en: Comment updated successfully
fi: Kommentin päivitys onnistui

en: Error updating comment: %(error)s
fi: Virhe päivitettäessä kommenttia: %(error)s

en: You do not have permission to delete this comment
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä kommenttia

en: Comment deleted successfully
fi: Kommentin poistaminen onnistui

en: Error deleting comment: %(error)s
fi: Virhe poistettaessa kommenttia: %(error)s

en: Contact created successfully
fi: Yhteystietojen luominen onnistui

en: Error creating contact: %(error)s
fi: Virhe luotaessa yhteystietoa: %(error)s

en: Contact updated successfully
fi: Yhteystietojen päivitys onnistui

en: Error updating contact: %(error)s
fi: Virhe päivitettäessä yhteystietoa: %(error)s

en: Contact deleted successfully
fi: Yhteyshenkilön poistaminen onnistui

en: Error deleting contact: %(error)s
fi: Virhe poistettaessa yhteystietoa: %(error)s

en: Contact set as primary
fi: Yhteyshenkilö asetettu ensisijaiseksi

en: Error setting primary contact: %(error)s
fi: Virhe ensisijaisen yhteyshenkilön asettamisessa: %(error)s

en: Communication recorded successfully
fi: Viestintä tallennettu onnistuneesti

en: Error recording communication: %(error)s
fi: Virhe tallennettaessa viestintää: %(error)s

en: Invalid deal value
fi: Virheellinen tarjouksen arvo

en: Deal created successfully
fi: Kauppa luotu onnistuneesti

en: Error creating deal: %(error)s
fi: Virhe tarjouksen luomisessa: %(error)s

en: Deal updated successfully
fi: Sopimuksen päivitys onnistui

en: Error updating deal: %(error)s
fi: Virhe päivitettäessä sopimusta: %(error)s

en: Deal closed as won
fi: Kauppa suljettiin voitettuna

en: Error closing deal: %(error)s
fi: Virhe suljettaessa sopimusta: %(error)s

en: Deal closed as lost
fi: Kauppa päättyi menetettynä

en: Activity recorded successfully
fi: Toiminnan tallennus onnistui

en: Error recording activity: %(error)s
fi: Virhe tallennettaessa toimintaa: %(error)s

en: Category name is required
fi: Luokan nimi vaaditaan

en: Expense category created successfully
fi: Kululuokka luotu onnistuneesti

en: Error creating expense category
fi: Virhe luotaessa kululuokkaa

en: Expense category updated successfully
fi: Kululuokan päivitys onnistui

en: Error updating expense category
fi: Virhe kululuokan päivittämisessä

en: Expense category deactivated successfully
fi: Kululuokka deaktivoitu onnistuneesti

en: Error deactivating expense category
fi: Virhe kululuokan deaktivoinnissa

en: Title is required
fi: Otsikko vaaditaan

en: Category is required
fi: Luokka vaaditaan

en: Amount is required
fi: Määrä vaaditaan

en: Expense date is required
fi: Kulutuspäivä vaaditaan

en: Invalid date format
fi: Virheellinen päivämäärän muoto

en: Invalid amount format
fi: Virheellinen summan muoto

en: Expense created successfully
fi: Kulu luotu onnistuneesti

en: Error creating expense
fi: Virhe kuluja luotaessa

en: You do not have permission to view this expense
fi: Sinulla ei ole lupaa tarkastella tätä kulua

en: You do not have permission to edit this expense
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä kulua

en: Cannot edit approved or reimbursed expenses
fi: Hyväksyttyjä tai korvattuja kuluja ei voi muokata

en: Please fill in all required fields
fi: Täytä kaikki pakolliset kentät

en: Expense updated successfully
fi: Kulujen päivitys onnistui

en: Error updating expense
fi: Virhe kulujen päivittämisessä

en: You do not have permission to delete this expense
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä kulua

en: Cannot delete approved or invoiced expenses
fi: Hyväksyttyjä tai laskutettuja kuluja ei voi poistaa

en: Expense deleted successfully
fi: Kulu poistettu onnistuneesti

en: Error deleting expense
fi: Virhe kulujen poistamisessa

en: No expenses selected for deletion
fi: Poistettavia kuluja ei ole valittu

en: Could not delete expenses due to a database error. Please check server logs.
fi: Kuluja ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Successfully deleted %(count)d expense(s)
fi: %(count)d kulu(tta) poistettu onnistuneesti

en: Skipped %(count)d expense(s): %(errors)s
fi: Ohitettu %(count)d kulu(tta): %(errors)s

en: No expenses selected
fi: Kuluja ei ole valittu

en: Invalid status value
fi: Virheellinen tila-arvo

en: Could not update expenses due to a database error
fi: Kuluja ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi

en: Successfully updated %(count)d expense(s) to %(status)s
fi: %(count)d kulu(t) päivitetty onnistuneesti arvoon %(status)s

en: Skipped %(count)d expense(s) (no permission)
fi: Ohitettu %(count)d kulu(tta) (ei lupaa)

en: Only administrators can approve expenses
fi: Vain järjestelmänvalvojat voivat hyväksyä kulut

en: Only pending expenses can be approved
fi: Vain odottavat kulut voidaan hyväksyä

en: Expense approved successfully
fi: Kulu hyväksytty

en: Error approving expense
fi: Virhe kulujen hyväksymisessä

en: Only administrators can reject expenses
fi: Vain järjestelmänvalvojat voivat hylätä kulut

en: Only pending expenses can be rejected
fi: Vain odottavat kulut voidaan hylätä

en: Rejection reason is required
fi: Hylkäämisen syy vaaditaan

en: Expense rejected
fi: Kulutus hylätty

en: Error rejecting expense
fi: Virhe kulujen hylkäämisessä

en: Only administrators can mark expenses as reimbursed
fi: Vain ylläpitäjät voivat merkitä kulut korvatuiksi

en: Only approved expenses can be marked as reimbursed
fi: Vain hyväksytyt kulut voidaan merkitä korvatuiksi

en: This expense is not marked as reimbursable
fi: Tätä kulua ei ole merkitty korvattavaksi

en: Expense marked as reimbursed
fi: Kulut merkitty korvatuksi

en: Error marking expense as reimbursed
fi: Virhe merkittäessä kuluja korvatuiksi

en: OCR is not available. Please contact your administrator.
fi: OCR ei ole käytettävissä. Ota yhteyttä järjestelmänvalvojaasi.

en: No file provided
fi: Ei tiedostoa

en: No file selected
fi: Tiedostoa ei ole valittu

en: Invalid file type. Allowed types: png, jpg, jpeg, gif, pdf
fi: Virheellinen tiedostotyyppi. Sallitut tyypit: png, jpg, jpeg, gif, pdf

en: Receipt scanned successfully! You can now create an expense with the extracted data.
fi: Kuitti skannattu onnistuneesti! Voit nyt luoda kuluja poimituista tiedoista.

en: Error scanning receipt. Please try again or enter the expense manually.
fi: Virhe skannattaessa kuittia. Yritä uudelleen tai syötä kulut manuaalisesti.

en: No scanned receipt data found. Please scan a receipt first.
fi: Skannattuja kuittitietoja ei löytynyt. Skannaa ensin kuitti.

en: Expense created successfully from scanned receipt
fi: Kulu luotu onnistuneesti skannatusta kuitista

en: SKU already exists. Please use a different SKU.
fi: SKU on jo olemassa. Käytä toista SKU:ta.

en: Stock item created successfully.
fi: Varastotuotteen luominen onnistui.

en: Error creating stock item: %(error)s
fi: Virhe luotaessa varastotuotetta: %(error)s

en: Stock item updated successfully.
fi: Varastotuotteen päivitys onnistui.

en: Error updating stock item: %(error)s
fi: Virhe päivitettäessä varastossa olevaa tuotetta: %(error)s

en: Cannot delete stock item with existing stock or movement history.
fi: Ei voi poistaa varastonimikettä, jolla on olemassa oleva varasto- tai liikehistoria.

en: Stock item deleted successfully.
fi: Varastotuotteen poistaminen onnistui.

en: Error deleting stock item: %(error)s
fi: Virhe varastotuotteen poistamisessa: %(error)s

en: Warehouse code already exists. Please use a different code.
fi: Varastokoodi on jo olemassa. Käytä eri koodia.

en: Warehouse created successfully.
fi: Varaston luominen onnistui.

en: Error creating warehouse: %(error)s
fi: Virhe luotaessa varastoa: %(error)s

en: Warehouse updated successfully.
fi: Varaston päivitys onnistui.

en: Error updating warehouse: %(error)s
fi: Virhe varaston päivityksessä: %(error)s

en: Cannot delete warehouse with existing stock. Please transfer or remove all stock first.
fi: Ei voida poistaa varastoa olemassa olevan varaston kanssa. Siirrä tai poista ensin kaikki varastot.

en: Warehouse deleted successfully.
fi: Varaston poistaminen onnistui.

en: Error deleting warehouse: %(error)s
fi: Virhe varaston poistamisessa: %(error)s

en: Stock movement recorded successfully.
fi: Osakeliikkeen tallennus onnistui.

en: Error recording stock movement: %(error)s
fi: Virhe tallennettaessa varastoliikettä: %(error)s

en: Source and destination warehouses must be different.
fi: Lähde- ja kohdevarastojen on oltava erilaisia.

en: Insufficient stock available in source warehouse.
fi: Lähdevarastossa ei ole riittävästi varastoa.

en: Stock transfer completed successfully.
fi: Varaston siirto onnistui.

en: Error creating transfer: %(error)s
fi: Virhe luotaessa siirtoa: %(error)s

en: Stock adjustment recorded successfully.
fi: Varaston oikaisu tallennettu onnistuneesti.

en: Error recording adjustment: %(error)s
fi: Virhe tallennuksen säätö: %(error)s

en: Reservation fulfilled successfully.
fi: Varaus suoritettu onnistuneesti.

en: Error fulfilling reservation: %(error)s
fi: Virhe varauksen täyttämisessä: %(error)s

en: Reservation cancelled successfully.
fi: Varaus peruutettu onnistuneesti.

en: Error cancelling reservation: %(error)s
fi: Virhe peruutettaessa varausta: %(error)s

en: Supplier created successfully.
fi: Toimittaja luotiin onnistuneesti.

en: Error creating supplier: %(error)s
fi: Virhe luotaessa toimittajaa: %(error)s

en: Supplier code already exists. Please use a different code.
fi: Toimittajakoodi on jo olemassa. Käytä eri koodia.

en: Supplier updated successfully.
fi: Toimittaja päivitetty onnistuneesti.

en: Error updating supplier: %(error)s
fi: Virhe päivitettäessä toimittajaa: %(error)s

en: Cannot delete supplier with associated stock items. Remove items first.
fi: Toimittajaa ja siihen liittyviä varastotuotteita ei voi poistaa. Poista kohteet ensin.

en: Supplier deleted successfully.
fi: Toimittajan poistaminen onnistui.

en: Error deleting supplier: %(error)s
fi: Virhe toimittajan poistamisessa: %(error)s

en: Purchase order created successfully.
fi: Ostotilauksen luominen onnistui.

en: Error creating purchase order: %(error)s
fi: Virhe luotaessa ostotilausta: %(error)s

en: Cannot edit a purchase order that has been received.
fi: Vastaanotettua ostotilausta ei voi muokata.

en: Purchase order updated successfully.
fi: Ostotilauksen päivitys onnistui.

en: Error updating purchase order: %(error)s
fi: Virhe päivitettäessä ostotilausta: %(error)s

en: Purchase order marked as sent.
fi: Ostotilaus merkitty lähetetyksi.

en: Error sending purchase order: %(error)s
fi: Virhe lähetettäessä ostotilausta: %(error)s

en: Purchase order cancelled successfully.
fi: Ostotilaus peruutettu onnistuneesti.

en: Error cancelling purchase order: %(error)s
fi: Virhe ostotilauksen peruuttamisessa: %(error)s

en: Cannot delete a purchase order that has been received. Cancel it instead.
fi: Vastaanotettua ostotilausta ei voi poistaa. Peruuta sen sijaan.

en: Purchase order deleted successfully.
fi: Ostotilauksen poistaminen onnistui.

en: Error deleting purchase order: %(error)s
fi: Virhe poistettaessa ostotilausta: %(error)s

en: Purchase order marked as received and stock updated.
fi: Ostotilaus merkitty vastaanotetuksi ja varasto päivitetty.

en: Error receiving purchase order: %(error)s
fi: Virhe ostotilauksen vastaanottamisessa: %(error)s

en: Project, client name, and due date are required
fi: Projekti, asiakkaan nimi ja eräpäivä vaaditaan

en: Invalid due date format
fi: Virheellinen eräpäivän muoto

en: Invalid tax rate format
fi: Virheellinen veroprosentin muoto

en: Selected project not found
fi: Valittua projektia ei löydy

en: Could not create invoice due to a database error. Please check server logs.
fi: Laskua ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: You do not have permission to view this invoice
fi: Sinulla ei ole lupaa tarkastella tätä laskua

en: You do not have permission to edit this invoice
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä laskua

en: Warning: Could not reserve stock for item %(item)s: %(error)s
fi: Varoitus: Ei voitu varata varastoa tuotteelle %(item)s: %(error)s

en: Could not update invoice due to a database error. Please check server logs.
fi: Laskua ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Invoice updated successfully
fi: Laskun päivitys onnistui

en: Warning: Could not reduce stock for item %(item)s: %(error)s
fi: Varoitus: Tuotteen %(item)s varastoa ei voitu vähentää: %(error)s

en: You do not have permission to delete this invoice
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä laskua

en: Could not delete invoice due to a database error. Please check server logs.
fi: Laskua ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: No invoices selected for deletion
fi: Poistettavia laskuja ei ole valittu

en: Could not delete invoices due to a database error. Please check server logs.
fi: Laskuja ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: No invoices selected
fi: Laskuja ei ole valittu

en: Could not update invoices due to a database error
fi: Laskuja ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi

en: No time entries, costs, expenses, or extra goods selected
fi: Ei valittuja aikamerkintöjä, kuluja, kuluja tai ylimääräisiä tuotteita

en: Could not generate items due to a database error. Please check server logs.
fi: Ei voitu luoda kohteita tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Invoice items generated successfully from time entries and costs
fi: Aikakirjauksista ja kuluista luotu onnistuneesti laskutuskohteet

en: Applied %(hours)s prepaid hours for %(client)s before billing overages.
fi: Käytettiin %(hours)s ennakkoon maksettua tuntia %(client)s:lle ennen laskutusylijäämiä.

en: You do not have permission to export this invoice
fi: Sinulla ei ole lupaa viedä tätä laskua

en: PDF generation failed: %(err)s. Fallback also failed: %(fb)s
fi: PDF:n luominen epäonnistui: %(err)s. Myös varatoimi epäonnistui: %(fb)s

en: You do not have permission to duplicate this invoice
fi: Sinulla ei ole lupaa kopioida tätä laskua

en: Could not duplicate invoice due to a database error. Please check server logs.
fi: Laskua ei voitu kopioida tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Could not finalize duplicated invoice due to a database error. Please check server logs.
fi: Kaksinkertaista laskua ei voitu viimeistellä tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Invoice marked as sent
fi: Lasku merkitty lähetetyksi

en: message
fi: viesti

en: Invoice marked as paid
fi: Lasku merkitty maksetuksi

en: Key and label are required
fi: Avain ja tarra vaaditaan

en: Could not create column due to a database error. Please check server logs.
fi: Saraketta ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Label is required
fi: Tunniste vaaditaan

en: Could not update column due to a database error. Please check server logs.
fi: Saraketta ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: System columns cannot be deleted
fi: Järjestelmäsarakkeita ei voi poistaa

en: Could not delete column due to a database error. Please check server logs.
fi: Saraketta ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Could not toggle column due to a database error. Please check server logs.
fi: Saraketta ei voitu vaihtaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Lead created successfully
fi: Liidi luotu onnistuneesti

en: Error creating lead: %(error)s
fi: Virhe luotaessa liidia: %(error)s

en: Lead updated successfully
fi: Liidin päivitys onnistui

en: Error updating lead: %(error)s
fi: Virhe päivitettäessä liidia: %(error)s

en: Lead has already been converted
fi: Lyijy on jo muunnettu

en: Lead converted to client successfully
fi: Liidi muutettu asiakkaaksi onnistuneesti

en: Error converting lead: %(error)s
fi: Virhe muunnettaessa johtoa: %(error)s

en: Lead converted to deal successfully
fi: Liidi muutettu kaupaksi onnistuneesti

en: Lead marked as lost
fi: Lyijy merkitty kadonneeksi

en: Error marking lead as lost: %(error)s
fi: Virhe merkittäessä johtoa kadonneeksi: %(error)s

en: Mileage entry created successfully
fi: Ajokilometrit luotiin onnistuneesti

en: Error creating mileage entry
fi: Virhe luotaessa mittarilukematietoa

en: You do not have permission to view this mileage entry
fi: Sinulla ei ole lupaa tarkastella tätä mittarilukematietoa

en: You do not have permission to edit this mileage entry
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä mittarilukematietoa

en: Cannot edit approved or reimbursed mileage entries
fi: Ei voi muokata hyväksyttyjä tai korvattuja kilometrimääriä

en: Mileage entry updated successfully
fi: Ajokilometrit päivitetty onnistuneesti

en: Error updating mileage entry
fi: Virhe päivitettäessä mittarilukematietoa

en: You do not have permission to delete this mileage entry
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä mittarilukematietoa

en: Mileage entry deleted successfully
fi: Ajokilometrimerkintä poistettu onnistuneesti

en: Error deleting mileage entry
fi: Virhe poistettaessa mittarilukematietoa

en: No mileage entries selected for deletion
fi: Poistettavia kilometrimerkintöjä ei ole valittu

en: Could not delete mileage entries due to a database error. Please check server logs.
fi: Ajokilometrejä ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Successfully deleted %(count)d mileage entr%(plural)s
fi: %(count)d mittarilukema entr%(plural)s poistettu onnistuneesti

en: Skipped %(count)d mileage entr%(plural)s: %(errors)s
fi: Ohitettu %(count)d mittarilukema %(plural)s: %(errors)s

en: No mileage entries selected
fi: Kilometrejä ei ole valittu

en: Could not update mileage entries due to a database error
fi: Ajokilometrejä ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi

en: Successfully updated %(count)d mileage entr%(plural)s to %(status)s
fi: %(count)d mittarilukema entr%(plural)s päivitetty onnistuneesti arvoon %(status)s

en: Skipped %(count)d mileage entr%(plural)s (no permission)
fi: Ohitettu %(count)d mittarilukema %(plural)s (ei lupaa)

en: Only administrators can approve mileage entries
fi: Vain ylläpitäjät voivat hyväksyä ajokilometrejä

en: Only pending mileage entries can be approved
fi: Vain vireillä olevat kilometrimäärät voidaan hyväksyä

en: Mileage entry approved successfully
fi: Kilometrimerkintä hyväksytty

en: Error approving mileage entry
fi: Virhe ajokilometrimerkinnän hyväksymisessä

en: Only administrators can reject mileage entries
fi: Vain järjestelmänvalvojat voivat hylätä kilometrimerkintöjä

en: Only pending mileage entries can be rejected
fi: Vain vireillä olevat kilometrimerkinnät voidaan hylätä

en: Mileage entry rejected
fi: Kilometrimerkintä hylätty

en: Error rejecting mileage entry
fi: Virhe evättäessä kilometrimäärää

en: Only administrators can mark mileage entries as reimbursed
fi: Vain ylläpitäjät voivat merkitä kilometrimerkinnät hyvitetyiksi

en: Only approved mileage entries can be marked as reimbursed
fi: Vain hyväksytyt kilometrimäärät voidaan merkitä hyvitetyiksi

en: Mileage entry marked as reimbursed
fi: Kilometrimerkintä merkitty hyvitetyksi

en: Error marking mileage entry as reimbursed
fi: Virhe merkittäessä kilometrimerkintää hyvitetyksi

en: Quote title and client are required
fi: Tarjouksen nimi ja asiakas vaaditaan

en: Selected client not found
fi: Valittua asiakasta ei löydy

en: Invalid total amount format
fi: Virheellinen kokonaissumman muoto

en: Invalid estimated hours format
fi: Virheellinen arvioitu tuntimuoto

en: Invalid date format for valid until
fi: Virheellinen päivämäärämuoto voimassa olevalle asti

en: Could not create quote due to a database error. Please check server logs.
fi: Lainausta ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Quote created successfully
fi: Lainaus luotu onnistuneesti

en: Only draft quotes can be edited
fi: Vain lainausluonnoksia voidaan muokata

en: Could not update quote due to a database error. Please check server logs.
fi: Lainausta ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Quote updated successfully
fi: Lainaus päivitetty onnistuneesti

en: Only draft quotes can be sent
fi: Vain tarjousluonnoksia voidaan lähettää

en: Could not send quote due to a database error. Please check server logs.
fi: Tarjousta ei voitu lähettää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Quote sent successfully
fi: Lainaus lähetetty onnistuneesti

en: This quote cannot be accepted
fi: Tätä lainausta ei voida hyväksyä

en: Could not accept quote: %(error)s
fi: Tarjousta ei voitu hyväksyä: %(error)s

en: Could not accept quote due to a database error. Please check server logs.
fi: Tarjousta ei voitu hyväksyä tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Quote accepted and project created successfully
fi: Tarjous hyväksytty ja projekti luotu onnistuneesti

en: This quote cannot be rejected
fi: Tätä lainausta ei voi hylätä

en: Could not reject quote: %(error)s
fi: Lainausta ei voitu hylätä: %(error)s

en: Could not reject quote due to a database error. Please check server logs.
fi: Tarjousta ei voitu hylätä tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Quote rejected
fi: Lainaus hylätty

en: Only draft or rejected quotes can be deleted
fi: Vain luonnokset tai hylätyt lainaukset voidaan poistaa

en: Could not delete quote due to a database error. Please check server logs.
fi: Lainausta ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Quote deleted successfully
fi: Lainaus poistettu onnistuneesti

en: Invalid from date format
fi: Virheellinen päivämäärämuoto

en: Invalid to date format
fi: Virheellinen päivämäärämuoto

en: You do not have permission to view this payment
fi: Sinulla ei ole lupaa tarkastella tätä maksua

en: Invoice, amount, and payment date are required
fi: Lasku, summa ja maksupäivä vaaditaan

en: Selected invoice not found
fi: Valittua laskua ei löydy

en: You do not have permission to add payments to this invoice
fi: Sinulla ei ole oikeutta lisätä maksuja tähän laskuun

en: Payment amount must be greater than zero
fi: Maksun summan on oltava suurempi kuin nolla

en: Invalid payment amount
fi: Virheellinen maksusumma

en: Invalid payment date format
fi: Virheellinen maksupäivän muoto

en: Gateway fee cannot be negative
fi: Yhdyskäytävämaksu ei voi olla negatiivinen

en: Invalid gateway fee amount
fi: Virheellinen yhdyskäytävämaksun määrä

en: Could not create payment due to a database error. Please check server logs.
fi: Maksua ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: You do not have permission to edit this payment
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä maksua

en: Could not update payment due to a database error. Please check server logs.
fi: Maksua ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Payment updated successfully
fi: Maksu päivitetty onnistuneesti

en: You do not have permission to delete this payment
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä maksua

en: Could not delete payment due to a database error. Please check server logs.
fi: Maksua ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Payment deleted successfully
fi: Maksun poistaminen onnistui

en: No payments selected for deletion
fi: Poistettavia maksuja ei ole valittu

en: Could not delete payments due to a database error. Please check server logs.
fi: Maksuja ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: No payments selected
fi: Maksuja ei ole valittu

en: Could not update payments due to a database error
fi: Maksuja ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi

en: Start date must be before end date
fi: Aloituspäivän on oltava ennen lopetuspäivää

en: No per diem rate found for this location. Please configure rates first.
fi: Tästä sijainnista ei löytynyt päivärahaa. Määritä hinnat ensin.

en: Per diem claim created successfully
fi: Päivärahavaatimus luotu onnistuneesti

en: Error creating per diem claim
fi: Virhe luotaessa päivärahavaatimusta

en: You do not have permission to view this per diem claim
fi: Sinulla ei ole lupaa tarkastella tätä päivärahavaatimusta

en: You do not have permission to edit this per diem claim
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä päivärahavaatimusta

en: Cannot edit approved or reimbursed per diem claims
fi: Ei voi muokata hyväksyttyjä tai korvattuja päivärahavaatimuksia

en: Per diem claim updated successfully
fi: Päivärahavaatimus päivitetty onnistuneesti

en: Error updating per diem claim
fi: Virhe päivitettäessä päivärahavaatimusta

en: You do not have permission to delete this per diem claim
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä päivärahavaatimusta

en: Per diem claim deleted successfully
fi: Päivärahavaatimus poistettu onnistuneesti

en: Error deleting per diem claim
fi: Virhe päivärahahakemuksen poistamisessa

en: No per diem claims selected for deletion
fi: Päivärahavaatimuksia ei ole valittu poistettavaksi

en: Could not delete per diem claims due to a database error. Please check server logs.
fi: Päivärahavaatimuksia ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Successfully deleted %(count)d per diem claim(s)
fi: %(count)d päivärahavaatimus(tta) poistettu onnistuneesti

en: Skipped %(count)d per diem claim(s): %(errors)s
fi: Ohitettu %(count)d päivärahavaatimus(t): %(errors)s

en: No per diem claims selected
fi: Päivärahavaatimuksia ei ole valittu

en: Could not update per diem claims due to a database error
fi: Päivärahavaatimuksia ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi

en: Successfully updated %(count)d per diem claim(s) to %(status)s
fi: %(count)d päivärahavaatimus(t) päivitetty onnistuneesti arvoon %(status)s

en: Skipped %(count)d per diem claim(s) (no permission)
fi: Ohitettu %(count)d päivärahavaatimus(ta) (ei lupaa)

en: Only administrators can approve per diem claims
fi: Vain ylläpitäjät voivat hyväksyä päivärahahakemukset

en: Only pending per diem claims can be approved
fi: Vain vireillä olevat päivärahahakemukset voidaan hyväksyä

en: Per diem claim approved successfully
fi: Päivärahahakemus hyväksytty

en: Error approving per diem claim
fi: Virhe päivärahahakemuksen hyväksymisessä

en: Only administrators can reject per diem claims
fi: Vain ylläpitäjät voivat hylätä päivärahahakemukset

en: Only pending per diem claims can be rejected
fi: Vain vireillä olevat päivärahahakemukset voidaan hylätä

en: Per diem claim rejected
fi: Päivärahavaatimus hylätty

en: Error rejecting per diem claim
fi: Virhe päivärahahakemuksen hylkäämisessä

en: Per diem rate created successfully
fi: Päivärahan luominen onnistui

en: Error creating per diem rate
fi: Virhe luotaessa päivärahaa

en: Per diem rate updated successfully
fi: Päivämäärän päivitys onnistui

en: Error updating per diem rate
fi: Virhe päivitettäessä päivärahaa

en: Cannot delete rate: It is being used by %(count)d per diem claim(s). Deactivate it instead.
fi: Korkoa ei voi poistaa: %(count)d päivärahavaatimuksen käyttää sitä. Sen sijaan deaktivoi se.

