TimeTracker - en to it translation catalogue (3074 entries)

en: Your session expired or the page was open too long. Please try again.
it: La tua sessione è scaduta o la pagina è rimasta aperta troppo a lungo. Per favore riprova.

en: Administrator access required
it: È richiesto l'accesso come amministratore

en: Username is required
it: Il nome utente è obbligatorio

en: User already exists
it: L'utente esiste già

en: Could not create user due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare l'utente a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: User "%(username)s" created successfully
it: L'utente "%(username)s" è stato creato correttamente

en: Username already exists
it: Il nome utente esiste già

en: Please select a client when enabling client portal access.
it: Seleziona un cliente quando abiliti l'accesso al portale clienti.

en: Could not update user due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare l'utente a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: User "%(username)s" updated successfully
it: L'utente "%(username)s" è stato aggiornato correttamente

en: Cannot delete the last administrator
it: Impossibile eliminare l'ultimo amministratore

en: Cannot delete user with existing time entries
it: Impossibile eliminare l'utente con voci di orario esistenti

en: Could not delete user due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare l'utente a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: User "%(username)s" deleted successfully
it: L'utente "%(username)s" è stato eliminato correttamente

en: Telemetry has been enabled. Thank you for helping us improve!
it: La telemetria è stata abilitata. Grazie per averci aiutato a migliorare!

en: Telemetry has been disabled.
it: La telemetria è stata disabilitata.

en: Invalid timezone: %(timezone)s
it: Fuso orario non valido: %(timezone)s

en: Could not update settings due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare le impostazioni a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Settings updated successfully
it: Impostazioni aggiornate con successo

en: Could not update PDF layout due to a database error.
it: Impossibile aggiornare il layout PDF a causa di un errore del database.

en: PDF layout updated successfully
it: Layout PDF aggiornato con successo

en: Could not reset PDF layout due to a database error.
it: Impossibile reimpostare il layout del PDF a causa di un errore del database.

en: PDF layout reset to defaults
it: Layout PDF ripristinato ai valori predefiniti

en: No logo file selected
it: Nessun file del logo selezionato

en: Invalid image file.
it: File immagine non valido.

en: Could not save logo due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile salvare il logo a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Company logo uploaded successfully! You can see it in the "Current Company Logo" section above. It will appear on invoices and PDF documents.
it: Logo aziendale caricato con successo! Puoi vederlo nella sezione "Logo dell'azienda attuale" sopra. Apparirà su fatture e documenti PDF.

en: Invalid file type. Allowed types: PNG, JPG, JPEG, GIF, SVG, WEBP
it: Tipo di file non valido. Tipi consentiti: PNG, JPG, JPEG, GIF, SVG, WEBP

en: Could not remove logo due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile rimuovere il logo a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Company logo removed successfully. Upload a new logo in the section below if needed.
it: Logo aziendale rimosso correttamente. Se necessario, carica un nuovo logo nella sezione seguente.

en: No logo to remove
it: Nessun logo da rimuovere

en: Backup failed: archive not created
it: Backup fallito: archivio non creato

en: Backup failed: %(error)s
it: Backup non riuscito: %(error)s

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Backup file not found
it: File di backup non trovato

en: Backup "%(filename)s" deleted successfully
it: Backup "%(filename)s" eliminato con successo

en: Failed to delete backup: %(error)s
it: Impossibile eliminare il backup: %(error)s

en: Invalid file type. Please select a .zip backup archive.
it: Tipo di file non valido. Seleziona un archivio di backup .zip.

en: Backup file not found.
it: File di backup non trovato.

en: Invalid file type. Please upload a .zip backup archive.
it: Tipo di file non valido. Carica un archivio di backup .zip.

en: No backup file provided
it: Nessun file di backup fornito

en: Restore started. You can monitor progress on this page.
it: Ripristino avviato. Puoi monitorare i progressi in questa pagina.

en: OIDC is not enabled. Set AUTH_METHOD to "oidc" or "both".
it: OIDC non è abilitato. Imposta AUTH_METHOD su "oidc" o "entrambi".

en: OIDC_ISSUER is not configured
it: OIDC_ISSUER non è configurato

en: ✓ Discovery document fetched successfully from %(url)s
it: ✓ Documento di rilevamento recuperato correttamente da %(url)s

en: ✗ Timeout fetching discovery document from %(url)s
it: ✗ Timeout durante il recupero del documento di rilevamento da %(url)s

en: ✗ Failed to fetch discovery document: %(error)s
it: ✗ Impossibile recuperare il documento di rilevamento: %(error)s

en: ✗ Unexpected error: %(error)s
it: ✗ Errore imprevisto: %(error)s

en: ✓ OAuth client is registered in application
it: ✓ Il client OAuth è registrato nell'applicazione

en: ✗ OAuth client is not registered
it: ✗ Il client OAuth non è registrato

en: ✗ Failed to create OAuth client: %(error)s
it: ✗ Impossibile creare il client OAuth: %(error)s

en: ✗ Missing %(endpoint)s in discovery document
it: ✗ %(endpoint) mancanti nel documento di rilevamento

en: ✓ Scope "%(scope)s" is supported by provider
it: ✓ L'ambito "%(scope)s" è supportato dal provider

en: ⚠ Scope "%(scope)s" may not be supported by provider (supported: %(supported)s)
it: ⚠ L'ambito "%(scope)s" potrebbe non essere supportato dal provider (supportato: %(supported)s)

en: ℹ Provider supports claims: %(claims)s
it: ℹ Il fornitore supporta le affermazioni: %(claims)s

en: ✓ Configured %(claim_type)s claim "%(claim_name)s" is supported
it: ✓ L'attestazione %(claim_type)s configurata "%(claim_name)s" è supportata

en: ⚠ Configured %(claim_type)s claim "%(claim_name)s" not in supported claims list (may still work)
it: ⚠ Rivendicazione %(claim_type)s "%(claim_name)s" configurata non nell'elenco delle rivendicazioni supportate (potrebbe comunque funzionare)

en: OIDC configuration test completed
it: Test di configurazione OIDC completato

en: Template name is required
it: Il nome del modello è obbligatorio

en: A template with this name already exists
it: Esiste già un modello con questo nome

en: Could not create email template due to a database error.
it: Impossibile creare il modello di email a causa di un errore del database.

en: Email template created successfully
it: Modello di email creato correttamente

en: Could not update email template due to a database error.
it: Impossibile aggiornare il modello di email a causa di un errore del database.

en: Email template updated successfully
it: Modello email aggiornato correttamente

en: Cannot delete template that is in use by invoices or recurring invoices
it: Impossibile eliminare il modello utilizzato da fatture o fatture ricorrenti

en: Could not delete email template due to a database error.
it: Impossibile eliminare il modello di email a causa di un errore del database.

en: Email template "%(name)s" deleted successfully
it: Modello email "%(name)s" eliminato correttamente

en: Audit logs table does not exist. Please run: flask db upgrade
it: La tabella dei log di controllo non esiste. Si prega di eseguire: aggiornamento db flask

en: Could not create your account due to a database error. Please try again later.
it: Impossibile creare il tuo account a causa di un errore nel database. Per favore riprova più tardi.

en: Welcome! Your account has been created.
it: Benvenuto! Il tuo account è stato creato.

en: User not found. Please contact an administrator.
it: Utente non trovato. Contatta un amministratore.

en: Could not update your account role due to a database error.
it: Impossibile aggiornare il ruolo del tuo account a causa di un errore del database.

en: Account is disabled. Please contact an administrator.
it: L'account è disabilitato. Contatta un amministratore.

en: Welcome back, %(username)s!
it: Bentornato, %(username)s!

en: Unexpected error during login. Please try again or check server logs.
it: Errore imprevisto durante l'accesso. Riprova o controlla i log del server.

en: Goodbye, %(username)s!
it: Addio, %(username)s!

en: Invalid avatar file type. Allowed: PNG, JPG, JPEG, GIF, WEBP
it: Tipo di file avatar non valido. Consentiti: PNG, JPG, JPEG, GIF, WEBP

en: Failed to save avatar on server.
it: Impossibile salvare l'avatar sul server.

en: Profile updated successfully
it: Profilo aggiornato con successo

en: Could not update your profile due to a database error.
it: Impossibile aggiornare il tuo profilo a causa di un errore nel database.

en: Avatar removed
it: Avatar rimosso

en: Failed to remove avatar.
it: Impossibile rimuovere l'avatar.

en: Single Sign-On is not configured yet. Please contact an administrator.
it: Il Single Sign-On non è ancora configurato. Contatta un amministratore.

en: Single Sign-On is not configured.
it: Il Single Sign-On non è configurato.

en: Authentication failed: missing issuer or subject claim. Please check OIDC configuration.
it: Autenticazione non riuscita: emittente o reclamo del soggetto mancante. Controlla la configurazione OIDC.

en: User account does not exist and self-registration is disabled.
it: L'account utente non esiste e l'autoregistrazione è disabilitata.

en: Could not create your account due to a database error.
it: Impossibile creare il tuo account a causa di un errore nel database.

en: Unexpected error during SSO login. Please try again or contact support.
it: Errore imprevisto durante l'accesso SSO. Riprova o contatta l'assistenza.

en: You do not have access to this project.
it: Non hai accesso a questo progetto.

en: This project does not have a budget set.
it: Questo progetto non ha un budget stabilito.

en: Event created successfully
it: Evento creato con successo

en: Event updated successfully
it: Evento aggiornato con successo

en: You do not have permission to delete this event.
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questo evento.

en: Failed to delete event
it: Impossibile eliminare l'evento

en: Event deleted successfully
it: Evento eliminato con successo

en: Error deleting event: %(error)s
it: Errore durante l'eliminazione dell'evento: %(error)s

en: Event moved successfully
it: L'evento è stato spostato con successo

en: Event resized successfully
it: Evento ridimensionato correttamente

en: You do not have permission to view this event.
it: Non hai l'autorizzazione per visualizzare questo evento.

en: You do not have permission to edit this event.
it: Non hai l'autorizzazione per modificare questo evento.

en: Note content cannot be empty
it: Il contenuto della nota non può essere vuoto

en: Note added successfully
it: Nota aggiunta con successo

en: Error adding note
it: Errore durante l'aggiunta della nota

en: Error adding note: %(error)s
it: Errore durante l'aggiunta della nota: %(error)s

en: Note does not belong to this client
it: La nota non appartiene a questo client

en: You do not have permission to edit this note
it: Non hai l'autorizzazione per modificare questa nota

en: Error updating note
it: Errore durante l'aggiornamento della nota

en: Note updated successfully
it: Nota aggiornata con successo

en: Error updating note: %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento della nota: %(error)s

en: You do not have permission to delete this note
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questa nota

en: Error deleting note
it: Errore durante l'eliminazione della nota

en: Note deleted successfully
it: Nota eliminata con successo

en: Error deleting note: %(error)s
it: Errore durante l'eliminazione della nota: %(error)s

en: Please log in to access the client portal.
it: Effettua il login per accedere al portale clienti.

en: Client portal access is not enabled for your account.
it: L'accesso al portale clienti non è abilitato per il tuo account.

en: Your client account is inactive.
it: Il tuo account cliente è inattivo.

en: Username and password are required.
it: Sono richiesti nome utente e password.

en: Invalid username or password.
it: Nome utente o password non validi.

en: Welcome, %(client_name)s!
it: Benvenuto, %(client_name)s!

en: You have been logged out.
it: Sei stato disconnesso.

en: Invalid or missing password setup token.
it: Token di configurazione della password non valido o mancante.

en: Invalid or expired password setup token. Please request a new one.
it: Token di configurazione della password non valido o scaduto. Si prega di richiederne uno nuovo.

en: Password is required.
it: È richiesta la password.

en: Password must be at least 8 characters long.
it: La password deve contenere almeno 8 caratteri.

en: Passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Could not set password due to a database error.
it: Impossibile impostare la password a causa di un errore del database.

en: Password set successfully! You can now log in to the portal.
it: Password impostata con successo! Ora puoi accedere al portale.

en: Unable to load client portal data.
it: Impossibile caricare i dati del portale clienti.

en: Invoice not found.
it: Fattura non trovata.

en: Quote not found.
it: Citazione non trovata.

en: You do not have permission to create clients
it: Non hai l'autorizzazione per creare clienti

en: Client name is required
it: Il nome del cliente è obbligatorio

en: A client with this name already exists
it: Esiste già un client con questo nome

en: Invalid hourly rate format
it: Formato tariffa oraria non valido

en: Prepaid hours must be a positive number.
it: Le ore prepagate devono essere un numero positivo.

en: Prepaid reset day must be between 1 and 28.
it: Il giorno del ripristino prepagato deve essere compreso tra 1 e 28.

en: Could not create client due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare il client a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: You do not have permission to edit clients
it: Non hai l'autorizzazione per modificare i clienti

en: Portal username is required when enabling portal access.
it: Il nome utente del portale è richiesto quando si abilita l'accesso al portale.

en: This portal username is already in use by another client.
it: Questo nome utente del portale è già utilizzato da un altro client.

en: Could not update client due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare il client a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: You do not have permission to send portal emails
it: Non hai l'autorizzazione per inviare email al portale

en: Client portal is not enabled for this client.
it: Il portale clienti non è abilitato per questo cliente.

en: Portal username is not set for this client.
it: Il nome utente del portale non è impostato per questo client.

en: Client email address is not set. Cannot send password setup email.
it: L'indirizzo e-mail del cliente non è impostato. Impossibile inviare e-mail di configurazione della password.

en: Could not generate password setup token due to a database error.
it: Impossibile generare il token di configurazione della password a causa di un errore del database.

en: Password setup email sent successfully to %(email)s
it: E-mail di configurazione della password inviata correttamente a %(email)s

en: Email server is not configured. Please configure email settings in Admin → Email Configuration or set MAIL_SERVER environment variable.
it: Il server di posta elettronica non è configurato. Configurare le impostazioni e-mail in Amministrazione → Configurazione e-mail o impostare la variabile di ambiente MAIL_SERVER.

en: Failed to send password setup email. Please check email configuration and server logs for details.
it: Impossibile inviare l'e-mail di configurazione della password. Per i dettagli, controlla la configurazione dell'e-mail e i registri del server.

en: An error occurred while sending the email: %(error)s
it: Si è verificato un errore durante l'invio dell'e-mail: %(error)s

en: You do not have permission to archive clients
it: Non hai l'autorizzazione per archiviare i client

en: Client is already inactive
it: Il cliente è già inattivo

en: You do not have permission to activate clients
it: Non hai l'autorizzazione per attivare i client

en: Client is already active
it: Il cliente è già attivo

en: You do not have permission to delete clients
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare i client

en: Cannot delete client with existing projects
it: Impossibile eliminare il client con progetti esistenti

en: Could not delete client due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare il client a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: No clients selected for deletion
it: Nessun client selezionato per l'eliminazione

en: Could not delete clients due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare i client a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: No clients were deleted
it: Nessun cliente è stato eliminato

en: You do not have permission to change client status
it: Non hai l'autorizzazione per modificare lo stato del cliente

en: No clients selected
it: Nessun cliente selezionato

en: Invalid status
it: Stato non valido

en: Could not update client status due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare lo stato del client a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: No clients were updated
it: Nessun client è stato aggiornato

en: Comment content cannot be empty
it: Il contenuto del commento non può essere vuoto

en: Comment must be associated with a project, task, or quote
it: Il commento deve essere associato a un progetto, un'attività o un preventivo

en: Comment cannot be associated with multiple targets
it: Il commento non può essere associato a più destinazioni

en: Invalid parent comment
it: Commento genitore non valido

en: Comment added successfully
it: Commento aggiunto con successo

en: Error adding comment
it: Errore durante l'aggiunta del commento

en: Error adding comment: %(error)s
it: Errore durante l'aggiunta del commento: %(error)s

en: You do not have permission to edit this comment
it: Non hai il permesso per modificare questo commento

en: Comment updated successfully
it: Commento aggiornato con successo

en: Error updating comment: %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento del commento: %(error)s

en: You do not have permission to delete this comment
it: Non hai il permesso per eliminare questo commento

en: Comment deleted successfully
it: Commento eliminato con successo

en: Error deleting comment: %(error)s
it: Errore durante l'eliminazione del commento: %(error)s

en: Contact created successfully
it: Contatto creato con successo

en: Error creating contact: %(error)s
it: Errore durante la creazione del contatto: %(error)s

en: Contact updated successfully
it: Contatto aggiornato con successo

en: Error updating contact: %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento del contatto: %(error)s

en: Contact deleted successfully
it: Contatto eliminato con successo

en: Error deleting contact: %(error)s
it: Errore durante l'eliminazione del contatto: %(error)s

en: Contact set as primary
it: Contatto impostato come primario

en: Error setting primary contact: %(error)s
it: Errore durante l'impostazione del contatto principale: %(error)s

en: Communication recorded successfully
it: Comunicazione registrata con successo

en: Error recording communication: %(error)s
it: Errore durante la registrazione della comunicazione: %(error)s

en: Invalid deal value
it: Valore dell'offerta non valido

en: Deal created successfully
it: Offerta creata correttamente

en: Error creating deal: %(error)s
it: Errore durante la creazione dell'offerta: %(error)s

en: Deal updated successfully
it: Offerta aggiornata con successo

en: Error updating deal: %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento dell'offerta: %(error)s

en: Deal closed as won
it: Affare chiuso come vinto

en: Error closing deal: %(error)s
it: Errore durante la chiusura dell'offerta: %(error)s

en: Deal closed as lost
it: Affare chiuso come perduto

en: Activity recorded successfully
it: Attività registrata con successo

en: Error recording activity: %(error)s
it: Errore durante la registrazione dell'attività: %(error)s

en: Category name is required
it: Il nome della categoria è obbligatorio

en: Expense category created successfully
it: Categoria di spesa creata correttamente

en: Error creating expense category
it: Errore durante la creazione della categoria di spesa

en: Expense category updated successfully
it: Categoria di spesa aggiornata correttamente

en: Error updating expense category
it: Errore durante l'aggiornamento della categoria di spesa

en: Expense category deactivated successfully
it: Categoria di spesa disattivata con successo

en: Error deactivating expense category
it: Errore durante la disattivazione della categoria di spesa

en: Title is required
it: Il titolo è obbligatorio

en: Category is required
it: La categoria è obbligatoria

en: Amount is required
it: L'importo è obbligatorio

en: Expense date is required
it: La data di spesa è obbligatoria

en: Invalid date format
it: Formato data non valido

en: Invalid amount format
it: Formato importo non valido

en: Expense created successfully
it: Spesa creata con successo

en: Error creating expense
it: Errore nella creazione della spesa

en: You do not have permission to view this expense
it: Non hai l'autorizzazione per visualizzare questa spesa

en: You do not have permission to edit this expense
it: Non hai l'autorizzazione per modificare questa spesa

en: Cannot edit approved or reimbursed expenses
it: Non è possibile modificare le spese approvate o rimborsate

en: Please fill in all required fields
it: Si prega di compilare tutti i campi obbligatori

en: Expense updated successfully
it: Spese aggiornate con successo

en: Error updating expense
it: Errore durante l'aggiornamento della spesa

en: You do not have permission to delete this expense
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questa spesa

en: Cannot delete approved or invoiced expenses
it: Impossibile eliminare le spese approvate o fatturate

en: Expense deleted successfully
it: Spesa eliminata correttamente

en: Error deleting expense
it: Errore durante l'eliminazione della spesa

en: No expenses selected for deletion
it: Nessuna spesa selezionata per l'eliminazione

en: Could not delete expenses due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare le spese a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Successfully deleted %(count)d expense(s)
it: %(count)d spese eliminate correttamente

en: Skipped %(count)d expense(s): %(errors)s
it: %(count)d spese saltate: %(errors)s

en: No expenses selected
it: Nessuna spesa selezionata

en: Invalid status value
it: Valore di stato non valido

en: Could not update expenses due to a database error
it: Impossibile aggiornare le spese a causa di un errore del database

en: Successfully updated %(count)d expense(s) to %(status)s
it: %(count)d spese aggiornate a %(status)s

en: Skipped %(count)d expense(s) (no permission)
it: %(count)d spesa/e saltata/e (nessuna autorizzazione)

en: Only administrators can approve expenses
it: Solo gli amministratori possono approvare le spese

en: Only pending expenses can be approved
it: Possono essere approvate solo le spese pendenti

en: Expense approved successfully
it: Spesa approvata con successo

en: Error approving expense
it: Errore nell'approvazione della spesa

en: Only administrators can reject expenses
it: Solo gli amministratori possono rifiutare le spese

en: Only pending expenses can be rejected
it: Possono essere rifiutate solo le spese pendenti

en: Rejection reason is required
it: Il motivo del rifiuto è obbligatorio

en: Expense rejected
it: Spesa respinta

en: Error rejecting expense
it: Errore nel rifiuto della spesa

en: Only administrators can mark expenses as reimbursed
it: Solo gli amministratori possono contrassegnare le spese come rimborsate

en: Only approved expenses can be marked as reimbursed
it: Solo le spese approvate possono essere contrassegnate come rimborsate

en: This expense is not marked as reimbursable
it: Questa spesa non è contrassegnata come rimborsabile

en: Expense marked as reimbursed
it: Spesa contrassegnata come rimborsata

en: Error marking expense as reimbursed
it: Errore nel contrassegnare la spesa come rimborsata

en: OCR is not available. Please contact your administrator.
it: L'OCR non è disponibile. Contatta il tuo amministratore.