en: Per diem rate deleted successfully
fi: Päivämäärän poistaminen onnistui

en: Error deleting per diem rate
fi: Virhe päivärahaa poistettaessa

en: You do not have permission to access this page
fi: Sinulla ei ole lupaa käyttää tätä sivua

en: Role name is required
fi: Roolin nimi vaaditaan

en: A role with this name already exists
fi: Tämän niminen rooli on jo olemassa

en: Could not create role due to a database error
fi: Roolia ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi

en: Role created successfully
fi: Rooli luotiin onnistuneesti

en: System roles cannot be edited
fi: Järjestelmärooleja ei voi muokata

en: Could not update role due to a database error
fi: Roolia ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi

en: Role updated successfully
fi: Roolin päivitys onnistui

en: You do not have permission to perform this action
fi: Sinulla ei ole lupaa suorittaa tätä toimintoa

en: System roles cannot be deleted
fi: Järjestelmärooleja ei voi poistaa

en: Cannot delete role that is assigned to users. Please reassign users first.
fi: Käyttäjille määritettyä roolia ei voi poistaa. Määritä ensin käyttäjät uudelleen.

en: Could not delete role due to a database error
fi: Roolia ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi

en: Role "%(name)s" deleted successfully
fi: Rooli "%(name)s" poistettiin onnistuneesti

en: Could not update user roles due to a database error
fi: Käyttäjärooleja ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi

en: User roles updated successfully
fi: Käyttäjäroolien päivitys onnistui

en: Project name and client are required
fi: Projektin nimi ja asiakas vaaditaan

en: Invalid budget amount
fi: Virheellinen budjettisumma

en: Invalid budget threshold percent (0-100)
fi: Virheellinen budjetin kynnysprosentti (0–100)

en: A project with this name already exists
fi: Tämän niminen projekti on jo olemassa

en: Project code already in use
fi: Projektikoodi on jo käytössä

en: Could not create project due to a database error. Please check server logs.
fi: Projektia ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Could not update project due to a database error. Please check server logs.
fi: Projektia ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: You do not have permission to archive projects
fi: Sinulla ei ole lupaa arkistoida projekteja

en: Project is already archived
fi: Projekti on jo arkistoitu

en: You do not have permission to unarchive projects
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa projekteja arkistosta

en: Project is already active
fi: Projekti on jo aktiivinen

en: You do not have permission to deactivate projects
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa projekteja käytöstä

en: Project is already inactive
fi: Projekti on jo epäaktiivinen

en: You do not have permission to activate projects
fi: Sinulla ei ole lupaa aktivoida projekteja

en: Cannot delete project with existing time entries
fi: Projektia, jossa on olemassa olevia aikamerkintöjä, ei voi poistaa

en: Could not delete project due to a database error. Please check server logs.
fi: Projektia ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: You do not have permission to delete projects
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa projekteja

en: No projects selected for deletion
fi: Poistettavia projekteja ei ole valittu

en: Could not delete projects due to a database error. Please check server logs.
fi: Projekteja ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: No projects were deleted
fi: Projekteja ei poistettu

en: You do not have permission to change project status
fi: Sinulla ei ole lupaa muuttaa projektin tilaa

en: No projects selected
fi: Ei valittuja projekteja

en: Could not update project status due to a database error. Please check server logs.
fi: Projektin tilaa ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: No projects were updated
fi: Projekteja ei ole päivitetty

en: Project is already in favorites
fi: Projekti on jo suosikeissa

en: Project added to favorites
fi: Projekti lisätty suosikkeihin

en: Failed to add project to favorites
fi: Projektin lisääminen suosikkeihin epäonnistui

en: Project is not in favorites
fi: Projekti ei ole suosikeissa

en: Project removed from favorites
fi: Projekti poistettu suosikeista

en: Failed to remove project from favorites
fi: Projektin poistaminen suosikeista epäonnistui

en: Description, category, amount, and date are required
fi: Kuvaus, luokka, määrä ja päivämäärä vaaditaan

en: Could not add cost due to a database error. Please check server logs.
fi: Kustannuksia ei voitu lisätä tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Cost added successfully
fi: Kustannukset lisätty onnistuneesti

en: Cost not found
fi: Hintaa ei löytynyt

en: You do not have permission to edit this cost
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä hintaa

en: Could not update cost due to a database error. Please check server logs.
fi: Kustannuksia ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Cost updated successfully
fi: Hinta päivitetty onnistuneesti

en: You do not have permission to delete this cost
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä hintaa

en: Cannot delete cost that has been invoiced
fi: Laskutettua kulua ei voi poistaa

en: Could not delete cost due to a database error. Please check server logs.
fi: Kustannuksia ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Name and unit price are required
fi: Nimi ja yksikköhinta vaaditaan

en: Invalid quantity format
fi: Virheellinen määrän muoto

en: Invalid unit price format
fi: Virheellinen yksikköhinnan muoto

en: Could not add extra good due to a database error. Please check server logs.
fi: Ei voitu lisätä ylimääräistä hyvää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Extra good added successfully
fi: Erittäin hyvä lisätty onnistuneesti

en: Extra good not found
fi: Erittäin hyvää ei löytynyt

en: You do not have permission to edit this extra good
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä ylimääräistä tuotetta

en: Could not update extra good due to a database error. Please check server logs.
fi: Ei voitu päivittää erityisen hyvin tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Extra good updated successfully
fi: Erittäin hyvä päivitys onnistuneesti

en: You do not have permission to delete this extra good
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä ylimääräistä tuotetta

en: Cannot delete extra good that has been added to an invoice
fi: Laskuun lisättyä ylimääräistä tuotetta ei voi poistaa

en: Could not delete extra good due to a database error. Please check server logs.
fi: Erityistä hyvää ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Project not found
fi: Projektia ei löydy

en: Project created successfully
fi: Projekti luotu onnistuneesti

en: Invalid discount amount format
fi: Virheellinen alennussumman muoto

en: Quote must be approved before it can be sent
fi: Tarjous on hyväksyttävä ennen kuin se voidaan lähettää

en: Cannot send quote: %(error)s
fi: Tarjousta ei voi lähettää: %(error)s

en: You do not have permission to upload attachments to this quote
fi: Sinulla ei ole lupaa ladata liitteitä tähän lainaukseen

en: File type not allowed
fi: Tiedostotyyppiä ei sallita

en: File size exceeds maximum allowed size (10 MB)
fi: Tiedoston koko ylittää suurimman sallitun koon (10 Mt)

en: Could not upload attachment due to a database error. Please check server logs.
fi: Liitettä ei voitu ladata tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Attachment uploaded successfully
fi: Liite lähetetty onnistuneesti

en: You do not have permission to download this attachment
fi: Sinulla ei ole lupaa ladata tätä liitettä

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: You do not have permission to delete this attachment
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä liitettä

en: Could not delete attachment due to a database error. Please check server logs.
fi: Liitettä ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Attachment deleted successfully
fi: Liitteen poistaminen onnistui

en: You do not have permission to request approval for this quote
fi: Sinulla ei ole lupaa pyytää hyväksyntää tälle tarjoukselle

en: This quote does not require approval
fi: Tämä tarjous ei vaadi hyväksyntää

en: Cannot request approval: %(error)s
fi: Ei voida pyytää hyväksyntää: %(error)s

en: Could not request approval due to a database error. Please check server logs.
fi: Ei voitu pyytää hyväksyntää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Approval requested successfully
fi: Hyväksyntäpyyntö onnistui

en: This quote is not pending approval
fi: Tämä tarjous ei odota hyväksyntää

en: Cannot approve quote: %(error)s
fi: Tarjousta ei voida hyväksyä: %(error)s

en: Could not approve quote due to a database error. Please check server logs.
fi: Tarjousta ei voitu hyväksyä tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Quote approved successfully
fi: Tarjous hyväksytty

en: Cannot reject quote: %(error)s
fi: Tarjousta ei voi hylätä: %(error)s

en: Quote approval rejected
fi: Lainauksen hyväksyntä hylätty

en: Could not create template due to a database error. Please check server logs.
fi: Mallia ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Template created successfully
fi: Malli luotiin onnistuneesti

en: You do not have permission to create a template from this quote
fi: Sinulla ei ole lupaa luoda mallia tästä lainauksesta

en: Could not save template due to a database error. Please check server logs.
fi: Mallia ei voitu tallentaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Template saved successfully
fi: Malli tallennettu onnistuneesti

en: You do not have permission to export this quote
fi: Sinulla ei ole lupaa viedä tätä tarjousta

en: Error generating PDF: %(error)s
fi: Virhe PDF:n luomisessa: %(error)s

en: Recipient email address is required
fi: Vastaanottajan sähköpostiosoite vaaditaan

en: Quote sent successfully to %(email)s
fi: Tarjous lähetetty onnistuneesti osoitteeseen %(email)s

en: Failed to send quote: %(error)s
fi: Tarjouksen lähettäminen epäonnistui: %(error)s

en: Error sending email: %(error)s
fi: Virhe lähetettäessä sähköpostia: %(error)s

en: You do not have permission to duplicate this quote
fi: Sinulla ei ole lupaa kopioida tätä lainausta

en: Could not duplicate quote due to a database error. Please check server logs.
fi: Lainausta ei voitu kopioida tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Could not finalize duplicated quote due to a database error. Please check server logs.
fi: Kopioitua tarjousta ei voitu viimeistellä tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Quote %(quote_number)s created as duplicate
fi: Lainaus %(quote_number)s luotiin kaksoiskappaleena

en: Please select an action and at least one quote
fi: Valitse toiminto ja vähintään yksi tarjous

en: Invalid quote IDs
fi: Virheelliset lainaustunnukset

en: No quotes found or you do not have permission
fi: Lainauksia ei löytynyt tai sinulla ei ole lupaa

en: Duplicated %(count)d quote(s)
fi: Kopioitu %(count)d lainaus

en: Failed to duplicate %(count)d quote(s)
fi: %(count)d lainauksen kopiointi epäonnistui

en: Error duplicating quotes
fi: Virhe lainausmerkkien kopioinnissa

en: Marked %(count)d quote(s) as sent
fi: %(count)d lainaus merkittiin lähetetyksi

en: Could not mark %(count)d quote(s) as sent
fi: %(count)d lainausta ei voitu merkitä lähetetyksi

en: Error updating quotes
fi: Virhe tarjousten päivittämisessä

en: Deleted %(count)d quote(s)
fi: %(count)d lainaus poistettu

en: Could not delete %(count)d quote(s) (may be in use)
fi: Ei voitu poistaa %(count)d lainausta (saattaa olla käytössä)

en: Error deleting quotes
fi: Virhe lainausmerkkejä poistettaessa

en: Invalid action
fi: Virheellinen toiminto

en: Name, project, client, frequency, and next run date are required
fi: Nimi, projekti, asiakas, taajuus ja seuraava suorituspäivä ovat pakollisia

en: Invalid next run date format
fi: Virheellinen seuraavan suorituspäivän muoto

en: Invalid end date format
fi: Virheellinen lopetuspäivän muoto

en: Selected project or client not found
fi: Valittua projektia tai asiakasta ei löydy

en: Could not create recurring invoice due to a database error. Please check server logs.
fi: Toistuvaa laskua ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: You do not have permission to view this recurring invoice
fi: Sinulla ei ole lupaa tarkastella tätä toistuvaa laskua

en: You do not have permission to edit this recurring invoice
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä toistuvaa laskua

en: Could not update recurring invoice due to a database error. Please check server logs.
fi: Toistuvaa laskua ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Recurring invoice updated successfully
fi: Toistuvan laskun päivitys onnistui

en: You do not have permission to delete this recurring invoice
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä toistuvaa laskua

en: Could not delete recurring invoice due to a database error. Please check server logs.
fi: Toistuvaa laskua ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Could not delete filter due to a database error
fi: Suodatinta ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi

en: Setup complete! Thank you for helping us improve TimeTracker.
fi: Asennus valmis! Kiitos, että autat meitä parantamaan TimeTrackeria.

en: Setup complete! Telemetry is disabled.
fi: Asennus valmis! Telemetria on poissa käytöstä.

en: Project and task name are required
fi: Projektin ja tehtävän nimi vaaditaan

en: Selected project does not exist
fi: Valittua projektia ei ole olemassa

en: Could not create task due to a database error. Please check server logs.
fi: Tehtävää ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: You do not have access to this task
fi: Sinulla ei ole pääsyä tähän tehtävään

en: You can only edit tasks you created
fi: Voit muokata vain luomiasi tehtäviä

en: Task name is required
fi: Tehtävän nimi on pakollinen

en: Project is required
fi: Projekti vaaditaan

en: Selected project does not exist or is inactive
fi: Valittua projektia ei ole olemassa tai se ei ole aktiivinen

en: Could not update status due to a database error. Please check server logs.
fi: Tilaa ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Could not update task due to a database error. Please check server logs.
fi: Tehtävää ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: You do not have permission to update this task
fi: Sinulla ei ole lupaa päivittää tätä tehtävää

en: You can only update tasks you created
fi: Voit päivittää vain luomiasi tehtäviä

en: You can only assign tasks you created
fi: Voit määrittää vain itse luomiasi tehtäviä

en: Selected user does not exist
fi: Valittua käyttäjää ei ole olemassa

en: Task unassigned
fi: Tehtävää ei ole määritetty

en: You can only delete tasks you created
fi: Voit poistaa vain luomiasi tehtäviä

en: Cannot delete task with existing time entries
fi: Tehtävää ei voi poistaa olemassa olevilla aikamerkinnöillä

en: Could not delete task due to a database error. Please check server logs.
fi: Tehtävää ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: No tasks selected for deletion
fi: Poistettavia tehtäviä ei ole valittu

en: Could not delete tasks due to a database error. Please check server logs.
fi: Tehtäviä ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: No tasks selected
fi: Tehtäviä ei ole valittu

en: Could not update tasks due to a database error
fi: Tehtäviä ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi

en: Invalid priority value
fi: Virheellinen prioriteettiarvo

en: No user selected for assignment
fi: Käyttäjää ei ole valittu tehtävään

en: Invalid user selected
fi: Virheellinen käyttäjä valittu

en: Could not assign tasks due to a database error
fi: Tehtäviä ei voitu määrittää tietokantavirheen vuoksi

en: No project selected
fi: Projektia ei ole valittu

en: Invalid project selected
fi: Virheellinen projekti valittu

en: Could not move tasks due to a database error
fi: Tehtäviä ei voitu siirtää tietokantavirheen vuoksi

en: Only administrators can view all overdue tasks
fi: Vain järjestelmänvalvojat voivat tarkastella kaikkia myöhässä olevia tehtäviä

en: Could not create template due to a database error
fi: Mallia ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi

en: Could not update template due to a database error
fi: Mallia ei voitu päivittää tietokantavirheen vuoksi

en: Could not delete template due to a database error
fi: Mallia ei voitu poistaa tietokantavirheen vuoksi

en: Cannot start timer for an archived project. Please unarchive the project first.
fi: Arkistoidun projektin ajastinta ei voi käynnistää. Poista projektin arkisto ensin.

en: Cannot start timer for an inactive project
fi: Ei voi käynnistää ajastinta ei-aktiiviselle projektille

en: Selected task is invalid for the chosen project
fi: Valittu tehtävä on virheellinen valitulle projektille

en: You already have an active timer. Stop it before starting a new one.
fi: Sinulla on jo aktiivinen ajastin. Lopeta se ennen kuin aloitat uuden.

en: Could not start timer due to a database error. Please check server logs.
fi: Ei voitu käynnistää ajastinta tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Template must have a project to start a timer
fi: Mallissa on oltava projekti ajastimen käynnistämiseksi

en: Cannot start timer for this project
fi: Tämän projektin ajastinta ei voi käynnistää

en: No active timer to stop
fi: Ei aktiivista pysäytysajastinta

en: You can only edit your own timers
fi: Voit muokata vain omia ajastimia

en: Invalid task selected for the chosen project
fi: Virheellinen tehtävä valittu valitulle projektille

en: Start time cannot be in the future
fi: Aloitusaika ei voi olla tulevaisuudessa

en: Invalid start date/time format
fi: Virheellinen aloituspäivän/kellonajan muoto

en: End time must be after start time
fi: Päättymisajan on oltava alkamisajan jälkeen

en: Invalid end date/time format
fi: Virheellinen lopetuspäivän/ajan muoto

en: Could not update timer due to a database error. Please check server logs.
fi: Ajastimen päivittäminen epäonnistui tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Timer updated successfully
fi: Ajastimen päivitys onnistui

en: You can only delete your own timers
fi: Voit poistaa vain omat ajastimesi

en: Cannot delete an active timer
fi: Aktiivista ajastinta ei voi poistaa

en: Could not delete timer due to a database error. Please check server logs.
fi: Ajastimen poistaminen epäonnistui tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: All fields are required
fi: Kaikki kentät ovat pakollisia

en: Cannot create time entries for an archived project. Please unarchive the project first.
fi: Arkistoidulle projektille ei voi luoda aikamerkintöjä. Poista projektin arkisto ensin.

en: Cannot create time entries for an inactive project
fi: Ei voi luoda aikamerkintöjä ei-aktiiviselle projektille

en: Invalid task selected
fi: Virheellinen tehtävä valittu

en: Invalid date/time format
fi: Virheellinen päivämäärän/ajan muoto

en: Could not create manual entry due to a database error. Please check server logs.
fi: Käsinsyöttöä ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: End date must be after or equal to start date
fi: Päättymispäivän on oltava aloituspäivämäärää myöhempi tai yhtä suuri kuin se

en: Date range cannot exceed 31 days
fi: Ajanjakso ei saa ylittää 31 päivää

en: Invalid time format
fi: Virheellinen ajan muoto

en: No valid dates found in the selected range
fi: Valitulta alueelta ei löytynyt kelvollisia päivämääriä

en: Could not create bulk entries due to a database error. Please check server logs.
fi: Joukkomerkintöjä ei voitu luoda tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: An error occurred while creating bulk entries. Please try again.
fi: Joukkomerkintöjä luotaessa tapahtui virhe. Yritä uudelleen.

en: You can only duplicate your own timers
fi: Voit kopioida vain omia ajastimesi

en: You can only resume your own timers
fi: Voit jatkaa vain omia ajastimiasi

en: Project no longer exists
fi: Projektia ei ole enää olemassa

en: Could not resume timer due to a database error. Please check server logs.
fi: Ajastimen käynnistämistä ei voitu jatkaa tietokantavirheen vuoksi. Tarkista palvelimen lokit.

en: Timer stopped successfully
fi: Ajastin pysähtyi onnistuneesti

en: Invalid timezone selected
fi: Virheellinen aikavyöhyke valittu

en: Standard hours per day must be between 0.5 and 24
fi: Vuorokauden normaalituntien on oltava 0,5–24

en: Settings saved successfully
fi: Asetukset tallennettu onnistuneesti

en: Error saving settings
fi: Virhe asetusten tallentamisessa

en: Error saving settings: %(error)s
fi: Virhe tallennettaessa asetuksia: %(error)s

en: Preferences updated
fi: Asetukset päivitetty

en: Language updated successfully
fi: Kielen päivitys onnistui

en: Invalid language
fi: Virheellinen kieli

en: Language updated to %(language)s
fi: Kieleksi päivitetty %(language)s

en: Webhook name is required
fi: Webhook-nimi vaaditaan

en: Webhook URL is required
fi: Webhookin URL-osoite vaaditaan

en: At least one event must be selected
fi: Vähintään yksi tapahtuma on valittava

en: Webhook created successfully
fi: Webhook luotiin onnistuneesti

en: Error creating webhook
fi: Virhe luotaessa webhookia

en: Error creating webhook: %(error)s
fi: Virhe luotaessa webhookia: %(error)s

en: Access denied
fi: Käyttö estetty

en: Webhook updated successfully
fi: Webhookin päivitys onnistui

en: Error updating webhook: %(error)s
fi: Virhe päivitettäessä webhookia: %(error)s

en: Webhook deleted successfully
fi: Webhookin poistaminen onnistui

en: Error deleting webhook: %(error)s
fi: Virhe poistettaessa webhookia: %(error)s

en: Please enter a valid target hours (greater than 0)
fi: Anna kelvollinen tavoitetunnit (suurempi kuin 0)

en: A goal already exists for this week. Please edit the existing goal instead.
fi: Tälle viikolle on jo tavoite. Muokkaa nykyistä tavoitetta sen sijaan.

en: Weekly time goal created successfully!
fi: Viikoittainen aikatavoite luotu onnistuneesti!

en: Failed to create goal. Please try again.
fi: Tavoitteen luominen epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: You do not have permission to view this goal
fi: Sinulla ei ole lupaa tarkastella tätä tavoitetta

en: You do not have permission to edit this goal
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä tavoitetta

en: Weekly time goal updated successfully!
fi: Viikoittainen aikatavoite päivitetty onnistuneesti!

en: Failed to update goal. Please try again.
fi: Tavoitteen päivittäminen epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: You do not have permission to delete this goal
fi: Sinulla ei ole lupaa poistaa tätä tavoitetta

en: Weekly time goal deleted successfully
fi: Viikoittainen aikatavoitteen poistaminen onnistui

en: Failed to delete goal. Please try again.
fi: Tavoitteen poistaminen epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: remaining
fi: jäljellä

en: Success
fi: Menestys

en: Error
fi: Virhe

en: Warning
fi: Varoitus

en: Information
fi: Tiedot

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Saving...
fi: Tallennetaan...

en: Deleting...
fi: Poistetaan...

en: Cancel
fi: Peruuttaa

en: Confirm
fi: Vahvistaa

en: Close
fi: Lähellä

en: Save
fi: Tallentaa

en: Delete
fi: Poistaa

en: Edit
fi: Muokata

en: Add
fi: Lisätä

en: Remove
fi: Poistaa

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Are you sure you want to delete this?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän?

en: You have unsaved changes. Are you sure you want to leave?
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia. Oletko varma, että haluat lähteä?

en: Operation failed
fi: Toiminto epäonnistui

en: Operation completed successfully
fi: Toiminto suoritettu onnistuneesti

en: No items selected
fi: Ei valittuja kohteita

en: Invalid input
fi: Virheellinen syöte

en: This field is required
fi: Tämä kenttä on pakollinen

en: No active timer
fi: Ei aktiivista ajastinta

en: Timer stopped
fi: Ajastin pysähtyi

en: Failed to stop timer
fi: Ajastimen pysäyttäminen epäonnistui

en: Error stopping timer
fi: Virhe pysäytettäessä ajastinta

en: No form to save
fi: Ei tallennettavaa lomaketta

en: No timer found
fi: Ajasinta ei löytynyt

en: Timer stopped due to inactivity
fi: Ajastin pysähtyi epäaktiivisuuden vuoksi

en: Skip to content
fi: Siirry sisältöön

en: Navigation
fi: Navigointi

en: Toggle sidebar
fi: Vaihda sivupalkki

en: Dashboard
fi: Kojelauta

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Time Tracking
fi: Ajan seuranta

en: Log Time
fi: Lokiaika

en: Projects
fi: Projektit

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Kanban Board
fi: Kanbanin hallitus

en: Weekly Goals
fi: Viikoittaiset tavoitteet

en: Clients
fi: Asiakkaat

en: Quotes
fi: Lainausmerkit

en: Finance & Expenses
fi: Rahoitus ja kulut

en: Reports
fi: Raportit

en: Invoices
fi: Laskut

en: Recurring Invoices
fi: Toistuvat laskut

en: Payments
fi: Maksut

en: Expenses
fi: Kulut

en: Mileage
fi: Kilometrimäärä

en: Per Diem
fi: Päivärahat

en: Budget Alerts
fi: Budjettihälytykset

en: Inventory
fi: Varasto

en: Stock Items
fi: Varastotuotteet

en: Warehouses
fi: Varastot

en: Suppliers
fi: Toimittajat

en: Purchase Orders
fi: Ostotilaukset

en: Stock Levels
fi: Varastotasot

en: Stock Movements
fi: Osakeliikkeet

en: Transfers
fi: Siirrot

en: Adjustments
fi: Säädöt

en: Reservations
fi: Varaukset

en: Low Stock Alerts
fi: Alhaisen varaston varoitukset

en: Tools & Data
fi: Työkalut ja tiedot

en: Import / Export
fi: Tuo / Vie

en: Saved Filters
fi: Tallennetut suodattimet

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Roles & Permissions
fi: Roolit ja käyttöoikeudet

en: Audit Logs
fi: Tarkastuslokit

en: API Tokens
fi: API-tunnukset

en: System Settings
fi: Järjestelmäasetukset

en: Email Configuration
fi: Sähköpostiasetukset

en: Email Templates
fi: Sähköpostimallit

en: PDF Templates
fi: PDF-malleja

en: Invoice PDF
fi: Lasku PDF

en: Quote PDF
fi: Lainaus PDF

en: Expense Categories
fi: Kulujen luokat

en: Per Diem Rates
fi: Päivärahat

en: Time Entry Templates
fi: Ajansyöttömallit

en: System Info
fi: Järjestelmätiedot

en: Backups
fi: Varmuuskopiot

en: OIDC Settings
fi: OIDC-asetukset

en: About
fi: Noin

en: Help
fi: Auttaa

en: Buy me a coffee
fi: Osta minulle kahvia

en: Search
fi: Haku

en: Support TimeTracker development
fi: Tukee TimeTrackerin kehitystä

en: Support
fi: Tukea

en: Toggle dark mode
fi: Tumma tila päälle/pois

en: Change language
fi: Vaihda kieli

en: Language
fi: Kieli

en: User menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Guest
fi: Vieras

en: My Profile
fi: Oma profiili

en: My Settings
fi: Omat asetukset

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Enjoying TimeTracker?
fi: Pidätkö TimeTrackerista?

en: Support continued development with a coffee
fi: Tue jatkuvaa kehitystä kahvilla

en: Dismiss
fi: Hylkää

en: Profile
fi: Profiili

en: Type a command or search...
fi: Kirjoita komento tai hae...

en: Create API Token
fi: Luo API-tunnus

en: Your API Token
fi: API-tunnuksesi

en: Usage Examples
fi: Käyttöesimerkkejä

en: Are you sure you want to
fi: Oletko varma, että haluat

en: deactivate
fi: deaktivoida

en: activate
fi: aktivoida

en: this token?
fi: tämä merkki?

en: Deactivate Token
fi: Poista Token käytöstä

en: Activate Token
fi: Aktivoi Token

en: Deactivate
fi: Poista käytöstä

en: Activate
fi: Aktivoida

en: Are you sure you want to delete this token? This action cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tunnuksen? Tätä toimintoa ei voi kumota.

en: Delete Token
fi: Poista Token

en: Create Backup
fi: Luo varmuuskopio

en: Restore Backup
fi: Palauta varmuuskopio

en: Existing Backups
fi: Olemassa olevat varmuuskopiot

en: Important Information
fi: Tärkeää tietoa

en: Confirm Deletion
fi: Vahvista poisto

en: Clear Cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: ServiceWorker Status
fi: Palvelutyöntekijän tila

en: Clear All Caches
fi: Tyhjennä kaikki välimuistit

en: ServiceWorker Actions
fi: Palvelutyöntekijän toimet

en: Manual Hard Refresh
fi: Manuaalinen Hard Refresh

en: Admin Sections
fi: Järjestelmänvalvojan osiot

en: Recent Activity
fi: Viimeaikainen toiminta

en: Email Configuration & Testing
fi: Sähköpostin määritys ja testaus

en: Configure and test email delivery
fi: Määritä ja testaa sähköpostin toimitusta

en: Back to Admin
fi: Takaisin järjestelmänvalvojaan

en: Configure email settings here to save them in the database.
fi: Määritä sähköpostiasetukset tässä tallentaaksesi ne tietokantaan.

en: Enable Database Email Configuration
fi: Ota tietokannan sähköpostin määritys käyttöön

en: Mail Server
fi: Postipalvelin

en: Mail Port
fi: Postin portti

en: Use TLS
fi: Käytä TLS:ää

en: Use SSL
fi: Käytä SSL:ää

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Password
fi: Salasana

en: Leave empty to keep current
fi: Jätä tyhjäksi pitääksesi ajan tasalla

en: Default Sender
fi: Oletuslähettäjä

en: Save Configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Reset
fi: Nollaa

en: Email Configuration Status
fi: Sähköpostin määritystila

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Email is configured!
fi: Sähköposti on määritetty!

en: Your email settings are properly set up.
fi: Sähköpostiasetukset on määritetty oikein.

en: Email is not configured
fi: Sähköpostia ei ole määritetty

en: Please configure email settings using the form above.
fi: Määritä sähköpostiasetukset käyttämällä yllä olevaa lomaketta.

en: Configuration Errors
fi: Asetusvirheet

en: Configuration Warnings
fi: Määritysvaroitukset

en: Current Email Settings
fi: Nykyiset sähköpostiasetukset

en: Port
fi: Portti

en: Password Set
fi: Salasana Aseta

en: Send Test Email
fi: Lähetä testisähköposti

en: Recipient Email Address
fi: Vastaanottajan sähköpostiosoite

en: Configuration Guide
fi: Asetusopas

en: Common SMTP Providers
fi: Yleiset SMTP-palveluntarjoajat

en: Requires app password
fi: Vaatii sovelluksen salasanan

en: Important Notes
fi: Tärkeitä huomautuksia

en: Gmail requires an App Password if 2FA is enabled
fi: Gmail vaatii sovelluksen salasanan, jos 2FA on käytössä

en: Restart the application after changing email settings
fi: Käynnistä sovellus uudelleen sähköpostiasetusten muuttamisen jälkeen

en: Check firewall rules if emails are not sending
fi: Tarkista palomuurisäännöt, jos sähköpostit eivät lähetä

en: For production, use a dedicated email service like SendGrid or Amazon SES
fi: Käytä tuotannossa erillistä sähköpostipalvelua, kuten SendGrid tai Amazon SES

en: password is set
fi: salasana on asetettu

en: no password set
fi: salasanaa ei ole asetettu

en: Failed to save configuration. Please try again.
fi: Määrityksen tallentaminen epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: Success!
fi: Menestys!

en: Failed to refresh status. Please try again.
fi: Tilan päivittäminen epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: Please enter a valid email address
fi: Anna kelvollinen sähköpostiosoite

en: Sending...
fi: Lähetetään...

en: Failed to send test email. Please check your configuration.
fi: Testisähköpostin lähettäminen epäonnistui. Tarkista kokoonpanosi.

en: Inspect configuration, provider metadata and OIDC users
fi: Tarkista kokoonpano, palveluntarjoajan metatiedot ja OIDC-käyttäjät

en: Test Configuration
fi: Testaa kokoonpano

en: OIDC Configuration
fi: OIDC-kokoonpano

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Auth Method
fi: Todennusmenetelmä

en: Issuer
fi: Liikkeeseenlaskija

en: Not configured
fi: Ei määritetty

en: Client ID
fi: Asiakastunnus

en: Client Secret
fi: Asiakkaan salaisuus

en: Set
fi: Sarja

en: Not set
fi: Ei asetettu

en: Redirect URI
fi: Uudelleenohjaus URI

en: Auto-generated
fi: Luotu automaattisesti

en: Scopes
fi: Soveltamisalat

en: Claim Mapping
fi: Vaatimusten kartoitus

en: Username Claim
fi: Käyttäjätunnusvaatimus

en: Email Claim
fi: Sähköpostivaatimus

en: Full Name Claim
fi: Koko nimen väite

en: Groups Claim
fi: Ryhmät väittävät

en: Admin Emails
fi: Admin sähköpostit

en: Post-Logout URI
fi: Uloskirjautumisen jälkeinen URI

en: Provider Metadata
fi: Palveluntarjoajan metatiedot

en: Error loading metadata:
fi: Virhe ladattaessa metatietoja:

en: Discovery endpoint:
fi: Löytämisen päätepiste:

en: Successfully loaded provider metadata
fi: Palveluntarjoajan metatietojen lataus onnistui

en: Endpoints
fi: Päätepisteet

en: Authorization
fi: Valtuutus

en: UserInfo
fi: Käyttäjätiedot

en: End Session
fi: Lopeta istunto

en: Supported Features
fi: Tuetut ominaisuudet

en: Response Types
fi: Vastaustyypit

en: Grant Types
fi: Apurahatyypit

en: Auth Methods
fi: Todennusmenetelmät

en: Claims
fi: Väitteet

en: Provider metadata not loaded. Click "Test Configuration" to fetch.
fi: Palveluntarjoajan metatietoja ei ladattu. Napsauta "Testaa kokoonpano" hakeaksesi.

en: OIDC Users
fi: OIDC-käyttäjät

en: Email
fi: Sähköposti

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Role
fi: Rooli

en: Last Login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: OIDC Subject
fi: OIDC Aihe

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Inactive
fi: Ei-aktiivinen

en: User
fi: Käyttäjä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: No users have logged in via OIDC yet.
fi: Yksikään käyttäjä ei ole vielä kirjautunut OIDC:n kautta.

en: Environment Variables Reference
fi: Ympäristömuuttujien viite

en: Configure OIDC using these environment variables:
fi: Määritä OIDC käyttämällä näitä ympäristömuuttujia:

en: Variable
fi: Muuttuva

en: Description
fi: Kuvaus

en: Example
fi: Esimerkki

en: Authentication method
fi: Todennusmenetelmä

en: OIDC provider issuer URL
fi: OIDC-palveluntarjoajan myöntäjän URL-osoite

en: Client ID from OIDC provider
fi: Asiakastunnus OIDC-palveluntarjoajalta

en: Client secret from OIDC provider
fi: Asiakkaan salaisuus OIDC-palveluntarjoajalta

en: Callback URL (optional, auto-generated)
fi: Takaisinsoitto-URL-osoite (valinnainen, automaattisesti luotu)

en: Requested scopes
fi: Pyydetyt laajuudet

en: Claim containing username
fi: Vaatimus sisältää käyttäjänimen

en: Claim containing email
fi: Vaatimus, joka sisältää sähköpostin

en: Claim containing full name
fi: Väite, joka sisältää koko nimen

en: Claim containing groups
fi: Ryhmiä sisältävä vaatimus

en: Group name for admin role (optional)
fi: Järjestelmänvalvojan roolin ryhmän nimi (valinnainen)

en: Comma-separated admin emails (optional)
fi: Pilkuilla erotetut järjestelmänvalvojan sähköpostit (valinnainen)

en: OIDC User Details
fi: OIDC:n käyttäjätiedot

en: Profile and OIDC identity for this user
fi: Tämän käyttäjän profiili ja OIDC-identiteetti

en: Back to OIDC Debug
fi: Takaisin OIDC Debugiin

en: User Profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Preferred Language
fi: Ensisijainen kieli

en: Theme
fi: Teema

en: Created At
fi: Luotu klo

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: OIDC Information
fi: OIDC tiedot

en: OIDC Issuer
fi: OIDC:n liikkeeseenlaskija

en: OIDC Subject (sub)
fi: OIDC-aihe (ala)

en: Authentication Method
fi: Todennusmenetelmä

en: Local
fi: Paikallinen

en: This user was created or linked via OIDC. The issuer and subject are used to uniquely identify the user across login sessions.
fi: Tämä käyttäjä luotiin tai linkitettiin OIDC:n kautta. Myöntäjää ja aihetta käytetään käyttäjän yksilöimiseen kirjautumisistuntojen aikana.

en: This user has no OIDC information. They may have been created manually or via self-registration without OIDC.
fi: Tällä käyttäjällä ei ole OIDC-tietoja. Ne on voitu luoda manuaalisesti tai rekisteröitymällä itse ilman OIDC:tä.

en: Activity Statistics
fi: Toimintatilastot

en: Time Entries
fi: Aikamerkinnät

en: None
fi: Ei mitään

en: Active Timer
fi: Aktiivinen ajastin

en: Tasks Created
fi: Tehtävät luotu

en: Edit User
fi: Muokkaa käyttäjää

en: View All Users
fi: Näytä kaikki käyttäjät

en: PDF Quote Designer
fi: PDF-lainaussuunnittelija

en: Visual Quote Designer
fi: Visuaalinen lainaussuunnittelija

en: Drag and drop elements to design your quote layout
fi: Suunnittele tarjousasettelu vetämällä ja pudottamalla elementtejä

en: How to use:
fi: Käyttöohjeet:

en: Click elements from the left sidebar to add them to the canvas. Click elements to select and customize them in the properties panel. Use the alignment tools and keyboard shortcuts for faster editing.
fi: Napsauta elementtejä vasemmasta sivupalkista lisätäksesi ne kankaalle. Napsauta elementtejä valitaksesi ja mukauttaaksesi niitä ominaisuuspaneelissa. Käytä kohdistustyökaluja ja pikanäppäimiä nopeuttaaksesi muokkausta.

en: Keyboard Shortcuts:
fi: Pikanäppäimet:

en: Clear Canvas
fi: Kirkas kangas

en: Generate Preview
fi: Luo esikatselu

en: Save Design
fi: Tallenna malli

en: View Code
fi: Näytä koodi

en: Snap to Grid (10px)
fi: Kiinnitä ruudukkoon (10px)

en: Toolbox
fi: Työkalulaatikko

en: Search elements & variables...
fi: Hakuelementit ja muuttujat...

en: Elements
fi: Elementit

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Basic Elements
fi: Peruselementit

en: Custom Text
fi: Mukautettu teksti

en: Text
fi: Teksti

en: Heading
fi: Otsikko

en: Line
fi: Linja

en: Rectangle
fi: Suorakulmio

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Company Info
fi: Yrityksen tiedot

en: Company Logo
fi: Yrityksen logo

en: Company Name
fi: Yrityksen nimi

en: Company Details
fi: Yrityksen tiedot

en: Address
fi: Osoite

en: Phone
fi: Puhelin

en: Website
fi: Verkkosivusto

en: Tax ID
fi: Verotunnus

en: Quote Data
fi: Lainaustiedot

en: Quote Number
fi: Lainausnumero

en: Quote Date
fi: Lainauspäivämäärä

en: Due Date
fi: Eräpäivä

en: Client Info
fi: Asiakastiedot

en: Client Name
fi: Asiakkaan nimi

en: Client Address
fi: Asiakkaan osoite

en: Quote Items Table
fi: Lainauskohteiden taulukko

en: Subtotal
fi: Välisumma

en: Tax
fi: Verottaa

en: Total Amount
fi: Kokonaismäärä

en: Notes
fi: Huomautuksia

en: Terms
fi: Ehdot

en: Payment & Project
fi: Maksu ja projekti

en: Payment Date
fi: Maksupäivä

en: Payment Method
fi: Maksutapa

en: Payment Status
fi: Maksun tila

en: Amount Paid
fi: Maksettu summa

en: Outstanding
fi: Erinomaista

en: Project Name
fi: Projektin nimi

en: Client Email
fi: Asiakkaan sähköposti

en: Client Phone
fi: Asiakas puhelin

en: Advanced
fi: Edistynyt

en: QR Code
fi: QR-koodi

en: Barcode
fi: Viivakoodi

en: Page Number
fi: Sivunumero

en: Current Date
fi: Nykyinen päivämäärä

en: Watermark
fi: Vesileima

en: Bank Info
fi: Pankkitiedot

en: Currency
fi: Valuutta

en: Quote Fields
fi: Lainauskentät

en: Quote number
fi: Lainausnumero

en: Quote status (draft/sent/paid/overdue)
fi: Tarjouksen tila (luonnos / lähetetty / maksettu / myöhässä)

en: Issue date
fi: Julkaisupäivä

en: Due date
fi: Eräpäivä

en: Subtotal amount
fi: Välisumma

en: Tax rate (%)
fi: Veroprosentti (%)

en: Tax amount
fi: Veron määrä

en: Total amount
fi: Kokonaismäärä

en: Currency code (EUR, USD, etc)
fi: Valuuttakoodi (EUR, USD jne.)

en: Quote notes
fi: Lainaus muistiinpanoja

en: Terms & conditions
fi: Ehdot

en: Client Fields
fi: Asiakaskentät

en: Client company name
fi: Asiakkaan yrityksen nimi

en: Client email address
fi: Asiakkaan sähköpostiosoite

en: Client full address
fi: Asiakkaan täydellinen osoite

en: Client contact person
fi: Asiakkaan yhteyshenkilö

en: Client phone number
fi: Asiakkaan puhelinnumero

en: Payment Fields
fi: Maksukentät

en: Quote status
fi: Lainauksen tila

en: Quote accepted date
fi: Tarjouksen hyväksymispäivämäärä

en: Payment method
fi: Maksutapa

en: Payment reference number
fi: Maksun viitenumero

en: Amount paid
fi: Maksettu summa

en: Outstanding amount
fi: Erinomaista määrää

en: Payment notes
fi: Maksutiedot

en: Project Fields
fi: Projektikentät

en: Project name
fi: Projektin nimi

en: Project code
fi: Projektin koodi

en: Project description
fi: Projektin kuvaus

en: Project billing reference
fi: Projektin laskutusviite

en: Company/Settings Fields
fi: Yritys/Asetuskentät

en: Your company name
fi: Yrityksesi nimi

en: Your company address
fi: Yrityksesi osoite

en: Your company email
fi: Yrityksesi sähköpostiosoite

en: Your company phone
fi: Yrityksesi puhelin

en: Your company website
fi: Yrityksesi verkkosivusto

en: Your tax ID number
fi: Verotunnuksesi

en: Your bank account info
fi: Pankkitilisi tiedot

en: Default invoice terms
fi: Laskun oletusehdot

en: Default invoice notes
fi: Oletuslaskun huomautukset

en: Date/Time Fields
fi: Päivämäärä/aika -kentät

en: Current date
fi: Nykyinen päivämäärä

en: Quote creation date
fi: Lainauksen luomispäivämäärä

en: Quote last update date
fi: Lainaus viimeisin päivityspäivä

en: Quote Items Loop
fi: Lainauskohteet Loop

en: Loop through invoice items
fi: Selaa laskun kohteita

en: Item description
fi: Tuotteen kuvaus

en: Item quantity
fi: Tavaran määrä

en: Item unit price
fi: Tuotteen yksikköhinta

en: Item total amount
fi: Tuotteen kokonaismäärä

en: End loop
fi: Lopeta silmukka

en: Page Size:
fi: Sivun koko:

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Delete Selected
fi: Poista valitut

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Select an element to edit its properties
fi: Valitse elementti muokataksesi sen ominaisuuksia

en: PDF Preview
fi: PDF-esikatselu

en: Generating...
fi: Luodaan...

en: Generated Code
fi: Luotu koodi

en: Clear all elements?
fi: Poistetaanko kaikki elementit?

en: Clear
fi: Selkeä

en: Align Left
fi: Tasaa vasemmalle

en: Center Horizontally
fi: Keskitä vaakasuunnassa

en: Align Right
fi: Kohdista oikealle

en: Align Top
fi: Kohdista yläosa

en: Center Vertically
fi: Keskitä pystysuunnassa

en: Align Bottom
fi: Tasaa alas

en: Reset to defaults?
fi: Palautetaanko oletusasetukset?

en: Reset PDF Layout
fi: Palauta PDF-asettelu

en: User Management
fi: Käyttäjien hallinta

en: Company Branding
fi: Yrityksen brändäys

en: Invoice Defaults
fi: Laskun oletusasetukset

en: Backup Settings
fi: Varmuuskopiointiasetukset

en: Export Settings
fi: Vie asetukset

en: Privacy & Analytics
fi: Yksityisyys & Analytics

en: Save Settings
fi: Tallenna asetukset

en: Upload New Logo
fi: Lataa uusi logo

en: Logo Preview
fi: Logon esikatselu

en: Are you sure you want to remove the company logo?
fi: Haluatko varmasti poistaa yrityksen logon?

en: Remove Logo
fi: Poista logo

en: Telemetry & Analytics Dashboard
fi: Telemetrian ja analyysin hallintapaneeli

en: Admin → Settings
fi: Järjestelmänvalvoja → Asetukset

en: Advanced Permissions
fi: Lisäkäyttöoikeudet

en: Admin Access
fi: Järjestelmänvalvojan käyttöoikeudet

en: Migrate to new role system
fi: Siirrä uuteen roolijärjestelmään

en: Migrate
fi: Siirrä

en: Roles
fi: Roolit

en: No users found.
fi: Käyttäjiä ei löytynyt.

en: Cannot delete user "{name}" because they have {count} time entries. Users with existing time entries cannot be deleted.
fi: Käyttäjää "{name}" ei voi poistaa, koska hänellä on {count} aikamerkintää. Käyttäjiä, joilla on olemassa olevia aikamerkintöjä, ei voida poistaa.

en: Cannot Delete User
fi: Käyttäjää ei voi poistaa

en: Are you sure you want to delete user "{name}"? This action cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjän "{name}"? Tätä toimintoa ei voi kumota.

en: Delete User
fi: Poista käyttäjä

en: Set as default template
fi: Aseta oletusmalliksi

en: HTML Template
fi: HTML-malli

en: Invoice Number
fi: Laskun numero

en: Custom Message
fi: Mukautettu viesti

en: More Variables
fi: Lisää muuttujia

en: Create Template
fi: Luo malli

en: Available Variables
fi: Saatavilla olevat muuttujat

en: Invoice Variables
fi: Laskun muuttujat

en: Other Variables
fi: Muut muuttujat

en: Update Template
fi: Päivitä malli

en: No email templates found.
fi: Sähköpostimalleja ei löytynyt.

en: Create your first email template to customize invoice emails.
fi: Luo ensimmäinen sähköpostimallisi mukauttaaksesi laskusähköpostiviestejä.

en: Create Email Template
fi: Luo sähköpostimalli

en: Delete Email Template
fi: Poista sähköpostimalli

en: Are you sure you want to delete
fi: Haluatko varmasti poistaa

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi kumota.

en: Template Information
fi: Mallin tiedot

en: System Permissions
fi: Järjestelmän käyttöoikeudet

en: All available permissions in the system
fi: Kaikki järjestelmässä käytettävissä olevat käyttöoikeudet

en: Back to Roles
fi: Takaisin Rooleihin

en: permissions
fi: luvat

en: No description available
fi: Kuvausta ei ole saatavilla

en: About Permissions
fi: Tietoja käyttöoikeuksista

en: Permissions define what actions users can perform in the system. These permissions are assigned to roles, and roles are assigned to users. This provides a flexible and granular access control system.
fi: Käyttöoikeudet määrittelevät, mitä toimintoja käyttäjät voivat suorittaa järjestelmässä. Nämä käyttöoikeudet on määritetty rooleille ja roolit käyttäjille. Tämä tarjoaa joustavan ja yksityiskohtaisen kulunvalvontajärjestelmän.

en: Edit Role
fi: Muokkaa roolia

en: Create New Role
fi: Luo uusi rooli

en: Role Name
fi: Roolin nimi

en: A unique name for this role
fi: Ainutlaatuinen nimi tälle roolille

en: Optional description of this role
fi: Valinnainen kuvaus tästä roolista

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Select the permissions this role should have:
fi: Valitse käyttöoikeudet, jotka tällä roolilla pitäisi olla:

en: Toggle All
fi: Vaihda kaikki päälle

en: Update Role
fi: Päivitä rooli

en: Create Role
fi: Luo rooli

en: Manage roles and their permissions
fi: Hallitse rooleja ja niiden käyttöoikeuksia

en: View Permissions
fi: Näytä käyttöoikeudet

en: Total Roles
fi: Roolit yhteensä

en: System Roles
fi: Järjestelmän roolit

en: Custom Roles
fi: Mukautetut roolit

en: Assigned Users
fi: Määritetyt käyttäjät

en: Type
fi: Tyyppi

en: Default role
fi: Oletusrooli

en: user
fi: käyttäjä

en: users
fi: käyttäjiä

en: No users
fi: Ei käyttäjiä

en: System
fi: Järjestelmä

en: Custom
fi: Mukautettu

en: View
fi: Näytä

en: Permissions for
fi: Käyttöoikeudet kohteelle

en: No permissions assigned.
fi: Käyttöoikeuksia ei ole määritetty.

en: No roles found.
fi: Rooleja ei löytynyt.

en: About Roles & Permissions
fi: Tietoja rooleista ja käyttöoikeuksista

en: Roles are collections of permissions that can be assigned to users. System roles are predefined and cannot be deleted or renamed, but custom roles can be created for your specific needs.
fi: Roolit ovat käyttöoikeuskokoelmia, jotka voidaan määrittää käyttäjille. Järjestelmän roolit ovat ennalta määritettyjä, eikä niitä voi poistaa tai nimetä uudelleen, mutta mukautettuja rooleja voidaan luoda tarpeitasi varten.

en: Are you sure you want to delete the role
fi: Haluatko varmasti poistaa roolin

en: Delete Role
fi: Poista rooli

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: Role Information
fi: Roolitiedot

en: System Role
fi: Järjestelmän rooli

en: Custom Role
fi: Mukautettu rooli

en: Total Permissions
fi: Kaikki käyttöoikeudet

en: Created
fi: Luotu

en: Users with this Role
fi: Käyttäjät, joilla on tämä rooli

en: No users assigned to this role yet.
fi: Tälle roolille ei ole vielä määritetty käyttäjiä.

en: This role has no permissions assigned.
fi: Tälle roolille ei ole määritetty käyttöoikeuksia.

en: Back to User
fi: Takaisin käyttäjälle

en: Manage Roles for
fi: Hallinnoi rooleja

en: Assign Roles
fi: Määritä roolit

en: Select the roles this user should have. Users inherit all permissions from their assigned roles.
fi: Valitse roolit, jotka tällä käyttäjällä tulisi olla. Käyttäjät perivät kaikki käyttöoikeudet heille määritetyiltä rooleilta.

en: Update Roles
fi: Päivitä roolit

en: Current Effective Permissions
fi: Nykyiset voimassa olevat käyttöoikeudet

en: These are all the permissions the user currently has through their roles:
fi: Nämä ovat kaikki käyttöoikeudet, jotka käyttäjällä on tällä hetkellä rooliensa kautta:

en: No permissions (assign roles to grant permissions)
fi: Ei käyttöoikeuksia (määritä rooleja lupien myöntämiseen)

en: Create Webhook
fi: Luo Webhook

en: Edit Webhook
fi: Muokkaa Webhookia

en: Configure webhook for integrations
fi: Määritä webhook integraatioita varten

en: Name
fi: Nimi

en: Webhook URL
fi: Webhookin URL-osoite

en: The URL where webhook events will be sent
fi: URL-osoite, johon webhook-tapahtumat lähetetään

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Select which events should trigger this webhook
fi: Valitse, mitkä tapahtumat käynnistävät tämän webhookin

en: HTTP Method
fi: HTTP-menetelmä

en: Content Type
fi: Sisältötyyppi

en: Max Retries
fi: Max Uudelleenyritykset

en: Retry Delay (seconds)
fi: Uudelleenyrityksen viive (sekuntia)

en: Timeout (seconds)
fi: Aikakatkaisu (sekuntia)

en: Regenerate Secret
fi: Luo salaisuus uudelleen

en: Warning: Regenerating the secret will invalidate the current secret
fi: Varoitus: Salaisuuden uudelleen luominen mitätöi nykyisen salaisuuden

en: Manage webhook integrations
fi: Hallinnoi webhook-integraatioita

en: URL
fi: URL-osoite

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Total
fi: Kokonais

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: No webhooks configured
fi: Webhookeja ei ole määritetty

en: Create Your First Webhook
fi: Luo ensimmäinen Webhook

en: Webhook details
fi: Webhook-tiedot

en: Test
fi: Testata

en: Secret
fi: Salaisuus

en: (truncated)
fi: (typistetty)

en: Total Deliveries
fi: Toimitukset yhteensä

en: Successful
fi: Onnistunut

en: Last Delivery
fi: Viimeinen toimitus

en: Recent Deliveries
fi: Viimeaikaiset toimitukset

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Attempt
fi: Yrittää

en: Response
fi: Vastaus

en: Time
fi: Aika

en: Retrying
fi: Yritetään uudelleen

en: No deliveries yet
fi: Ei toimituksia vielä

en: Send a test webhook event?
fi: Lähetetäänkö webhook-testitapahtuma?

en: Test webhook sent successfully!
fi: Test webhook lähetetty onnistuneesti!

en: Error:
fi: Virhe:

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Error sending test webhook:
fi: Virhe lähetettäessä testi webhookia:

en: Analytics Dashboard
fi: Analyticsin hallintapaneeli

en: Last 7 days
fi: Viimeiset 7 päivää

en: Last 30 days
fi: Viimeiset 30 päivää

en: Last 90 days
fi: Viimeiset 90 päivää

en: Last year
fi: Viime vuonna

en: Key metrics and insights about your time tracking
fi: Tärkeimmät tiedot ja oivallukset ajan seurannasta

en: Total Hours
fi: Tunteja yhteensä

en: Billable Hours
fi: Laskutettavat tunnit

en: Active Projects
fi: Aktiiviset projektit

en: Avg Daily Hours
fi: Keskimääräiset päivittäiset tunnit

en: Daily Hours Trend
fi: Päivittäinen tuntitrendi

en: Billable vs Non-Billable
fi: Laskutettava vs ei-laskutettava

en: Hours by Project
fi: Tunnit projektin mukaan

en: Weekly Trends
fi: Viikon trendit

en: Hours by Time of Day
fi: Tuntia kellonajan mukaan

en: Project Efficiency
fi: Projektin tehokkuus

en: User Performance
fi: Käyttäjän suorituskyky

en: Failed to load charts. Please try again.
fi: Kaavioiden lataaminen epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: Failed to refresh charts. Please try again.
fi: Kaavioiden päivittäminen epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: Hours
fi: Tuntia