en: No file provided
it: Nessun file fornito

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: Invalid file type. Allowed types: png, jpg, jpeg, gif, pdf
it: Tipo di file non valido. Tipi consentiti: png, jpg, jpeg, gif, pdf

en: Receipt scanned successfully! You can now create an expense with the extracted data.
it: Ricevuta scansionata con successo! Ora puoi creare una spesa con i dati estratti.

en: Error scanning receipt. Please try again or enter the expense manually.
it: Errore durante la scansione della ricevuta. Riprova o inserisci la spesa manualmente.

en: No scanned receipt data found. Please scan a receipt first.
it: Nessun dato della ricevuta scansionata trovato. Per favore scansiona prima una ricevuta.

en: Expense created successfully from scanned receipt
it: Spesa creata correttamente dalla ricevuta scansionata

en: SKU already exists. Please use a different SKU.
it: Lo SKU esiste già. Utilizza uno SKU diverso.

en: Stock item created successfully.
it: Articolo in stock creato con successo.

en: Error creating stock item: %(error)s
it: Errore durante la creazione dell'articolo in stock: %(error)s

en: Stock item updated successfully.
it: Articolo in stock aggiornato correttamente.

en: Error updating stock item: %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento dell'articolo in stock: %(error)s

en: Cannot delete stock item with existing stock or movement history.
it: Impossibile eliminare l'articolo in stock con stock esistente o cronologia dei movimenti.

en: Stock item deleted successfully.
it: Articolo in stock eliminato con successo.

en: Error deleting stock item: %(error)s
it: Errore durante l'eliminazione dell'articolo in stock: %(error)s

en: Warehouse code already exists. Please use a different code.
it: Il codice magazzino esiste già. Si prega di utilizzare un codice diverso.

en: Warehouse created successfully.
it: Magazzino creato con successo.

en: Error creating warehouse: %(error)s
it: Errore durante la creazione del magazzino: %(error)s

en: Warehouse updated successfully.
it: Magazzino aggiornato con successo.

en: Error updating warehouse: %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento del magazzino: %(error)s

en: Cannot delete warehouse with existing stock. Please transfer or remove all stock first.
it: Impossibile eliminare il magazzino con stock esistente. Si prega di trasferire o rimuovere prima tutto lo stock.

en: Warehouse deleted successfully.
it: Magazzino eliminato con successo.

en: Error deleting warehouse: %(error)s
it: Errore durante l'eliminazione del magazzino: %(error)s

en: Stock movement recorded successfully.
it: Movimento delle azioni registrato con successo.

en: Error recording stock movement: %(error)s
it: Errore durante la registrazione del movimento delle scorte: %(error)s

en: Source and destination warehouses must be different.
it: I magazzini di origine e di destinazione devono essere diversi.

en: Insufficient stock available in source warehouse.
it: Stock insufficiente disponibile nel magazzino di origine.

en: Stock transfer completed successfully.
it: Trasferimento azioni completato con successo.

en: Error creating transfer: %(error)s
it: Errore durante la creazione del trasferimento: %(error)s

en: Stock adjustment recorded successfully.
it: Adeguamento delle scorte registrato con successo.

en: Error recording adjustment: %(error)s
it: Regolazione errore registrazione: %(error)s

en: Reservation fulfilled successfully.
it: Prenotazione completata con successo.

en: Error fulfilling reservation: %(error)s
it: Errore durante l'adempimento della prenotazione: %(error)s

en: Reservation cancelled successfully.
it: Prenotazione annullata con successo.

en: Error cancelling reservation: %(error)s
it: Errore durante l'annullamento della prenotazione: %(error)s

en: Supplier created successfully.
it: Fornitore creato con successo.

en: Error creating supplier: %(error)s
it: Errore durante la creazione del fornitore: %(error)s

en: Supplier code already exists. Please use a different code.
it: Il codice fornitore esiste già. Si prega di utilizzare un codice diverso.

en: Supplier updated successfully.
it: Fornitore aggiornato con successo.

en: Error updating supplier: %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento del fornitore: %(error)s

en: Cannot delete supplier with associated stock items. Remove items first.
it: Impossibile eliminare il fornitore con articoli in stock associati. Rimuovere prima gli elementi.

en: Supplier deleted successfully.
it: Fornitore eliminato correttamente.

en: Error deleting supplier: %(error)s
it: Errore durante l'eliminazione del fornitore: %(error)s

en: Purchase order created successfully.
it: Ordine d'acquisto creato con successo.

en: Error creating purchase order: %(error)s
it: Errore durante la creazione dell'ordine d'acquisto: %(error)s

en: Cannot edit a purchase order that has been received.
it: Non è possibile modificare un ordine d'acquisto ricevuto.

en: Purchase order updated successfully.
it: Ordine d'acquisto aggiornato con successo.

en: Error updating purchase order: %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento dell'ordine d'acquisto: %(error)s

en: Purchase order marked as sent.
it: Ordine d'acquisto contrassegnato come inviato.

en: Error sending purchase order: %(error)s
it: Errore durante l'invio dell'ordine di acquisto: %(error)s

en: Purchase order cancelled successfully.
it: Ordine d'acquisto annullato con successo.

en: Error cancelling purchase order: %(error)s
it: Errore durante l'annullamento dell'ordine di acquisto: %(error)s

en: Cannot delete a purchase order that has been received. Cancel it instead.
it: Impossibile eliminare un ordine d'acquisto ricevuto. Annullalo invece.

en: Purchase order deleted successfully.
it: Ordine d'acquisto eliminato con successo.

en: Error deleting purchase order: %(error)s
it: Errore durante l'eliminazione dell'ordine d'acquisto: %(error)s

en: Purchase order marked as received and stock updated.
it: Ordine d'acquisto contrassegnato come ricevuto e stock aggiornato.

en: Error receiving purchase order: %(error)s
it: Errore nella ricezione dell'ordine d'acquisto: %(error)s

en: Project, client name, and due date are required
it: Sono obbligatori il progetto, il nome del cliente e la data di scadenza

en: Invalid due date format
it: Formato della data di scadenza non valido

en: Invalid tax rate format
it: Formato aliquota fiscale non valido

en: Selected project not found
it: Progetto selezionato non trovato

en: Could not create invoice due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare la fattura a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: You do not have permission to view this invoice
it: Non hai l'autorizzazione per visualizzare questa fattura

en: You do not have permission to edit this invoice
it: Non hai l'autorizzazione per modificare questa fattura

en: Warning: Could not reserve stock for item %(item)s: %(error)s
it: Avviso: impossibile prenotare lo stock per l'articolo %(item)s: %(error)s

en: Could not update invoice due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare la fattura a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Invoice updated successfully
it: Fattura aggiornata correttamente

en: Warning: Could not reduce stock for item %(item)s: %(error)s
it: Avviso: impossibile ridurre le scorte per l'articolo %(item)s: %(error)s

en: You do not have permission to delete this invoice
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questa fattura

en: Could not delete invoice due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare la fattura a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: No invoices selected for deletion
it: Nessuna fattura selezionata per l'eliminazione

en: Could not delete invoices due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare le fatture a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: No invoices selected
it: Nessuna fattura selezionata

en: Could not update invoices due to a database error
it: Impossibile aggiornare le fatture a causa di un errore nel database

en: No time entries, costs, expenses, or extra goods selected
it: Nessuna voce temporale, costo, spesa o merce extra selezionata

en: Could not generate items due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile generare elementi a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Invoice items generated successfully from time entries and costs
it: Elementi della fattura generati correttamente da inserimenti di ore e costi

en: Applied %(hours)s prepaid hours for %(client)s before billing overages.
it: Applicate %(hours)s ore prepagate per %(client)s prima della fatturazione in eccesso.

en: You do not have permission to export this invoice
it: Non hai l'autorizzazione per esportare questa fattura

en: PDF generation failed: %(err)s. Fallback also failed: %(fb)s
it: Generazione PDF non riuscita: %(err)s. Anche il fallback non è riuscito: %(fb)s

en: You do not have permission to duplicate this invoice
it: Non sei autorizzato a duplicare questa fattura

en: Could not duplicate invoice due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile duplicare la fattura a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Could not finalize duplicated invoice due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile finalizzare la fattura duplicata a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Invoice marked as sent
it: Fattura contrassegnata come inviata

en: message
it: messaggio

en: Invoice marked as paid
it: Fattura contrassegnata come pagata

en: Key and label are required
it: Sono necessarie chiave ed etichetta

en: Could not create column due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare la colonna a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Label is required
it: L'etichetta è obbligatoria

en: Could not update column due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare la colonna a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: System columns cannot be deleted
it: Non è possibile eliminare le colonne di sistema

en: Could not delete column due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare la colonna a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Could not toggle column due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile attivare/disattivare la colonna a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Lead created successfully
it: Lead creato correttamente

en: Error creating lead: %(error)s
it: Errore durante la creazione del lead: %(error)s

en: Lead updated successfully
it: Lead aggiornato correttamente

en: Error updating lead: %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento del lead: %(error)s

en: Lead has already been converted
it: Il lead è già stato convertito

en: Lead converted to client successfully
it: Lead convertito in cliente con successo

en: Error converting lead: %(error)s
it: Errore durante la conversione del lead: %(error)s

en: Lead converted to deal successfully
it: Lead convertito in transazione riuscita

en: Lead marked as lost
it: Lead contrassegnato come perso

en: Error marking lead as lost: %(error)s
it: Errore nel contrassegnare il lead come perso: %(error)s

en: Mileage entry created successfully
it: Inserimento delle miglia creato correttamente

en: Error creating mileage entry
it: Errore durante la creazione dell'immissione del chilometraggio

en: You do not have permission to view this mileage entry
it: Non hai l'autorizzazione per visualizzare questa voce di chilometraggio

en: You do not have permission to edit this mileage entry
it: Non hai l'autorizzazione per modificare questa voce di chilometraggio

en: Cannot edit approved or reimbursed mileage entries
it: Non è possibile modificare le voci relative alle miglia approvate o rimborsate

en: Mileage entry updated successfully
it: Voce del chilometraggio aggiornata correttamente

en: Error updating mileage entry
it: Errore durante l'aggiornamento dell'immissione del chilometraggio

en: You do not have permission to delete this mileage entry
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questa voce di miglia

en: Mileage entry deleted successfully
it: Inserimento miglia eliminato correttamente

en: Error deleting mileage entry
it: Errore durante l'eliminazione dell'inserimento del chilometraggio

en: No mileage entries selected for deletion
it: Nessuna voce di chilometraggio selezionata per l'eliminazione

en: Could not delete mileage entries due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare le voci relative al chilometraggio a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Successfully deleted %(count)d mileage entr%(plural)s
it: Eliminazione di %(count)d miglia in entrata%(plural)s

en: Skipped %(count)d mileage entr%(plural)s: %(errors)s
it: %(count)d inserimento chilometraggio saltato%(plural)s: %(errors)s

en: No mileage entries selected
it: Nessuna voce di chilometraggio selezionata

en: Could not update mileage entries due to a database error
it: Impossibile aggiornare le voci relative al chilometraggio a causa di un errore nel database

en: Successfully updated %(count)d mileage entr%(plural)s to %(status)s
it: Aggiornamento %(count)d miglia miglia%(plural)s aggiornato con successo a %(status)s

en: Skipped %(count)d mileage entr%(plural)s (no permission)
it: %(count)d miglia inserite %(plural)s saltate (nessuna autorizzazione)

en: Only administrators can approve mileage entries
it: Solo gli amministratori possono approvare le voci relative alle miglia

en: Only pending mileage entries can be approved
it: Possono essere approvati solo gli inserimenti di miglia in sospeso

en: Mileage entry approved successfully
it: Inserimento delle miglia approvato con successo

en: Error approving mileage entry
it: Errore durante l'approvazione dell'immissione delle miglia

en: Only administrators can reject mileage entries
it: Solo gli amministratori possono rifiutare le voci relative alle miglia

en: Only pending mileage entries can be rejected
it: È possibile rifiutare solo gli inserimenti di miglia in sospeso

en: Mileage entry rejected
it: Inserimento miglia rifiutato

en: Error rejecting mileage entry
it: Errore durante il rifiuto dell'immissione delle miglia

en: Only administrators can mark mileage entries as reimbursed
it: Solo gli amministratori possono contrassegnare le miglia come rimborsate

en: Only approved mileage entries can be marked as reimbursed
it: Solo le miglia approvate possono essere contrassegnate come rimborsate

en: Mileage entry marked as reimbursed
it: Voce di chilometraggio contrassegnata come rimborsata

en: Error marking mileage entry as reimbursed
it: Errore nel contrassegnare l'inserimento delle miglia come rimborsato

en: Quote title and client are required
it: Il titolo del preventivo e il cliente sono obbligatori

en: Selected client not found
it: Cliente selezionato non trovato

en: Invalid total amount format
it: Formato importo totale non valido

en: Invalid estimated hours format
it: Formato orario stimato non valido

en: Invalid date format for valid until
it: Formato data non valido per valido fino al

en: Could not create quote due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare il preventivo a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Quote created successfully
it: Preventivo creato con successo

en: Only draft quotes can be edited
it: È possibile modificare solo le bozze delle citazioni

en: Could not update quote due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare il preventivo a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Quote updated successfully
it: Preventivo aggiornato con successo

en: Only draft quotes can be sent
it: È possibile inviare solo bozze di preventivo

en: Could not send quote due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile inviare il preventivo a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Quote sent successfully
it: Preventivo inviato con successo

en: This quote cannot be accepted
it: Questa citazione non può essere accettata

en: Could not accept quote: %(error)s
it: Impossibile accettare il preventivo: %(error)s

en: Could not accept quote due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile accettare il preventivo a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Quote accepted and project created successfully
it: Preventivo accettato e progetto creato con successo

en: This quote cannot be rejected
it: Questa citazione non può essere rifiutata

en: Could not reject quote: %(error)s
it: Impossibile rifiutare la citazione: %(error)s

en: Could not reject quote due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile rifiutare il preventivo a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Quote rejected
it: Citazione rifiutata

en: Only draft or rejected quotes can be deleted
it: È possibile eliminare solo i preventivi bozza o rifiutati

en: Could not delete quote due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare il preventivo a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Quote deleted successfully
it: Preventivo eliminato con successo

en: Invalid from date format
it: Non valido dal formato data

en: Invalid to date format
it: Formato data non valido

en: You do not have permission to view this payment
it: Non hai l'autorizzazione per visualizzare questo pagamento

en: Invoice, amount, and payment date are required
it: Sono richiesti fattura, importo e data di pagamento

en: Selected invoice not found
it: Fattura selezionata non trovata

en: You do not have permission to add payments to this invoice
it: Non hai l'autorizzazione per aggiungere pagamenti a questa fattura

en: Payment amount must be greater than zero
it: L'importo del pagamento deve essere maggiore di zero

en: Invalid payment amount
it: Importo del pagamento non valido

en: Invalid payment date format
it: Formato della data di pagamento non valido

en: Gateway fee cannot be negative
it: La tariffa del gateway non può essere negativa

en: Invalid gateway fee amount
it: Importo della tariffa gateway non valido

en: Could not create payment due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare il pagamento a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: You do not have permission to edit this payment
it: Non hai l'autorizzazione per modificare questo pagamento

en: Could not update payment due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare il pagamento a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Payment updated successfully
it: Pagamento aggiornato con successo

en: You do not have permission to delete this payment
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questo pagamento

en: Could not delete payment due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare il pagamento a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Payment deleted successfully
it: Pagamento eliminato con successo

en: No payments selected for deletion
it: Nessun pagamento selezionato per l'eliminazione

en: Could not delete payments due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare i pagamenti a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: No payments selected
it: Nessun pagamento selezionato

en: Could not update payments due to a database error
it: Impossibile aggiornare i pagamenti a causa di un errore nel database

en: Start date must be before end date
it: La data di inizio deve essere antecedente alla data di fine

en: No per diem rate found for this location. Please configure rates first.
it: Nessuna tariffa giornaliera trovata per questa località. Configura prima le tariffe.

en: Per diem claim created successfully
it: Richiesta di diaria creata correttamente

en: Error creating per diem claim
it: Errore durante la creazione della richiesta di diaria

en: You do not have permission to view this per diem claim
it: Non disponi dell'autorizzazione per visualizzare questa richiesta di diaria

en: You do not have permission to edit this per diem claim
it: Non sei autorizzato a modificare questa richiesta di diaria

en: Cannot edit approved or reimbursed per diem claims
it: Non è possibile modificare le richieste giornaliere approvate o rimborsate

en: Per diem claim updated successfully
it: Richiesta giornaliera aggiornata correttamente

en: Error updating per diem claim
it: Errore durante l'aggiornamento della richiesta di diaria

en: You do not have permission to delete this per diem claim
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questa richiesta di diaria

en: Per diem claim deleted successfully
it: Richiesta di diaria eliminata correttamente

en: Error deleting per diem claim
it: Errore durante l'eliminazione della richiesta di diaria

en: No per diem claims selected for deletion
it: Nessuna richiesta di diaria selezionata per l'eliminazione

en: Could not delete per diem claims due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare le richieste di diaria a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Successfully deleted %(count)d per diem claim(s)
it: %(count)d richieste giornaliere eliminate correttamente

en: Skipped %(count)d per diem claim(s): %(errors)s
it: %(count)d richieste giornaliere ignorate: %(errors)s

en: No per diem claims selected
it: Nessuna indennità giornaliera selezionata

en: Could not update per diem claims due to a database error
it: Impossibile aggiornare le richieste giornaliere a causa di un errore nel database

en: Successfully updated %(count)d per diem claim(s) to %(status)s
it: %(count)d richieste giornaliere aggiornate con successo a %(status)s

en: Skipped %(count)d per diem claim(s) (no permission)
it: %(count)d richieste giornaliere ignorate (nessuna autorizzazione)

en: Only administrators can approve per diem claims
it: Solo gli amministratori possono approvare le richieste di diaria

en: Only pending per diem claims can be approved
it: Possono essere approvate solo le richieste di diaria pendenti

en: Per diem claim approved successfully
it: Richiesta di diaria approvata con successo

en: Error approving per diem claim
it: Errore nell'approvazione della richiesta di diaria giornaliera

en: Only administrators can reject per diem claims
it: Solo gli amministratori possono respingere le richieste di diaria

en: Only pending per diem claims can be rejected
it: Solo le richieste di diaria pendenti possono essere respinte

en: Per diem claim rejected
it: Richiesta di diaria respinta

en: Error rejecting per diem claim
it: Errore durante il rifiuto della richiesta di diaria

en: Per diem rate created successfully
it: Tariffa giornaliera creata con successo

en: Error creating per diem rate
it: Errore durante la creazione della tariffa giornaliera

en: Per diem rate updated successfully
it: Tariffa giornaliera aggiornata con successo

en: Error updating per diem rate
it: Errore durante l'aggiornamento della tariffa giornaliera

en: Cannot delete rate: It is being used by %(count)d per diem claim(s). Deactivate it instead.
it: Impossibile eliminare la tariffa: è utilizzata da %(count)d richieste giornaliere. Disattivalo invece.

en: Per diem rate deleted successfully
it: Tariffa giornaliera eliminata correttamente

en: Error deleting per diem rate
it: Errore durante l'eliminazione della tariffa giornaliera

en: You do not have permission to access this page
it: Non hai il permesso per accedere a questa pagina

en: Role name is required
it: Il nome del ruolo è obbligatorio

en: A role with this name already exists
it: Esiste già un ruolo con questo nome

en: Could not create role due to a database error
it: Impossibile creare il ruolo a causa di un errore del database

en: Role created successfully
it: Ruolo creato con successo

en: System roles cannot be edited
it: I ruoli di sistema non possono essere modificati

en: Could not update role due to a database error
it: Impossibile aggiornare il ruolo a causa di un errore del database

en: Role updated successfully
it: Ruolo aggiornato con successo

en: You do not have permission to perform this action
it: Non hai l'autorizzazione per eseguire questa azione

en: System roles cannot be deleted
it: I ruoli di sistema non possono essere eliminati

en: Cannot delete role that is assigned to users. Please reassign users first.
it: Impossibile eliminare il ruolo assegnato agli utenti. Riassegna prima gli utenti.

en: Could not delete role due to a database error
it: Impossibile eliminare il ruolo a causa di un errore del database

en: Role "%(name)s" deleted successfully
it: Il ruolo "%(name)s" è stato eliminato con successo

en: Could not update user roles due to a database error
it: Impossibile aggiornare i ruoli utente a causa di un errore del database

en: User roles updated successfully
it: Ruoli utente aggiornati correttamente

en: Project name and client are required
it: Il nome del progetto e il cliente sono obbligatori

en: Invalid budget amount
it: Importo del budget non valido

en: Invalid budget threshold percent (0-100)
it: Percentuale soglia budget non valida (0-100)

en: A project with this name already exists
it: Esiste già un progetto con questo nome

en: Project code already in use
it: Codice del progetto già in uso

en: Could not create project due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare il progetto a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Could not update project due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare il progetto a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: You do not have permission to archive projects
it: Non hai l'autorizzazione per archiviare progetti

en: Project is already archived
it: Il progetto è già archiviato

en: You do not have permission to unarchive projects
it: Non hai l'autorizzazione per annullare l'archiviazione dei progetti

en: Project is already active
it: Il progetto è già attivo

en: You do not have permission to deactivate projects
it: Non hai l'autorizzazione per disattivare i progetti

en: Project is already inactive
it: Il progetto è già inattivo

en: You do not have permission to activate projects
it: Non hai i permessi per attivare progetti

en: Cannot delete project with existing time entries
it: Impossibile eliminare il progetto con voci di orario esistenti

en: Could not delete project due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare il progetto a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: You do not have permission to delete projects
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare progetti

en: No projects selected for deletion
it: Nessun progetto selezionato per l'eliminazione

en: Could not delete projects due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare i progetti a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: No projects were deleted
it: Nessun progetto è stato eliminato

en: You do not have permission to change project status
it: Non hai l'autorizzazione per modificare lo stato del progetto

en: No projects selected
it: Nessun progetto selezionato

en: Could not update project status due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare lo stato del progetto a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: No projects were updated
it: Nessun progetto è stato aggiornato

en: Project is already in favorites
it: Il progetto è già tra i preferiti

en: Project added to favorites
it: Progetto aggiunto ai preferiti

en: Failed to add project to favorites
it: Impossibile aggiungere il progetto ai preferiti

en: Project is not in favorites
it: Il progetto non è tra i preferiti

en: Project removed from favorites
it: Progetto rimosso dai preferiti

en: Failed to remove project from favorites
it: Impossibile rimuovere il progetto dai preferiti

en: Description, category, amount, and date are required
it: Descrizione, categoria, importo e data sono obbligatori

en: Could not add cost due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiungere costi a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Cost added successfully
it: Costo aggiunto correttamente

en: Cost not found
it: Costo non trovato

en: You do not have permission to edit this cost
it: Non hai l'autorizzazione per modificare questo costo

en: Could not update cost due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare il costo a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Cost updated successfully
it: Costo aggiornato correttamente

en: You do not have permission to delete this cost
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questo costo

en: Cannot delete cost that has been invoiced
it: Impossibile eliminare il costo fatturato

en: Could not delete cost due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare il costo a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Name and unit price are required
it: Nome e prezzo unitario sono obbligatori

en: Invalid quantity format
it: Formato quantità non valido

en: Invalid unit price format
it: Formato del prezzo unitario non valido

en: Could not add extra good due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiungere extra a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Extra good added successfully
it: Extra buono aggiunto con successo

en: Extra good not found
it: Extra buono non trovato

en: You do not have permission to edit this extra good
it: Non hai l'autorizzazione per modificare questo bene extra

en: Could not update extra good due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare extra a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Extra good updated successfully
it: Extra buono aggiornato con successo

en: You do not have permission to delete this extra good
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questo bene extra

en: Cannot delete extra good that has been added to an invoice
it: Impossibile eliminare la merce extra aggiunta a una fattura

en: Could not delete extra good due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare il buono extra a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Project not found
it: Progetto non trovato

en: Project created successfully
it: Progetto creato con successo

en: Invalid discount amount format
it: Formato importo sconto non valido

en: Quote must be approved before it can be sent
it: Il preventivo deve essere approvato prima di poter essere inviato

en: Cannot send quote: %(error)s
it: Impossibile inviare il preventivo: %(error)s

en: You do not have permission to upload attachments to this quote
it: Non hai l'autorizzazione per caricare allegati a questo preventivo

en: File type not allowed
it: Tipo di file non consentito

en: File size exceeds maximum allowed size (10 MB)
it: La dimensione del file supera la dimensione massima consentita (10 MB)

en: Could not upload attachment due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile caricare l'allegato a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Attachment uploaded successfully
it: Allegato caricato con successo

en: You do not have permission to download this attachment
it: Non hai l'autorizzazione per scaricare questo allegato

en: File not found
it: File non trovato

en: You do not have permission to delete this attachment
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questo allegato

en: Could not delete attachment due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare l'allegato a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Attachment deleted successfully
it: Allegato eliminato con successo

en: You do not have permission to request approval for this quote
it: Non hai l'autorizzazione per richiedere l'approvazione per questo preventivo

en: This quote does not require approval
it: Questo preventivo non necessita di approvazione

en: Cannot request approval: %(error)s
it: Impossibile richiedere l'approvazione: %(error)s

en: Could not request approval due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile richiedere l'approvazione a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Approval requested successfully
it: Approvazione richiesta con successo

en: This quote is not pending approval
it: Questo preventivo non è in attesa di approvazione

en: Cannot approve quote: %(error)s
it: Impossibile approvare il preventivo: %(error)s

en: Could not approve quote due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile approvare il preventivo a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Quote approved successfully
it: Preventivo approvato con successo

en: Cannot reject quote: %(error)s
it: Impossibile rifiutare la citazione: %(error)s

en: Quote approval rejected
it: Approvazione del preventivo rifiutata

en: Could not create template due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare il modello a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Template created successfully
it: Modello creato con successo

en: You do not have permission to create a template from this quote
it: Non hai il permesso per creare un modello da questo preventivo

en: Could not save template due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile salvare il modello a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Template saved successfully
it: Modello salvato con successo

en: You do not have permission to export this quote
it: Non hai il permesso per esportare questo preventivo

en: Error generating PDF: %(error)s
it: Errore durante la generazione del PDF: %(error)s

en: Recipient email address is required
it: L'indirizzo email del destinatario è obbligatorio

en: Quote sent successfully to %(email)s
it: Preventivo inviato con successo a %(email)s

en: Failed to send quote: %(error)s
it: Impossibile inviare il preventivo: %(error)s

en: Error sending email: %(error)s
it: Errore durante l'invio dell'e-mail: %(error)s

en: You do not have permission to duplicate this quote
it: Non hai il permesso di duplicare questo preventivo

en: Could not duplicate quote due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile duplicare il preventivo a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Could not finalize duplicated quote due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile finalizzare il preventivo duplicato a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Quote %(quote_number)s created as duplicate
it: Citazione %(quote_number)s creata come duplicata

en: Please select an action and at least one quote
it: Seleziona un'azione e almeno un preventivo

en: Invalid quote IDs
it: ID preventivo non validi

en: No quotes found or you do not have permission
it: Nessuna citazione trovata o non hai il permesso

en: Duplicated %(count)d quote(s)
it: %(count)d virgolette duplicate

en: Failed to duplicate %(count)d quote(s)
it: Impossibile duplicare %(count)d virgolette

en: Error duplicating quotes
it: Errore durante la duplicazione delle virgolette

en: Marked %(count)d quote(s) as sent
it: %(count)d citazioni contrassegnate come inviate

en: Could not mark %(count)d quote(s) as sent
it: Impossibile contrassegnare %(count)d virgolette come inviate

en: Error updating quotes
it: Errore durante l'aggiornamento delle virgolette

en: Deleted %(count)d quote(s)
it: %(count)d virgolette eliminate

en: Could not delete %(count)d quote(s) (may be in use)
it: Impossibile eliminare %(count)d virgolette (potrebbero essere in uso)

en: Error deleting quotes
it: Errore durante l'eliminazione delle virgolette

en: Invalid action
it: Azione non valida

en: Name, project, client, frequency, and next run date are required
it: Sono richiesti nome, progetto, cliente, frequenza e data di prossima esecuzione

en: Invalid next run date format
it: Formato della data della prossima esecuzione non valido

en: Invalid end date format
it: Formato della data di fine non valido

en: Selected project or client not found
it: Progetto o cliente selezionato non trovato

en: Could not create recurring invoice due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare una fattura ricorrente a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: You do not have permission to view this recurring invoice
it: Non hai l'autorizzazione per visualizzare questa fattura ricorrente

en: You do not have permission to edit this recurring invoice
it: Non hai l'autorizzazione per modificare questa fattura ricorrente

en: Could not update recurring invoice due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare la fattura ricorrente a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Recurring invoice updated successfully
it: Fattura ricorrente aggiornata correttamente

en: You do not have permission to delete this recurring invoice
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questa fattura ricorrente

en: Could not delete recurring invoice due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare la fattura ricorrente a causa di un errore nel database. Controlla i log del server.

en: Could not delete filter due to a database error
it: Impossibile eliminare il filtro a causa di un errore del database

en: Setup complete! Thank you for helping us improve TimeTracker.
it: Configurazione completata! Grazie per averci aiutato a migliorare TimeTracker.

en: Setup complete! Telemetry is disabled.
it: Configurazione completata! La telemetria è disabilitata.

en: Project and task name are required
it: Il nome del progetto e dell'attività sono obbligatori

en: Selected project does not exist
it: Il progetto selezionato non esiste

en: Could not create task due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare l'attività a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: You do not have access to this task
it: Non hai accesso a questa attività

en: You can only edit tasks you created
it: Puoi modificare solo le attività che hai creato

en: Task name is required
it: Il nome dell'attività è obbligatorio

en: Project is required
it: Il progetto è richiesto

en: Selected project does not exist or is inactive
it: Il progetto selezionato non esiste o è inattivo

en: Could not update status due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare lo stato a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Could not update task due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare l'attività a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: You do not have permission to update this task
it: Non hai l'autorizzazione per aggiornare questa attività

en: You can only update tasks you created
it: Puoi aggiornare solo le attività che hai creato

en: You can only assign tasks you created
it: Puoi assegnare solo le attività che hai creato

en: Selected user does not exist
it: L'utente selezionato non esiste

en: Task unassigned
it: Compito non assegnato

en: You can only delete tasks you created
it: Puoi eliminare solo le attività che hai creato

en: Cannot delete task with existing time entries
it: Impossibile eliminare l'attività con voci di orario esistenti

en: Could not delete task due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare l'attività a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: No tasks selected for deletion
it: Nessuna attività selezionata per l'eliminazione

en: Could not delete tasks due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare le attività a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: No tasks selected
it: Nessuna attività selezionata

en: Could not update tasks due to a database error
it: Impossibile aggiornare le attività a causa di un errore del database

en: Invalid priority value
it: Valore di priorità non valido

en: No user selected for assignment
it: Nessun utente selezionato per l'assegnazione

en: Invalid user selected
it: Utente non valido selezionato

en: Could not assign tasks due to a database error
it: Impossibile assegnare attività a causa di un errore del database

en: No project selected
it: Nessun progetto selezionato

en: Invalid project selected
it: Selezionato progetto non valido

en: Could not move tasks due to a database error
it: Impossibile spostare le attività a causa di un errore del database

en: Only administrators can view all overdue tasks
it: Solo gli amministratori possono visualizzare tutte le attività scadute

en: Could not create template due to a database error
it: Impossibile creare il modello a causa di un errore del database

en: Could not update template due to a database error
it: Impossibile aggiornare il modello a causa di un errore del database

en: Could not delete template due to a database error
it: Impossibile eliminare il modello a causa di un errore del database

en: Cannot start timer for an archived project. Please unarchive the project first.
it: Impossibile avviare il timer per un progetto archiviato. Per favore, annulla prima l'archiviazione del progetto.

en: Cannot start timer for an inactive project
it: Impossibile avviare il timer per un progetto inattivo

en: Selected task is invalid for the chosen project
it: L'attività selezionata non è valida per il progetto scelto

en: You already have an active timer. Stop it before starting a new one.
it: Hai già un timer attivo. Interrompetelo prima di iniziarne uno nuovo.

en: Could not start timer due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile avviare il timer a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Template must have a project to start a timer
it: Il modello deve avere un progetto per avviare un timer

en: Cannot start timer for this project
it: Impossibile avviare il timer per questo progetto

en: No active timer to stop
it: Nessun timer attivo da interrompere

en: You can only edit your own timers
it: Puoi modificare solo i tuoi timer

en: Invalid task selected for the chosen project
it: Attività non valida selezionata per il progetto scelto

en: Start time cannot be in the future
it: L'ora di inizio non può essere futura

en: Invalid start date/time format
it: Formato data/ora di inizio non valido

en: End time must be after start time
it: L'ora di fine deve essere successiva all'ora di inizio

en: Invalid end date/time format
it: Formato data/ora di fine non valido

en: Could not update timer due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile aggiornare il timer a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Timer updated successfully
it: Il timer è stato aggiornato correttamente

en: You can only delete your own timers
it: Puoi eliminare solo i tuoi timer

en: Cannot delete an active timer
it: Impossibile eliminare un timer attivo

en: Could not delete timer due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile eliminare il timer a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: All fields are required
it: Tutti i campi sono obbligatori

en: Cannot create time entries for an archived project. Please unarchive the project first.
it: Impossibile creare voci di orario per un progetto archiviato. Per favore, annulla prima l'archiviazione del progetto.

en: Cannot create time entries for an inactive project
it: Impossibile creare voci di orario per un progetto inattivo

en: Invalid task selected
it: Attività selezionata non valida

en: Invalid date/time format
it: Formato data/ora non valido

en: Could not create manual entry due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare l'immissione manuale a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: End date must be after or equal to start date
it: La data di fine deve essere successiva o uguale alla data di inizio

en: Date range cannot exceed 31 days
it: L'intervallo di date non può superare i 31 giorni

en: Invalid time format
it: Formato ora non valido

en: No valid dates found in the selected range
it: Nessuna data valida trovata nell'intervallo selezionato

en: Could not create bulk entries due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile creare voci in blocco a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: An error occurred while creating bulk entries. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la creazione di voci collettive. Per favore riprova.

en: You can only duplicate your own timers
it: Puoi duplicare solo i tuoi timer

en: You can only resume your own timers
it: Puoi ripristinare solo i tuoi timer

en: Project no longer exists
it: Il progetto non esiste più

en: Could not resume timer due to a database error. Please check server logs.
it: Impossibile riprendere il timer a causa di un errore del database. Controlla i log del server.

en: Timer stopped successfully
it: Il timer è stato interrotto correttamente

en: Invalid timezone selected
it: Selezionato fuso orario non valido

en: Standard hours per day must be between 0.5 and 24
it: L'orario standard giornaliero deve essere compreso tra 0,5 e 24

en: Settings saved successfully
it: Impostazioni salvate con successo

en: Error saving settings
it: Errore durante il salvataggio delle impostazioni

en: Error saving settings: %(error)s
it: Errore durante il salvataggio delle impostazioni: %(error)s

en: Preferences updated
it: Preferenze aggiornate

en: Language updated successfully
it: Lingua aggiornata con successo

en: Invalid language
it: Lingua non valida

en: Language updated to %(language)s
it: Lingua aggiornata a %(language)s

en: Webhook name is required
it: Il nome del webhook è obbligatorio

en: Webhook URL is required
it: L'URL del webhook è obbligatorio

en: At least one event must be selected
it: È necessario selezionare almeno un evento

en: Webhook created successfully
it: Webhook creato correttamente

en: Error creating webhook
it: Errore durante la creazione del webhook

en: Error creating webhook: %(error)s
it: Errore durante la creazione del webhook: %(error)s