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Hour of Day
fi: Päivän tunti

en: Revenue
fi: Tulot

en: Key metrics and actionable insights
fi: Tärkeimmät mittarit ja käyttökelpoiset oivallukset

en: Export
fi: Viedä

en: vs previous period
fi: edelliseen kauteen verrattuna

en: of total
fi: kokonaismäärästä

en: Potential Revenue
fi: Mahdolliset tulot

en: Avg rate:
fi: Keskimääräinen hinta:

en: Trend
fi: Trendi

en: active projects
fi: aktiivisia projekteja

en: Insights & Recommendations
fi: Näkemyksiä ja suosituksia

en: Cumulative
fi: Kumulatiivinen

en: Billable Distribution
fi: Laskutettava jakelu

en: Task Status Overview
fi: Tehtävän tilan yleiskatsaus

en: Tasks Completed
fi: Tehtävät suoritettu

en: In Progress
fi: Käynnissä

en: To Do
fi: Tehtävää

en: Revenue by Project
fi: Tulot projektin mukaan

en: Payments Over Time
fi: Maksut ajan mittaan

en: Payment Methods
fi: Maksutavat

en: Revenue vs Payments
fi: Tulot vs maksut

en: Collection Rate
fi: Keräysprosentti

en: Project Completion Rate
fi: Projektin valmistumisaste

en: Billable
fi: Laskutettava

en: Non-Billable
fi: Ei laskutettavissa

en: Completed
fi: Valmis

en: Review
fi: Arvostelu

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Completion Rate (%)
fi: Valmistumisaste (%)

en: Mobile insights overview
fi: Mobiilitilastojen yleiskatsaus

en: Daily Avg
fi: Päivittäinen keskim

en: Daily Hours
fi: Päivittäiset tunnit

en: Top Projects
fi: Huippuprojektit

en: Track who changed what and when
fi: Seuraa kuka muutti mitä ja milloin

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Entity Type
fi: Entiteettityyppi

en: All Types
fi: Kaikki tyypit

en: Entity ID
fi: Entiteetin tunnus

en: All Users
fi: Kaikki käyttäjät

en: Action
fi: Toiminta

en: All Actions
fi: Kaikki toiminnot

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Time Range
fi: Aikaväli

en: All time
fi: Koko ajan

en: Filter
fi: Suodattaa

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Field
fi: Ala

en: Change
fi: Muuttaa

en: Change Information
fi: Muuta tietoja

en: Change Details
fi: Muuta tietoja

en: Request Information
fi: Pyydä tietoja

en: Edit Profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Leave blank to keep current password
fi: Jätä tyhjäksi, jos haluat säilyttää nykyisen salasanan

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Track time. Stay organized.
fi: Seuraa aikaa. Pysy järjestyksessä.

en: Sign in to your account
fi: Kirjaudu tilillesi

en: Sign in
fi: Kirjaudu sisään

en: Tip: Enter a new username to create your account.
fi: Vinkki: Luo tili antamalla uusi käyttäjätunnus.

en: Or continue with
fi: Tai jatka eteenpäin

en: Single Sign-On
fi: Kertakirjautuminen

en: Member Since
fi: Jäsen vuodesta

en: Budget Alerts & Forecasting
fi: Budjettihälytykset ja ennusteet

en: Monitor project budgets and forecast completion
fi: Tarkkaile projektin budjetteja ja ennakoi valmistumista

en: Unacknowledged Alerts
fi: Hyväksymättömät hälytykset

en: Critical Alerts
fi: Kriittiset hälytykset

en: Projects with Budgets
fi: Projektit budjeteilla

en: Warning Alerts
fi: Varoitusilmoitukset

en: Active Alerts
fi: Aktiiviset hälytykset

en: Acknowledge
fi: Tunnusta

en: Project Budget Status
fi: Projektin budjetin tila

en: Project
fi: Projekti

en: Budget
fi: Budjetti

en: Consumed
fi: Kulutettu

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: Progress
fi: Edistyminen

en: over
fi: yli

en: Over Budget
fi: Yli budjetin

en: Critical
fi: Kriittinen

en: Healthy
fi: Terve

en: No projects with budgets found
fi: Budjetteja sisältäviä projekteja ei löytynyt

en: Alert acknowledged successfully
fi: Hälytys kuitattu onnistuneesti

en: Failed to acknowledge alert
fi: Hälytyksen kuittaus epäonnistui

en: Budget Analysis & Forecasting
fi: Budjetin analyysi ja ennustaminen

en: Back to Dashboard
fi: Takaisin hallintapaneeliin

en: View Project
fi: Näytä projekti

en: Total Budget
fi: Kokonaisbudjetti

en: Burn Rate Analysis
fi: Palamisnopeuden analyysi

en: Daily Burn Rate
fi: Päivittäinen palamisnopeus

en: Weekly Burn Rate
fi: Viikoittainen palamisnopeus

en: Monthly Burn Rate
fi: Kuukausittainen palamisprosentti

en: Period Total
fi: Jakso yhteensä

en: Based on last
fi: Viimeisen perusteella

en: days
fi: päivää

en: No burn rate data available
fi: Palamisnopeustietoja ei ole saatavilla

en: Completion Estimate
fi: Valmistumisarvio

en: Estimated Completion Date
fi: Arvioitu valmistumispäivä

en: days remaining
fi: päivää jäljellä

en: Confidence Level
fi: Luottamustaso

en: No completion estimate available
fi: Valmistumisarviota ei ole saatavilla

en: Cost Trend Analysis
fi: Kustannustrendianalyysi

en: Average
fi: Keskimäärin

en: Resource Allocation
fi: Resurssien allokointi

en: Total Cost
fi: Kokonaiskustannukset

en: Hourly Rate
fi: Tuntihinta

en: Team Member
fi: Joukkueen jäsen

en: Cost
fi: Maksaa

en: Hours %
fi: Tuntia %

en: Cost %
fi: Hinta %

en: Entries
fi: merkinnät

en: Date & Time
fi: Päivämäärä ja aika

en: Duration
fi: Kesto

en: Location
fi: Sijainti

en: Task
fi: Tehtävä

en: Client
fi: Asiakas

en: Reminder
fi: Muistutus

en: minutes before
fi: minuuttia ennen

en: hours before
fi: tuntia ennen

en: days before
fi: päivää ennen

en: Recurring
fi: Toistuva

en: Until
fi: Kunnes

en: Last Updated
fi: Viimeksi päivitetty

en: Back to Calendar
fi: Takaisin kalenteriin

en: Delete Event
fi: Poista tapahtuma

en: Are you sure you want to delete this event? This action cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tapahtuman? Tätä toimintoa ei voi kumota.

en: Edit Event
fi: Muokkaa tapahtumaa

en: New Event
fi: Uusi Tapahtuma

en: Title
fi: Otsikko

en: Start Date
fi: Aloituspäivämäärä

en: Start Time
fi: Aloitusaika

en: End Date
fi: Päättymispäivämäärä

en: End Time
fi: Päättymisaika

en: All Day Event
fi: Koko päivän tapahtuma

en: Event Type
fi: Tapahtuman tyyppi

en: Meeting
fi: Kokous

en: Appointment
fi: Nimittäminen

en: Deadline
fi: Määräaika

en: -- None --
fi: -- Ei yhtään --

en: No reminder
fi: Ei muistutusta

en: 5 minutes before
fi: 5 minuuttia ennen

en: 15 minutes before
fi: 15 minuuttia ennen

en: 30 minutes before
fi: 30 minuuttia ennen

en: 1 hour before
fi: 1 tunti ennen

en: 1 day before
fi: 1 päivää ennen

en: Color
fi: Väri

en: Choose a color for this event
fi: Valitse väri tälle tapahtumalle

en: Private Event
fi: Yksityinen Tapahtuma

en: Private events are only visible to you
fi: Yksityistapahtumat näkyvät vain sinulle

en: Recurring Event
fi: Toistuva tapahtuma

en: This is a recurring event
fi: Tämä on toistuva tapahtuma

en: Recurrence Pattern
fi: Toistuva kuvio

en: Use RRULE format (e.g., FREQ=WEEKLY;BYDAY=MO,WE,FR)
fi: Käytä RRULE-muotoa (esim. FREQ=WEEKLY;BYDAY=MO,WE,FR)

en: Recurrence End Date
fi: Toistumisen lopetuspäivämäärä

en: Update Event
fi: Päivitä tapahtuma

en: Create Event
fi: Luo tapahtuma

en: View and manage your events, tasks, and time entries
fi: Tarkastele ja hallinnoi tapahtumia, tehtäviä ja aikamerkintöjä

en: Day
fi: Päivä

en: Week
fi: Viikko

en: Month
fi: Kuukausi

en: Today
fi: Tänään

en: Loading calendar...
fi: Ladataan kalenteria...

en: Event Details
fi: Tapahtuman tiedot

en: Edit Client Note
fi: Muokkaa asiakasmuistiota

en: Back to Client
fi: Takaisin asiakkaalle

en: Client:
fi: Asiakas:

en: Created on
fi: Luotu

en: Last edited on
fi: Viimeksi muokattu

en: Note Content
fi: Huomautus Sisältö

en: Internal note visible only to your team.
fi: Sisäinen huomautus näkyy vain tiimillesi.

en: Mark as important
fi: Merkitse tärkeäksi

en: Client Portal
fi: Asiakasportaali

en: Welcome, %(client_name)s
fi: Tervetuloa, %(client_name)s

en: Total Invoices
fi: Laskut yhteensä

en: View All
fi: Näytä kaikki

en: No projects found.
fi: Projekteja ei löytynyt.

en: Recent Invoices
fi: Viimeaikaiset laskut

en: No invoices found.
fi: Laskuja ei löytynyt.

en: Recent Time Entries
fi: Viimeaikaiset aikamerkinnät

en: N/A
fi: Ei käytössä

en: No time entries found.
fi: Aikamerkintöjä ei löytynyt.

en: Invoice Details
fi: Laskun tiedot

en: Issue Date
fi: Julkaisupäivämäärä

en: This invoice is %(days)d days overdue.
fi: Tämä lasku on %(days)d päivää myöhässä.

en: Invoice Items
fi: Laskun erät

en: Quantity
fi: Määrä

en: Unit Price
fi: Yksikköhinta

en: Invoices for %(client_name)s
fi: Laskut kohteelle %(client_name)s

en: All
fi: Kaikki

en: Paid
fi: Maksettu

en: Unpaid
fi: Palkaton

en: Overdue
fi: Myöhässä

en: Amount
fi: Määrä

en: days overdue
fi: päivää myöhässä

en: Client Portal Login
fi: Asiakasportaaliin kirjautuminen

en: View your projects and invoices
fi: Tarkastele projektejasi ja laskujasi

en: Sign in to Client Portal
fi: Kirjaudu sisään asiakasportaaliin

en: Enter your portal credentials to access your projects and invoices
fi: Anna portaalin tunnistetiedot päästäksesi käsiksi projekteihisi ja laskuihisi

en: portal_username
fi: portaalin_käyttäjänimi

en: Enter your password
fi: Kirjoita salasanasi

en: Projects for %(client_name)s
fi: Projektit käyttäjälle %(client_name)s

en: Quote Details
fi: Lainauksen tiedot

en: Valid Until
fi: Voimassa asti

en: This quote has expired.
fi: Tämä lainaus on vanhentunut.

en: Quote Items
fi: Lainauskohteet

en: Terms & Conditions
fi: Ehdot

en: Quotes for %(client_name)s
fi: Lainaukset asiakkaalle %(client_name)s

en: Expired
fi: Vanhentunut

en: No quotes found.
fi: Lainauksia ei löytynyt.

en: Set Password
fi: Aseta salasana

en: Set your password to get started
fi: Aloita määrittämällä salasanasi

en: Set Your Password
fi: Aseta salasanasi

en: Set a password for your client portal account
fi: Aseta salasana asiakasportaalitilillesi

en: Password must be at least 8 characters long
fi: Salasanan tulee olla vähintään 8 merkkiä pitkä

en: Confirm Password
fi: Vahvista salasana

en: Confirm your password
fi: Vahvista salasanasi

en: Time entries for %(client_name)s projects
fi: %(client_name)s-projektien aikamerkinnät

en: All Projects
fi: Kaikki projektit

en: From Date
fi: Päivämäärästä alkaen

en: To Date
fi: Päivämäärään

en: Total entries
fi: Tuloksia yhteensä

en: Total hours
fi: Tunteja yhteensä

en: Create Client
fi: Luo asiakas

en: Add a new client to manage related projects and billing.
fi: Lisää uusi asiakas hallinnoimaan liittyviä projekteja ja laskutusta.

en: Back to Clients
fi: Takaisin asiakkaisiin

en: Enter client name
fi: Anna asiakkaan nimi

en: Default Hourly Rate
fi: Oletustuntihinta

en: e.g. 75.00
fi: esim. 75.00

en: This rate will be automatically filled when creating projects for this client
fi: Tämä hinta täytetään automaattisesti luotaessa projekteja tälle asiakkaalle

en: Supports Markdown
fi: Tukee Markdownia

en: Brief description of the client or project scope
fi: Lyhyt kuvaus tilaajan tai projektin laajuudesta

en: Contact Person
fi: Yhteyshenkilö

en: Primary contact name
fi: Ensisijaisen yhteyshenkilön nimi

en: Monthly Prepaid Hours
fi: Kuukausittaiset prepaid-tunnit

en: e.g. 50
fi: esim. 50

en: Leave empty if this client has no prepaid allocation.
fi: Jätä tyhjäksi, jos asiakkaalla ei ole ennakkoon maksettua varausta.

en: Day of the month when prepaid hours reset (1-28).
fi: Kuukauden päivä, jolloin prepaid-tunnit nollataan (1-28).

en: Client address
fi: Asiakkaan osoite

en: Choose a clear, descriptive name for the client organization.
fi: Valitse selkeä, kuvaava nimi asiakasorganisaatiolle.

en: Set the standard hourly rate for this client. This will automatically populate when creating new projects.
fi: Aseta tälle asiakkaalle vakiotuntihinta. Tämä täyttää automaattisesti uusia projekteja luotaessa.

en: Contact Information
fi: Yhteystiedot

en: Add contact details for easy communication and record keeping.
fi: Lisää yhteystiedot helpottaaksesi viestintää ja kirjaamista.

en: Prepaid Hours
fi: Prepaid-tunnit

en: Configure monthly included hours and the reset day if this client has a retainer or prepaid bundle.
fi: Määritä kuukausittaiset tunnit ja nollauspäivä, jos tällä asiakkaalla on säilytin tai ennakkoon maksettu paketti.

en: Provide context about the client relationship or typical project types.
fi: Anna konteksti asiakassuhteesta tai tyypillisistä projektityypeistä.

en: Edit Client
fi: Muokkaa asiakasta

en: Client Portal Access
fi: Asiakasportaalin käyttö

en: Enable portal access for this client. Clients can log in with their own credentials to view projects, invoices, and time entries.
fi: Salli portaalin käyttö tälle asiakkaalle. Asiakkaat voivat kirjautua sisään omilla tunnuksillaan nähdäkseen projekteja, laskuja ja aikamerkintöjä.

en: Enable Client Portal
fi: Ota asiakasportaali käyttöön

en: Portal Username
fi: Portaalin käyttäjätunnus

en: Unique username for portal login
fi: Ainutlaatuinen käyttäjätunnus portaaliin kirjautumiseen

en: Portal Password
fi: Portaalin salasana

en: Leave empty to keep current password
fi: Jätä tyhjäksi säilyttääksesi nykyisen salasanan

en: Set a new password or leave empty to keep current
fi: Aseta uusi salasana tai jätä tyhjäksi pysyäksesi ajan tasalla

en: Current portal username
fi: Nykyinen portaalin käyttäjätunnus

en: Update Client
fi: Päivitä asiakas

en: Send Password Setup Email
fi: Lähetä salasanan asetussähköposti

en: Send an email to %(email)s with a link to set their portal password.
fi: Lähetä sähköposti osoitteeseen %(email)s, jossa on linkki portaalin salasanan asettamiseen.

en: Email address is required to send password setup email. Please set the client email address above.
fi: Sähköpostiosoite vaaditaan salasanan asetussähköpostin lähettämiseen. Aseta asiakkaan sähköpostiosoite yllä.

en: Client Statistics
fi: Asiakastilastot

en: Total Projects
fi: Projekteja yhteensä

en: Est. Total Cost
fi: Arvioitu Kokonaiskustannukset

en: Filter Clients
fi: Suodata asiakkaat

en: Toggle Filters
fi: Vaihda suodattimet

en: Export to CSV
fi: Vie CSV-muotoon

en: Hide Filters
fi: Piilota suodattimet

en: Show Filters
fi: Näytä suodattimet

en: Mark client as Inactive?
fi: Merkitäänkö asiakas ei-aktiiviseksi?

en: Change Client Status
fi: Muuta asiakkaan tilaa

en: Mark Inactive
fi: Merkitse ei-aktiiviseksi

en: Activate client?
fi: Aktivoi asiakas?

en: Activate Client
fi: Aktivoi asiakas

en: Delete Client
fi: Poista asiakas

en: Manage
fi: Hallitse

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: more contact(s)
fi: lisää yhteystietoja

en: No contacts yet
fi: Ei vielä yhteystietoja

en: Add Contact
fi: Lisää yhteystieto

en: Legacy Contact Info
fi: Vanhat yhteystiedot

en: Plan includes %(hours)s hours per cycle. Resets on day %(day)s.
fi: Suunnitelmaan sisältyy %(hours)s tuntia sykliä kohden. Nollautuu päivänä %(day)s.

en: Current cycle start
fi: Nykyisen syklin aloitus

en: Remaining hours
fi: Jäljellä olevat tunnit

en: Consumed this cycle
fi: Kulutettu tämä sykli

en: Archived
fi: Arkistoitu

en: Internal Notes
fi: Sisäiset huomautukset

en: Add Note
fi: Lisää huomautus

en: Add an internal note about this client...
fi: Lisää sisäinen huomautus tästä asiakkaasta...

en: Save Note
fi: Tallenna muistiinpano

en: edited
fi: muokattu

en: Important
fi: Tärkeää

en: Unmark
fi: Poista merkintä

en: Mark Important
fi: Merkitse tärkeäksi

en: No notes yet. Add a note to keep track of important information about this client.
fi: Ei muistiinpanoja vielä. Lisää muistiinpano, jotta voit seurata tätä asiakasta koskevia tärkeitä tietoja.

en: Are you sure you want to delete this note?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän muistiinpanon?

en: Delete Note
fi: Poista huomautus

en: Edited on
fi: Muokattu

en: Reply
fi: Vastata

en: Write your reply...
fi: Kirjoita vastauksesi...

en: Comments
fi: Kommentit

en: Add Comment
fi: Lisää kommentti

en: Your Comment
fi: Sinun kommenttisi

en: Share your thoughts, updates, or questions...
fi: Jaa ajatuksesi, päivityksesi tai kysymyksesi...

en: You can use line breaks to format your comment.
fi: Voit muotoilla kommenttisi rivinvaihtojen avulla.

en: Add Image
fi: Lisää kuva

en: Post Comment
fi: Lähetä kommentti

en: No comments yet
fi: Ei vielä kommentteja

en: Start the conversation by adding the first comment.
fi: Aloita keskustelu lisäämällä ensimmäinen kommentti.

en: Add First Comment
fi: Lisää ensimmäinen kommentti

en: Edit Comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Back
fi: Takaisin

en: Editing comment on:
fi: Muokataan kommenttia:

en: Originally posted on
fi: Alunperin lähetetty

en: Comment Content
fi: Kommentoi sisältöä

en: All Activities
fi: Kaikki aktiviteetit

en: Time Templates
fi: Aikamallit

en: No recent activity
fi: Ei viimeaikaista toimintaa

en: Activity will appear here as you work
fi: Toiminta näkyy tässä työskennellessäsi

en: Load More
fi: Lataa lisää

en: Failed to load activities
fi: Toimintojen lataaminen epäonnistui

en: Home
fi: Kotiin

en: Call
fi: Soittaa

en: Note
fi: Huom

en: Message
fi: Viesti

en: Direction
fi: Suunta

en: Outbound
fi: Lähtevä

en: Inbound
fi: Saapuva

en: Subject
fi: Aihe

en: Pending
fi: Odottaa

en: Scheduled
fi: Aikataulutettu

en: Follow-up Date
fi: Seurantapäivämäärä

en: Content/Notes
fi: Sisältö/huomautukset

en: Save Communication
fi: Tallenna viestintä

en: First Name
fi: Etunimi

en: Last Name
fi: Sukunimi

en: Mobile
fi: mobiili

en: Department
fi: osasto

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Billing
fi: Laskutus

en: Technical
fi: Tekninen

en: Set as primary contact
fi: Aseta ensisijaiseksi yhteyshenkilöksi

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Save Contact
fi: Tallenna yhteystieto

en: Set Primary
fi: Aseta ensisijainen

en: No contacts found
fi: Yhteystietoja ei löytynyt

en: Add First Contact
fi: Lisää ensimmäinen yhteystieto

en: Primary Contact
fi: Ensisijainen yhteyshenkilö

en: Communication History
fi: Viestintähistoria

en: Add Communication
fi: Lisää viestintä

en: No communications recorded
fi: Viestintää ei tallennettu

en: Deal Name
fi: Sopimuksen nimi

en: Select Client
fi: Valitse Asiakas

en: Select Contact
fi: Valitse Yhteystiedot

en: Stage
fi: Vaihe

en: Deal Value
fi: Sopimuksen arvo

en: Win Probability
fi: Voiton todennäköisyys

en: Expected Close Date
fi: Odotettu sulkemispäivä

en: Related Quote
fi: Aiheeseen liittyvä lainaus

en: Select Quote
fi: Valitse Lainaus

en: Save Deal
fi: Tallenna tarjous

en: Open
fi: Avata

en: Won
fi: Voitti

en: Lost
fi: Kadonnut

en: All Stages
fi: Kaikki vaiheet

en: Value
fi: Arvo

en: Probability
fi: Todennäköisyys

en: Expected Close
fi: Odotettu sulkeutuva

en: No deals found
fi: Tarjouksia ei löytynyt

en: Create First Deal
fi: Luo ensimmäinen tarjous

en: You Were Mentioned
fi: Sinut Mainittiin

en: View Task & Reply
fi: Näytä tehtävä ja vastaus

en: Invoice
fi: Laskuttaa

en: Invoice Overdue
fi: Lasku erääntynyt

en: View Invoice
fi: Näytä lasku

en: Quote
fi: Lainata

en: Quote Accepted
fi: Lainaus hyväksytty

en: View Quote
fi: Näytä lainaus

en: Quote Approval Rejected
fi: Tarjouksen hyväksyntä hylätty

en: Approval Requested
fi: Hyväksyntää pyydetty

en: Review Quote
fi: Tarkista lainaus

en: Quote Approved
fi: Lainaus hyväksytty

en: Quote Expired
fi: Lainaus vanhentunut

en: Quote Expiring Soon
fi: Lainaus vanhenee pian

en: Quote Rejected
fi: Lainaus hylätty

en: Quote Sent
fi: Lainaus lähetetty

en: Task Assignment
fi: Tehtävän määritys

en: View Task
fi: Näytä tehtävä

en: Test Details
fi: Testin tiedot

en: Your Weekly Summary
fi: Viikkoyhteenveto

en: 400 Bad Request
fi: 400 Huono pyyntö

en: Invalid Request
fi: Virheellinen pyyntö

en: The request you made is invalid or contains errors. This could be due to:
fi: Tekemäsi pyyntö on virheellinen tai sisältää virheitä. Tämä voi johtua seuraavista:

en: Missing or invalid form data
fi: Lomaketiedot puuttuvat tai ovat virheellisiä

en: Malformed request parameters
fi: Väärin muotoillut pyyntöparametrit

en: Go to Dashboard
fi: Siirry Dashboardiin

en: Go Back
fi: Mene takaisin

en: 403 Forbidden
fi: 403 Kielletty

en: Access Denied
fi: Käyttö estetty

en: You don't have permission to access this resource. This could be due to:
fi: Sinulla ei ole lupaa käyttää tätä resurssia. Tämä voi johtua seuraavista:

en: Insufficient privileges
fi: Riittämättömät oikeudet

en: Not logged in
fi: Ei kirjautunut sisään

en: Resource access restrictions
fi: Resurssien käyttörajoitukset

en: Page Not Found
fi: Sivua ei löydy

en: The page you're looking for doesn't exist or has been moved.
fi: Etsimääsi sivua ei ole olemassa tai se on siirretty.

en: Server Error
fi: Palvelinvirhe

en: Something went wrong on our end. Please try again later.
fi: Jotain meni vikaan meidän päässämme. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Try Again
fi: Yritä uudelleen

en: An error occurred while processing your request.
fi: Pyyntöäsi käsiteltäessä tapahtui virhe.

en: Refresh Page
fi: Päivitä sivu

en: Go to Login
fi: Siirry kohtaan Kirjautuminen

en: e.g., Travel, Meals, Office Supplies
fi: esim. matkat, ruokailut, toimistotarvikkeet

en: e.g., TRAVEL, MEALS
fi: esim. MATKAT, Ateriat

en: Brief description of this category...
fi: Lyhyt kuvaus tästä kategoriasta...

en: e.g., fa-plane, fa-utensils
fi: esim. fa-taso, fa-astiat

en: e.g., 19.00
fi: esim. 19.00

en: e.g., Flight to Berlin
fi: esim. lento Berliiniin

en: Additional details about the expense...
fi: Lisätietoa kuluista...

en: e.g., Lufthansa
fi: esim. Lufthansa

en: Receipt/Invoice Number
fi: Kuitin/laskun numero

en: e.g., INV-2024-001
fi: esim. INV-2024-001

en: e.g., conference, client-meeting, urgent
fi: esim. kokous, asiakastapaaminen, kiireellinen

en: Additional notes...
fi: Lisähuomautuksia...

en: Filter Expenses
fi: Suodatuskulut

en: Delete Selected Expenses
fi: Poista valitut kulut

en: Change Status for Selected Expenses
fi: Muuta valittujen kulujen tilaa

en: Update Status
fi: Päivitä tila

en: Associated With
fi: Liittyy

en: Reject Expense
fi: Hylkää kulut

en: Explain why this expense is being rejected...
fi: Selitä, miksi tämä kulu hylätään...

en: Are you sure you want to delete this expense?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kulun?