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Webhook updated successfully
it: Webhook aggiornato correttamente

en: Error updating webhook: %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento del webhook: %(error)s

en: Webhook deleted successfully
it: Webhook eliminato correttamente

en: Error deleting webhook: %(error)s
it: Errore durante l'eliminazione del webhook: %(error)s

en: Please enter a valid target hours (greater than 0)
it: Inserisci un orario target valido (maggiore di 0)

en: A goal already exists for this week. Please edit the existing goal instead.
it: Esiste già un obiettivo per questa settimana. Modifica invece l'obiettivo esistente.

en: Weekly time goal created successfully!
it: Obiettivo di tempo settimanale creato con successo!

en: Failed to create goal. Please try again.
it: Impossibile creare l'obiettivo. Per favore riprova.

en: You do not have permission to view this goal
it: Non hai l'autorizzazione per visualizzare questo obiettivo

en: You do not have permission to edit this goal
it: Non hai l'autorizzazione per modificare questo obiettivo

en: Weekly time goal updated successfully!
it: Obiettivo temporale settimanale aggiornato con successo!

en: Failed to update goal. Please try again.
it: Impossibile aggiornare l'obiettivo. Per favore riprova.

en: You do not have permission to delete this goal
it: Non hai l'autorizzazione per eliminare questo obiettivo

en: Weekly time goal deleted successfully
it: Obiettivo temporale settimanale eliminato correttamente

en: Failed to delete goal. Please try again.
it: Impossibile eliminare l'obiettivo. Per favore riprova.

en: remaining
it: rimanente

en: Success
it: Successo

en: Error
it: Errore

en: Warning
it: Avvertimento

en: Information
it: Informazioni

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Saving...
it: Risparmio...

en: Deleting...
it: Eliminazione...

en: Cancel
it: Cancellare

en: Confirm
it: Confermare

en: Close
it: Vicino

en: Save
it: Salva

en: Delete
it: Eliminare

en: Edit
it: Modificare

en: Add
it: Aggiungere

en: Remove
it: Rimuovere

en: Yes
it: SÌ

en: No
it: NO

en: Are you sure you want to delete this?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo?

en: You have unsaved changes. Are you sure you want to leave?
it: Sono presenti modifiche non salvate. Sei sicuro di voler partire?

en: Operation failed
it: Operazione fallita

en: Operation completed successfully
it: Operazione completata con successo

en: No items selected
it: Nessun elemento selezionato

en: Invalid input
it: Immissione non valida

en: This field is required
it: Questo campo è obbligatorio

en: No active timer
it: Nessun timer attivo

en: Timer stopped
it: Il timer si è fermato

en: Failed to stop timer
it: Impossibile arrestare il timer

en: Error stopping timer
it: Errore durante l'arresto del timer

en: No form to save
it: Nessun modulo da salvare

en: No timer found
it: Nessun timer trovato

en: Timer stopped due to inactivity
it: Il timer si è fermato per inattività

en: Skip to content
it: Vai al contenuto

en: Navigation
it: Navigazione

en: Toggle sidebar
it: Attiva/disattiva la barra laterale

en: Dashboard
it: Pannello di controllo

en: Calendar
it: Calendario

en: Time Tracking
it: Monitoraggio del tempo

en: Log Time
it: Registra l'ora

en: Projects
it: Progetti

en: Tasks
it: Compiti

en: Kanban Board
it: Tabellone Kanban

en: Weekly Goals
it: Obiettivi settimanali

en: Clients
it: Clienti

en: Quotes
it: Citazioni

en: Finance & Expenses
it: Finanze e spese

en: Reports
it: Rapporti

en: Invoices
it: Fatture

en: Recurring Invoices
it: Fatture ricorrenti

en: Payments
it: Pagamenti

en: Expenses
it: Spese

en: Mileage
it: Chilometraggio

en: Per Diem
it: Al giorno

en: Budget Alerts
it: Avvisi sul budget

en: Inventory
it: Inventario

en: Stock Items
it: Articoli in stock

en: Warehouses
it: Magazzini

en: Suppliers
it: Fornitori

en: Purchase Orders
it: Ordini di acquisto

en: Stock Levels
it: Livelli delle scorte

en: Stock Movements
it: Movimenti di borsa

en: Transfers
it: Trasferimenti

en: Adjustments
it: Aggiustamenti

en: Reservations
it: Prenotazioni

en: Low Stock Alerts
it: Avvisi di scorte basse

en: Analytics
it: Analitica

en: Tools & Data
it: Strumenti e dati

en: Import / Export
it: Importa/Esporta

en: Saved Filters
it: Filtri salvati

en: Admin
it: Ammin

en: Admin Dashboard
it: Pannello di amministrazione

en: Users
it: Utenti

en: Roles & Permissions
it: Ruoli e autorizzazioni

en: Audit Logs
it: Registri di controllo

en: API Tokens
it: Token API

en: System Settings
it: Impostazioni di sistema

en: Email Configuration
it: Configurazione e-mail

en: Email Templates
it: Modelli di posta elettronica

en: PDF Templates
it: Modelli PDF

en: Invoice PDF
it: PDF della fattura

en: Quote PDF
it: Citazione PDF

en: Expense Categories
it: Categorie di spesa

en: Per Diem Rates
it: Tariffe giornaliere

en: Time Entry Templates
it: Modelli di immissione del tempo

en: System Info
it: Informazioni sul sistema

en: Backups
it: Backup

en: OIDC Settings
it: Impostazioni OIDC

en: About
it: Di

en: Help
it: Aiuto

en: Buy me a coffee
it: Offrimi un caffè

en: Search
it: Ricerca

en: Support TimeTracker development
it: Supporta lo sviluppo di TimeTracker

en: Support
it: Supporto

en: Toggle dark mode
it: Attiva/disattiva la modalità oscura

en: Change language
it: Cambia lingua

en: Language
it: Lingua

en: User menu
it: Menù utente

en: Guest
it: Ospite

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: My Settings
it: Le mie impostazioni

en: Logout
it: Esci

en: Enjoying TimeTracker?
it: Ti piace TimeTracker?

en: Support continued development with a coffee
it: Sostieni lo sviluppo continuo con un caffè

en: Dismiss
it: Congedare

en: Profile
it: Profilo

en: Type a command or search...
it: Digita un comando o cerca...

en: Create API Token
it: Crea token API

en: Your API Token
it: Il tuo token API

en: Usage Examples
it: Esempi di utilizzo

en: Are you sure you want to
it: Sei sicuro di volerlo fare?

en: deactivate
it: disattivare

en: activate
it: attivare

en: this token?
it: questo gettone?

en: Deactivate Token
it: Disattiva gettone

en: Activate Token
it: Attiva gettone

en: Deactivate
it: Disattivare

en: Activate
it: Attivare

en: Are you sure you want to delete this token? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo token? Questa azione non può essere annullata.

en: Delete Token
it: Elimina gettone

en: Create Backup
it: Crea backup

en: Restore Backup
it: Ripristina backup

en: Existing Backups
it: Backup esistenti

en: Important Information
it: Informazioni importanti

en: Confirm Deletion
it: Conferma l'eliminazione

en: Clear Cache
it: Cancella cache

en: ServiceWorker Status
it: Stato di ServiceWorker

en: Clear All Caches
it: Cancella tutte le cache

en: ServiceWorker Actions
it: Azioni ServiceWorker

en: Manual Hard Refresh
it: Aggiornamento manuale manuale

en: Admin Sections
it: Sezioni amministrative

en: Recent Activity
it: Attività recente

en: Email Configuration & Testing
it: Configurazione e test della posta elettronica

en: Configure and test email delivery
it: Configurare e testare la consegna della posta elettronica

en: Back to Admin
it: Torna all'amministrazione

en: Configure email settings here to save them in the database.
it: Configura qui le impostazioni email per salvarle nel database.

en: Enable Database Email Configuration
it: Abilita la configurazione della posta elettronica del database

en: Mail Server
it: Server di posta

en: Mail Port
it: Porto di posta

en: Use TLS
it: Utilizza TLS

en: Use SSL
it: Utilizza SSL

en: Username
it: Nome utente

en: Leave empty to keep current
it: Lascia vuoto per rimanere aggiornato

en: Default Sender
it: Mittente predefinito

en: Save Configuration
it: Salva configurazione

en: Email Configuration Status
it: Stato della configurazione e-mail

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Email is configured!
it: L'e-mail è configurata!

en: Your email settings are properly set up.
it: Le tue impostazioni email sono configurate correttamente.

en: Email is not configured
it: L'e-mail non è configurata

en: Please configure email settings using the form above.
it: Configura le impostazioni email utilizzando il modulo sopra.

en: Configuration Errors
it: Errori di configurazione

en: Configuration Warnings
it: Avvisi di configurazione

en: Current Email Settings
it: Impostazioni e-mail correnti

en: Port
it: Porta

en: Password Set
it: Imposta password

en: Send Test Email
it: Invia e-mail di prova

en: Recipient Email Address
it: Indirizzo e-mail del destinatario

en: Configuration Guide
it: Guida alla configurazione

en: Common SMTP Providers
it: Provider SMTP comuni

en: Requires app password
it: Richiede la password dell'app

en: Important Notes
it: Note importanti

en: Gmail requires an App Password if 2FA is enabled
it: Gmail richiede una password per l'app se 2FA è abilitato

en: Restart the application after changing email settings
it: Riavviare l'applicazione dopo aver modificato le impostazioni e-mail

en: Check firewall rules if emails are not sending
it: Controlla le regole del firewall se le e-mail non vengono inviate

en: For production, use a dedicated email service like SendGrid or Amazon SES
it: Per la produzione, utilizza un servizio di posta elettronica dedicato come SendGrid o Amazon SES

en: password is set
it: la password è impostata

en: no password set
it: nessuna password impostata

en: Failed to save configuration. Please try again.
it: Impossibile salvare la configurazione. Per favore riprova.

en: Success!
it: Successo!

en: Failed to refresh status. Please try again.
it: Impossibile aggiornare lo stato. Per favore riprova.

en: Please enter a valid email address
it: Si prega di inserire un indirizzo email valido

en: Sending...
it: Invio...

en: Failed to send test email. Please check your configuration.
it: Impossibile inviare l'e-mail di prova. Controlla la tua configurazione.

en: OIDC Debug Dashboard
it: Pannello di debug OIDC

en: Inspect configuration, provider metadata and OIDC users
it: Ispeziona la configurazione, i metadati del provider e gli utenti OIDC

en: Test Configuration
it: Prova di configurazione

en: OIDC Configuration
it: Configurazione OIDC

en: Status
it: Stato

en: Enabled
it: Abilitato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Auth Method
it: Metodo di autenticazione

en: Issuer
it: Emittente

en: Not configured
it: Non configurato

en: Client ID
it: ID cliente

en: Client Secret
it: Segreto del cliente

en: Set
it: Impostato

en: Not set
it: Non impostato

en: Redirect URI
it: Reindirizzare l'URI

en: Auto-generated
it: Generato automaticamente

en: Scopes
it: Ambiti

en: Claim Mapping
it: Mappatura delle rivendicazioni

en: Username Claim
it: Reclamo nome utente

en: Email Claim
it: Reclamo via e-mail

en: Full Name Claim
it: Richiesta di nome completo

en: Groups Claim
it: Reclamo dei gruppi

en: Admin Group
it: Gruppo di amministrazione

en: Admin Emails
it: E-mail di amministrazione

en: Post-Logout URI
it: URI post-disconnessione

en: Provider Metadata
it: Metadati del fornitore

en: Error loading metadata:
it: Errore durante il caricamento dei metadati:

en: Discovery endpoint:
it: Endpoint di rilevamento:

en: Successfully loaded provider metadata
it: Metadati del provider caricati correttamente

en: Endpoints
it: Endpoint

en: Authorization
it: Autorizzazione

en: Token
it: Gettone

en: UserInfo
it: Informazioni utente

en: End Session
it: Fine sessione

en: JWKS URI
it: URI JWKS

en: Supported Features
it: Funzionalità supportate

en: Response Types
it: Tipi di risposta

en: Grant Types
it: Tipi di sovvenzione

en: Auth Methods
it: Metodi di autenticazione

en: Claims
it: Affermazioni

en: Provider metadata not loaded. Click "Test Configuration" to fetch.
it: Metadati del provider non caricati. Fare clic su "Configurazione di prova" per recuperare.

en: OIDC Users
it: Utenti OIDC

en: Email
it: E-mail

en: Full Name
it: Nome e cognome

en: Role
it: Ruolo

en: Last Login
it: Ultimo accesso

en: OIDC Subject
it: Oggetto OIDC

en: Actions
it: Azioni

en: Inactive
it: Inattivo

en: User
it: Utente

en: Never
it: Mai

en: Details
it: Dettagli

en: No users have logged in via OIDC yet.
it: Nessun utente ha ancora effettuato l'accesso tramite OIDC.

en: Environment Variables Reference
it: Riferimento alle variabili d'ambiente

en: Configure OIDC using these environment variables:
it: Configura OIDC utilizzando queste variabili di ambiente:

en: Variable
it: Variabile

en: Description
it: Descrizione

en: Example
it: Esempio

en: Authentication method
it: Metodo di autenticazione

en: OIDC provider issuer URL
it: URL dell'emittente del provider OIDC

en: Client ID from OIDC provider
it: ID cliente dal provider OIDC

en: Client secret from OIDC provider
it: Segreto client dal provider OIDC

en: Callback URL (optional, auto-generated)
it: URL di richiamata (facoltativo, generato automaticamente)

en: Requested scopes
it: Ambiti richiesti

en: Claim containing username
it: Attestazione contenente nome utente

en: Claim containing email
it: Reclamo contenente email

en: Claim containing full name
it: Richiesta contenente il nome completo

en: Claim containing groups
it: Attestazione contenente gruppi

en: Group name for admin role (optional)
it: Nome del gruppo per il ruolo di amministratore (facoltativo)

en: Comma-separated admin emails (optional)
it: E-mail di amministrazione separate da virgole (facoltativo)

en: OIDC User Details
it: Dettagli utente OIDC

en: Profile and OIDC identity for this user
it: Profilo e identità OIDC per questo utente

en: Back to OIDC Debug
it: Torna al debug OIDC

en: User Profile
it: Profilo utente

en: Active
it: Attivo

en: Preferred Language
it: Lingua preferita

en: Theme
it: Tema

en: Created At
it: Creato a

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: OIDC Information
it: Informazioni OIDC

en: OIDC Issuer
it: Emittente OIDC

en: OIDC Subject (sub)
it: Oggetto OIDC (sottotitolo)

en: Authentication Method
it: Metodo di autenticazione

en: Local
it: Locale

en: This user was created or linked via OIDC. The issuer and subject are used to uniquely identify the user across login sessions.
it: Questo utente è stato creato o collegato tramite OIDC. L'emittente e l'oggetto vengono utilizzati per identificare in modo univoco l'utente attraverso le sessioni di accesso.

en: This user has no OIDC information. They may have been created manually or via self-registration without OIDC.
it: Questo utente non dispone di informazioni OIDC. Potrebbero essere stati creati manualmente o tramite autoregistrazione senza OIDC.

en: Activity Statistics
it: Statistiche delle attività

en: Time Entries
it: Voci di tempo

en: None
it: Nessuno

en: Active Timer
it: Temporizzatore attivo

en: Tasks Created
it: Attività create

en: Edit User
it: Modifica utente

en: View All Users
it: Visualizza tutti gli utenti

en: PDF Quote Designer
it: Progettista di preventivi PDF

en: Visual Quote Designer
it: Designer di citazioni visive

en: Drag and drop elements to design your quote layout
it: Trascina e rilascia gli elementi per progettare il layout del tuo preventivo

en: How to use:
it: Come usare:

en: Click elements from the left sidebar to add them to the canvas. Click elements to select and customize them in the properties panel. Use the alignment tools and keyboard shortcuts for faster editing.
it: Fai clic sugli elementi dalla barra laterale sinistra per aggiungerli all'area di disegno. Fare clic sugli elementi per selezionarli e personalizzarli nel pannello delle proprietà. Utilizza gli strumenti di allineamento e le scorciatoie da tastiera per una modifica più rapida.

en: Keyboard Shortcuts:
it: Scorciatoie da tastiera:

en: Clear Canvas
it: Tela trasparente

en: Generate Preview
it: Genera anteprima

en: Save Design
it: Salva disegno

en: View Code
it: Visualizza codice

en: Snap to Grid (10px)
it: Blocca sulla griglia (10px)

en: Toolbox
it: Cassetta degli attrezzi

en: Search elements & variables...
it: Cerca elementi e variabili...

en: Elements
it: Elementi

en: Variables
it: Variabili

en: Basic Elements
it: Elementi di base

en: Custom Text
it: Testo personalizzato

en: Text
it: Testo

en: Heading
it: Intestazione

en: Line
it: Linea

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Circle
it: Cerchio

en: Company Info
it: Informazioni sull'azienda

en: Company Logo
it: Logo aziendale

en: Company Name
it: Nome dell'azienda

en: Company Details
it: Dettagli dell'azienda

en: Address
it: Indirizzo

en: Phone
it: Telefono

en: Website
it: Sito web

en: Tax ID
it: Codice fiscale

en: Quote Data
it: Dati preventivo

en: Quote Number
it: Numero preventivo

en: Quote Date
it: Data del preventivo

en: Due Date
it: Scadenza

en: Client Info
it: Informazioni sul cliente

en: Client Name
it: Nome del cliente

en: Client Address
it: Indirizzo del cliente

en: Quote Items Table
it: Tabella elementi preventivo

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Tax
it: Tassare

en: Total Amount
it: Importo totale

en: Notes
it: Note

en: Terms
it: Termini

en: Payment & Project
it: Pagamento e progetto

en: Payment Date
it: Data di pagamento

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Payment Status
it: Stato del pagamento

en: Amount Paid
it: Importo pagato

en: Outstanding
it: Eccezionale

en: Project Name
it: Nome del progetto

en: Client Email
it: E-mail del cliente

en: Client Phone
it: Telefono cliente

en: Advanced
it: Avanzato

en: QR Code
it: Codice QR

en: Barcode
it: Codice a barre

en: Page Number
it: Numero di pagina

en: Current Date
it: Data corrente

en: Watermark
it: Filigrana

en: Bank Info
it: Informazioni bancarie

en: Currency
it: Valuta

en: Quote Fields
it: Campi preventivo

en: Quote number
it: Numero preventivo

en: Quote status (draft/sent/paid/overdue)
it: Stato del preventivo (bozza/inviato/pagato/scaduto)

en: Issue date
it: Data di emissione

en: Due date
it: Scadenza

en: Subtotal amount
it: Importo subtotale

en: Tax rate (%)
it: Aliquota fiscale (%)

en: Tax amount
it: Importo fiscale

en: Total amount
it: Importo totale

en: Currency code (EUR, USD, etc)
it: Codice valuta (EUR, USD, ecc.)

en: Quote notes
it: Note di citazione

en: Terms & conditions
it: Termini e condizioni

en: Client Fields
it: Campi cliente

en: Client company name
it: Nome dell'azienda cliente

en: Client email address
it: Indirizzo e-mail del cliente

en: Client full address
it: Indirizzo completo del cliente

en: Client contact person
it: Persona di contatto del cliente

en: Client phone number
it: Numero di telefono del cliente

en: Payment Fields
it: Campi di pagamento

en: Quote status
it: Stato del preventivo

en: Quote accepted date
it: Data di accettazione del preventivo

en: Payment method
it: Metodo di pagamento

en: Payment reference number
it: Numero di riferimento del pagamento

en: Amount paid
it: Importo pagato

en: Outstanding amount
it: Importo eccezionale

en: Payment notes
it: Note di pagamento

en: Project Fields
it: Campi del progetto

en: Project name
it: Nome del progetto

en: Project code
it: Codice del progetto

en: Project description
it: Descrizione del progetto

en: Project billing reference
it: Riferimento per la fatturazione del progetto

en: Company/Settings Fields
it: Campi Azienda/Impostazioni

en: Your company name
it: Il nome della tua azienda

en: Your company address
it: L'indirizzo della tua azienda

en: Your company email
it: La tua email aziendale

en: Your company phone
it: Il tuo telefono aziendale

en: Your company website
it: Il tuo sito web aziendale

en: Your tax ID number
it: Il tuo codice fiscale

en: Your bank account info
it: Informazioni sul tuo conto bancario

en: Default invoice terms
it: Termini di fattura predefiniti

en: Default invoice notes
it: Note fattura predefinite

en: Date/Time Fields
it: Campi data/ora

en: Current date
it: Data attuale

en: Quote creation date
it: Data di creazione del preventivo

en: Quote last update date
it: Citare la data dell'ultimo aggiornamento

en: Quote Items Loop
it: Ciclo di elementi di citazione

en: Loop through invoice items
it: Passa in rassegna gli elementi della fattura

en: Item description
it: Descrizione dell'articolo

en: Item quantity
it: Quantità dell'articolo

en: Item unit price
it: Prezzo unitario dell'articolo

en: Item total amount
it: Importo totale dell'articolo

en: End loop
it: Fine del ciclo

en: Design Canvas
it: Tela di disegno

en: Page Size:
it: Dimensioni della pagina:

en: Zoom In
it: Zoom avanti

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Delete Selected
it: Elimina selezionato

en: Properties
it: Proprietà

en: Select an element to edit its properties
it: Seleziona un elemento per modificarne le proprietà

en: PDF Preview
it: Anteprima PDF

en: Generating...
it: Generazione...

en: Generated Code
it: Codice generato

en: Clear all elements?
it: Cancellare tutti gli elementi?

en: Clear
it: Chiaro

en: Align Left
it: Allinea a sinistra

en: Center Horizontally
it: Centra orizzontalmente

en: Align Right
it: Allinea a destra

en: Align Top
it: Allinea in alto

en: Center Vertically
it: Centra verticalmente

en: Align Bottom
it: Allinea in basso

en: Reset to defaults?
it: Ripristinare le impostazioni predefinite?

en: Reset PDF Layout
it: Reimposta layout PDF

en: User Management
it: Gestione utenti

en: Company Branding
it: Marchio aziendale

en: Invoice Defaults
it: Impostazioni predefinite della fattura

en: Backup Settings
it: Impostazioni di backup

en: Export Settings
it: Impostazioni di esportazione

en: Privacy & Analytics
it: Privacy e analisi

en: Save Settings
it: Salva impostazioni

en: Upload New Logo
it: Carica nuovo logo

en: Logo Preview
it: Anteprima del logo

en: Are you sure you want to remove the company logo?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il logo dell'azienda?

en: Remove Logo
it: Rimuovi logo

en: Telemetry & Analytics Dashboard
it: Dashboard di telemetria e analisi

en: Admin → Settings
it: Amministrazione → Impostazioni

en: Advanced Permissions
it: Autorizzazioni avanzate

en: Admin Access
it: Accesso amministratore

en: Migrate to new role system
it: Migrazione al nuovo sistema di ruoli

en: Migrate
it: Migrare

en: Roles
it: Ruoli

en: No users found.
it: Nessun utente trovato.

en: Cannot delete user "{name}" because they have {count} time entries. Users with existing time entries cannot be deleted.
it: Impossibile eliminare l'utente "{name}" perché ha {count} voci di tempo. Gli utenti con voci di orario esistenti non possono essere eliminati.

en: Cannot Delete User
it: Impossibile eliminare l'utente

en: Are you sure you want to delete user "{name}"? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare l'utente "{name}"? Questa azione non può essere annullata.

en: Delete User
it: Elimina utente

en: Set as default template
it: Imposta come modello predefinito

en: HTML Template
it: Modello HTML

en: Invoice Number
it: Numero della fattura

en: Custom Message
it: Messaggio personalizzato

en: More Variables
it: Più variabili

en: Create Template
it: Crea modello

en: Available Variables
it: Variabili disponibili

en: Invoice Variables
it: Variabili della fattura

en: Other Variables
it: Altre variabili

en: Update Template
it: Aggiorna modello

en: No email templates found.
it: Nessun modello di email trovato.

en: Create your first email template to customize invoice emails.
it: Crea il tuo primo modello di email per personalizzare le email di fatturazione.

en: Create Email Template
it: Crea modello di posta elettronica

en: Delete Email Template
it: Elimina modello e-mail

en: Are you sure you want to delete
it: Sei sicuro di voler eliminare?

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione non può essere annullata.

en: Template Information
it: Informazioni sul modello

en: System Permissions
it: Autorizzazioni di sistema

en: All available permissions in the system
it: Tutte le autorizzazioni disponibili nel sistema

en: Back to Roles
it: Torniamo ai ruoli

en: permissions
it: autorizzazioni

en: No description available
it: Nessuna descrizione disponibile

en: About Permissions
it: Informazioni sulle autorizzazioni

en: Permissions define what actions users can perform in the system. These permissions are assigned to roles, and roles are assigned to users. This provides a flexible and granular access control system.
it: Le autorizzazioni definiscono quali azioni gli utenti possono eseguire nel sistema. Queste autorizzazioni vengono assegnate ai ruoli e i ruoli vengono assegnati agli utenti. Ciò fornisce un sistema di controllo degli accessi flessibile e granulare.

en: Edit Role
it: Modifica ruolo

en: Create New Role
it: Crea nuovo ruolo

en: Role Name
it: Nome del ruolo

en: A unique name for this role
it: Un nome univoco per questo ruolo

en: Optional description of this role
it: Descrizione facoltativa di questo ruolo

en: Permissions
it: Autorizzazioni

en: Select the permissions this role should have:
it: Seleziona le autorizzazioni che questo ruolo dovrebbe avere:

en: Toggle All
it: Attiva/disattiva tutto

en: Update Role
it: Aggiorna ruolo

en: Create Role
it: Crea ruolo

en: Manage roles and their permissions
it: Gestire i ruoli e le relative autorizzazioni

en: View Permissions
it: Visualizza autorizzazioni

en: Total Roles
it: Ruoli totali

en: System Roles
it: Ruoli di sistema

en: Custom Roles
it: Ruoli personalizzati

en: Assigned Users
it: Utenti assegnati

en: Type
it: Tipo

en: Default role
it: Ruolo predefinito

en: user
it: utente

en: users
it: utenti

en: No users
it: Nessun utente

en: System
it: Sistema

en: Custom
it: Costume

en: View
it: Visualizzazione

en: Permissions for
it: Autorizzazioni per

en: No permissions assigned.
it: Nessuna autorizzazione assegnata.

en: No roles found.
it: Nessun ruolo trovato.

en: About Roles & Permissions
it: Informazioni su ruoli e autorizzazioni

en: Roles are collections of permissions that can be assigned to users. System roles are predefined and cannot be deleted or renamed, but custom roles can be created for your specific needs.
it: I ruoli sono raccolte di autorizzazioni che possono essere assegnate agli utenti. I ruoli di sistema sono predefiniti e non possono essere eliminati o rinominati, ma è possibile creare ruoli personalizzati per esigenze specifiche.

en: Are you sure you want to delete the role
it: Sei sicuro di voler eliminare il ruolo?

en: Delete Role
it: Elimina ruolo

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: Role Information
it: Informazioni sul ruolo

en: System Role
it: Ruolo del sistema

en: Custom Role
it: Ruolo personalizzato

en: Total Permissions
it: Autorizzazioni totali

en: Created
it: Creato

en: Users with this Role
it: Utenti con questo ruolo

en: No users assigned to this role yet.
it: Nessun utente ancora assegnato a questo ruolo.

en: This role has no permissions assigned.
it: A questo ruolo non sono assegnate autorizzazioni.

en: Back to User
it: Torna all'utente

en: Manage Roles for
it: Gestisci ruoli per

en: Assign Roles
it: Assegnare ruoli

en: Select the roles this user should have. Users inherit all permissions from their assigned roles.
it: Seleziona i ruoli che questo utente dovrebbe avere. Gli utenti ereditano tutte le autorizzazioni dai ruoli assegnati.

en: Update Roles
it: Aggiorna ruoli

en: Current Effective Permissions
it: Autorizzazioni effettive attuali

en: These are all the permissions the user currently has through their roles:
it: Queste sono tutte le autorizzazioni attualmente di cui dispone l'utente tramite i propri ruoli:

en: No permissions (assign roles to grant permissions)
it: Nessuna autorizzazione (assegna ruoli per concedere autorizzazioni)

en: Webhooks
it: Webhook

en: Create Webhook
it: Crea webhook

en: Edit Webhook
it: Modifica webhook

en: Configure webhook for integrations
it: Configura il webhook per le integrazioni

en: Name
it: Nome

en: Webhook URL
it: URL del webhook

en: The URL where webhook events will be sent
it: L'URL a cui verranno inviati gli eventi webhook

en: Events
it: Eventi

en: Select which events should trigger this webhook
it: Seleziona quali eventi dovrebbero attivare questo webhook

en: HTTP Method
it: Metodo HTTP

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Max Retries
it: Numero massimo di tentativi

en: Retry Delay (seconds)
it: Ritardo tentativi (secondi)

en: Timeout (seconds)
it: Timeout (secondi)

en: Regenerate Secret
it: Rigenera il segreto

en: Warning: Regenerating the secret will invalidate the current secret
it: Avviso: la rigenerazione del segreto invaliderà il segreto corrente

en: Manage webhook integrations
it: Gestisci le integrazioni webhook

en: Statistics
it: Statistiche

en: Total
it: Totale

en: Failed
it: Fallito

en: No webhooks configured
it: Nessun webhook configurato

en: Create Your First Webhook
it: Crea il tuo primo webhook

en: Webhook details
it: Dettagli del webhook

en: Secret
it: Segreto

en: (truncated)
it: (troncato)

en: Total Deliveries
it: Consegne totali

en: Successful
it: Riuscito

en: Last Delivery
it: Ultima consegna

en: Recent Deliveries
it: Consegne recenti

en: Event
it: Evento

en: Attempt
it: Tentativo

en: Response
it: Risposta

en: Time
it: Tempo

en: Retrying
it: Nuovo tentativo

en: No deliveries yet
it: Nessuna consegna ancora

en: Send a test webhook event?
it: Inviare un evento webhook di prova?

en: Test webhook sent successfully!
it: Webhook di prova inviato con successo!

en: Error:
it: Errore:

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Error sending test webhook:
it: Errore durante l'invio del webhook di prova:

en: Analytics Dashboard
it: Pannello di analisi

en: Last 7 days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last 30 days
it: Ultimi 30 giorni

en: Last 90 days
it: Ultimi 90 giorni

en: Last year
it: L'anno scorso

en: Key metrics and insights about your time tracking
it: Metriche e approfondimenti chiave sul monitoraggio del tempo

en: Total Hours
it: Ore totali

en: Billable Hours
it: Ore fatturabili

en: Active Projects
it: Progetti attivi

en: Avg Daily Hours
it: Ore giornaliere medie

en: Daily Hours Trend
it: Andamento delle ore giornaliere

en: Billable vs Non-Billable
it: Fatturabile vs non fatturabile

en: Hours by Project
it: Ore per progetto

en: Weekly Trends
it: Tendenze settimanali

en: Hours by Time of Day
it: Ore per ora del giorno

en: Project Efficiency
it: Efficienza del progetto

en: User Performance
it: Prestazioni dell'utente

en: Failed to load charts. Please try again.
it: Impossibile caricare i grafici. Per favore riprova.

en: Failed to refresh charts. Please try again.
it: Impossibile aggiornare i grafici. Per favore riprova.

en: Hours
it: Ore

en: Date
it: Data

en: Hour of Day
it: Ora del giorno

en: Revenue
it: Reddito

en: Key metrics and actionable insights
it: Metriche chiave e informazioni utili

en: Export
it: Esportare

en: vs previous period
it: rispetto al periodo precedente

en: of total
it: del totale

en: Potential Revenue
it: Entrate potenziali

en: Avg rate:
it: Tasso medio:

en: Trend
it: Tendenza

en: active projects
it: progetti attivi

en: Insights & Recommendations
it: Approfondimenti e consigli

en: Cumulative
it: Cumulativo

en: Billable Distribution
it: Distribuzione fatturabile

en: Task Status Overview
it: Panoramica dello stato delle attività

en: Tasks Completed
it: Attività completate

en: In Progress
it: In corso

en: To Do
it: Fare

en: Revenue by Project
it: Entrate per progetto

en: Payments Over Time
it: Pagamenti nel tempo

en: Payment Methods
it: Metodi di pagamento

en: Revenue vs Payments
it: Entrate vs pagamenti

en: Collection Rate
it: Tasso di raccolta

en: Project Completion Rate
it: Tasso di completamento del progetto

en: Billable
it: Fatturabile

en: Non-Billable
it: Non fatturabile

en: Completed
it: Completato

en: Review
it: Revisione

en: Cancelled
it: Annullato

en: Completion Rate (%)
it: Tasso di completamento (%)

en: Mobile insights overview
it: Panoramica degli approfondimenti sui dispositivi mobili

en: Daily Avg
it: Media giornaliera

en: Daily Hours
it: Orari giornalieri

en: Top Projects
it: I migliori progetti

en: Track who changed what and when
it: Tieni traccia di chi ha cambiato cosa e quando

en: Filters
it: Filtri

en: Entity Type
it: Tipo di entità

en: All Types
it: Tutti i tipi

en: Entity ID
it: Identificativo dell'entità

en: All Users
it: Tutti gli utenti

en: Action
it: Azione

en: All Actions
it: Tutte le azioni

en: Updated
it: Aggiornato

en: Deleted
it: Eliminato

en: Time Range
it: Intervallo di tempo

en: All time
it: Tutto il tempo

en: Filter
it: Filtro

en: Entity
it: Entità

en: Field
it: Campo

en: Change
it: Modifica

en: Change Information
it: Modifica informazioni

en: Change Details
it: Modifica dettagli

en: Request Information
it: Richiedi informazioni

en: Edit Profile
it: Modifica profilo

en: Leave blank to keep current password
it: Lascia vuoto per mantenere la password corrente

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Track time. Stay organized.
it: Tieni traccia del tempo. Rimani organizzato.

en: Sign in to your account
it: Accedi al tuo account

en: Sign in
it: Registrazione

en: Tip: Enter a new username to create your account.
it: Suggerimento: inserisci un nuovo nome utente per creare il tuo account.

en: Or continue with
it: Oppure continua con

en: Single Sign-On
it: Accesso singolo

en: Member Since
it: Membro dal

en: Budget Alerts & Forecasting
it: Avvisi e previsioni sul budget

en: Monitor project budgets and forecast completion
it: Monitorare i budget del progetto e prevederne il completamento

en: Unacknowledged Alerts
it: Avvisi non riconosciuti

en: Critical Alerts
it: Avvisi critici

en: Projects with Budgets
it: Progetti con budget

en: Warning Alerts
it: Avvisi di avviso

en: Active Alerts
it: Avvisi attivi

en: Acknowledge
it: Riconoscere

en: Project Budget Status
it: Stato del budget del progetto

en: Project
it: Progetto

en: Budget
it: Bilancio

en: Consumed
it: Consumato

en: Remaining
it: Rimanente

en: Progress
it: Progressi

en: over
it: Sopra

en: Over Budget
it: Oltre il budget

en: Critical
it: Critico

en: Healthy
it: Salutare

en: No projects with budgets found
it: Nessun progetto con budget trovato

en: Alert acknowledged successfully
it: Avviso confermato con successo

en: Failed to acknowledge alert
it: Impossibile riconoscere l'avviso

en: Budget Analysis & Forecasting
it: Analisi e previsioni del budget

en: Back to Dashboard
it: Torna alla dashboard

en: View Project
it: Visualizza progetto

en: Total Budget
it: Bilancio totale

en: Burn Rate Analysis
it: Analisi della velocità di combustione

en: Daily Burn Rate
it: Tasso di combustione giornaliero

en: Weekly Burn Rate
it: Tasso di combustione settimanale

en: Monthly Burn Rate
it: Tasso di combustione mensile

en: Period Total
it: Totale periodo

en: Based on last
it: Basato sull'ultimo

en: days
it: giorni

en: No burn rate data available
it: Nessun dato disponibile sulla velocità di combustione

en: Completion Estimate
it: Stima di completamento

en: Estimated Completion Date
it: Data di completamento stimata

en: days remaining
it: giorni rimanenti

en: Confidence Level
it: Livello di fiducia

en: No completion estimate available
it: Nessuna stima di completamento disponibile

en: Cost Trend Analysis
it: Analisi dell'andamento dei costi

en: Average
it: Media

en: Resource Allocation
it: Allocazione delle risorse

en: Total Cost
it: Costo totale

en: Hourly Rate
it: Tariffa oraria

en: Team Member
it: Membro della squadra

en: Cost
it: Costo

en: Hours %
it: Ore %

en: Cost %
it: Costo %

en: Entries
it: Voci

en: Date & Time
it: Data e ora

en: Duration
it: Durata

en: Location
it: Posizione

en: Task
it: Compito

en: Client
it: Cliente

en: Reminder
it: Promemoria

en: minutes before
it: minuti prima

en: hours before
it: ore prima

en: days before
it: giorni prima

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Until
it: Fino a

en: Last Updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Back to Calendar
it: Torna al Calendario

en: Delete Event
it: Elimina evento

en: Are you sure you want to delete this event? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo evento? Questa azione non può essere annullata.