en: Delete Expense
fi: Poista kulut

en: Import/Export Data
fi: Tuo/Vie tiedot

en: Import/Export
fi: Tuo/Vie

en: Import data from other time trackers or export your data for GDPR compliance and backups
fi: Tuo tietoja muista aikaseurantalaitteista tai vie tietosi GDPR-yhteensopivuutta ja varmuuskopioita varten

en: Import Data
fi: Tuo tiedot

en: CSV Import
fi: CSV-tuonti

en: Import time entries from a CSV file
fi: Tuo aikamerkinnät CSV-tiedostosta

en: Choose CSV File
fi: Valitse CSV-tiedosto

en: Download Template
fi: Lataa malli

en: Import from Toggl Track
fi: Tuo Toggl Trackista

en: Import time entries from Toggl Track
fi: Tuo aikamerkinnät Toggl Trackista

en: Import from Toggl
fi: Tuo Togglista

en: Import from Harvest
fi: Tuonti Harvestista

en: Import time entries from Harvest
fi: Tuo aikamerkinnät Harvestista

en: Restore from Backup
fi: Palauta varmuuskopiosta

en: Restore data from a backup file
fi: Palauta tiedot varmuuskopiotiedostosta

en: Import History
fi: Tuo historia

en: Export Data
fi: Vie tiedot

en: Export all your personal data
fi: Vie kaikki henkilötietosi

en: Export as JSON
fi: Vie JSON-muodossa

en: Export as ZIP
fi: Vie ZIP-muodossa

en: Filtered Export
fi: Suodatettu vienti

en: Export specific data with filters
fi: Vie tiettyjä tietoja suodattimilla

en: Export with Filters
fi: Vie suodattimilla

en: Create a full database backup
fi: Luo koko tietokannan varmuuskopio

en: Export History
fi: Vie historiaa

en: API Token
fi: API-tunnus

en: Workspace ID
fi: Työtilan tunnus

en: Import
fi: Tuoda

en: Account ID
fi: Tilin tunnus

en: Stock Item
fi: Varastotuote

en: Select Item
fi: Valitse kohde

en: Warehouse
fi: Varasto

en: Select Warehouse
fi: Valitse Varasto

en: Adjustment Quantity
fi: Säätömäärä

en: Use positive values to increase stock, negative values to decrease
fi: Käytä positiivisia arvoja lisätäksesi varastoa ja negatiivisia arvoja pienentääksesi

en: Reason
fi: Syy

en: e.g., Physical count correction, Damage, Found items
fi: esim. fyysisen laskennan korjaus, vauriot, löydetyt kohteet

en: Additional details about this adjustment
fi: Lisätietoja tästä säädöstä

en: All Warehouses
fi: Kaikki varastot

en: All Items
fi: Kaikki kohteet

en: Date From
fi: Päivämäärä alkaen

en: Date To
fi: Päivämäärä -

en: Item
fi: Tuote

en: No adjustments found.
fi: Säätöjä ei löytynyt.

en: On Hand
fi: Kädessä

en: Reorder Point
fi: Järjestä piste uudelleen

en: Shortfall
fi: Vaje

en: Reorder Qty
fi: Uudelleentilausmäärä

en: No low stock alerts. All items are above reorder point.
fi: Ei varoituksia alhaisista varastoista. Kaikki tuotteet ovat uudelleenjärjestelypisteen yläpuolella.

en: Movement Type
fi: Liikkeen tyyppi

en: Adjustment
fi: Säätö

en: Transfer
fi: Siirtää

en: Sale
fi: Myynti

en: Purchase
fi: Ostaa

en: Return
fi: Palata

en: Waste
fi: Jätettä

en: Use positive values for additions, negative for removals
fi: Käytä positiivisia arvoja lisäyksiin, negatiivisia poistoihin

en: e.g., Physical count correction
fi: esim. fyysisen laskennan korjaus

en: Reference Type
fi: Viitetyyppi

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Reference
fi: Viite

en: No stock movements found.
fi: Osakeliikettä ei löytynyt.

en: Basic Information
fi: Perustiedot

en: Supplier
fi: Toimittaja

en: Select Supplier
fi: Valitse Toimittaja

en: Order Date
fi: Tilauspäivämäärä

en: Expected Delivery Date
fi: Arvioitu toimituspäivä

en: Notes visible to supplier
fi: Huomautukset näkyvät toimittajalle

en: Internal notes (not visible to supplier)
fi: Sisäiset huomautukset (ei näy toimittajalle)

en: Items
fi: Tuotteet

en: Add Item
fi: Lisää kohde

en: Qty
fi: Määrä

en: Unit Cost
fi: Yksikköhinta

en: Supplier SKU
fi: Toimittaja SKU

en: Create Purchase Order
fi: Luo ostotilaus

en: Draft
fi: Luonnos

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Confirmed
fi: Vahvistettu

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: All Suppliers
fi: Kaikki toimittajat

en: PO Number
fi: PO-numero

en: Expected Delivery
fi: Odotettu toimitus

en: No purchase orders found.
fi: Ostotilauksia ei löytynyt.

en: Are you sure you want to cancel this purchase order?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa tämän ostotilauksen?

en: Are you sure you want to delete this purchase order?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän ostotilauksen?

en: Purchase Order Details
fi: Ostotilauksen tiedot

en: Received Date
fi: Vastaanottopäivämäärä

en: Quantity Ordered
fi: Tilattu määrä

en: Quantity Received
fi: Vastaanotettu määrä

en: Line Total
fi: Rivi yhteensä

en: Shipping
fi: Toimitus

en: Receive Purchase Order
fi: Vastaanota ostotilaus

en: Mark as Received
fi: Merkitse vastaanotetuksi

en: No items in this purchase order.
fi: Tässä ostotilauksessa ei ole tuotteita.

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Total Items
fi: Tuotteita yhteensä

en: Total Warehouses
fi: Varastot yhteensä

en: Total Inventory Value
fi: Varaston kokonaisarvo

en: Low Stock Items
fi: Alhaiset tuotteet

en: Available Reports
fi: Saatavilla olevat raportit

en: Stock Valuation
fi: Osakkeen arvostus

en: View inventory value by warehouse
fi: Tarkastele varaston arvoa varastoittain

en: Movement History
fi: Liikehistoria

en: Detailed movement log
fi: Yksityiskohtainen liikeloki

en: Turnover Analysis
fi: Liikevaihdon analyysi

en: Inventory turnover rates
fi: Varaston kiertonopeus

en: Low Stock Report
fi: Alhainen varastoraportti

en: Items below reorder point
fi: Kohteet uudelleenjärjestyskohdan alapuolella

en: Found %(count)s items below their reorder point.
fi: Löytyi %(count)s kohdetta niiden uudelleenjärjestelypisteen alapuolelta.

en: Quantity On Hand
fi: Määrä käsillä

en: Reorder Quantity
fi: Tilaa määrä uudelleen

en: Create PO
fi: Luo ostotilaus

en: All Stock Levels are Good
fi: Kaikki varastotasot ovat hyviä

en: No items are currently below their reorder point.
fi: Yksikään kohde ei ole tällä hetkellä tilauspisteensä alapuolella.

en: No movements found.
fi: Liikkeitä ei löytynyt.

en: Turnover rate indicates how many times inventory is sold and replaced in a year. Higher rates indicate faster-moving items.
fi: Kiertonopeus kertoo kuinka monta kertaa varasto myydään ja vaihdetaan vuoden aikana. Korkeammat hinnat tarkoittavat nopeammin liikkuvia kohteita.

en: Total Sold
fi: Yhteensä myyty

en: Avg Stock Level
fi: Keskimääräinen varastotaso

en: Turnover Rate
fi: Liikevaihto

en: Fast Moving
fi: Nopeasti liikkuva

en: Normal
fi: Normaali

en: Slow Moving
fi: Hidas Liikkuminen

en: Very Slow
fi: Erittäin hidas

en: No sales data found for the selected period.
fi: Valitulle ajanjaksolle ei löytynyt myyntitietoja.

en: Category
fi: Luokka

en: All Categories
fi: Kaikki luokat

en: Inventory Valuation
fi: Varaston arvostus

en: Total Value
fi: Kokonaisarvo

en: No items found with cost information.
fi: Kustannustiedoilla varustettuja tuotteita ei löytynyt.

en: Reserved
fi: Varattu

en: Fulfilled
fi: Täytetty

en: Reserved At
fi: Varattu klo

en: Expires At
fi: Päättyy klo

en: Fulfill this reservation?
fi: Täytä tämä varaus?

en: Cancel this reservation?
fi: Perutaanko tämä varaus?

en: No reservations found.
fi: Varauksia ei löytynyt.

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Default Cost
fi: Oletushinta

en: Default Price
fi: Oletushinta

en: Image URL
fi: Kuvan URL-osoite

en: Track Inventory
fi: Seuraa varastoa

en: Manage multiple suppliers for this item with different pricing.
fi: Hallitse useita tämän tuotteen toimittajia eri hinnoilla.

en: Lead Time (days)
fi: Toimitusaika (päiviä)

en: Preferred
fi: Suositeltava

en: Add Supplier
fi: Lisää toimittaja

en: No movement history found for this item.
fi: Tälle tuotteelle ei löytynyt liikehistoriaa.

en: SKU, Name, Barcode...
fi: SKU, nimi, viivakoodi...

en: Active Only
fi: Vain aktiivinen

en: Total Qty
fi: Kokonaismäärä

en: Available
fi: Saatavilla

en: Low Stock
fi: Alhainen varasto

en: No stock items found.
fi: Varastotuotteita ei löytynyt.

en: Item Details
fi: Tuotteen tiedot

en: Trackable
fi: Jäljitettävä

en: Stock Levels by Warehouse
fi: Varastotason varastotasot

en: Recent Stock Movements
fi: Viimeaikaiset osakeliikkeet

en: Total Reserved
fi: Yhteensä varattu

en: Total Available
fi: Yhteensä saatavilla

en: Low Stock Alert
fi: Alhaisen varaston hälytys

en: This item is not trackable.
fi: Tämä kohde ei ole jäljitettävissä.

en: Active Reservations
fi: Aktiiviset varaukset

en: Quantity Reserved
fi: Määrä varattu

en: Last Counted
fi: Viimeksi laskettu

en: No stock found for this item in any warehouse.
fi: Tälle tuotteelle ei löytynyt varastoa mistään varastosta.

en: No stock levels found.
fi: Varastotasoja ei löytynyt.

en: Low Stock Only
fi: Vain vähissä varastossa

en: Oversold
fi: Ylimyyty

en: No stock items found in this warehouse.
fi: Varastotuotteita ei löytynyt tästä varastosta.

en: Supplier Code
fi: Toimittajakoodi

en: Unique code for this supplier (e.g., SUP-001)
fi: Tämän toimittajan yksilöllinen koodi (esim. SUP-001)

en: Payment Terms
fi: Maksuehdot

en: e.g., Net 30, Net 60
fi: esim. Net 30, Net 60

en: Code, name, email
fi: Koodi, nimi, sähköposti

en: Code
fi: Koodi

en: No suppliers found.
fi: Toimittajia ei löytynyt.

en: Supplier Details
fi: Toimittajan tiedot

en: Stock Items from this Supplier
fi: Varastotuotteet tältä toimittajalta

en: Lead Time
fi: Toimitusaika

en: No stock items associated with this supplier.
fi: Tähän toimittajaan ei ole liitetty varastotuotteita.

en: Preferred Items
fi: Ensisijaiset kohteet

en: From Warehouse
fi: Varastosta

en: Select Source Warehouse
fi: Valitse Lähdevarasto

en: To Warehouse
fi: Varastoon

en: Select Destination Warehouse
fi: Valitse kohdevarasto

en: Optional notes about this transfer
fi: Valinnaisia ​​huomautuksia tästä siirrosta

en: Create Transfer
fi: Luo siirto

en: No transfers found.
fi: Siirtoja ei löytynyt.

en: Warehouse Code
fi: Varaston koodi

en: Unique code for this warehouse (e.g., WH-001)
fi: Tämän varaston yksilöllinen koodi (esim. WH-001)

en: Contact Email
fi: Yhteydenotto Sähköposti

en: Contact Phone
fi: Yhteydenotto Puhelin

en: No warehouses found.
fi: Varastoja ei löytynyt.

en: Warehouse Details
fi: Varaston tiedot

en: No stock items in this warehouse.
fi: Tässä varastossa ei ole varastossa olevia tuotteita.

en: Total Quantity
fi: Kokonaismäärä

en: Create Invoice
fi: Luo lasku

en: Generate a new invoice for a project and client
fi: Luo uusi lasku projektille ja asiakkaalle

en: Back to Invoices
fi: Takaisin laskuihin

en: Select a project
fi: Valitse projekti

en: Selecting a project will auto-fill client details
fi: Projektin valitseminen täyttää asiakkaan tiedot automaattisesti

en: Tax Rate (%)
fi: Veroprosentti (%)

en: Tips
fi: Vinkkejä

en: Choose the correct project to auto-fill client details.
fi: Valitse oikea projekti asiakkaan tietojen automaattista täyttämistä varten.

en: You can customize notes and terms before sending the invoice.
fi: Voit muokata huomautuksia ja ehtoja ennen laskun lähettämistä.

en: Edit Invoice
fi: Muokkaa laskua

en: Update invoice details, items, and terms
fi: Päivitä laskun tiedot, tuotteet ja ehdot

en: Send Email
fi: Lähetä Sähköposti

en: Time-based services and hourly work
fi: Aikaperusteiset palvelut ja tuntityö

en: Select Stock Item
fi: Valitse varastotuote

en: e.g., Web Development Services
fi: esim. Web-kehityspalvelut

en: Remove item
fi: Poista kohde

en: Items Subtotal
fi: Kohteet Välisumma

en: Billable expenses such as travel, meals, and materials
fi: Laskutettavat kulut, kuten matkat, ateriat ja materiaalit

en: Add Expense
fi: Lisää kuluja

en: e.g., Travel to Client Meeting
fi: esim. matkustaa asiakaskokoukseen

en: Linked expense - title cannot be edited
fi: Linkitetty kulu - otsikkoa ei voi muokata

en: Linked expense - description cannot be edited
fi: Linkitetty kulu - kuvausta ei voi muokata

en: Linked expense - category cannot be edited
fi: Linkitetty kulu – luokkaa ei voi muokata

en: Travel
fi: Matkustaa

en: Meals
fi: Ateriat

en: Accommodation
fi: Majoitus

en: Supplies
fi: Tarvikkeet

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Equipment
fi: Laitteet

en: Services
fi: Palvelut

en: Marketing
fi: Markkinointi

en: Training
fi: Koulutus

en: Other
fi: Muut

en: Linked expense - amount cannot be edited
fi: Linkitetty kulu – summaa ei voi muokata

en: Linked expense - date cannot be edited
fi: Linkitetty kulu - päivämäärää ei voi muokata

en: Unlink expense from invoice
fi: Poista kulujen linkitys laskusta

en: Expenses Subtotal
fi: Kulut Välisumma

en: Extra Goods
fi: Lisätavarat

en: Products, materials, licenses, and other goods
fi: Tuotteet, materiaalit, lisenssit ja muut tavarat

en: Add Good
fi: Lisää Hyvä

en: Price
fi: Hinta

en: e.g., Software License
fi: esim. ohjelmistolisenssi

en: Product
fi: Tuote

en: Service
fi: Palvelu

en: Material
fi: Materiaali

en: License
fi: Lisenssi

en: Remove good
fi: Poista hyvä

en: Goods Subtotal
fi: Tavaran välisumma

en: Live Preview
fi: Live-esikatselu

en: Payment
fi: Maksu

en: Goods
fi: Tavarat

en: Quick Actions
fi: Nopeat toiminnot

en: Generate from Time/Costs
fi: Luo ajan/kustannusten perusteella

en: Record Payment
fi: Kirjaa maksu

en: Export PDF
fi: Vie PDF

en: Export CSV
fi: Vie CSV

en: Duplicate Invoice
fi: Kaksoislasku

en: Are you sure you want to unlink this expense from the invoice?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kulun linkityksen laskusta?

en: Unlink Expense
fi: Poista kulujen linkitys

en: Unlink
fi: Poista linkitys

en: Please add at least one item, expense, or extra good to the invoice
fi: Lisää laskuun vähintään yksi tuote, kulu tai lisähyödyke

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Generate from Time, Costs & Goods
fi: Luo aikaa, kustannuksia ja tavaroita

en: Select unbilled time entries, project costs, and extra goods to add to this invoice
fi: Valitse laskuttamattomat aikakirjaukset, projektikustannukset ja lisätavarat, jotka lisätään tähän laskuun

en: Back to Edit
fi: Takaisin Muokkaa

en: Unbilled Time Entries
fi: Laskuttamattomat aikamerkinnät

en: Time Entry
fi: Ajan sisääntulo

en: No unbilled time entries found for this project.
fi: Tälle projektille ei löytynyt laskuttamattomia aikamerkintöjä.

en: Uninvoiced Project Costs
fi: Laskuttamattomat projektikustannukset

en: No uninvoiced costs found for this project.
fi: Tästä projektista ei löytynyt laskuttamattomia kuluja.

en: Uninvoiced Billable Expenses
fi: Laskuttamattomat laskutettavat kulut

en: Vendor
fi: Myyjä

en: No uninvoiced billable expenses found for this project.
fi: Tästä projektista ei löytynyt laskuttamattomia laskutettavia kuluja.

en: Project Extra Goods
fi: Projektin lisätavarat

en: No extra goods found for this project.
fi: Tähän projektiin ei löytynyt ylimääräisiä tuotteita.

en: Add Selected to Invoice
fi: Lisää valitut laskuun

en: Selection Summary
fi: Valinnan yhteenveto

en: Total available hours
fi: Käytettävissä olevat tunnit yhteensä

en: Total available costs
fi: Käytettävissä olevat kokonaiskustannukset

en: Total available expenses
fi: Käytettävissä olevat kulut yhteensä

en: Total available goods
fi: Saatavilla olevat tavarat yhteensä

en: Prepaid Hours Overview
fi: Ennakkomaksutuntien yleiskatsaus

en: Plan includes %(hours)s hours per cycle (resets on day %(day)s).
fi: Suunnitelmaan sisältyy %(hours)s tuntia sykliä kohden (nollautuu päivänä %(day)s).

en: Consumed: %(consumed)s h • Remaining: %(remaining)s h
fi: Kulutus: %(consumed)s h • Jäljellä: %(remaining)s h

en: No prepaid usage recorded for selected period yet.
fi: Valitulle ajanjaksolle ei ole vielä tallennettu prepaid-käyttöä.

en: You can select multiple time entries, costs, expenses, and extra goods.
fi: Voit valita useita aikamerkintöjä, kustannuksia, kuluja ja lisätuotteita.

en: Time entries are grouped by task or project at item creation.
fi: Aikamerkinnät ryhmitellään tehtävän tai projektin mukaan kohteita luotaessa.

en: Costs and extra goods are added as individual invoice items.
fi: Kustannukset ja lisätavarat lisätään yksittäisinä laskuerinä.

en: Expenses are linked to the invoice and appear in a separate section.
fi: Kulut on linkitetty laskuun ja näkyvät erillisessä osiossa.

en: Please select at least one time entry, cost, expense, or extra good
fi: Valitse vähintään yksi kertaluonteinen merkintä, hinta, kulu tai lisähyödyke

en: Filter Invoices
fi: Suodata laskut

en: Invoice number or client
fi: Laskun numero tai asiakas

en: Export to Excel
fi: Vie Exceliin

en: Partially Paid
fi: Osittain maksettu

en: Fully Paid
fi: Täysin maksettu

en: Delete Selected Invoices
fi: Poista valitut laskut

en: Change Status for Selected Invoices
fi: Muuta valittujen laskujen tilaa

en: Delete Invoice
fi: Poista lasku

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Are you sure you want to delete invoice
fi: Haluatko varmasti poistaa laskun?

en: All invoice items, extra goods, and payment records associated with this invoice will be permanently deleted.
fi: Kaikki tähän laskuun liittyvät laskutuotteet, lisätuotteet ja maksutietueet poistetaan pysyvästi.

en: INVOICE
fi: LASKUTTAA

en: Invoice #
fi: Lasku nro

en: Quantity (Hours)
fi: Määrä (tuntia)

en: Generated from %(num)d time entries
fi: Luotu %(num)d aikamerkinnästä

en: Expense
fi: Kustannukset

en: Subtotal:
fi: Välisumma:

en: Tax (%(rate).2f%%):
fi: Vero (%(rate).2f%%):

en: Total Amount:
fi: Kokonaismäärä:

en: Notes:
fi: Huomautuksia:

en: Terms:
fi: Ehdot:

en: Payment Information:
fi: Maksutiedot:

en: Terms & Conditions:
fi: Ehdot:

en: Payment History
fi: Maksuhistoria

en: Send Invoice via Email
fi: Lähetä lasku sähköpostitse

en: Manage Columns
fi: Hallitse sarakkeita

en: Drag tasks between columns to update their status
fi: Päivitä niiden tila vetämällä tehtäviä sarakkeiden välillä

en: Kanban board
fi: Kanban-levy

en: moved to
fi: siirretty

en: No tasks in this column.
fi: Ei tehtäviä tässä sarakkeessa.

en: Manage Kanban Columns
fi: Hallitse Kanban-sarakkeita

en: Customize your kanban board columns and task states
fi: Mukauta kanban-taulusi sarakkeita ja tehtävätiloja

en: Project:
fi: Projekti:

en: Global Columns
fi: Globaalit sarakkeet

en: Add Column
fi: Lisää sarake

en: Kanban columns list
fi: Kanban-sarakkeiden luettelo

en: Key
fi: Avain

en: Icon
fi: Kuvake

en: Complete?
fi: Täydellinen?

en: Drag to reorder
fi: Järjestä uudelleen vetämällä

en: Edit column
fi: Muokkaa saraketta

en: Toggle active state
fi: Vaihda aktiivinen tila

en: No kanban columns found. Create your first column to get started.
fi: Kanban-sarakkeita ei löytynyt. Aloita luomalla ensimmäinen sarake.

en: Tips:
fi: Vinkkejä:

en: Drag and drop rows to reorder columns
fi: Järjestä sarakkeita uudelleen vetämällä ja pudottamalla rivejä

en: System columns (todo, in_progress, done) cannot be deleted but can be customized
fi: Järjestelmäsarakkeita (todo, in_progress, done) ei voi poistaa, mutta niitä voidaan mukauttaa

en: Columns marked as "Complete" will mark tasks as completed when dragged to that column
fi: "Valmis"-merkityt sarakkeet merkitsevät tehtävät suoritetuiksi, kun ne vedetään kyseiseen sarakkeeseen

en: Inactive columns are hidden from the kanban board but tasks with that status remain accessible
fi: Ei-aktiiviset sarakkeet piilotetaan kanban-levyltä, mutta tehtävät, joilla on tämä tila, ovat edelleen käytettävissä

en: Delete Kanban Column
fi: Poista Kanban-sarake

en: Are you sure you want to delete the column?
fi: Haluatko varmasti poistaa sarakkeen?

en: Key:
fi: Avain:

en: Note: Tasks with this status will remain accessible but the column will no longer appear on the kanban board.
fi: Huomautus: Tässä tilassa olevat tehtävät ovat edelleen käytettävissä, mutta sarake ei enää näy kanban-taululla.

en: Delete Column
fi: Poista sarake

en: Columns reordered successfully
fi: Sarakkeiden uudelleenjärjestäminen onnistui

en: Failed to reorder columns. Please try again.
fi: Sarakkeiden uudelleenjärjestäminen epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: Create Kanban Column
fi: Luo Kanban-sarake

en: Add a new column to your kanban board
fi: Lisää uusi sarake kanban-taulullesi

en: Create Kanban Column form
fi: Luo Kanban-sarakelomake

en: Column Label
fi: Sarakkeen etiketti

en: e.g., In Review, Blocked, Testing
fi: esim. Tarkistuksessa, Estetty, Testataan

en: The display name shown on the kanban board
fi: Kanban-taululla näkyvä näyttönimi

en: Column Key
fi: Sarakeavain

en: e.g., in_review, blocked, testing
fi: esim. in_review, estetty, testaus

en: Unique identifier (lowercase, no spaces, use underscores). Auto-generated from label if empty.
fi: Yksilöllinen tunniste (pienet kirjaimet, ei välilyöntejä, käytä alaviivoja). Luodaan automaattisesti etiketistä, jos se on tyhjä.

en: Global (for all projects)
fi: Maailmanlaajuinen (kaikille projekteille)

en: Select a project to create project-specific columns, or leave as Global for all projects
fi: Valitse projekti, jos haluat luoda projektikohtaisia ​​sarakkeita, tai jätä kaikille projekteille Global

en: Icon Class
fi: Ikoniluokka

en: Browse icons
fi: Selaa kuvakkeita

en: Primary (Blue)
fi: Ensisijainen (sininen)

en: Secondary (Gray)
fi: Toissijainen (harmaa)

en: Success (Green)
fi: Menestys (vihreä)

en: Danger (Red)
fi: Vaara (punainen)

en: Warning (Yellow)
fi: Varoitus (keltainen)

en: Info (Cyan)
fi: Tiedot (syaani)

en: Dark
fi: Tumma

en: Bootstrap color class for styling
fi: Bootstrap-väriluokka muotoiluun

en: Mark as Complete State
fi: Merkitse valmiiksi tilaksi

en: Tasks moved to this column will be marked as completed
fi: Tähän sarakkeeseen siirretyt tehtävät merkitään suoritetuiksi

en: Create Column
fi: Luo sarake

en: Note:
fi: Huomautus:

en: The column will be added at the end of the board. You can reorder columns later from the management page.
fi: Sarake lisätään taulun loppuun. Voit järjestää sarakkeita uudelleen myöhemmin hallintasivulta.

en: Edit Kanban Column
fi: Muokkaa Kanban-saraketta

en: Modify column settings
fi: Muokkaa sarakeasetuksia

en: Edit Kanban Column form
fi: Muokkaa Kanban-sarakelomaketta

en: The key cannot be changed after creation
fi: Avainta ei voi muuttaa luomisen jälkeen

en: This is a project-specific column
fi: Tämä on projektikohtainen kolumni

en: This is a global column (for all projects)
fi: Tämä on maailmanlaajuinen sarake (kaikille projekteille)

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Inactive columns are hidden from the kanban board
fi: Ei-aktiiviset sarakkeet on piilotettu kanban-taululta

en: System Column:
fi: Järjestelmäsarake:

en: This is a system column. You can customize its appearance but cannot delete it.
fi: Tämä on järjestelmäsarake. Voit muokata sen ulkoasua, mutta et voi poistaa sitä.

en: Source
fi: Lähde

en: Website, referral, ad...
fi: Verkkosivusto, viittaus, mainos...

en: Estimated Value
fi: Arvioitu arvo

en: Save Lead
fi: Tallenna lyijy

en: Name, company, email...
fi: Nimi, yritys, sähköposti...

en: All Statuses
fi: Kaikki tilat

en: Website, referral...
fi: Verkkosivusto, suositus...

en: Company
fi: Yritys

en: Score
fi: Pisteet

en: No leads found
fi: Johtoja ei löytynyt

en: Create First Lead
fi: Luo ensimmäinen liidi

en: Professional time tracking and project management
fi: Ammattimainen ajanseuranta ja projektinhallinta

en: A comprehensive web-based time tracking application built with Flask, featuring project management, client organization, task management, invoicing, and advanced analytics.
fi: Flaskilla rakennettu kattava web-pohjainen ajanseurantasovellus, joka sisältää projektinhallinnan, asiakasorganisaation, tehtävienhallinnan, laskutuksen ja edistyneen analytiikan.