en: Edit Event
it: Modifica evento

en: New Event
it: Nuovo evento

en: Title
it: Titolo

en: Start Date
it: Data di inizio

en: Start Time
it: Ora di inizio

en: End Date
it: Data di fine

en: End Time
it: Ora di fine

en: All Day Event
it: Evento per tutta la giornata

en: Event Type
it: Tipo di evento

en: Meeting
it: Incontro

en: Appointment
it: Appuntamento

en: Deadline
it: Scadenza

en: -- None --
it: -- Nessuno --

en: No reminder
it: Nessun promemoria

en: 5 minutes before
it: 5 minuti prima

en: 15 minutes before
it: 15 minuti prima

en: 30 minutes before
it: 30 minuti prima

en: 1 hour before
it: 1 ora prima

en: 1 day before
it: 1 giorno prima

en: Color
it: Colore

en: Choose a color for this event
it: Scegli un colore per questo evento

en: Private Event
it: Evento privato

en: Private events are only visible to you
it: Gli eventi privati ​​sono visibili solo a te

en: Recurring Event
it: Evento ricorrente

en: This is a recurring event
it: Questo è un evento ricorrente

en: Recurrence Pattern
it: Modello di ricorrenza

en: Use RRULE format (e.g., FREQ=WEEKLY;BYDAY=MO,WE,FR)
it: Utilizza il formato RRULE (ad esempio, FREQ=SETTIMANALE;BYDAY=MO,WE,FR)

en: Recurrence End Date
it: Data di fine della ricorrenza

en: Update Event
it: Aggiorna evento

en: Create Event
it: Crea evento

en: View and manage your events, tasks, and time entries
it: Visualizza e gestisci eventi, attività e voci di orario

en: Day
it: Giorno

en: Week
it: Settimana

en: Month
it: Mese

en: Today
it: Oggi

en: Loading calendar...
it: Caricamento calendario...

en: Event Details
it: Dettagli dell'evento

en: Edit Client Note
it: Modifica nota cliente

en: Back to Client
it: Torniamo al cliente

en: Client:
it: Cliente:

en: Created on
it: Creato il

en: Last edited on
it: Ultima modifica il

en: Note Content
it: Nota contenuto

en: Internal note visible only to your team.
it: Nota interna visibile solo al tuo team.

en: Mark as important
it: Segna come importante

en: Client Portal
it: Portale clienti

en: Welcome, %(client_name)s
it: Benvenuto, %(client_name)s

en: Total Invoices
it: Fatture totali

en: View All
it: Visualizza tutto

en: No projects found.
it: Nessun progetto trovato.

en: Recent Invoices
it: Fatture recenti

en: No invoices found.
it: Nessuna fattura trovata.

en: Recent Time Entries
it: Voci temporali recenti

en: N/A
it: N / A

en: No time entries found.
it: Nessuna voce temporale trovata.

en: Invoice Details
it: Dettagli della fattura

en: Issue Date
it: Data di emissione

en: This invoice is %(days)d days overdue.
it: Questa fattura è scaduta di %(days)d giorni.

en: Invoice Items
it: Elementi della fattura

en: Quantity
it: Quantità

en: Unit Price
it: Prezzo unitario

en: Invoices for %(client_name)s
it: Fatture per %(client_name)s

en: All
it: Tutto

en: Paid
it: Pagato

en: Unpaid
it: Non pagato

en: Overdue
it: In ritardo

en: Amount
it: Quantità

en: days overdue
it: giorni di ritardo

en: Client Portal Login
it: Accesso al portale clienti

en: View your projects and invoices
it: Visualizza i tuoi progetti e fatture

en: Sign in to Client Portal
it: Accedi al Portale Clienti

en: Enter your portal credentials to access your projects and invoices
it: Inserisci le credenziali del tuo portale per accedere ai tuoi progetti e fatture

en: portal_username
it: nome_utente_portale

en: Enter your password
it: Inserisci la tua password

en: Projects for %(client_name)s
it: Progetti per %(client_name)s

en: Quote Details
it: Dettagli preventivo

en: Valid Until
it: Valido fino al

en: This quote has expired.
it: Questo preventivo è scaduto.

en: Quote Items
it: Elementi di preventivo

en: Terms & Conditions
it: Termini e condizioni

en: Quotes for %(client_name)s
it: Preventivi per %(client_name)s

en: Expired
it: Scaduto

en: No quotes found.
it: Nessuna quotazione trovata.

en: Set Password
it: Imposta password

en: Set your password to get started
it: Imposta la tua password per iniziare

en: Set Your Password
it: Imposta la tua password

en: Set a password for your client portal account
it: Imposta una password per il tuo account del portale clienti

en: Password must be at least 8 characters long
it: La password deve contenere almeno 8 caratteri

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: Confirm your password
it: Conferma la tua password

en: Time entries for %(client_name)s projects
it: Voci temporali per i progetti %(client_name)s

en: All Projects
it: Tutti i progetti

en: From Date
it: Dalla data

en: To Date
it: Ad oggi

en: Total entries
it: Voci totali

en: Total hours
it: Ore totali

en: Create Client
it: Crea cliente

en: Add a new client to manage related projects and billing.
it: Aggiungi un nuovo cliente per gestire i progetti correlati e la fatturazione.

en: Back to Clients
it: Torniamo ai Clienti

en: Enter client name
it: Inserisci il nome del cliente

en: Default Hourly Rate
it: Tariffa oraria predefinita

en: e.g. 75.00
it: per esempio. 75,00

en: This rate will be automatically filled when creating projects for this client
it: Questa tariffa verrà compilata automaticamente durante la creazione di progetti per questo cliente

en: Supports Markdown
it: Supporta il ribasso

en: Brief description of the client or project scope
it: Breve descrizione del cliente o dell'ambito del progetto

en: Contact Person
it: Referente

en: Primary contact name
it: Nome del contatto principale

en: contact@client.com
it: contatto@cliente.com

en: Monthly Prepaid Hours
it: Ore mensili prepagate

en: e.g. 50
it: per esempio. 50

en: Leave empty if this client has no prepaid allocation.
it: Lascia vuoto se questo cliente non ha allocazione prepagata.

en: Prepaid Reset Day
it: Giorno di ripristino prepagato

en: Day of the month when prepaid hours reset (1-28).
it: Giorno del mese in cui vengono ripristinate le ore prepagate (1-28).

en: Client address
it: Indirizzo del cliente

en: Choose a clear, descriptive name for the client organization.
it: Scegli un nome chiaro e descrittivo per l'organizzazione cliente.

en: Set the standard hourly rate for this client. This will automatically populate when creating new projects.
it: Imposta la tariffa oraria standard per questo cliente. Questo verrà popolato automaticamente durante la creazione di nuovi progetti.

en: Contact Information
it: Informazioni sui contatti

en: Add contact details for easy communication and record keeping.
it: Aggiungi i dettagli di contatto per facilitare la comunicazione e la tenuta dei registri.

en: Prepaid Hours
it: Ore prepagate

en: Configure monthly included hours and the reset day if this client has a retainer or prepaid bundle.
it: Configura le ore mensili incluse e il giorno di reimpostazione se questo cliente ha un acconto o un pacchetto prepagato.

en: Provide context about the client relationship or typical project types.
it: Fornire il contesto sulla relazione con il cliente o sui tipi di progetto tipici.

en: Edit Client
it: Modifica cliente

en: Client Portal Access
it: Accesso al portale clienti

en: Enable portal access for this client. Clients can log in with their own credentials to view projects, invoices, and time entries.
it: Abilita l'accesso al portale per questo cliente. I clienti possono accedere con le proprie credenziali per visualizzare progetti, fatture e registrazioni orarie.

en: Enable Client Portal
it: Abilita il portale clienti

en: Portal Username
it: Nome utente del portale

en: Unique username for portal login
it: Nome utente univoco per l'accesso al portale

en: Portal Password
it: Password del portale

en: Leave empty to keep current password
it: Lascia vuoto per mantenere la password corrente

en: Set a new password or leave empty to keep current
it: Imposta una nuova password o lascia vuoto per rimanere aggiornato

en: Current portal username
it: Nome utente corrente del portale

en: Update Client
it: Aggiorna cliente

en: Send Password Setup Email
it: Invia e-mail di configurazione della password

en: Send an email to %(email)s with a link to set their portal password.
it: Invia un'e-mail a %(email)s con un collegamento per impostare la password del portale.

en: Email address is required to send password setup email. Please set the client email address above.
it: L'indirizzo e-mail è necessario per inviare l'e-mail di configurazione della password. Imposta l'indirizzo email del cliente sopra.

en: Client Statistics
it: Statistiche del cliente

en: Total Projects
it: Progetti totali

en: Est. Total Cost
it: Est. Costo totale

en: Filter Clients
it: Filtra clienti

en: Toggle Filters
it: Attiva/disattiva i filtri

en: Export to CSV
it: Esporta in CSV

en: Hide Filters
it: Nascondi filtri

en: Show Filters
it: Mostra filtri

en: Mark client as Inactive?
it: Contrassegnare il cliente come inattivo?

en: Change Client Status
it: Modifica lo stato del cliente

en: Mark Inactive
it: Segna come inattivo

en: Activate client?
it: Attivare il cliente?

en: Activate Client
it: Attiva cliente

en: Delete Client
it: Elimina cliente

en: Manage
it: Maneggio

en: Primary
it: Primario

en: more contact(s)
it: più contatti

en: No contacts yet
it: Nessun contatto ancora

en: Add Contact
it: Aggiungi contatto

en: Legacy Contact Info
it: Informazioni di contatto precedenti

en: Plan includes %(hours)s hours per cycle. Resets on day %(day)s.
it: Il piano include %(hours)s ore per ciclo. Si reimposta il giorno %(day)s.

en: Current cycle start
it: Inizio del ciclo corrente

en: Remaining hours
it: Ore rimanenti

en: h
it: H

en: Consumed this cycle
it: Consumato questo ciclo

en: Archived
it: Archiviato

en: Internal Notes
it: Note interne

en: Add Note
it: Aggiungi nota

en: Add an internal note about this client...
it: Aggiungi una nota interna su questo cliente...

en: Save Note
it: Salva nota

en: edited
it: modificato

en: Important
it: Importante

en: Unmark
it: Deseleziona

en: Mark Important
it: Segna Importante

en: No notes yet. Add a note to keep track of important information about this client.
it: Nessuna nota ancora. Aggiungi una nota per tenere traccia delle informazioni importanti su questo cliente.

en: Are you sure you want to delete this note?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa nota?

en: Delete Note
it: Elimina nota

en: Edited on
it: Modificato il

en: Reply
it: Rispondere

en: Write your reply...
it: Scrivi la tua risposta...

en: Comments
it: Commenti

en: Add Comment
it: Aggiungi commento

en: Your Comment
it: Il tuo commento

en: Share your thoughts, updates, or questions...
it: Condividi i tuoi pensieri, aggiornamenti o domande...

en: You can use line breaks to format your comment.
it: Puoi utilizzare le interruzioni di riga per formattare il tuo commento.

en: Add Image
it: Aggiungi immagine

en: Post Comment
it: Pubblica commento

en: No comments yet
it: Nessun commento ancora

en: Start the conversation by adding the first comment.
it: Inizia la conversazione aggiungendo il primo commento.

en: Add First Comment
it: Aggiungi il primo commento

en: Edit Comment
it: Modifica commento

en: Back
it: Indietro

en: Editing comment on:
it: Modifica del commento su:

en: Originally posted on
it: Originariamente pubblicato su

en: Comment Content
it: Contenuto del commento

en: All Activities
it: Tutte le attività

en: Time Templates
it: Modelli temporali

en: No recent activity
it: Nessuna attività recente

en: Activity will appear here as you work
it: L'attività verrà visualizzata qui mentre lavori

en: Load More
it: Carica altro

en: Failed to load activities
it: Impossibile caricare le attività

en: Home
it: Casa

en: Call
it: Chiamata

en: Note
it: Nota

en: Message
it: Messaggio

en: Direction
it: Direzione

en: Outbound
it: In uscita

en: Inbound
it: In entrata

en: Subject
it: Soggetto

en: Pending
it: In attesa di

en: Scheduled
it: Programmato

en: Follow-up Date
it: Data di follow-up

en: Content/Notes
it: Contenuto/Note

en: Save Communication
it: Salva comunicazione

en: First Name
it: Nome di battesimo

en: Last Name
it: Cognome

en: Department
it: Dipartimento

en: Contact
it: Contatto

en: Billing
it: Fatturazione

en: Technical
it: Tecnico

en: Set as primary contact
it: Imposta come contatto principale

en: Tags
it: Tag

en: Save Contact
it: Salva contatto

en: Set Primary
it: Imposta primario

en: No contacts found
it: Nessun contatto trovato

en: Add First Contact
it: Aggiungi il primo contatto

en: Primary Contact
it: Contatto principale

en: Communication History
it: Storia della comunicazione

en: Add Communication
it: Aggiungi comunicazione

en: No communications recorded
it: Nessuna comunicazione registrata

en: Deal Name
it: Nome dell'affare

en: Select Client
it: Seleziona Cliente

en: Select Contact
it: Seleziona Contatto

en: Stage
it: Palcoscenico

en: Deal Value
it: Valore dell'affare

en: Win Probability
it: Vinci la probabilità

en: Expected Close Date
it: Data di chiusura prevista

en: Related Quote
it: Citazione correlata

en: Select Quote
it: Seleziona Preventivo

en: Save Deal
it: Salva affare

en: Open
it: Aprire

en: Won
it: Vinto

en: Lost
it: Perduto

en: All Stages
it: Tutte le fasi

en: Value
it: Valore

en: Probability
it: Probabilità

en: Expected Close
it: Chiusura prevista

en: No deals found
it: Nessuna offerta trovata

en: Create First Deal
it: Crea il primo affare

en: You Were Mentioned
it: Sei stato menzionato

en: View Task & Reply
it: Visualizza attività e risposta

en: Invoice
it: Fattura

en: Invoice Overdue
it: Fattura scaduta

en: View Invoice
it: Visualizza fattura

en: Quote
it: Citazione

en: Quote Accepted
it: Preventivo accettato

en: View Quote
it: Visualizza preventivo

en: Quote Approval Rejected
it: Approvazione preventivo rifiutata

en: Approval Requested
it: Approvazione richiesta

en: Review Quote
it: Rivedi preventivo

en: Quote Approved
it: Preventivo approvato

en: Quote Expired
it: Preventivo scaduto

en: Quote Expiring Soon
it: Preventivo in scadenza

en: Quote Rejected
it: Citazione rifiutata

en: Quote Sent
it: Preventivo inviato

en: Task Assignment
it: Assegnazione dei compiti

en: View Task
it: Visualizza attività

en: Test Details
it: Dettagli della prova

en: Your Weekly Summary
it: Il tuo riepilogo settimanale

en: 400 Bad Request
it: 400 Richiesta errata

en: Invalid Request
it: Richiesta non valida

en: The request you made is invalid or contains errors. This could be due to:
it: La richiesta effettuata non è valida o contiene errori. Ciò potrebbe essere dovuto a:

en: Missing or invalid form data
it: Dati del modulo mancanti o non validi

en: Malformed request parameters
it: Parametri della richiesta non validi

en: Go to Dashboard
it: Vai alla dashboard

en: Go Back
it: Torna indietro

en: 403 Forbidden
it: 403 Proibito

en: Access Denied
it: Accesso negato

en: You don't have permission to access this resource. This could be due to:
it: Non hai l'autorizzazione per accedere a questa risorsa. Ciò potrebbe essere dovuto a:

en: Insufficient privileges
it: Privilegi insufficienti

en: Not logged in
it: Non effettuato l'accesso

en: Resource access restrictions
it: Restrizioni di accesso alle risorse

en: Page Not Found
it: Pagina non trovata

en: The page you're looking for doesn't exist or has been moved.
it: La pagina che stai cercando non esiste o è stata spostata.

en: Server Error
it: Errore del server

en: Something went wrong on our end. Please try again later.
it: Qualcosa è andato storto da parte nostra. Per favore riprova più tardi.

en: Try Again
it: Riprova

en: An error occurred while processing your request.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della tua richiesta.

en: Refresh Page
it: Aggiorna pagina

en: Go to Login
it: Vai su Accedi

en: e.g., Travel, Meals, Office Supplies
it: ad esempio viaggi, pasti, forniture per ufficio

en: e.g., TRAVEL, MEALS
it: ad esempio VIAGGI, PASTI

en: Brief description of this category...
it: Breve descrizione di questa categoria...

en: e.g., fa-plane, fa-utensils
it: ad esempio, fa-plane, fa-utensili

en: e.g., 19.00
it: ad esempio, 19:00

en: e.g., Flight to Berlin
it: ad esempio, Volo per Berlino

en: Additional details about the expense...
it: Ulteriori dettagli sulla spesa...

en: e.g., Lufthansa
it: ad esempio Lufthansa

en: Receipt/Invoice Number
it: Numero di ricevuta/fattura

en: e.g., INV-2024-001
it: ad esempio, INV-2024-001

en: e.g., conference, client-meeting, urgent
it: ad esempio conferenza, riunione con un cliente, urgente

en: Additional notes...
it: Note aggiuntive...

en: Filter Expenses
it: Filtra le spese

en: Delete Selected Expenses
it: Elimina le spese selezionate

en: Change Status for Selected Expenses
it: Modifica stato per le spese selezionate

en: Update Status
it: Aggiorna stato

en: Associated With
it: Associato a

en: Reject Expense
it: Rifiutare la spesa

en: Explain why this expense is being rejected...
it: Spiegare perché questa spesa viene rifiutata...

en: Are you sure you want to delete this expense?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa spesa?

en: Delete Expense
it: Elimina spesa

en: Import/Export Data
it: Importa/Esporta dati

en: Import/Export
it: Importa/Esporta

en: Import data from other time trackers or export your data for GDPR compliance and backups
it: Importa dati da altri time tracker o esporta i tuoi dati per la conformità GDPR e i backup

en: Import Data
it: Importa dati

en: CSV Import
it: Importazione CSV

en: Import time entries from a CSV file
it: Importa voci di orario da un file CSV

en: Choose CSV File
it: Scegli File CSV

en: Download Template
it: Scarica modello

en: Import from Toggl Track
it: Importa da traccia Toggl

en: Import time entries from Toggl Track
it: Importa voci di tempo da Toggl Track

en: Import from Toggl
it: Importa da Toggl

en: Import from Harvest
it: Importazione dalla raccolta

en: Import time entries from Harvest
it: Importa voci di tempo da Harvest

en: Restore from Backup
it: Ripristina dal backup

en: Restore data from a backup file
it: Ripristinare i dati da un file di backup

en: Import History
it: Importa cronologia

en: Export Data
it: Esporta dati

en: Full Data Export (GDPR)
it: Esportazione completa dei dati (GDPR)

en: Export all your personal data
it: Esporta tutti i tuoi dati personali

en: Export as JSON
it: Esporta come JSON

en: Export as ZIP
it: Esporta come ZIP

en: Filtered Export
it: Esportazione filtrata

en: Export specific data with filters
it: Esporta dati specifici con filtri

en: Export with Filters
it: Esporta con filtri

en: Create a full database backup
it: Crea un backup completo del database

en: Export History
it: Esporta cronologia

en: API Token
it: Token API

en: Workspace ID
it: ID dell'area di lavoro

en: Import
it: Importare

en: Account ID
it: ID conto

en: Stock Item
it: Articolo in stock

en: Select Item
it: Seleziona elemento

en: Warehouse
it: Magazzino

en: Select Warehouse
it: Seleziona Magazzino

en: Adjustment Quantity
it: Quantità di regolazione

en: Use positive values to increase stock, negative values to decrease
it: Utilizzare valori positivi per aumentare lo stock, valori negativi per diminuirlo

en: Reason
it: Motivo

en: e.g., Physical count correction, Damage, Found items
it: ad esempio, Correzione del conteggio fisico, Danni, Oggetti trovati

en: Additional details about this adjustment
it: Ulteriori dettagli su questa regolazione

en: Record Adjustment
it: Regolazione della registrazione

en: All Warehouses
it: Tutti i magazzini

en: All Items
it: Tutti gli articoli

en: Date From
it: Data da

en: Date To
it: Data a

en: Item
it: Articolo

en: No adjustments found.
it: Nessuna modifica trovata.

en: On Hand
it: A portata di mano

en: Reorder Point
it: Punto di riordino

en: Shortfall
it: Carenza

en: Reorder Qty
it: Riordina quantità

en: No low stock alerts. All items are above reorder point.
it: Nessun avviso di stock in esaurimento. Tutti gli articoli sono al di sopra del punto di riordino.

en: Movement Type
it: Tipo di movimento

en: Adjustment
it: Regolazione

en: Transfer
it: Trasferire

en: Sale
it: Vendita

en: Purchase
it: Acquistare

en: Return
it: Ritorno

en: Waste
it: Sciupare

en: Use positive values for additions, negative for removals
it: Utilizzare valori positivi per le aggiunte, negativi per le rimozioni

en: e.g., Physical count correction
it: ad esempio, correzione del conteggio fisico

en: Record Movement
it: Registra il movimento

en: Reference Type
it: Tipo di riferimento

en: Manual
it: Manuale

en: Reference
it: Riferimento

en: No stock movements found.
it: Nessun movimento di borsa trovato.

en: Basic Information
it: Informazioni di base

en: Supplier
it: Fornitore

en: Select Supplier
it: Seleziona fornitore

en: Order Date
it: Data dell'ordine

en: Expected Delivery Date
it: Data di consegna prevista

en: Notes visible to supplier
it: Note visibili al fornitore

en: Internal notes (not visible to supplier)
it: Note interne (non visibili al fornitore)

en: Items
it: Elementi

en: Add Item
it: Aggiungi articolo

en: Qty
it: Qtà

en: Unit Cost
it: Costo unitario

en: Supplier SKU
it: SKU del fornitore

en: Create Purchase Order
it: Crea ordine d'acquisto

en: Draft
it: Bozza

en: Sent
it: Inviato

en: Confirmed
it: Confermato

en: Received
it: Ricevuto

en: All Suppliers
it: Tutti i fornitori

en: PO Number
it: Numero dell'ordine d'acquisto

en: Expected Delivery
it: Consegna prevista

en: No purchase orders found.
it: Nessun ordine di acquisto trovato.

en: Are you sure you want to cancel this purchase order?
it: Sei sicuro di voler annullare questo ordine di acquisto?

en: Are you sure you want to delete this purchase order?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo ordine d'acquisto?

en: Purchase Order Details
it: Dettagli dell'ordine di acquisto

en: Received Date
it: Data di ricezione

en: Quantity Ordered
it: Quantità ordinata

en: Quantity Received
it: Quantità ricevuta

en: Line Total
it: Totale riga

en: Shipping
it: Spedizione

en: Receive Purchase Order
it: Ricevi l'ordine di acquisto

en: Mark as Received
it: Contrassegna come ricevuto

en: No items in this purchase order.
it: Nessun articolo in questo ordine di acquisto.

en: Summary
it: Riepilogo

en: Total Items
it: Articoli totali

en: Total Warehouses
it: Magazzini totali

en: Total Inventory Value
it: Valore totale dell'inventario

en: Low Stock Items
it: Articoli a stock basso

en: Available Reports
it: Rapporti disponibili

en: Stock Valuation
it: Valutazione delle azioni

en: View inventory value by warehouse
it: Visualizza il valore dell'inventario per magazzino

en: Movement History
it: Storia del movimento

en: Detailed movement log
it: Registro dettagliato dei movimenti

en: Turnover Analysis
it: Analisi del fatturato

en: Inventory turnover rates
it: Tassi di rotazione delle scorte

en: Low Stock Report
it: Rapporto sulle scorte basse

en: Items below reorder point
it: Articoli sotto il punto di riordino

en: Found %(count)s items below their reorder point.
it: Trovati %(count)s articoli sotto il punto di riordino.

en: Quantity On Hand
it: Quantità a portata di mano

en: Reorder Quantity
it: Riordina quantità

en: Create PO
it: Crea ordine d'acquisto

en: All Stock Levels are Good
it: Tutti i livelli delle scorte sono buoni

en: No items are currently below their reorder point.
it: Nessun articolo è attualmente al di sotto del punto di riordino.

en: No movements found.
it: Nessun movimento trovato.

en: Turnover rate indicates how many times inventory is sold and replaced in a year. Higher rates indicate faster-moving items.
it: Il tasso di turnover indica quante volte l'inventario viene venduto e sostituito in un anno. Tassi più alti indicano articoli che si muovono più velocemente.

en: Total Sold
it: Totale venduto

en: Avg Stock Level
it: Livello medio delle scorte

en: Turnover Rate
it: Tasso di fatturato

en: Fast Moving
it: Movimento veloce

en: Normal
it: Normale

en: Slow Moving
it: Movimento lento

en: Very Slow
it: Molto lento

en: No sales data found for the selected period.
it: Nessun dato di vendita trovato per il periodo selezionato.

en: Category
it: Categoria

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: Inventory Valuation
it: Valutazione dell'inventario

en: Total Value
it: Valore totale

en: No items found with cost information.
it: Nessun articolo trovato con informazioni sui costi.

en: Reserved
it: Prenotato

en: Fulfilled
it: Soddisfatto

en: Reserved At
it: Riservato a

en: Expires At
it: Scade alle

en: Fulfill this reservation?
it: Soddisfare questa prenotazione?

en: Cancel this reservation?
it: Cancellare questa prenotazione?

en: No reservations found.
it: Nessuna prenotazione trovata.

en: Unit
it: Unità

en: Default Cost
it: Costo predefinito

en: Default Price
it: Prezzo predefinito

en: Image URL
it: URL dell'immagine

en: Track Inventory
it: Tieni traccia dell'inventario

en: Manage multiple suppliers for this item with different pricing.
it: Gestisci più fornitori per questo articolo con prezzi diversi.

en: Lead Time (days)
it: Tempi di consegna (giorni)

en: Preferred
it: Preferito

en: Add Supplier
it: Aggiungi fornitore

en: No movement history found for this item.
it: Nessuna cronologia dei movimenti trovata per questo articolo.

en: SKU, Name, Barcode...
it: SKU, nome, codice a barre...

en: Active Only
it: Solo attivo

en: Total Qty
it: Qtà totale

en: Available
it: Disponibile

en: Low Stock
it: Scorte basse

en: No stock items found.
it: Nessun articolo in stock trovato.

en: Item Details
it: Dettagli articolo

en: Trackable
it: Tracciabile

en: Stock Levels by Warehouse
it: Livelli delle scorte per magazzino

en: Recent Stock Movements
it: Movimenti azionari recenti

en: Total On Hand
it: Totale a portata di mano

en: Total Reserved
it: Totale riservato

en: Total Available
it: Totale disponibile

en: Low Stock Alert
it: Avviso di scorte in esaurimento

en: This item is not trackable.
it: Questo articolo non è tracciabile.

en: Active Reservations
it: Prenotazioni attive

en: Quantity Reserved
it: Quantità riservata

en: Last Counted
it: Ultimo contato

en: No stock found for this item in any warehouse.
it: Nessuno stock trovato per questo articolo in nessun magazzino.

en: No stock levels found.
it: Nessun livello di scorte trovato.

en: Low Stock Only
it: Solo scorte basse

en: Oversold
it: Ipervenduto

en: No stock items found in this warehouse.
it: Nessun articolo in stock trovato in questo magazzino.

en: Supplier Code
it: Codice Fornitore

en: Unique code for this supplier (e.g., SUP-001)
it: Codice univoco per questo fornitore (ad esempio, SUP-001)

en: Payment Terms
it: Termini di pagamento

en: e.g., Net 30, Net 60
it: ad esempio, Netto 30, Netto 60

en: Code, name, email
it: Codice, nome, email

en: Code
it: Codice

en: No suppliers found.
it: Nessun fornitore trovato.

en: Supplier Details
it: Dettagli del fornitore

en: Stock Items from this Supplier
it: Articoli in stock da questo fornitore

en: Lead Time
it: Tempi di consegna

en: No stock items associated with this supplier.
it: Nessun articolo in stock associato a questo fornitore.

en: Preferred Items
it: Articoli preferiti

en: From Warehouse
it: Dal magazzino

en: Select Source Warehouse
it: Seleziona Magazzino di origine

en: To Warehouse
it: Al magazzino

en: Select Destination Warehouse
it: Seleziona Magazzino di destinazione

en: Optional notes about this transfer
it: Note facoltative su questo trasferimento

en: Create Transfer
it: Crea trasferimento

en: No transfers found.
it: Nessun trasferimento trovato.

en: Warehouse Code
it: Codice Magazzino

en: Unique code for this warehouse (e.g., WH-001)
it: Codice univoco per questo magazzino (ad esempio, WH-001)

en: Contact Email
it: Contatto e-mail

en: Contact Phone
it: Contatta il telefono

en: No warehouses found.
it: Nessun magazzino trovato.

en: Warehouse Details
it: Dettagli del magazzino

en: No stock items in this warehouse.
it: Nessun articolo in stock in questo magazzino.

en: Total Quantity
it: Quantità totale

en: Create Invoice
it: Crea fattura

en: Generate a new invoice for a project and client
it: Genera una nuova fattura per un progetto e un cliente

en: Back to Invoices
it: Torniamo alle fatture

en: Select a project
it: Seleziona un progetto

en: Selecting a project will auto-fill client details
it: Selezionando un progetto verranno compilati automaticamente i dettagli del cliente

en: Tax Rate (%)
it: Aliquota fiscale (%)

en: Tips
it: Suggerimenti

en: Choose the correct project to auto-fill client details.
it: Scegli il progetto corretto per compilare automaticamente i dettagli del cliente.

en: You can customize notes and terms before sending the invoice.
it: Puoi personalizzare note e termini prima di inviare la fattura.

en: Edit Invoice
it: Modifica fattura

en: Update invoice details, items, and terms
it: Aggiorna i dettagli, gli articoli e i termini della fattura

en: Send Email
it: Invia e-mail

en: Time-based services and hourly work
it: Servizi a tempo e lavoro orario

en: Select Stock Item
it: Seleziona articolo in stock

en: e.g., Web Development Services
it: ad esempio, servizi di sviluppo Web

en: Remove item
it: Rimuovi l'articolo

en: Items Subtotal
it: Totale parziale degli articoli

en: Billable expenses such as travel, meals, and materials
it: Spese fatturabili come viaggio, pasti e materiali

en: Add Expense
it: Aggiungi spesa

en: e.g., Travel to Client Meeting
it: ad esempio, Viaggio alla riunione del cliente

en: Linked expense - title cannot be edited
it: Spesa collegata: il titolo non può essere modificato

en: Linked expense - description cannot be edited
it: Spesa collegata: la descrizione non può essere modificata

en: Linked expense - category cannot be edited
it: Spesa collegata: la categoria non può essere modificata

en: Travel
it: Viaggio

en: Meals
it: Pasti

en: Accommodation
it: Alloggio

en: Supplies
it: Forniture

en: Equipment
it: Attrezzatura

en: Services
it: Servizi

en: Training
it: Formazione

en: Other
it: Altro

en: Linked expense - amount cannot be edited
it: Spesa collegata: l'importo non può essere modificato

en: Linked expense - date cannot be edited
it: Spesa collegata: la data non può essere modificata

en: Unlink expense from invoice
it: Scollegare la spesa dalla fattura

en: Expenses Subtotal
it: Totale parziale delle spese

en: Extra Goods
it: Beni extra

en: Products, materials, licenses, and other goods
it: Prodotti, materiali, licenze e altri beni

en: Add Good
it: Aggiungi bene

en: Price
it: Prezzo

en: e.g., Software License
it: ad esempio, Licenza software

en: Product
it: Prodotto

en: Service
it: Servizio

en: Material
it: Materiale

en: License
it: Licenza

en: Remove good
it: Rimuovi bene

en: Goods Subtotal
it: Totale parziale delle merci

en: Live Preview
it: Anteprima dal vivo

en: Payment
it: Pagamento

en: Goods
it: Merce

en: Quick Actions
it: Azioni rapide

en: Generate from Time/Costs
it: Genera da tempi/costi

en: Record Payment
it: Registra il pagamento

en: Export PDF
it: Esporta PDF

en: Export CSV
it: Esporta CSV

en: Duplicate Invoice
it: Fattura duplicata

en: Are you sure you want to unlink this expense from the invoice?
it: Sei sicuro di voler scollegare questa spesa dalla fattura?

en: Unlink Expense
it: Scollega Spese

en: Unlink
it: Scollega

en: Please add at least one item, expense, or extra good to the invoice
it: Aggiungi almeno un articolo, una spesa o un bene extra alla fattura

en: Optional
it: Opzionale

en: Generate from Time, Costs & Goods
it: Genera da tempo, costi e merci

en: Select unbilled time entries, project costs, and extra goods to add to this invoice
it: Seleziona le voci orarie non fatturate, i costi del progetto e le merci extra da aggiungere a questa fattura

en: Back to Edit
it: Torna a Modifica

en: Unbilled Time Entries
it: Voci di tempo non fatturate

en: Time Entry
it: Inserimento dell'ora

en: No unbilled time entries found for this project.
it: Nessuna voce di tempo non fatturata trovata per questo progetto.

en: Uninvoiced Project Costs
it: Costi del progetto non fatturati

en: No uninvoiced costs found for this project.
it: Nessun costo non fatturato trovato per questo progetto.

en: Uninvoiced Billable Expenses
it: Spese fatturabili non fatturate

en: Vendor
it: Venditore

en: No uninvoiced billable expenses found for this project.
it: Nessuna spesa fatturabile non fatturata trovata per questo progetto.

en: Project Extra Goods
it: Progetto di beni extra

en: No extra goods found for this project.
it: Nessun bene extra trovato per questo progetto.

en: Add Selected to Invoice
it: Aggiungi selezionato alla fattura

en: Selection Summary
it: Riepilogo della selezione

en: Total available hours
it: Totale ore disponibili

en: Total available costs
it: Costi totali disponibili

en: Total available expenses
it: Spese totali disponibili

en: Total available goods
it: Beni disponibili totali

en: Prepaid Hours Overview
it: Panoramica delle ore prepagate

en: Plan includes %(hours)s hours per cycle (resets on day %(day)s).
it: Il piano include %(hours)s ore per ciclo (si ripristina il giorno %(day)s).

en: Consumed: %(consumed)s h • Remaining: %(remaining)s h
it: Consumato: %(consumed)s h • Restante: %(remaining)s h

en: No prepaid usage recorded for selected period yet.
it: Nessun utilizzo prepagato ancora registrato per il periodo selezionato.

en: You can select multiple time entries, costs, expenses, and extra goods.
it: È possibile selezionare più voci temporali, costi, spese e merci extra.

en: Time entries are grouped by task or project at item creation.
it: Le voci orarie vengono raggruppate per attività o progetto al momento della creazione dell'elemento.

en: Costs and extra goods are added as individual invoice items.
it: I costi e le merci extra vengono aggiunti come singole voci della fattura.

en: Expenses are linked to the invoice and appear in a separate section.
it: Le spese sono collegate alla fattura e compaiono in una sezione separata.

en: Please select at least one time entry, cost, expense, or extra good
it: Seleziona almeno una volta l'immissione, il costo, la spesa o il bene extra

en: Filter Invoices
it: Filtra fatture

en: Invoice number or client
it: Numero di fattura o cliente

en: Export to Excel
it: Esporta in Excel

en: Partially Paid
it: Parzialmente pagato

en: Fully Paid
it: Interamente pagato

en: Delete Selected Invoices
it: Elimina fatture selezionate

en: Change Status for Selected Invoices
it: Modifica stato per fatture selezionate

en: Delete Invoice
it: Elimina fattura

en: Warning:
it: Avvertimento:

en: Are you sure you want to delete invoice
it: Sei sicuro di voler eliminare la fattura?

en: All invoice items, extra goods, and payment records associated with this invoice will be permanently deleted.
it: Tutte le voci della fattura, le merci extra e i record di pagamento associati a questa fattura verranno eliminati definitivamente.

en: INVOICE
it: FATTURA

en: Invoice #
it: Fattura #

en: Bill To
it: Disegno di legge per

en: Quantity (Hours)
it: Quantità (ore)

en: Generated from %(num)d time entries
it: Generato da %(num)d voci di tempo

en: Expense
it: Spese

en: Subtotal:
it: Totale parziale:

en: Tax (%(rate).2f%%):
it: Tasse (%(rate).2f%%):

en: Total Amount:
it: Importo totale:

en: Notes:
it: Note:

en: Terms:
it: Termini:

en: Payment Information:
it: Informazioni sul pagamento:

en: Terms & Conditions:
it: Termini e condizioni:

en: Payment History
it: Cronologia dei pagamenti

en: Send Invoice via Email
it: Invia fattura tramite e-mail

en: Manage Columns
it: Gestisci colonne

en: Drag tasks between columns to update their status
it: Trascina le attività tra le colonne per aggiornarne lo stato

en: Kanban board
it: Tabellone Kanban

en: moved to
it: trasferito a

en: No tasks in this column.
it: Nessuna attività in questa colonna.

en: Manage Kanban Columns
it: Gestisci colonne Kanban

en: Customize your kanban board columns and task states
it: Personalizza le colonne della bacheca Kanban e gli stati delle attività

en: Project:
it: Progetto:

en: Global Columns
it: Colonne globali

en: Add Column
it: Aggiungi colonna

en: Kanban columns list
it: Elenco colonne Kanban

en: Key
it: Chiave

en: Label
it: Etichetta

en: Icon
it: Icona

en: Complete?
it: Completare?

en: Drag to reorder
it: Trascina per riordinare

en: Edit column
it: Modifica colonna

en: Toggle active state
it: Attiva/disattiva lo stato attivo

en: No kanban columns found. Create your first column to get started.
it: Nessuna colonna kanban trovata. Crea la tua prima colonna per iniziare.

en: Tips:
it: Suggerimenti:

en: Drag and drop rows to reorder columns
it: Trascina e rilascia le righe per riordinare le colonne

en: System columns (todo, in_progress, done) cannot be deleted but can be customized
it: Le colonne di sistema (todo, in_progress, done) non possono essere eliminate ma possono essere personalizzate

en: Columns marked as "Complete" will mark tasks as completed when dragged to that column
it: Le colonne contrassegnate come "Completate" contrassegneranno le attività come completate quando vengono trascinate in quella colonna

en: Inactive columns are hidden from the kanban board but tasks with that status remain accessible
it: Le colonne inattive vengono nascoste dalla bacheca kanban ma le attività con tale stato rimangono accessibili

en: Delete Kanban Column
it: Elimina colonna Kanban

en: Are you sure you want to delete the column?
it: Sei sicuro di voler eliminare la colonna?