en: Project Management
fi: Projektinhallinta

en: Invoicing
fi: Laskutus

en: Smart Timers
fi: Älykkäät ajastimet

en: Real-time tracking with idle detection and live updates
fi: Reaaliaikainen seuranta käyttämättömän toiminnan havaitsemisen ja reaaliaikaisten päivitysten avulla

en: Client Management
fi: Asiakashallinta

en: Organize clients with contacts, rates, and project relations
fi: Järjestä asiakkaita kontaktien, hintojen ja projektisuhteiden avulla

en: Task System
fi: Tehtäväjärjestelmä

en: Break down projects into tasks with progress tracking
fi: Jaa projektit tehtäviin edistymisen seurannan avulla

en: PDF Invoices
fi: PDF-laskut

en: Generate professional invoices from tracked time
fi: Luo ammattimaisia ​​laskuja seuratusta ajasta

en: Core Features
fi: Ydinominaisuudet

en: Start/stop timers with project and task association
fi: Käynnistys/pysäytysajastimet projekti- ja tehtäväyhteydellä

en: Manual time entry with notes and tags
fi: Manuaalinen ajansyöttö muistiinpanoilla ja tunnisteilla

en: Client and project organization
fi: Asiakas- ja projektiorganisaatio

en: Role-based access and user profiles
fi: Roolipohjaiset käyttöoikeudet ja käyttäjäprofiilit

en: Advanced Features
fi: Lisäominaisuudet

en: Branded PDF invoicing with tax and payment tracking
fi: Brändätty PDF-laskutus vero- ja maksuseurannalla

en: Visual analytics and detailed reporting
fi: Visuaalinen analytiikka ja yksityiskohtainen raportointi

en: REST API for integrations
fi: REST API integraatioita varten

en: PWA capabilities and mobile-friendly UI
fi: PWA-ominaisuudet ja mobiiliystävällinen käyttöliittymä

en: Platform Support
fi: Alustan tuki

en: Web Application
fi: Web-sovellus

en: Desktop browsers (Chrome, Firefox, Safari, Edge)
fi: Työpöytäselaimet (Chrome, Firefox, Safari, Edge)

en: Mobile responsive design
fi: Mobiiliresponsiivinen muotoilu

en: Progressive Web App (PWA)
fi: Progressiivinen verkkosovellus (PWA)

en: Touch-friendly tablet interface
fi: Kosketusystävällinen tabletin käyttöliittymä

en: Operating Systems
fi: Käyttöjärjestelmät

en: Android and iOS (browser)
fi: Android ja iOS (selain)

en: Raspberry Pi support
fi: Raspberry Pi -tuki

en: Dockerized deployment
fi: Telakoitu käyttöönotto

en: Database Support
fi: Tietokannan tuki

en: PostgreSQL (recommended)
fi: PostgreSQL (suositus)

en: SQLite (dev/test)
fi: SQLite (kehittäjä/testi)

en: Automatic migrations with Flask-Migrate
fi: Automaattiset siirrot Flask-Migraten avulla

en: Backup and restoration tools
fi: Varmuuskopiointi- ja palautustyökalut

en: Technical Specifications
fi: Tekniset tiedot

en: Technology Stack
fi: Teknologiapino

en: Frontend
fi: Käyttöliittymä

en: Database
fi: Tietokanta

en: Deployment
fi: Käyttöönotto

en: Key Capabilities
fi: Tärkeimmät ominaisuudet

en: Real-time
fi: Reaaliaikainen

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Open Source & Community
fi: Avoin lähdekoodi ja yhteisö

en: Open Source Benefits
fi: Avoimen lähdekoodin edut

en: Full source code available on GitHub
fi: Täysi lähdekoodi saatavilla GitHubista

en: Licensed under GPL v3.0
fi: Lisensoitu GPL v3.0:lla

en: Community-driven development
fi: Yhteisölähtöinen kehitys

en: Transparent issue tracking and bug reports
fi: Läpinäkyvä ongelmien seuranta ja virheraportit

en: Deployment Options
fi: Käyttöönottovaihtoehdot

en: Docker images (GHCR)
fi: Docker-kuvat (GHCR)

en: Self-hosted deployment with full control
fi: Itseisännöity käyttöönotto täydellä ohjauksella

en: Cloud-ready with Compose configs
fi: Pilvikäyttöön valmis Compose-kokoonpanoilla

en: View on GitHub
fi: Katso GitHubissa

en: Support Development
fi: Tukea kehitystä

en: Getting Help & Resources
fi: Apua ja resursseja

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Step-by-step guides for all features.
fi: Vaiheittaiset oppaat kaikille ominaisuuksille.

en: View Help
fi: Näytä Ohje

en: System Information
fi: Järjestelmätiedot

en: Status, versions, and configuration details.
fi: Tila, versiot ja kokoonpanotiedot.

en: Admin access required
fi: Järjestelmänvalvojan käyttöoikeudet vaaditaan

en: Community Support
fi: Yhteisön tuki

en: Report issues, request features, contribute.
fi: Ilmoita ongelmista, pyydä ominaisuuksia, osallistu.

en: GitHub Issues
fi: GitHub-ongelmat

en: Here's a quick overview of your work.
fi: Tässä on nopea yleiskatsaus työstäsi.

en: Timer
fi: Ajastin

en: Start Timer
fi: Käynnistä ajastin

en: Started at
fi: Alkoi klo

en: Stop Timer
fi: Pysäytä ajastin

en: No active timer.
fi: Ei aktiivista ajastinta.

en: Resume - Start a new timer with same properties
fi: Jatka - Käynnistä uusi ajastin samoilla ominaisuuksilla

en: Edit entry
fi: Muokkaa merkintää

en: Duplicate entry
fi: Päällekkäinen merkintä

en: Delete entry
fi: Poista merkintä

en: No recent entries found.
fi: Viimeaikaisia ​​merkintöjä ei löytynyt.

en: Weekly Goal
fi: Viikkotavoite

en: Days Left
fi: Päiviä jäljellä

en: Need
fi: Tarve

en: to reach goal
fi: tavoitteen saavuttamiseksi

en: No Weekly Goal
fi: Ei viikkotavoitetta

en: Set a weekly time goal to track your progress
fi: Aseta viikoittainen aikatavoite seurataksesi edistymistäsi

en: Create Goal
fi: Luo tavoite

en: Top Projects (30 days)
fi: Parhaat projektit (30 päivää)

en: No activity in the last 30 days.
fi: Ei toimintaa viimeisen 30 päivän aikana.

en: Support TimeTracker
fi: Tuki TimeTracker

en: Enjoying TimeTracker? Consider buying me a coffee to support continued development!
fi: Pidätkö TimeTrackerista? Harkitse kahvin ostamista tukeaksesi jatkuvaa kehitystä!

en: Task (optional)
fi: Tehtävä (valinnainen)

en: Notes (optional)
fi: Huomautuksia (valinnainen)

en: What are you working on?
fi: Mitä sinä työskentelet?

en: Or use a template
fi: Tai käytä mallia

en: View all templates
fi: Näytä kaikki mallit

en: Start
fi: Aloita

en: Complete documentation and user guide
fi: Täydellinen dokumentaatio ja käyttöopas

en: Quick Navigation
fi: Pikanavigointi

en: Filter sections...
fi: Suodata osiot...

en: Quick Start
fi: Pika-aloitus

en: Task Management
fi: Tehtävien hallinta

en: Reports & Analytics
fi: Raportit ja analyysit

en: Productivity Features
fi: Tuottavuusominaisuudet

en: Admin Features
fi: Järjestelmänvalvojan ominaisuudet

en: Mobile Usage
fi: Mobiilikäyttö

en: Troubleshooting
fi: Vianetsintä

en: TimeTracker Help Center
fi: TimeTrackerin ohjekeskus

en: Everything you need to know to get the most out of TimeTracker
fi: Kaikki mitä sinun tulee tietää saadaksesi kaiken irti TimeTrackerista

en: Start Tracking Time
fi: Aloita ajan seuranta

en: View Projects
fi: Näytä projektit

en: Generate Reports
fi: Luo raportteja

en: Quick Start Guide
fi: Pika-aloitusopas

en: For New Users
fi: Uusille käyttäjille

en: Log in with your username (no password required)
fi: Kirjaudu sisään käyttäjätunnuksellasi (salasanaa ei vaadita)

en: Explore the dashboard to see your overview
fi: Tutustu hallintapaneeliin nähdäksesi yleiskatsauksen

en: Start your first timer on an existing project
fi: Aloita ensimmäinen ajastin olemassa olevasta projektista

en: View your time entries in reports
fi: Tarkastele aikamerkintöjäsi raporteissa

en: For Administrators
fi: Järjestelmänvalvojille

en: Set up clients in the Client Management section
fi: Määritä asiakkaat Asiakashallinta-osiossa

en: Create projects and assign them to clients
fi: Luo projekteja ja anna ne asiakkaille

en: Configure system settings (timezone, currency, etc.)
fi: Määritä järjestelmäasetukset (aikavyöhyke, valuutta jne.)

en: Manage users and permissions
fi: Hallinnoi käyttäjiä ja käyttöoikeuksia

en: Pro Tip:
fi: Provinkki:

en: Use the mobile-friendly interface to track time on the go. The timer continues running even if you close your browser!
fi: Käytä mobiiliystävällistä käyttöliittymää seurataksesi aikaa liikkeellä ollessasi. Ajastin jatkaa toimintaansa, vaikka suljet selaimen!

en: Real-time tracking with automatic idle detection and WebSocket updates
fi: Reaaliaikainen seuranta automaattisella joutokäynnin tunnistuksella ja WebSocket-päivityksillä

en: Manual Entry
fi: Manuaalinen syöttö

en: Log time manually with custom start and end times
fi: Kirjaa aika manuaalisesti mukautetuilla aloitus- ja lopetusajoilla

en: Starting a Timer
fi: Ajastimen käynnistäminen

en: Navigate to the Timer page or dashboard
fi: Siirry Ajastin-sivulle tai kojelautaan

en: Select a project from the dropdown
fi: Valitse projekti avattavasta valikosta

en: Optionally select a task for more detailed tracking
fi: Valinnaisesti voit valita tehtävän tarkempaa seurantaa varten

en: Add notes about what you're working on (optional)
fi: Lisää muistiinpanoja tekemästäsi työstä (valinnainen)

en: Add tags separated by commas (optional)
fi: Lisää tunnisteet pilkuilla erotettuina (valinnainen)

en: Click "Start Timer"
fi: Napsauta "Aloita ajastin"

en: Timer Features
fi: Ajastimen ominaisuudet

en: Real-time duration display
fi: Reaaliaikainen keston näyttö

en: Continues running if browser closes
fi: Jatkuu, jos selain sulkeutuu

en: Automatic idle detection (configurable)
fi: Automaattinen tyhjäkäynnin tunnistus (konfiguroitavissa)

en: One active timer per user (configurable)
fi: Yksi aktiivinen ajastin käyttäjää kohti (konfiguroitavissa)

en: WebSocket live updates
fi: WebSocketin live-päivitykset

en: Manual Time Entry
fi: Manuaalinen ajansyöttö

en: Create time entries manually when you need to record time spent away from the computer or adjust existing entries.
fi: Luo aikamerkintöjä manuaalisesti, kun haluat tallentaa tietokoneen ulkopuolella vietettyä aikaa tai muuttaa olemassa olevia merkintöjä.

en: Required Information
fi: Vaaditut tiedot

en: Project selection
fi: Projektin valinta

en: Start date and time
fi: Aloituspäivämäärä ja -aika

en: End date and time
fi: Päättymispäivämäärä ja -aika

en: Optional Information
fi: Valinnaiset tiedot

en: Task assignment
fi: Tehtävätehtävä

en: Description/notes
fi: Kuvaus/huomautukset

en: Tags for categorization
fi: Tunnisteet luokittelua varten

en: Billable status override
fi: Laskutettavan tilan ohitus

en: Advanced Time Entry Features
fi: Kehittyneet ajansyöttöominaisuudet

en: Bulk Entry
fi: Joukkopääsy

en: Create multiple time entries for consecutive days with the same project and duration. Perfect for regular work patterns.
fi: Luo useita aikamerkintöjä peräkkäisille päiville samalla projektilla ja kestolla. Täydellinen tavallisiin työmalleihin.

en: Templates
fi: Mallit

en: Save frequently used time entries as templates for quick reuse. Saves project, task, and notes.
fi: Tallenna usein käytetyt aikamerkinnät malleiksi nopeaa uudelleenkäyttöä varten. Tallentaa projektin, tehtävän ja muistiinpanot.

en: Calendar View
fi: Kalenterinäkymä

en: Visualize your time entries on a calendar. Drag-and-drop to reschedule or click dates to add entries.
fi: Visualisoi aikamerkinnäsi kalenteriin. Vedä ja pudota ajastaaksesi uudelleen tai napsauta päivämääriä lisätäksesi merkintöjä.

en: Project Information
fi: Hankkeen tiedot

en: Descriptive project name
fi: Kuvaava projektin nimi

en: Associated client organization
fi: Liittynyt asiakasorganisaatio

en: Project details and scope
fi: Hankkeen tiedot ja laajuus

en: Active, completed, or archived
fi: Aktiivinen, valmis tai arkistoitu

en: Billing Information
fi: Laskutustiedot

en: Whether time should be tracked for billing
fi: Pitääkö laskutusta varten seurata aikaa

en: Rate for billable time calculations
fi: Laskutettavan ajan laskelmien hinta

en: Billing Reference
fi: Laskutusviite

en: PO number or billing code
fi: PO-numero tai laskutuskoodi

en: Project Operations
fi: Projektitoiminnot

en: Create new projects with client relationships
fi: Luo uusia projekteja asiakassuhteiden kanssa

en: Edit existing projects to update details
fi: Muokkaa olemassa olevia projekteja päivittääksesi tiedot

en: Archive projects to hide from timers (preserves data)
fi: Arkistoi projektit piilottaaksesi ajastimia (säilyttää tiedot)

en: Delete projects (removes all associated time entries)
fi: Poista projektit (poistaa kaikki liittyvät aikamerkinnät)

en: Best Practices
fi: Parhaat käytännöt

en: Use descriptive project names
fi: Käytä kuvaavia projektinimiä

en: Set accurate hourly rates for billing
fi: Aseta tarkat tuntihinnat laskutukseen

en: Archive instead of delete when possible
fi: Arkistoi poistamisen sijaan, jos mahdollista

en: Use billing references for external tracking
fi: Käytä laskutusviitteitä ulkoiseen seurantaan

en: The client management system helps organize your work by client organizations, preventing errors and streamlining project creation.
fi: Asiakashallintajärjestelmä auttaa organisoimaan työsi asiakasorganisaatioittain, ehkäisemään virheitä ja virtaviivaistamaan projektien luomista.

en: Client Information
fi: Asiakastiedot

en: Organization Name
fi: Organisaation nimi

en: Company or client name
fi: Yrityksen tai asiakkaan nimi

en: Primary contact details
fi: Ensisijaiset yhteystiedot

en: Email & Phone
fi: Sähköposti & Puhelin

en: Contact information
fi: Yhteystiedot

en: Business address
fi: Yrityksen osoite

en: Benefits
fi: Edut

en: Dropdown selection prevents typos
fi: Pudotusvalikon valinta estää kirjoitusvirheet

en: Default rates auto-populate projects
fi: Oletushinnat täyttävät projektit automaattisesti

en: Consistent client naming
fi: Asiakkaan johdonmukainen nimeäminen

en: Easier project organization
fi: Helpompi projektin organisointi

en: Project Count
fi: Projektien määrä

en: Total and active projects
fi: Aktiiviset projektit kokonaisuudessaan

en: Total hours worked
fi: Työtunteja yhteensä

en: Cost Estimation
fi: Kustannusarvio

en: Estimated billing amounts
fi: Arvioidut laskutussummat

en: Break down projects into manageable tasks with detailed tracking and progress monitoring.
fi: Jaa projektit hallittaviin tehtäviin yksityiskohtaisen seurannan ja edistymisen seurannan avulla.

en: Task Properties
fi: Tehtävän ominaisuudet

en: Name & Description
fi: Nimi & Kuvaus

en: Clear task identification
fi: Selkeä tehtäväntunnistus

en: Priority Levels
fi: Prioriteettitasot

en: Low, Medium, High, Urgent
fi: Matala, keskitaso, korkea, kiireellinen

en: Due Dates
fi: Eräpäivät

en: Deadline tracking
fi: Määräajan seuranta

en: Assignment
fi: Tehtävä

en: Task ownership
fi: Tehtävän omistajuus

en: Status Tracking
fi: Tilan seuranta

en: To Do - Not started
fi: Tehtävä - Ei aloitettu

en: In Progress - Currently working
fi: Käynnissä - Tällä hetkellä töissä

en: Review - Ready for review
fi: Arvostelu – valmis tarkastettavaksi

en: Done - Completed
fi: Valmis - Valmis

en: Cancelled - Not needed
fi: Peruutettu – ei tarvita

en: Time Tracking Features
fi: Aikaseurantaominaisuudet

en: Start timers directly from tasks
fi: Käynnistä ajastimet suoraan tehtävistä

en: Link time entries to specific tasks
fi: Linkitä aikamerkinnät tiettyihin tehtäviin

en: Track estimated vs actual hours
fi: Seuraa arvioituja ja todellisia tunteja

en: Monitor task progress automatically
fi: Seuraa tehtävän edistymistä automaattisesti

en: Task Views
fi: Tehtävänäkymät

en: My Tasks - Your assigned tasks
fi: Omat tehtävät – sinulle määrätyt tehtävät

en: All Tasks - Complete task list
fi: Kaikki tehtävät - Täydellinen tehtäväluettelo

en: Overdue Tasks - Past due items
fi: Erääntyneet tehtävät - Erääntyneet erät

en: Project Tasks - Tasks within projects
fi: Projektitehtävät - Tehtävät projekteissa

en: Collaboration Features
fi: Yhteistyöominaisuudet

en: Task Comments - Threaded discussions on tasks
fi: Tehtävien kommentit – tehtävistä keskusteluja

en: Markdown Support - Rich formatting in descriptions
fi: Markdown-tuki – Rikas muotoilu kuvauksissa

en: User Mentions - Tag team members (if enabled)
fi: Käyttäjämaininnat – Tag-tiimin jäsenet (jos käytössä)

en: File Attachments - Attach files to tasks (if enabled)
fi: Tiedostoliitteet – Liitä tiedostoja tehtäviin (jos käytössä)

en: Markdown Formatting
fi: Markdown-muotoilu

en: Task and project descriptions support Markdown:
fi: Tehtävä- ja projektikuvaukset tukevat Markdownia:

en: **Bold**, *Italic*, ~~Strikethrough~~
fi: **Lihavoitu**, *Kursivoitu*, ~~Yliviivattu~~

en: # Headings, - Lists, [Links](url)
fi: # otsikot, - luettelot, [linkit](url)

en: ```code blocks```, tables, images
fi: ```koodilohkot```, taulukot, kuvat

en: Visualize your workflow with a drag-and-drop Kanban board for intuitive task management.
fi: Visualisoi työnkulkusi vetämällä ja pudottamalla Kanban-levyllä intuitiivista tehtävienhallintaa varten.

en: Board Features
fi: Lautan ominaisuudet

en: Customizable columns matching task statuses
fi: Muokattavat sarakkeet, jotka vastaavat tehtävien tiloja

en: Drag-and-drop tasks between columns
fi: Vedä ja pudota tehtäviä sarakkeiden välillä

en: Filter by project, user, or priority
fi: Suodata projektin, käyttäjän tai prioriteetin mukaan

en: Quick search across all tasks
fi: Nopea haku kaikista tehtävistä

en: Using the Kanban Board
fi: Kanban-taulun käyttö

en: Access from the Tasks menu or project page
fi: Pääsy Tehtävät-valikosta tai projektisivulta

en: Drag tasks to different columns to change status
fi: Muuta tilaa vetämällä tehtäviä eri sarakkeisiin

en: Click on a task card to view/edit details
fi: Napsauta tehtäväkorttia nähdäksesi/muokkaaksesi tietoja

en: Use filters to focus on specific work
fi: Käytä suodattimia keskittyäksesi tiettyyn työhön

en: The Kanban board is perfect for sprint planning and daily standups. Each column represents a stage in your workflow!
fi: Kanban-lauta sopii erinomaisesti sprintin suunnitteluun ja päivittäiseen standupiin. Jokainen sarake edustaa työnkulkusi vaihetta!

en: Expense Tracking
fi: Kulujen seuranta

en: Track business expenses, manage receipts, and handle reimbursements efficiently.
fi: Seuraa liiketoiminnan kuluja, hallitse kuitteja ja käsittele korvauksia tehokkaasti.

en: Expense Features
fi: Kustannusominaisuudet

en: Categorize expenses (travel, meals, supplies, etc.)
fi: Luokittele kulut (matkat, ateriat, tarvikkeet jne.)

en: Attach receipt images and documents
fi: Liitä kuitin kuvia ja asiakirjoja

en: Track amounts, tax, and payment methods
fi: Seuraa summia, veroja ja maksutapoja

en: Approval workflow for expense requests
fi: Hyväksyntätyönkulku kulupyyntöjä varten

en: Billing & Reimbursement
fi: Laskutus ja hyvitys

en: Mark expenses as billable to clients
fi: Merkitse kulut asiakkaille laskutettaviksi

en: Include expenses in client invoices
fi: Sisällytä kulut asiakkaan laskuihin

en: Track reimbursement status
fi: Seuraa korvauksen tilaa

en: Link expenses to specific projects
fi: Yhdistä kulut tiettyihin projekteihin

en: Record Expense
fi: Kirjaa kulut

en: Enter details and upload receipt
fi: Anna tiedot ja lähetä kuitti

en: Submit for Approval
fi: Lähetä hyväksyttäväksi

en: Admin reviews and approves
fi: Järjestelmänvalvoja arvioi ja hyväksyy

en: Invoice/Reimburse
fi: Lasku/palautus

en: Add to invoice or reimburse
fi: Lisää laskuun tai hyvitä

en: Track Payment
fi: Seuraa maksua

en: Monitor reimbursement status
fi: Seuraa korvauksen tilaa

en: Professional Invoicing
fi: Ammattimainen laskutus

en: Professional PDF generation
fi: Ammattimainen PDF-sukupolvi

en: Company branding and logos
fi: Yrityksen brändäys ja logot

en: Automatic invoice numbering
fi: Automaattinen laskujen numerointi

en: Tax calculations
fi: Verolaskelmat

en: Time Integration
fi: Aika integraatio

en: Generate from time entries
fi: Luo aikamerkinnöistä

en: Smart grouping by task/project
fi: Älykäs ryhmittely tehtävän/projektin mukaan

en: Prevent double-billing
fi: Vältä kaksoislaskutus

en: Use project hourly rates
fi: Käytä projektin tuntihintoja

en: Set up client and project details
fi: Määritä asiakas- ja projektitiedot

en: Add Items
fi: Lisää kohteita

en: Generate from time or add manually
fi: Luo ajoissa tai lisää manuaalisesti

en: Review & Send
fi: Tarkista & Lähetä

en: Export PDF and update status
fi: Vie PDF ja päivitä tila

en: Monitor status and payments
fi: Seuraa tilaa ja maksuja

en: Standard Reports
fi: Vakioraportit

en: Project Report - Time breakdown by project
fi: Projektiraportti - Aikajakauma projekteittain

en: User Report - Individual performance metrics
fi: Käyttäjäraportti – Yksittäiset tehokkuusmittarit

en: Summary Report - Key metrics and trends
fi: Yhteenvetoraportti – Tärkeimmät tiedot ja trendit

en: Time Entry Report - Detailed time logs
fi: Aikakirjausraportti - Yksityiskohtaiset aikalokit

en: Export Options
fi: Vientiasetukset

en: CSV Export - For external analysis
fi: CSV-vienti - Ulkoiseen analyysiin

en: Configurable delimiters
fi: Muokattavat erottimet

en: Custom date ranges
fi: Muokatut ajanjaksot

en: Filtered data export
fi: Suodatetun tiedon vienti

en: Filter Options
fi: Suodatinvalinnat

en: Date Range - Custom start and end dates
fi: Ajanjakso - Mukautetut aloitus- ja lopetuspäivät

en: Project - Filter by specific projects
fi: Projekti - Suodata tiettyjen projektien mukaan

en: User - Filter by team members
fi: Käyttäjä - Suodata tiimin jäsenten mukaan

en: Client - Filter by client organization
fi: Asiakas - Suodata asiakasorganisaation mukaan

en: Saved Filters - Save frequently used filters
fi: Tallennetut suodattimet - Tallenna usein käytetyt suodattimet

en: Visual Analytics
fi: Visuaalinen analytiikka

en: Interactive bar charts
fi: Interaktiiviset pylväskaaviot

en: Time distribution pie charts
fi: Aikajakauman ympyräkaaviot

en: Trend analysis over time
fi: Trendianalyysi ajan mittaan

en: Mobile-optimized charts
fi: Mobiilioptimoidut kaaviot

en: Use Saved Filters to quickly access your most common report views. Save filters for weekly reviews, monthly billing, or specific project tracking!
fi: Käytä tallennettuja suodattimia päästäksesi nopeasti yleisimpiin raporttinäkymiin. Tallenna suodattimet viikoittaisia ​​arvioita, kuukausilaskutusta tai tiettyä projektiseurantaa varten!

en: Boost your efficiency with keyboard shortcuts, command palette, and automation features.
fi: Paranna tehokkuuttasi pikanäppäimillä, komentopaletilla ja automaatioominaisuuksilla.

en: Command Palette
fi: Komentopaletti

en: Access any feature instantly without leaving the keyboard
fi: Käytä mitä tahansa ominaisuutta välittömästi poistumatta näppäimistöstä

en: Opening the Command Palette
fi: Komentopaletin avaaminen

en: Press the question mark key
fi: Paina kysymysmerkkinäppäintä

en: Quick search
fi: Pikahaku

en: Go to Projects
fi: Siirry kohtaan Projektit

en: Go to Tasks
fi: Siirry kohtaan Tehtävät

en: New Time Entry
fi: Uusi aikamerkintä

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Navigate faster with keyboard-driven commands. Press Shift+? to see all shortcuts.
fi: Navigoi nopeammin näppäimistöohjattujen komentojen avulla. Paina Shift+? nähdäksesi kaikki pikakuvakkeet.

en: Global Search
fi: Maailmanlaajuinen haku

en: Quickly find projects, tasks, clients, and time entries from anywhere in the app.
fi: Löydä nopeasti projekteja, tehtäviä, asiakkaita ja aikamerkintöjä mistä tahansa sovelluksesta.

en: Email Notifications
fi: Sähköposti-ilmoitukset

en: Get notified about task assignments, overdue invoices, and weekly summaries via email.
fi: Saat sähköpostiisi ilmoituksen tehtävätehtävistä, erääntyneistä laskuista ja viikoittaisista yhteenvedoista.

en: Administrator Features
fi: Järjestelmänvalvojan ominaisuudet

en: Create new users with flexible authentication
fi: Luo uusia käyttäjiä joustavalla todennuksella

en: Assign custom roles with specific permissions
fi: Määritä mukautettuja rooleja tietyillä käyttöoikeuksilla

en: Activate/deactivate user accounts
fi: Aktivoi/deaktivoi käyttäjätilit

en: View user statistics and activity
fi: Tarkastele käyttäjätilastoja ja toimintaa

en: Generate API tokens for users
fi: Luo API-tunnuksia käyttäjille

en: Access Control
fi: Kulunvalvonta

en: Granular role-based permissions system
fi: Yksityiskohtainen roolipohjainen käyttöoikeusjärjestelmä

en: Custom roles with fine-grained access
fi: Mukautetut roolit, joissa on tarkat käyttöoikeudet

en: User data access controls
fi: Käyttäjätietojen käyttöoikeudet

en: OIDC/SSO integration (Azure AD, Authelia, etc.)
fi: OIDC/SSO-integraatio (Azure AD, Authelia jne.)

en: API token management for integrations
fi: API-tunnusten hallinta integraatioita varten

en: Authentication Methods
fi: Todennusmenetelmät

en: Username-only (simple internal use)
fi: Vain käyttäjätunnus (yksinkertainen sisäinen käyttö)

en: OIDC/SSO (enterprise authentication)
fi: OIDC/SSO (yrityksen todennus)

en: Both methods simultaneously
fi: Molemmat menetelmät samanaikaisesti

en: Automatic role assignment via groups
fi: Automaattinen roolin jako ryhmien kautta

en: Role & Permission Management
fi: Rooli- ja lupahallinta

en: Create custom roles beyond Admin/User
fi: Luo mukautettuja rooleja järjestelmänvalvojan/käyttäjän lisäksi

en: Set granular permissions per feature
fi: Määritä yksityiskohtaiset käyttöoikeudet ominaisuudelle

en: Assign users to multiple roles
fi: Määritä käyttäjille useita rooleja

en: View and manage all permissions
fi: Tarkastele ja hallinnoi kaikkia käyttöoikeuksia

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Timezone and locale settings
fi: Aikavyöhyke- ja alueasetukset

en: Currency configuration
fi: Valuutan määritys

en: Time rounding rules
fi: Ajan pyöristyssäännöt

en: Self-registration settings
fi: Itserekisteröinnin asetukset

en: Timer Settings
fi: Ajastinasetukset

en: Idle timeout configuration
fi: Idle timeout -määritys

en: Single active timer mode
fi: Yksi aktiivinen ajastintila

en: Timer display preferences
fi: Ajastimen näyttöasetukset

en: Notification settings
fi: Ilmoitusasetukset

en: Database Management
fi: Tietokannan hallinta

en: Create manual database backups
fi: Luo manuaaliset tietokannan varmuuskopiot

en: View database migration status
fi: Näytä tietokannan siirron tila

en: Monitor database performance
fi: Tarkkaile tietokannan suorituskykyä

en: Clean up old data and logs
fi: Siivoa vanhat tiedot ja lokit

en: System Monitoring
fi: Järjestelmän valvonta

en: View system information and health
fi: Tarkastele järjestelmän tietoja ja kuntoa

en: Monitor application performance
fi: Tarkkaile sovelluksen suorituskykyä

en: Review system logs and errors
fi: Tarkista järjestelmän lokit ja virheet

en: Mobile-Friendly Features
fi: Mobiiliystävälliset ominaisuudet

en: Optimized for phones and tablets
fi: Optimoitu puhelimille ja tableteille

en: Touch-friendly interface
fi: Kosketusystävällinen käyttöliittymä

en: Adaptive layouts for all screen sizes
fi: Mukautuvat asettelut kaikille näyttökokoille

en: High contrast for outdoor visibility
fi: Korkea kontrasti ulkonäkyvyyden takaamiseksi

en: Mobile Navigation
fi: Mobiilinavigointi

en: Bottom tab bar for easy access
fi: Alempi välilehtipalkki helpottaa pääsyä

en: Quick access to dashboard
fi: Nopea pääsy kojelautaan

en: One-tap time logging
fi: Ajan kirjaaminen yhdellä napautuksella

en: Mobile-optimized reports
fi: Mobiilioptimoidut raportit

en: Installation
fi: Asennus

en: Open TimeTracker in your mobile browser
fi: Avaa TimeTracker mobiiliselaimessa

en: Look for "Add to Home Screen" option
fi: Etsi "Lisää aloitusnäyttöön" -vaihtoehto

en: Follow browser-specific installation prompts
fi: Noudata selainkohtaisia ​​asennusohjeita

en: Launch from your home screen like a native app
fi: Käynnistä aloitusnäytöltäsi kuin natiivisovellus

en: PWA Benefits
fi: PWA:n edut

en: Offline capability for basic functions
fi: Offline-ominaisuus perustoimintoihin

en: Faster loading times
fi: Nopeammat latausajat

en: Native app-like experience
fi: Natiivisovelluksen kaltainen kokemus

en: Push notifications (where supported)
fi: Push-ilmoitukset (jos tuettu)

en: Troubleshooting & FAQ
fi: Vianetsintä ja UKK

en: What happens if I forget to stop my timer?
fi: Mitä tapahtuu, jos unohdan pysäyttää ajastimen?

en: The timer will continue running until you stop it manually. You can see your active timer on the dashboard and timer page. The timer persists even if you close your browser or restart your device. If idle detection is enabled, the timer may pause automatically after the configured timeout period.
fi: Ajastin jatkaa toimintaansa, kunnes pysäytät sen manuaalisesti. Näet aktiivisen ajastimesi kojelaudassa ja ajastinsivulla. Ajastin säilyy, vaikka suljet selaimen tai käynnistät laitteen uudelleen. Jos tyhjäkäynnin tunnistus on käytössä, ajastin voi pysähtyä automaattisesti määritetyn aikakatkaisujakson jälkeen.

en: Can I edit time entries after they're created?
fi: Voinko muokata aikamerkintöjä niiden luomisen jälkeen?

en: Yes, you can edit any time entry by clicking the edit button in the time entry list. You can modify the project, start/end times, notes, tags, billable status, and task assignment. Admins can edit all time entries, while regular users can only edit their own entries.
fi: Kyllä, voit muokata mitä tahansa aikamerkintää napsauttamalla muokkauspainiketta aikamerkintäluettelossa. Voit muokata projektia, aloitus- ja lopetusaikoja, muistiinpanoja, tunnisteita, laskutettavaa tilaa ja tehtävän määritystä. Järjestelmänvalvojat voivat muokata kaikkia aikamerkintöjä, kun taas tavalliset käyttäjät voivat muokata vain omia merkintöjään.

en: How do I track time for multiple projects?
fi: Kuinka seuraan useiden projektien aikaa?

en: By default, you can only have one active timer at a time. To switch projects, stop your current timer and start a new one for the different project. Alternatively, you can create manual time entries for past work or configure the system to allow multiple active timers (admin setting).
fi: Oletuksena sinulla voi olla vain yksi aktiivinen ajastin kerrallaan. Vaihda projektia pysäyttämällä nykyinen ajastin ja käynnistämällä uusi eri projektille. Vaihtoehtoisesti voit luoda manuaalisia aikamerkintöjä menneille töille tai määrittää järjestelmän sallimaan useita aktiivisia ajastimia (järjestelmänvalvojan asetus).

en: How do I export my time data?
fi: Kuinka voin viedä aikatietoni?

en: Go to the Reports page and use the "Export CSV" feature. You can apply filters to export specific data, or export all time entries. The CSV file includes all time entry details and can be opened in Excel or other spreadsheet applications. You can also configure the delimiter for different regional standards.
fi: Siirry Raportit-sivulle ja käytä Vie CSV -ominaisuutta. Voit käyttää suodattimia viedäksesi tiettyjä tietoja tai viedäksesi kaikki aikamerkinnät. CSV-tiedosto sisältää kaikki aikatiedot, ja se voidaan avata Excelissä tai muissa taulukkolaskentaohjelmissa. Voit myös määrittää erottimen eri aluestandardeille.

en: What's the difference between billable and non-billable time?
fi: Mitä eroa on laskutettavalla ja ei-laskutettavalla ajalla?

en: Billable time is tracked for client billing purposes and can have an hourly rate associated with it. Non-billable time is for internal work that doesn't get charged to clients. You can mark individual time entries as billable or non-billable, and projects can have default billable settings. This distinction is crucial for accurate invoicing and profitability analysis.
fi: Laskutettavaa aikaa seurataan asiakkaan laskutusta varten ja siihen voi liittyä tuntihinta. Ei-laskutettava aika on tarkoitettu sisäisiin töihin, joita ei veloiteta asiakkailta. Voit merkitä yksittäisiä aikamerkintöjä laskutettaviksi tai ei-laskutettaviksi, ja projekteissa voi olla laskutettavat oletusasetukset. Tämä erottelu on ratkaisevan tärkeää tarkan laskutuksen ja kannattavuusanalyysin kannalta.

en: How do I create an invoice from my time entries?
fi: Kuinka luon laskun aikamerkinnöistäni?

en: Navigate to Invoices → Create Invoice, set up the client and project details, then use "Generate from Time Entries" to automatically create invoice items from your tracked time. You can filter by date range and project, and the system will group time entries intelligently. Review the generated items and export as a professional PDF.
fi: Siirry kohtaan Laskut → Luo lasku, määritä asiakas- ja projektitiedot ja käytä sitten "Luo aikamerkinnöistä" luodaksesi automaattisesti laskukohteita seuranneesta ajasta. Voit suodattaa ajanjakson ja projektin mukaan, ja järjestelmä ryhmittelee aikamerkinnät älykkäästi. Tarkista luodut kohteet ja vie ne ammattimaisena PDF-tiedostona.

en: Can I use TimeTracker on my mobile device?
fi: Voinko käyttää TimeTrackeria mobiililaitteellani?

en: Yes! TimeTracker is fully responsive and works great on mobile devices. You can install it as a Progressive Web App (PWA) for a native-like experience. The mobile interface includes a bottom tab bar for easy navigation and touch-optimized controls for time tracking on the go.
fi: Kyllä! TimeTracker on täysin reagoiva ja toimii erinomaisesti mobiililaitteissa. Voit asentaa sen Progressive Web App -sovelluksena (PWA) saadaksesi alkuperäisen kaltaisen kokemuksen. Mobiilikäyttöliittymä sisältää välilehtipalkin, joka helpottaa navigointia, ja kosketusoptimoidut säätimet ajan seurantaan liikkeellä ollessasi.

en: How do I use the command palette and keyboard shortcuts?
fi: Kuinka käytän komentopalettia ja pikanäppäimiä?

en: Press the question mark key (?) to open the command palette. From there, you can type to search for any action or navigation target. Use keyboard sequences like "g d" for Dashboard, "g p" for Projects, or "n e" for New Entry. Press Shift+? to see all available shortcuts. Press Ctrl+K (or Cmd+K on Mac) for quick search.
fi: Avaa komentopaletti painamalla kysymysmerkkinäppäintä (?). Sieltä voit etsiä mitä tahansa toimintoa tai navigointikohdetta kirjoittamalla. Käytä näppäimistösarjoja, kuten "g d" Dashboardille, "g p" projekteille tai "n e" New Entrylle. Paina Shift+? nähdäksesi kaikki käytettävissä olevat pikakuvakkeet. Pikahakua varten paina Ctrl+K (tai Cmd+K Macissa).

en: How do I create bulk time entries for multiple days?
fi: Kuinka luon joukkoaikamerkintöjä useille päiville?

en: Navigate to Work → Bulk Time Entry. Select your project, choose a date range, set your daily start and end times, and optionally skip weekends. The system will create identical time entries for each day in the range. This is perfect for logging regular work patterns or filling in past time when you worked consistent hours.
fi: Siirry kohtaan Työ → Joukkoaikasyöttö. Valitse projektisi, valitse ajanjakso, aseta päivittäiset alkamis- ja päättymisajat ja halutessasi ohita viikonloput. Järjestelmä luo identtiset aikamerkinnät jokaiselle alueen päivälle. Tämä sopii mainiosti säännöllisten työtapojen kirjaamiseen tai menneiden työaikojen täyttämiseen, kun olet työskennellyt tasaisin väliajoin.

en: What are time entry templates and how do I use them?
fi: Mitä ovat ajansyöttömallit ja miten niitä käytetään?

en: Time entry templates let you save frequently used time entry configurations. When creating a manual time entry, check "Save as Template" to save the project, task, and notes. Later, when creating new entries, you can select a template to quickly fill in these details. Templates are personal and only visible to you.
fi: Ajansyöttömallien avulla voit tallentaa usein käytetyt ajansyöttökokoonpanot. Kun luot manuaalista aikamerkintää, valitse "Tallenna mallina" tallentaaksesi projektin, tehtävän ja muistiinpanot. Myöhemmin, kun luot uusia merkintöjä, voit valita mallin täyttääksesi nämä tiedot nopeasti. Mallit ovat henkilökohtaisia ​​ja näkyvät vain sinulle.

en: How do I track expenses and add them to invoices?
fi: Kuinka seuraan kuluja ja lisään ne laskuihin?

en: Go to Expenses → New Expense to record business expenses. Upload receipt images, categorize the expense, and mark it as billable if needed. When creating invoices, you can include these expenses as line items. Expenses support approval workflows, reimbursement tracking, and can be linked to specific projects.
fi: Siirry kohtaan Kulut → Uusi kulu kirjataksesi liiketoiminnan kulut. Lataa kuittikuvat, luokittele kulu ja merkitse se tarvittaessa laskutettavaksi. Kun luot laskuja, voit sisällyttää nämä kulut rivikohtiin. Kulut tukevat hyväksynnän työnkulkuja, korvausten seurantaa, ja ne voidaan linkittää tiettyihin projekteihin.

en: Can I use Markdown in descriptions?
fi: Voinko käyttää Markdownia kuvauksissa?

en: Yes! Project and task descriptions support full Markdown formatting. You can use bold, italic, headings, lists, links, code blocks, tables, and images. This allows you to create rich, well-formatted documentation directly in your projects and tasks. The Markdown editor includes a preview mode and supports dark theme.
fi: Kyllä! Projektien ja tehtävien kuvaukset tukevat täyttä Markdown-muotoilua. Voit käyttää lihavointia, kursiivia, otsikoita, luetteloita, linkkejä, koodilohkoja, taulukoita ja kuvia. Näin voit luoda monipuolista, hyvin muotoiltua dokumentaatiota suoraan projekteihin ja tehtäviin. Markdown-editori sisältää esikatselutilan ja tukee tummaa teemaa.

en: Where can I get additional help?
fi: Mistä saan lisäapua?

en: This help page covers most common questions and features.
fi: Tämä ohjesivu kattaa yleisimmät kysymykset ja ominaisuudet.

en: Report issues and request features on
fi: Ilmoita ongelmista ja pyydä ominaisuuksia käyttöön

en: As an admin, you can access additional system information and diagnostics in the
fi: Järjestelmänvalvojana voit käyttää järjestelmän lisätietoja ja diagnostiikkaa

en: section.
fi: osio.

en: Still Need Help?
fi: Tarvitsetko edelleen apua?

en: Can't find what you're looking for? Here are additional resources:
fi: Etkö löydä etsimääsi? Tässä on lisäresursseja:

en: GitHub Repository
fi: GitHub-arkisto

en: Report Issue
fi: Ilmoita ongelmasta

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Search notes or tags
fi: Hae muistiinpanoja tai tunnisteita

en: Results
fi: Tulokset

en: End
fi: Loppu

en: Are you sure you want to delete this time entry? This action cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän aikamerkinnän? Tätä toimintoa ei voi kumota.

en: Previous
fi: Edellinen

en: Page
fi: Sivu

en: of
fi: /

en: Next
fi: Seuraavaksi

en: No results found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Try a different query or check your spelling.
fi: Kokeile toista kyselyä tai tarkista oikeinkirjoitus.

en: e.g., Client meeting, Site visit
fi: esim. asiakastapaaminen, sivustokäynti

en: Additional details...
fi: Lisätietoja...

en: e.g., Office, Home
fi: esim. toimisto, koti

en: e.g., Client site, Airport
fi: esim. asiakassivusto, lentokenttä

en: e.g., 12345
fi: esim. 12345

en: e.g., 12400
fi: esim. 12400

en: e.g., VW Golf
fi: esim VW Golf

en: e.g., ABC-123
fi: esim. ABC-123

en: Filter Mileage
fi: Suodattimen kilometrimäärä

en: Purpose, location...
fi: Tarkoitus, sijainti...

en: Optional approval notes...
fi: Valinnaiset hyväksymistiedot...

en: Rejection reason (required)
fi: Hylkäämisen syy (pakollinen)

en: Record New Payment
fi: Tallenna uusi maksu

en: Total Payments
fi: Maksut yhteensä

en: Gateway Fees
fi: Yhdyskäytävämaksut

en: Filter Payments
fi: Suodata maksut

en: Delete Selected Payments
fi: Poista valitut maksut

en: Change Status for Selected Payments
fi: Muuta valittujen maksujen tilaa

en: Payment Details
fi: Maksutiedot

en: Related Invoice
fi: Asiaan liittyvä lasku

en: e.g., Business trip to Berlin
fi: esim. työmatka Berliiniin

en: e.g., DE, US, GB
fi: esim. DE, US, GB

en: e.g., Berlin
fi: esim Berliini

en: Filter Claims
fi: Suodata väitteet

en: Delete Selected Claims
fi: Poista valitut vaatimukset

en: Change Status for Selected Claims
fi: Muuta valittujen vaatimusten tilaa

en: Additional notes about this rate...
fi: Lisähuomautuksia tästä hinnasta...

en: Are you sure you want to delete this per diem rate?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän päivärahan?

en: Delete Per Diem Rate
fi: Poista päivärahoitus

en: Kanban board columns
fi: Kanban-taulupylväät

en: Edit swimlane
fi: Muokkaa uimarataa

en: Column
fi: Sarake

en: Add Extra Good
fi: Lisää Extra Good

en: Add a product or service to
fi: Lisää tuote tai palvelu

en: Back to Project
fi: Takaisin projektiin

en: SKU/Product Code
fi: SKU/tuotekoodi

en: What happens when you archive a project?
fi: Mitä tapahtuu, kun arkistoit projektin?

en: The project will be hidden from active project lists
fi: Projekti piilotetaan aktiivisten projektien luetteloista

en: No new time entries can be added to this project
fi: Tähän projektiin ei voi lisätä uusia aikamerkintöjä

en: Existing data and time entries are preserved
fi: Olemassa olevat tiedot ja aikamerkinnät säilyvät

en: You can unarchive the project later if needed
fi: Voit tarvittaessa purkaa projektin arkistoinnin myöhemmin

en: Reason for Archiving
fi: Syy arkistointiin

en: e.g., Project completed, Client contract ended, Project cancelled, etc.
fi: esim. projekti valmis, asiakassopimus päättynyt, projekti peruttu jne.

en: Adding a reason helps with project organization and future reference.
fi: Syyn lisääminen helpottaa projektin organisointia ja tulevaa viittausta.

en: Quick Select
fi: Pikavalinta

en: Project completed successfully
fi: Projekti suoritettu onnistuneesti

en: Project Completed
fi: Projekti valmis

en: Client contract ended
fi: Asiakassopimus päättyi

en: Contract Ended
fi: Sopimus päättynyt

en: Project cancelled by client
fi: Asiakas peruutti projektin

en: Project on hold indefinitely
fi: Projekti keskeytetty toistaiseksi

en: On Hold
fi: Pidossa

en: Maintenance period ended
fi: Huoltojakso päättyi

en: Maintenance Ended
fi: Huolto päättynyt

en: Archive Project
fi: Arkistoprojekti

en: Create Project
fi: Luo projekti

en: Set up a new project to organize your work and track time effectively
fi: Järjestä työsi ja seuraa aikaa tehokkaasti luomalla uusi projekti

en: Back to Projects
fi: Takaisin Projekteihin

en: Enter a descriptive project name
fi: Anna kuvaava projektin nimi

en: Choose a clear, descriptive name that explains the project scope
fi: Valitse selkeä, kuvaava nimi, joka selittää projektin laajuuden

en: Project Code
fi: Projektikoodi

en: Short code, e.g., ABC
fi: Lyhyt koodi, esim. ABC

en: Optional: Short tag shown on Kanban cards
fi: Valinnainen: Lyhyt tunniste näkyy Kanban-korteissa

en: Select a client...
fi: Valitse asiakas...

en: Create new client
fi: Luo uusi asiakas

en: Provide detailed information about the project, objectives, and deliverables...
fi: Anna yksityiskohtaista tietoa projektista, tavoitteista ja suorituksista...

en: Optional: Add context, objectives, or specific requirements for the project
fi: Valinnainen: Lisää kontekstia, tavoitteita tai erityisiä vaatimuksia projektille

en: Billable Project
fi: Laskutettava projekti

en: Enable billing for this project
fi: Ota tämän projektin laskutus käyttöön

en: Leave empty for non-billable projects
fi: Jätä tyhjäksi ei-laskutettaville projekteille

en: PO number, contract reference, etc.
fi: PO-numero, sopimusviite jne.

en: Optional: Add a reference number or identifier for billing purposes
fi: Valinnainen: Lisää viitenumero tai tunniste laskutusta varten

en: Budget Amount
fi: Budjetin summa

en: e.g. 10000.00
fi: esim. 10 000,00

en: Optional: Set a total project budget to monitor spend
fi: Valinnainen: Aseta projektin kokonaisbudjetti kulutuksen seurantaa varten

en: Alert Threshold (%)
fi: Varoituskynnys (%)

en: Notify when consumed budget exceeds this threshold
fi: Ilmoita, kun kulutettu budjetti ylittää tämän kynnyksen

en: Project Creation Tips
fi: Vinkkejä projektin luomiseen

en: Clear Naming
fi: Tyhjennä nimeäminen

en: Use descriptive names that clearly indicate the project's purpose
fi: Käytä kuvaavia nimiä, jotka osoittavat selvästi projektin tarkoituksen

en: Billing Setup
fi: Laskutusasetukset

en: Set appropriate hourly rates based on project complexity and client budget
fi: Aseta sopivat tuntihinnat projektin monimutkaisuuden ja asiakkaan budjetin mukaan

en: Detailed Description
fi: Yksityiskohtainen kuvaus

en: Include project objectives, deliverables, and key requirements
fi: Sisällytä projektin tavoitteet, suoritteet ja keskeiset vaatimukset

en: Client Selection
fi: Asiakkaan valinta

en: Choose the right client to ensure proper project organization
fi: Valitse oikea asiakas varmistaaksesi oikean projektin organisoinnin

en: Creating...
fi: Luodaan...

en: Could not create client. Please try again.
fi: Asiakasta ei voitu luoda. Yritä uudelleen.

en: Client created
fi: Asiakas luotu

en: Network error while creating client
fi: Verkkovirhe asiakasta luotaessa

en: Budget Analysis
fi: Budjettianalyysi

en: All Time
fi: Kaikki aika

en: Last 7 Days
fi: Viimeiset 7 päivää

en: Last 30 Days
fi: Viimeiset 30 päivää

en: Last 3 Months
fi: Viimeiset 3 kuukautta

en: Last Year
fi: Viime vuonna

en: estimated
fi: arvioitu

en: Budget Used
fi: Käytetty budjetti

en: of budget
fi: budjetista

en: Tasks Complete
fi: Tehtävät suoritettu

en: completion
fi: valmistuminen

en: Team Members
fi: Joukkueen jäsenet

en: contributing
fi: myötävaikuttaa

en: Budget vs. Actual
fi: Budjetti vs. todellinen

en: No budget set for this project
fi: Tälle projektille ei ole asetettu budjettia

en: Task Status Distribution
fi: Tehtävän tilan jakelu

en: No tasks created yet
fi: Tehtäviä ei ole vielä luotu

en: Team Member Contributions
fi: Ryhmän jäsenten panokset

en: No time entries recorded yet
fi: Aikamerkintöjä ei ole vielä tallennettu

en: Time Tracking Timeline
fi: Aikaseurannan aikajana

en: Select a time period to view timeline
fi: Valitse ajanjakso nähdäksesi aikajanan

en: Team Member Details
fi: Joukkueen jäsentiedot

en: entries
fi: merkinnät

en: tasks
fi: tehtäviä

en: No team members have logged time yet
fi: Yksikään tiimin jäsen ei ole vielä kirjannut aikaa

en: Attention Required
fi: Huomiota vaaditaan

en: task(s) are overdue
fi: tehtävä(t) on myöhässä

en: Edit Project
fi: Muokkaa projektia

en: Manage products and services for this project
fi: Hallinnoi tämän projektin tuotteita ja palveluita

en: Total Goods
fi: Tavarat yhteensä

en: Billable Amount
fi: Laskutettava summa

en: Categories
fi: Luokat

en: Invoiced
fi: Laskutettu

en: Non-billable
fi: Ei laskutettavissa

en: Are you sure you want to delete this extra good?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän ylimääräisen tuotteen?

en: Delete Extra Good
fi: Poista Extra Good

en: No extra goods found for this project
fi: Tähän projektiin ei löytynyt ylimääräisiä tuotteita

en: Add Your First Good
fi: Lisää ensimmäinen tavarasi

en: Breakdown by Category
fi: Jaottelu kategorioiden mukaan

en: item(s)
fi: tuote(t)

en: Filter Projects
fi: Suodata projektit

en: List View
fi: Luettelonäkymä

en: Grid View
fi: Ruudukkonäkymä

en: Mark project as Inactive?
fi: Merkitäänkö projekti ei-aktiiviseksi?

en: Change Project Status
fi: Muuta projektin tilaa

en: Activate project?
fi: Aktivoi projekti?

en: Activate Project
fi: Aktivoi projekti

en: Archive
fi: Arkisto

en: Unarchive project?
fi: Poistetaanko projekti arkistosta?

en: Unarchive Project
fi: Poista projekti arkistosta

en: Unarchive
fi: Poista arkistosta

en: Delete Project
fi: Poista projekti

en: Archive Information
fi: Arkiston tiedot

en: Archived on:
fi: Arkistoitu:

en: Archived by:
fi: Arkistointi:

en: Reason:
fi: Syy:

en: Budget Overview
fi: Budjetin yleiskatsaus

en: Over
fi: Yli

en: View Full Budget Analysis
fi: Näytä koko budjettianalyysi

en: Tasks for this project
fi: Tehtävät tälle projektille

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Due
fi: Erääntynyt

en: No tasks for this project.
fi: Ei tehtäviä tälle projektille.

en: Accept Quote
fi: Hyväksy tarjous

en: Back to Quote
fi: Takaisin lainaukseen

en: Accepting this quote will create a new project with the budget from the quote.
fi: Tämän tarjouksen hyväksyminen luo uuden projektin tarjouksen budjetilla.

en: The project will be created with the budget from the quote
fi: Projekti luodaan tarjouksen budjetilla

en: Accept Quote & Create Project
fi: Hyväksy tarjous ja luo projekti

en: Create Quote
fi: Luo tarjous

en: Select a client
fi: Valitse asiakas

en: Quote title
fi: Lainaus otsikko

en: Quote description
fi: Lainauskuvaus

en: Financial Details
fi: Taloudelliset tiedot

en: Select payment terms
fi: Valitse maksuehdot

en: Due on Receipt
fi: Erääntyy kuitti

en: Or enter custom payment terms
fi: Tai syötä mukautetut maksuehdot

en: Use custom terms
fi: Käytä mukautettuja termejä

en: Discount
fi: Alennus

en: Discount Type
fi: Alennustyyppi

en: No Discount
fi: Ei alennusta

en: Percentage (%)
fi: prosenttiosuus (%)

en: Fixed Amount
fi: Kiinteä määrä

en: Discount Amount
fi: Alennussumma

en: 0.00
fi: 0,00

en: Coupon Code
fi: Kuponkikoodi

en: Optional coupon code
fi: Valinnainen kuponkikoodi

en: Discount Reason
fi: Alennuksen syy

en: Reason for discount
fi: Syy alennukseen

en: Approval Workflow
fi: Hyväksynnän työnkulku

en: Requires approval before sending
fi: Vaatii hyväksynnän ennen lähettämistä

en: Additional Information
fi: Lisätietoja

en: Internal notes (not visible to client)
fi: Sisäiset huomautukset (ei näy asiakkaalle)

en: These notes are only visible to your team
fi: Nämä muistiinpanot näkyvät vain tiimillesi

en: Terms and Conditions
fi: Ehdot

en: Terms and conditions
fi: Ehdot

en: These terms will be visible to the client
fi: Nämä ehdot näkyvät asiakkaalle

en: Edit Quote
fi: Muokkaa lainausta

en: Client cannot be changed
fi: Asiakasta ei voi vaihtaa

en: Update Quote
fi: Päivitä lainaus

en: Total Quotes
fi: Lainauksia yhteensä

en: Acceptance Rate
fi: Hyväksymisprosentti

en: Avg Quote Value
fi: Keskimääräinen tarjouksen arvo

en: Quotes by Status
fi: Lainaukset Statusin mukaan

en: Top Clients by Quotes
fi: Parhaat asiakkaat lainausten mukaan

en: Filter Quotes
fi: Suodata lainaukset

en: Search quotes...
fi: Hae lainauksia...

en: Accepted
fi: Hyväksytty

en: Rejected
fi: Hylätty

en: Duplicate
fi: Kopioi

en: Mark as Sent
fi: Merkitse lähetetyksi

en: Create Your First Quote
fi: Luo ensimmäinen lainaus

en: Learn More
fi: Lisätietoja

en: Are you sure you want to duplicate
fi: Haluatko varmasti kopioida

en: quote(s)?
fi: lainausmerkit)?

en: Are you sure you want to mark
fi: Haluatko varmasti merkitä

en: quote(s) as sent?
fi: lainaukset lähetettyinä?

en: QUOTE
fi: LAINATA

en: Quote #
fi: Lainaus #

en: Quote For
fi: Lainaus For

en: Subtotal After Discount:
fi: Välisumma alennuksen jälkeen:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Back to Quotes
fi: Takaisin lainauksiin

en: Subtotal After Discount
fi: Välisumma alennuksen jälkeen

en: Related Project
fi: Aiheeseen liittyvä projekti

en: Approval Status
fi: Hyväksyntätila

en: Approval not yet requested
fi: Hyväksyntää ei ole vielä pyydetty

en: Request Approval
fi: Pyydä hyväksyntää

en: Pending approval
fi: Odottaa hyväksyntää

en: Approve
fi: Hyväksyä

en: Reject
fi: Hylätä

en: Approved by
fi: Hyväksynyt

en: on
fi: päällä

en: Rejected by
fi: Hylkäsi

en: Request Approval Again
fi: Pyydä hyväksyntää uudelleen

en: Send Quote
fi: Lähetä tarjous

en: Are you sure you want to reject this quote?
fi: Haluatko varmasti hylätä tämän lainauksen?

en: Reject Quote
fi: Hylkää lainaus

en: Delete Quote
fi: Poista lainaus

en: Internal comment (not visible to client)
fi: Sisäinen kommentti (ei näy asiakkaalle)

en: Internal
fi: Sisäinen

en: Client Visible
fi: Asiakas näkyvissä

en: Are you sure you want to delete this comment?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kommentin?

en: Write a reply...
fi: Kirjoita vastaus...

en: No comments yet. Start the conversation by adding the first comment.
fi: Ei vielä kommentteja. Aloita keskustelu lisäämällä ensimmäinen kommentti.

en: Sent At
fi: Lähetetty klo

en: Accepted At
fi: Hyväksytty klo

en: Send Quote via Email
fi: Lähetä tarjous sähköpostitse

en: Recipient Email
fi: Vastaanottajan sähköposti

en: Quote %(quote_number)s
fi: Lainaus %(quote_number)s

en: Custom Message (Optional)
fi: Muokattu viesti (valinnainen)

en: Add a custom message to the email...
fi: Lisää mukautettu viesti sähköpostiin...

en: Attach PDF
fi: Liitä PDF

en: Approve Quote
fi: Hyväksy tarjous

en: Notes (Optional)
fi: Huomautukset (valinnainen)

en: Add approval notes...
fi: Lisää hyväksyntähuomautuksia...

en: Reject Quote Approval
fi: Hylkää tarjouksen hyväksyminen

en: Rejection Reason
fi: Hylkäämisen syy

en: Please provide a reason for rejection...
fi: Kerro hylkäämisen syy...

en: Are you sure you want to delete this quote? This action cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän lainauksen? Tätä toimintoa ei voi kumota.

en: Create Recurring Invoice
fi: Luo toistuva lasku

en: Update Recurring Invoice
fi: Päivitä toistuva lasku

en: Automate invoice generation for subscription-based billing
fi: Automatisoi laskujen luonti tilausperusteista laskutusta varten

en: Frequency
fi: Taajuus

en: Next Run
fi: Seuraava juoksu

en: Generate Now
fi: Luo nyt

en: Template Details
fi: Mallin tiedot

en: Invoice Settings
fi: Laskuasetukset

en: Recently Generated Invoices
fi: Äskettäin luodut laskut

en: e.g., development, meeting, urgent
fi: esim. kehitys, tapaaminen, kiireellinen

en: Date Range & Comparison
fi: Ajanjakso ja vertailu

en: Quick Date Ranges
fi: Nopeat päivämääräalueet

en: Comparison Results
fi: Vertailutulokset

en: Export Reports
fi: Vie raportit

en: Export Format
fi: Vie muoto

en: Scheduled Reports
fi: Aikataulutetut raportit

en: User Report
fi: Käyttäjäraportti

en: Summary Report
fi: Yhteenvetoraportti

en: Task Report
fi: Tehtäväraportti

en: Recent Entries
fi: Viimeaikaiset merkinnät

en: Apply filter
fi: Käytä suodatinta

en: Delete Filter
fi: Poista suodatin

en: Customize Shortcuts
fi: Mukauta pikakuvakkeita

en: Search shortcuts...
fi: Haun pikanäppäimet...

en: This will reset all keyboard shortcuts to their default values. Continue?
fi: Tämä palauttaa kaikki pikanäppäimet oletusarvoihinsa. Jatkaa?

en: Reset to Defaults
fi: Palauta oletusarvoihin

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Privacy First
fi: Yksityisyys ensin

en: Self-hosted on your server
fi: Isännöi itse palvelimellasi

en: Anonymous telemetry (opt-in)
fi: Anonyymi telemetria (opt-in)

en: Open source & transparent
fi: Avoin lähdekoodi ja läpinäkyvä

en: Welcome to TimeTracker
fi: Tervetuloa TimeTrackeriin

en: Let's get you set up in just a moment
fi: Laitetaan asetukset hetkessä

en: Thank you for choosing TimeTracker!
fi: Kiitos, että valitsit TimeTrackerin!

en: Your data stays on your server, and you have complete control.
fi: Tietosi pysyvät palvelimellasi, ja sinulla on täydellinen hallinta.

en: Help Us Improve (Optional)
fi: Auta meitä parantamaan (valinnainen)

en: Enable anonymous telemetry
fi: Ota anonyymi telemetria käyttöön

en: Help us understand usage patterns to improve TimeTracker
fi: Auta meitä ymmärtämään käyttötapoja TimeTrackerin parantamiseksi

en: What data is collected?
fi: Mitä tietoja kerätään?

en: What we collect:
fi: Mitä keräämme:

en: Feature usage statistics
fi: Ominaisuuden käyttötilastot

en: No usernames or emails
fi: Ei käyttäjätunnuksia tai sähköpostiosoitteita

en: No time entry data or notes
fi: Ei ajansyöttötietoja tai muistiinpanoja

en: No client or business data
fi: Ei asiakas- tai yritystietoja

en: No IP addresses or PII
fi: Ei IP-osoitteita tai henkilökohtaisia ​​tunnistetietoja

en: Why?
fi: Miksi?

en: Anonymous usage data helps us prioritize features and fix issues.
fi: Anonyymit käyttötiedot auttavat meitä priorisoimaan ominaisuuksia ja korjaamaan ongelmia.

en: You can change this anytime in
fi: Voit muuttaa tämän milloin tahansa

en: Privacy & Analytics section
fi: Tietosuoja & Analytics -osiossa

en: Complete Setup & Continue
fi: Viimeistele asennus ja jatka

en: By continuing, you agree to use TimeTracker under the
fi: Jatkamalla hyväksyt TimeTrackerin käytön

en: GPL-3.0 License
fi: GPL-3.0 -lisenssi

en: Edit Task
fi: Muokkaa tehtävää

en: Failed to update status
fi: Tilan päivittäminen epäonnistui

en: Failed to update task status
fi: Tehtävän tilan päivittäminen epäonnistui

en: Kanban column created
fi: Kanban-sarake luotu

en: Kanban column deleted
fi: Kanban-sarake poistettu

en: Kanban columns reordered
fi: Kanban-sarakkeet järjestetty uudelleen

en: Kanban column visibility changed
fi: Kanban-sarakkeen näkyvyys muuttui

en: Kanban columns updated
fi: Kanban-sarakkeet päivitetty

en: Update
fi: Päivittää

en: Failed to refresh kanban columns
fi: Kanban-sarakkeiden päivittäminen epäonnistui

en: Loading task details...
fi: Ladataan tehtävän tietoja...

en: Tracked
fi: Seurattu

en: Estimated
fi: Arvioitu

en: View Full Details
fi: Näytä täydelliset tiedot

en: Create Task
fi: Luo tehtävä

en: Add a new task to your project to break down work into manageable components
fi: Lisää uusi tehtävä projektiisi jakaaksesi työn hallittaviin osiin

en: Back to Tasks
fi: Takaisin tehtäviin

en: Enter a descriptive task name
fi: Anna kuvaava tehtävän nimi

en: Choose a clear, descriptive name that explains what needs to be done
fi: Valitse selkeä, kuvaava nimi, joka selittää, mitä sinun on tehtävä

en: Provide detailed information about the task, requirements, and any specific instructions...
fi: Anna yksityiskohtaiset tiedot tehtävästä, vaatimuksista ja mahdollisista erityisistä ohjeista...

en: Optional: Add context, requirements, or specific instructions for the task
fi: Valinnainen: Lisää kontekstia, vaatimuksia tai erityisiä ohjeita tehtävälle

en: Select the project this task belongs to
fi: Valitse projekti, johon tämä tehtävä kuuluu

en: Low
fi: Matala

en: Medium
fi: Keskikokoinen

en: High
fi: Korkea

en: Urgent
fi: Kiireellinen

en: Initial Status
fi: Alkutila

en: Done
fi: Tehty

en: Optional: Set a deadline for this task
fi: Valinnainen: Aseta tälle tehtävälle määräaika

en: Estimated Hours
fi: Arvioidut tunnit

en: Optional: Estimate how long this task will take
fi: Valinnainen: Arvioi, kuinka kauan tämä tehtävä kestää

en: Assign To
fi: Määritä

en: Unassigned
fi: Ei määritetty

en: Optional: Assign this task to a team member
fi: Valinnainen: Määritä tämä tehtävä tiimin jäsenelle

en: Task Creation Tips
fi: Vinkkejä tehtävien luomiseen

en: Use action verbs and be specific about what needs to be done
fi: Käytä toimintaverbejä ja kerro tarkasti, mitä sinun on tehtävä

en: Realistic Estimates
fi: Realistiset arviot

en: Consider complexity and dependencies when estimating time
fi: Ota huomioon monimutkaisuus ja riippuvuudet arvioidessasi aikaa

en: Set Deadlines
fi: Aseta määräajat

en: Due dates help prioritize work and track progress
fi: Eräpäivät auttavat priorisoimaan työn ja seuraamaan edistymistä

en: Priority Matters
fi: Prioriteettiasiat

en: Use priority levels to help team members focus on what's most important
fi: Käytä prioriteettitasoja auttaaksesi tiimin jäseniä keskittymään tärkeimpään

en: Update task details and settings for "%(task)s"
fi: Päivitä tehtävän tiedot ja asetukset kohteelle "%(task)s"

en: Back to Task
fi: Takaisin tehtävään

en: Task Information
fi: Tehtävän tiedot

en: Update Task
fi: Päivitä tehtävä

en: Estimate used
fi: Käytetty arvio

en: Actual
fi: Todellinen

en: Current Task Info
fi: Nykyisen tehtävän tiedot

en: Current Priority
fi: Nykyinen prioriteetti

en: Currently Assigned To
fi: Tällä hetkellä määrätty

en: Current Due Date
fi: Nykyinen eräpäivä

en: Current Estimate
fi: Nykyinen arvio

en: hours
fi: tuntia

en: Actual Hours
fi: Todelliset tunnit

en: Started
fi: Aloitettu

en: Edit Tips
fi: Muokkaa vinkkejä

en: Status Changes
fi: Tilan muutokset

en: Changing status may affect time tracking and progress calculations
fi: Tilan muuttaminen voi vaikuttaa ajan seurantaan ja edistymislaskelmiin

en: Due Date Updates
fi: Eräpäivän päivitykset

en: Consider team workload when adjusting deadlines
fi: Harkitse ryhmän työmäärää määräaikoja säätäessäsi

en: Assignment Changes
fi: Tehtävän muutokset

en: Updating...
fi: Päivitetään...

en: Filter Tasks
fi: Suodata tehtävät

en: Delete Selected Tasks
fi: Poista valitut tehtävät

en: Change Status for Selected Tasks
fi: Muuta valittujen tehtävien tilaa

en: Assign Selected Tasks
fi: Määritä valitut tehtävät

en: Assign Tasks
fi: Määritä tehtäviä

en: Move Selected Tasks to Project
fi: Siirrä valitut tehtävät projektiin

en: Select Project
fi: Valitse Projekti

en: Move Tasks
fi: Siirrä tehtävät

en: Cannot delete task "{name}" because it has time entries. Please delete the time entries first.
fi: Tehtävää "{name}" ei voi poistaa, koska siinä on aikamerkintöjä. Poista ensin aikamerkinnät.

en: Delete Task
fi: Poista tehtävä

en: My Tasks
fi: Omat tehtäväni

en: New Task
fi: Uusi tehtävä

en: Tasks assigned to or created by you
fi: Sinulle määrätyt tai itse luomat tehtävät

en: total
fi: kokonais-

en: Task name or description
fi: Tehtävän nimi tai kuvaus

en: All Priorities
fi: Kaikki prioriteetit

en: Task Type
fi: Tehtävän tyyppi

en: Assigned to Me
fi: Määrätty minulle

en: Created by Me
fi: Luonut minä

en: Show overdue only
fi: Näytä vain myöhässä

en: Created by me
fi: Minun luoma

en: View Details
fi: Näytä tiedot

en: No tasks found
fi: Tehtäviä ei löytynyt

en: You don't have any tasks assigned to you or created by you yet.
fi: Sinulle ei ole vielä määrätty tai luotuja tehtäviä.

en: Create Your First Task
fi: Luo ensimmäinen tehtäväsi

en: View All Tasks
fi: Näytä kaikki tehtävät

en: Overdue Tasks
fi: Myöhästyneet tehtävät

en: Requires immediate attention
fi: Vaatii välitöntä huomiota

en: items
fi: kohteita

en: Overdue Tasks Detected
fi: Myöhästyneet tehtävät havaittu

en: There are
fi: On

en: overdue tasks that require immediate attention.
fi: viivästyneitä tehtäviä, jotka vaativat välitöntä huomiota.

en: Please review and update these tasks to prevent further delays.
fi: Tarkista ja päivitä nämä tehtävät estääksesi lisäviivästykset.

en: Est:
fi: Arvioitu:

en: Actual:
fi: Todellinen:

en: No Overdue Tasks!
fi: Ei myöhässä olevia tehtäviä!

en: Great job! All tasks are currently on schedule.
fi: Hienoa työtä! Kaikki tehtävät ovat tällä hetkellä aikataulussa.

en: Enter new due date (YYYY-MM-DD):
fi: Anna uusi eräpäivä (VVVV-KK-PP):

en: Are you sure you want to extend the due date to
fi: Haluatko varmasti pidentää eräpäivää

en: for all overdue tasks?
fi: kaikkiin myöhässä oleviin tehtäviin?

en: Bulk due date update feature coming soon!
fi: Eräpäivän joukkopäivitysominaisuus tulossa pian!

en: Are you sure you want to set priority to
fi: Haluatko varmasti asettaa etusijalle

en: Bulk priority update feature coming soon!
fi: Joukkoprioriteettipäivitysominaisuus tulossa pian!

en: Invalid priority. Please use: low, medium, high, or urgent
fi: Virheellinen prioriteetti. Käytä: matala, keskitaso, korkea tai kiireellinen

en: Start task and mark as In Progress?
fi: Aloitetaanko tehtävä ja merkitään kesken?

en: Change Task Status
fi: Muuta tehtävän tilaa

en: Mark task as To Do?
fi: Merkitäänkö tehtävä tehtäväksi?

en: Pause
fi: Tauko

en: Mark task as Done?
fi: Merkitäänkö tehtävä valmiiksi?

en: Complete Task
fi: Suorita tehtävä

en: Complete
fi: Täydellinen

en: Reopen task to Review?
fi: Avataanko tehtävä uudelleen tarkistettavaksi?

en: Reopen Task
fi: Avaa tehtävä uudelleen

en: Reopen
fi: Avaa uudelleen

en: Create Time Entry Template
fi: Luo ajansyöttömalli

en: e.g., Daily Standup, Client Meeting
fi: esim. Daily Standup, Client Meeting

en: e.g., 1.0, 0.5
fi: esim. 1,0, 0,5

en: Pre-fill notes for this type of time entry
fi: Esitäytä muistiinpanot tämän tyyppiselle aikamerkinnälle

en: e.g., meeting, development, admin
fi: esim. kokous, kehitys, järjestelmänvalvoja

en: Edit Template
fi: Muokkaa mallia

en: Are you sure you want to delete this template?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän mallin?

en: Delete Template
fi: Poista malli

en: Usage Statistics
fi: Käyttötilastot

en: Duplicate Entry
fi: Päällekkäinen merkintä

en: Duplicate Time Entry
fi: Päällekkäinen aikamerkintä

en: Log Time Manually
fi: Kirjaa aika manuaalisesti

en: Create a copy of a previous entry with new times
fi: Luo kopio aiemmasta merkinnästä uusilla kellonajoilla

en: Create a new time entry
fi: Luo uusi aikamerkintä

en: Duplicating entry:
fi: Päällekkäinen merkintä:

en: Original:
fi: Alkuperäinen:

en: No task
fi: Ei tehtävää

en: Tasks load after selecting a project
fi: Tehtävät latautuvat projektin valinnan jälkeen

en: What did you work on?
fi: Mitä työskentelit?

en: Failed to load tasks
fi: Tehtävien lataaminen epäonnistui

en: Track your time with a visual timer
fi: Seuraa aikaasi visuaalisen ajastimen avulla

en: Estimated Completion
fi: Arvioitu valmistuminen

en: Calculating...
fi: Lasketaan...

en: No active timer. Start one below!
fi: Ei aktiivista ajastinta. Aloita yksi alta!

en: Start New Timer
fi: Käynnistä uusi ajastin

en: Select a project...
fi: Valitse projekti...

en: Add notes about what you're working on...
fi: Lisää muistiinpanoja työstäsi...

en: Today's Stats
fi: Tämän päivän tilastot

en: Settings
fi: Asetukset

en: No project
fi: Ei projektia

en: In progress
fi: Käynnissä

en: View all time entries
fi: Näytä kaikkien aikojen merkinnät

en: No recent time entries
fi: Ei viimeaikaisia ​​aikamerkintöjä

en: Manage your account settings and preferences
fi: Hallinnoi tilisi asetuksia ja asetuksia

en: Profile Information
fi: Profiilin tiedot

en: Username cannot be changed
fi: Käyttäjätunnusta ei voi muuttaa

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Required for email notifications
fi: Vaaditaan sähköposti-ilmoituksia varten

en: Notification Preferences
fi: Ilmoitusasetukset

en: Enable Email Notifications
fi: Ota sähköposti-ilmoitukset käyttöön

en: Master switch for all email notifications
fi: Pääkytkin kaikille sähköposti-ilmoituksille

en: Overdue Invoice Notifications
fi: Myöhästyneiden laskujen ilmoitukset

en: Task Assignment Notifications
fi: Tehtävätehtävien ilmoitukset

en: Comment & Mention Notifications
fi: Kommentti- ja mainintailmoitukset

en: Weekly Time Summary Email
fi: Viikoittainen ajan yhteenveto sähköposti

en: Display Preferences
fi: Näyttöasetukset

en: System Default
fi: Järjestelmän oletusarvo

en: Light
fi: Kevyt

en: Time Rounding Preferences
fi: Ajan pyöristysasetukset

en: Configure how your time entries are rounded. This affects how durations are calculated when you stop timers.
fi: Määritä, miten aikamerkinnät pyöristetään. Tämä vaikuttaa siihen, miten kestot lasketaan, kun pysäytät ajastimet.

en: Enable Time Rounding
fi: Ota ajanpyöristys käyttöön

en: Round time entries to configured intervals
fi: Pyöreäajan merkinnät määritettyihin aikaväleihin

en: Rounding Interval
fi: Pyöristysväli

en: Time entries will be rounded to this interval
fi: Aikamerkinnät pyöristetään tähän väliin

en: Rounding Method
fi: Pyöristysmenetelmä

en: Overtime Settings
fi: Ylityöasetukset

en: Set your standard working hours per day. Any time worked beyond this will be counted as overtime.
fi: Aseta normaali työaikasi päivässä. Kaikki tämän jälkeen tehty työaika lasketaan ylityöksi.

en: Standard Hours Per Day
fi: Normaali tuntia päivässä

en: Typically 8 hours for a full-time job
fi: Tyypillisesti 8 tuntia kokoaikatyössä

en: How it works
fi: Miten se toimii

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Date Format
fi: Päivämäärän muoto

en: Time Format
fi: Aikamuoto

en: Week Starts On
fi: Viikko alkaa

en: Sunday
fi: sunnuntai

en: Monday
fi: maanantai

en: Saturday
fi: lauantai

en: Time rounding is disabled. All times will be recorded exactly as tracked.
fi: Ajan pyöristys ei ole käytössä. Kaikki ajat tallennetaan täsmälleen seurannan mukaan.

en: No rounding - times will be recorded exactly as tracked.
fi: Ei pyöristystä – ajat kirjataan täsmälleen seurannan mukaan.

en: Actual time:
fi: Todellinen aika:

en: Rounded:
fi: Pyöristetty:

en: With
fi: Kanssa

en:  minute intervals
fi: minuutin välein

en: Create Weekly Goal
fi: Luo viikkotavoite

en: Create Weekly Time Goal
fi: Luo viikoittainen aikatavoite

en: Target Hours
fi: Tavoitetunnit

en: Week Start Date
fi: Viikon aloituspäivä

en: Leave blank to use current week (starting Monday)
fi: Jätä tyhjäksi käyttääksesi kuluvaa viikkoa (maanantaista alkaen)

en: Optional notes about your goal...
fi: Valinnaisia ​​huomautuksia tavoitteestasi...

en: Tips for Setting Goals
fi: Vinkkejä tavoitteiden asettamiseen

en: Be realistic: Consider holidays, meetings, and other commitments
fi: Ole realistinen: Harkitse lomia, kokouksia ja muita sitoumuksia

en: Start conservative: You can always adjust your goal later
fi: Aloita konservatiivisesti: Voit aina muuttaa tavoitettasi myöhemmin

en: Track progress: Check your dashboard regularly to stay on track
fi: Seuraa edistymistä: Tarkista kojelautasi säännöllisesti, jotta pysyt ajan tasalla

en: Typical full-time: 40 hours per week (8 hours/day, 5 days)
fi: Tyypillinen kokoaika: 40 tuntia viikossa (8 tuntia/päivä, 5 päivää)

en: Edit Weekly Goal
fi: Muokkaa viikkotavoitetta

en: Edit Weekly Time Goal
fi: Muokkaa viikoittaista aikatavoitetta

en: Week Period
fi: Viikon jakso

en: Current Progress
fi: Nykyinen edistyminen

en: Are you sure you want to delete this goal?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tavoitteen?

en: Delete Goal
fi: Poista tavoite

en: Weekly Time Goals
fi: Viikoittaiset aikatavoitteet

en: Set and track your weekly hour targets
fi: Aseta ja seuraa viikoittaisia ​​tuntitavoitteitasi

en: New Goal
fi: Uusi tavoite

en: Total Goals
fi: Tavoitteet yhteensä

en: Success Rate
fi: Onnistumisprosentti

en: Current Week Goal
fi: Nykyisen viikon tavoite

en: Remaining Hours
fi: Jäljellä olevat tunnit

en: Days Remaining
fi: Päiviä jäljellä

en: Avg Hours/Day Needed
fi: Keskimääräinen tarvittava tunti/päivä

en: Edit Goal
fi: Muokkaa tavoitetta

en: No goal set for this week
fi: Tälle viikolle ei ole asetettu tavoitetta

en: Create a weekly time goal to start tracking your progress
fi: Luo viikoittainen aikatavoite alkaaksesi seurata edistymistäsi

en: Goal History
fi: Maalihistoria

en: Target
fi: Kohde

en: Weekly Goal Details
fi: Viikoittaisen tavoitteen tiedot

en: Daily Breakdown
fi: Päivittäinen erittely

en: Time Entries This Week
fi: Aikakirjaukset tällä viikolla

en: No Project
fi: Ei projektia

en: No time entries recorded for this week yet
fi: Tälle viikolle ei ole vielä tallennettu aikamerkintöjä

en: Overpaid
fi: Ylimaksettu

en: Cash
fi: käteistä

en: Check
fi: Tarkista

en: Bank Transfer
fi: Pankkisiirto

en: Credit Card
fi: Luottokortti

en: Debit Card
fi: Pankkikortti

en: Stripe
fi: Raita

en: Company Card
fi: Yrityskortti

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Reimbursed
fi: Korvataan

en: Processing
fi: Käsittely

en: Partial
fi: Osittainen

en: 80% Budget Warning
fi: 80 %:n budjettivaroitus

en: Budget Limit Reached
fi: Budjettiraja saavutettu

en: Info
fi: Tiedot

en: Invoice #: %(num)s
fi: Laskun numero: %(num)s

en: Issue Date: %(date)s
fi: Julkaisupäivä: %(date)s

en: Due Date: %(date)s
fi: Eräpäivä: %(date)s

en: Quote For:
fi: Lainaus:

en: Quote Details:
fi: Lainauksen tiedot:

en: Items:
fi: Tuotteet:

en: Total:
fi: Kokonais:

en: Please log in to access this page
fi: Kirjaudu sisään päästäksesi tälle sivulle