en: Key:
it: Chiave:

en: Note: Tasks with this status will remain accessible but the column will no longer appear on the kanban board.
it: Nota: le attività con questo stato rimarranno accessibili ma la colonna non verrà più visualizzata nella bacheca kanban.

en: Delete Column
it: Elimina colonna

en: Columns reordered successfully
it: Colonne riordinate correttamente

en: Failed to reorder columns. Please try again.
it: Impossibile riordinare le colonne. Per favore riprova.

en: Create Kanban Column
it: Crea colonna Kanban

en: Add a new column to your kanban board
it: Aggiungi una nuova colonna alla tua bacheca kanban

en: Create Kanban Column form
it: Crea modulo Colonna Kanban

en: Column Label
it: Etichetta della colonna

en: e.g., In Review, Blocked, Testing
it: ad esempio, In revisione, Bloccato, In fase di test

en: The display name shown on the kanban board
it: Il nome visualizzato mostrato nella bacheca kanban

en: Column Key
it: Chiave di colonna

en: e.g., in_review, blocked, testing
it: ad esempio, in_review, bloccato, in prova

en: Unique identifier (lowercase, no spaces, use underscores). Auto-generated from label if empty.
it: Identificatore univoco (lettere minuscole, senza spazi, utilizzare trattini bassi). Generato automaticamente dall'etichetta se vuota.

en: Global (for all projects)
it: Globale (per tutti i progetti)

en: Select a project to create project-specific columns, or leave as Global for all projects
it: Seleziona un progetto per creare colonne specifiche del progetto o lascialo come Globale per tutti i progetti

en: Icon Class
it: Classe di icone

en: Font Awesome icon class
it: Classe di icone Font Awesome

en: Browse icons
it: Sfoglia le icone

en: Primary (Blue)
it: Primario (blu)

en: Secondary (Gray)
it: Secondario (grigio)

en: Success (Green)
it: Successo (verde)

en: Danger (Red)
it: Pericolo (rosso)

en: Warning (Yellow)
it: Avviso (giallo)

en: Info (Cyan)
it: Informazioni (ciano)

en: Dark
it: Buio

en: Bootstrap color class for styling
it: Classe di colori Bootstrap per lo styling

en: Mark as Complete State
it: Contrassegna come stato completo

en: Tasks moved to this column will be marked as completed
it: Le attività spostate in questa colonna verranno contrassegnate come completate

en: Create Column
it: Crea colonna

en: Note:
it: Nota:

en: The column will be added at the end of the board. You can reorder columns later from the management page.
it: La colonna verrà aggiunta alla fine della scheda. Puoi riordinare le colonne in un secondo momento dalla pagina di gestione.

en: Edit Kanban Column
it: Modifica colonna Kanban

en: Modify column settings
it: Modifica le impostazioni della colonna

en: Edit Kanban Column form
it: Modifica il modulo Colonna Kanban

en: The key cannot be changed after creation
it: La chiave non può essere modificata dopo la creazione

en: This is a project-specific column
it: Questa è una colonna specifica del progetto

en: This is a global column (for all projects)
it: Questa è una colonna globale (per tutti i progetti)

en: Preview
it: Anteprima

en: Inactive columns are hidden from the kanban board
it: Le colonne inattive vengono nascoste dalla bacheca kanban

en: System Column:
it: Colonna di sistema:

en: This is a system column. You can customize its appearance but cannot delete it.
it: Questa è una colonna di sistema. Puoi personalizzarne l'aspetto ma non puoi eliminarlo.

en: Source
it: Fonte

en: Website, referral, ad...
it: Sito web, referral, annuncio...

en: Lead Score
it: Punteggio principale

en: Estimated Value
it: Valore stimato

en: Save Lead
it: Salva piombo

en: Name, company, email...
it: Nome, azienda, email...

en: All Statuses
it: Tutti gli stati

en: Website, referral...
it: Sito web, riferimento...

en: Company
it: Azienda

en: Score
it: Punto

en: No leads found
it: Nessun lead trovato

en: Create First Lead
it: Crea il primo lead

en: Professional time tracking and project management
it: Monitoraggio professionale del tempo e gestione dei progetti

en: A comprehensive web-based time tracking application built with Flask, featuring project management, client organization, task management, invoicing, and advanced analytics.
it: Un'applicazione completa di monitoraggio del tempo basata sul Web creata con Flask, che include gestione dei progetti, organizzazione del cliente, gestione delle attività, fatturazione e analisi avanzate.

en: Project Management
it: Gestione del progetto

en: Invoicing
it: Fatturazione

en: Smart Timers
it: Temporizzatori intelligenti

en: Real-time tracking with idle detection and live updates
it: Monitoraggio in tempo reale con rilevamento di inattività e aggiornamenti in tempo reale

en: Client Management
it: Gestione del cliente

en: Organize clients with contacts, rates, and project relations
it: Organizza i clienti con contatti, tariffe e relazioni di progetto

en: Task System
it: Sistema di attività

en: Break down projects into tasks with progress tracking
it: Suddividi i progetti in attività con il monitoraggio dei progressi

en: PDF Invoices
it: Fatture PDF

en: Generate professional invoices from tracked time
it: Genera fatture professionali dal tempo tracciato

en: Core Features
it: Caratteristiche principali

en: Start/stop timers with project and task association
it: Avvia/arresta timer con associazione di progetto e attività

en: Manual time entry with notes and tags
it: Inserimento manuale del tempo con note e tag

en: Client and project organization
it: Organizzazione del cliente e del progetto

en: Role-based access and user profiles
it: Accesso basato sui ruoli e profili utente

en: Advanced Features
it: Funzionalità avanzate

en: Branded PDF invoicing with tax and payment tracking
it: Fatturazione PDF brandizzata con tracciamento di imposte e pagamenti

en: Visual analytics and detailed reporting
it: Analisi visiva e reporting dettagliato

en: REST API for integrations
it: API REST per integrazioni

en: PWA capabilities and mobile-friendly UI
it: Funzionalità PWA e interfaccia utente ottimizzata per dispositivi mobili

en: Platform Support
it: Supporto della piattaforma

en: Web Application
it: Applicazione Web

en: Desktop browsers (Chrome, Firefox, Safari, Edge)
it: Browser desktop (Chrome, Firefox, Safari, Edge)

en: Mobile responsive design
it: Design reattivo per dispositivi mobili

en: Progressive Web App (PWA)
it: App Web progressiva (PWA)

en: Touch-friendly tablet interface
it: Interfaccia tablet intuitiva

en: Operating Systems
it: Sistemi operativi

en: Android and iOS (browser)
it: Android e iOS (browser)

en: Raspberry Pi support
it: Supporto per Raspberry Pi

en: Dockerized deployment
it: Distribuzione dockerizzata

en: Database Support
it: Supporto della banca dati

en: PostgreSQL (recommended)
it: PostgreSQL (consigliato)

en: SQLite (dev/test)
it: SQLite (sviluppo/test)

en: Automatic migrations with Flask-Migrate
it: Migrazioni automatiche con Flask-Migrate

en: Backup and restoration tools
it: Strumenti di backup e ripristino

en: Technical Specifications
it: Specifiche tecniche

en: Technology Stack
it: Pila tecnologica

en: Frontend
it: Fine frontale

en: Database
it: Banca dati

en: Deployment
it: Distribuzione

en: Key Capabilities
it: Capacità chiave

en: Real-time
it: In tempo reale

en: Security
it: Sicurezza

en: Open Source & Community
it: Open Source e comunità

en: Open Source Benefits
it: Vantaggi dell'open source

en: Full source code available on GitHub
it: Codice sorgente completo disponibile su GitHub

en: Licensed under GPL v3.0
it: Concesso in licenza con GPL v3.0

en: Community-driven development
it: Sviluppo guidato dalla comunità

en: Transparent issue tracking and bug reports
it: Monitoraggio trasparente dei problemi e segnalazioni di bug

en: Deployment Options
it: Opzioni di distribuzione

en: Docker images (GHCR)
it: Immagini Docker (GHCR)

en: Self-hosted deployment with full control
it: Distribuzione self-hosted con controllo completo

en: Cloud-ready with Compose configs
it: Predisposizione per il cloud con configurazioni Compose

en: View on GitHub
it: Visualizza su GitHub

en: Support Development
it: Sostenere lo sviluppo

en: Getting Help & Resources
it: Ottenere aiuto e risorse

en: Documentation
it: Documentazione

en: Step-by-step guides for all features.
it: Guide dettagliate per tutte le funzionalità.

en: View Help
it: Visualizza la Guida

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: Status, versions, and configuration details.
it: Stato, versioni e dettagli di configurazione.

en: Admin access required
it: È richiesto l'accesso amministrativo

en: Community Support
it: Supporto comunitario

en: Report issues, request features, contribute.
it: Segnala problemi, richiedi funzionalità, contribuisci.

en: GitHub Issues
it: Problemi di GitHub

en: Here's a quick overview of your work.
it: Ecco una rapida panoramica del tuo lavoro.

en: Start Timer
it: Avvia il timer

en: Started at
it: Iniziato alle

en: Stop Timer
it: Arresta il timer

en: No active timer.
it: Nessun timer attivo.

en: Resume - Start a new timer with same properties
it: Riprendi: avvia un nuovo timer con le stesse proprietà

en: Edit entry
it: Modifica voce

en: Duplicate entry
it: Voce duplicata

en: Delete entry
it: Elimina la voce

en: No recent entries found.
it: Nessuna voce recente trovata.

en: Weekly Goal
it: Obiettivo settimanale

en: Days Left
it: Giorni rimasti

en: Need
it: Bisogno

en: to reach goal
it: per raggiungere l'obiettivo

en: No Weekly Goal
it: Nessun obiettivo settimanale

en: Set a weekly time goal to track your progress
it: Imposta un obiettivo temporale settimanale per monitorare i tuoi progressi

en: Create Goal
it: Crea obiettivo

en: Top Projects (30 days)
it: Principali progetti (30 giorni)

en: No activity in the last 30 days.
it: Nessuna attività negli ultimi 30 giorni.

en: Support TimeTracker
it: Supporta TimeTracker

en: Enjoying TimeTracker? Consider buying me a coffee to support continued development!
it: Ti piace TimeTracker? Considera l'idea di comprarmi un caffè per sostenere lo sviluppo continuo!

en: Task (optional)
it: Compito (facoltativo)

en: Notes (optional)
it: Note (facoltativo)

en: What are you working on?
it: A cosa stai lavorando?

en: Or use a template
it: Oppure usa un modello

en: View all templates
it: Visualizza tutti i modelli

en: Start
it: Inizio

en: Complete documentation and user guide
it: Documentazione completa e guida per l'utente

en: Quick Navigation
it: Navigazione rapida

en: Filter sections...
it: Filtra sezioni...

en: Quick Start
it: Avvio rapido

en: Task Management
it: Gestione delle attività

en: Reports & Analytics
it: Report e analisi

en: Productivity Features
it: Caratteristiche di produttività

en: Admin Features
it: Funzionalità di amministrazione

en: Mobile Usage
it: Utilizzo mobile

en: Troubleshooting
it: Risoluzione dei problemi

en: TimeTracker Help Center
it: Centro assistenza di TimeTracker

en: Everything you need to know to get the most out of TimeTracker
it: Tutto quello che devi sapere per ottenere il massimo da TimeTracker

en: Start Tracking Time
it: Inizia a monitorare il tempo

en: View Projects
it: Visualizza progetti

en: Generate Reports
it: Genera report

en: Quick Start Guide
it: Guida rapida

en: For New Users
it: Per i nuovi utenti

en: Log in with your username (no password required)
it: Accedi con il tuo nome utente (non è richiesta alcuna password)

en: Explore the dashboard to see your overview
it: Esplora la dashboard per visualizzare la panoramica

en: Start your first timer on an existing project
it: Avvia il tuo primo timer su un progetto esistente

en: View your time entries in reports
it: Visualizza le tue voci di tempo nei rapporti

en: For Administrators
it: Per gli amministratori

en: Set up clients in the Client Management section
it: Configura i clienti nella sezione Gestione clienti

en: Create projects and assign them to clients
it: Crea progetti e assegnali ai clienti

en: Configure system settings (timezone, currency, etc.)
it: Configurare le impostazioni di sistema (fuso orario, valuta, ecc.)

en: Manage users and permissions
it: Gestisci utenti e autorizzazioni

en: Pro Tip:
it: Suggerimento professionale:

en: Use the mobile-friendly interface to track time on the go. The timer continues running even if you close your browser!
it: Utilizza l'interfaccia ottimizzata per dispositivi mobili per tenere traccia del tempo in movimento. Il timer continua a funzionare anche se chiudi il browser!

en: Real-time tracking with automatic idle detection and WebSocket updates
it: Monitoraggio in tempo reale con rilevamento automatico di inattività e aggiornamenti WebSocket

en: Manual Entry
it: Inserimento manuale

en: Log time manually with custom start and end times
it: Registra l'ora manualmente con orari di inizio e fine personalizzati

en: Starting a Timer
it: Avvio di un timer

en: Navigate to the Timer page or dashboard
it: Passare alla pagina Timer o alla dashboard

en: Select a project from the dropdown
it: Seleziona un progetto dal menu a discesa

en: Optionally select a task for more detailed tracking
it: Facoltativamente, seleziona un'attività per un monitoraggio più dettagliato

en: Add notes about what you're working on (optional)
it: Aggiungi note su ciò su cui stai lavorando (facoltativo)

en: Add tags separated by commas (optional)
it: Aggiungi tag separati da virgole (facoltativo)

en: Click "Start Timer"
it: Fare clic su "Avvia timer"

en: Timer Features
it: Funzionalità del timer

en: Real-time duration display
it: Visualizzazione della durata in tempo reale

en: Continues running if browser closes
it: Continua a funzionare se il browser si chiude

en: Automatic idle detection (configurable)
it: Rilevamento automatico del minimo (configurabile)

en: One active timer per user (configurable)
it: Un timer attivo per utente (configurabile)

en: WebSocket live updates
it: Aggiornamenti in tempo reale di WebSocket

en: Manual Time Entry
it: Inserimento manuale dell'ora

en: Create time entries manually when you need to record time spent away from the computer or adjust existing entries.
it: Crea manualmente voci di orario quando è necessario registrare il tempo trascorso lontano dal computer o modificare le voci esistenti.

en: Required Information
it: Informazioni richieste

en: Project selection
it: Selezione del progetto

en: Start date and time
it: Data e ora di inizio

en: End date and time
it: Data e ora di fine

en: Optional Information
it: Informazioni facoltative

en: Task assignment
it: Assegnazione dei compiti

en: Description/notes
it: Descrizione/note

en: Tags for categorization
it: Tag per la categorizzazione

en: Billable status override
it: Sostituzione dello stato fatturabile

en: Advanced Time Entry Features
it: Funzionalità avanzate di immissione del tempo

en: Bulk Entry
it: Inserimento in blocco

en: Create multiple time entries for consecutive days with the same project and duration. Perfect for regular work patterns.
it: Crea più voci orarie per giorni consecutivi con lo stesso progetto e durata. Perfetto per ritmi di lavoro regolari.

en: Templates
it: Modelli

en: Save frequently used time entries as templates for quick reuse. Saves project, task, and notes.
it: Salva le voci temporali utilizzate di frequente come modelli per un rapido riutilizzo. Salva progetto, attività e note.

en: Calendar View
it: Visualizzazione calendario

en: Visualize your time entries on a calendar. Drag-and-drop to reschedule or click dates to add entries.
it: Visualizza i tuoi orari su un calendario. Trascina e rilascia per riprogrammare o fai clic sulle date per aggiungere voci.

en: Project Information
it: Informazioni sul progetto

en: Descriptive project name
it: Nome descrittivo del progetto

en: Associated client organization
it: Organizzazione cliente associata

en: Project details and scope
it: Dettagli e ambito del progetto

en: Active, completed, or archived
it: Attivo, completato o archiviato

en: Billing Information
it: Informazioni di fatturazione

en: Whether time should be tracked for billing
it: Se il tempo deve essere monitorato per la fatturazione

en: Rate for billable time calculations
it: Tariffa per il calcolo del tempo fatturabile

en: Billing Reference
it: Riferimento per la fatturazione

en: PO number or billing code
it: Numero dell'ordine d'acquisto o codice di fatturazione

en: Project Operations
it: Operazioni di progetto

en: Create new projects with client relationships
it: Creare nuovi progetti con le relazioni con i clienti

en: Edit existing projects to update details
it: Modifica i progetti esistenti per aggiornare i dettagli

en: Archive projects to hide from timers (preserves data)
it: Archivia progetti da nascondere ai timer (conserva i dati)

en: Delete projects (removes all associated time entries)
it: Elimina progetti (rimuove tutte le voci di tempo associate)

en: Best Practices
it: Migliori pratiche

en: Use descriptive project names
it: Utilizza nomi di progetto descrittivi

en: Set accurate hourly rates for billing
it: Imposta tariffe orarie precise per la fatturazione

en: Archive instead of delete when possible
it: Archivia invece di eliminare quando possibile

en: Use billing references for external tracking
it: Utilizza i riferimenti di fatturazione per il monitoraggio esterno

en: The client management system helps organize your work by client organizations, preventing errors and streamlining project creation.
it: Il sistema di gestione dei clienti aiuta a organizzare il lavoro da parte delle organizzazioni clienti, prevenendo errori e semplificando la creazione dei progetti.

en: Client Information
it: Informazioni sul cliente

en: Organization Name
it: Nome dell'organizzazione

en: Company or client name
it: Nome dell'azienda o del cliente

en: Primary contact details
it: Dettagli di contatto principali

en: Email & Phone
it: E-mail e telefono

en: Contact information
it: Informazioni sui contatti

en: Business address
it: Indirizzo commerciale

en: Benefits
it: Vantaggi

en: Dropdown selection prevents typos
it: La selezione a discesa impedisce errori di battitura

en: Default rates auto-populate projects
it: Le tariffe predefinite popolano automaticamente i progetti

en: Consistent client naming
it: Denominazione client coerente

en: Easier project organization
it: Organizzazione del progetto più semplice

en: Project Count
it: Conteggio progetti

en: Total and active projects
it: Progetti totali e attivi

en: Total hours worked
it: Totale ore lavorate

en: Cost Estimation
it: Stima dei costi

en: Estimated billing amounts
it: Importi di fatturazione stimati

en: Break down projects into manageable tasks with detailed tracking and progress monitoring.
it: Suddividi i progetti in attività gestibili con monitoraggio dettagliato e monitoraggio dei progressi.

en: Task Properties
it: Proprietà dell'attività

en: Name & Description
it: Nome e descrizione

en: Clear task identification
it: Chiara identificazione dell'attività

en: Priority Levels
it: Livelli di priorità

en: Low, Medium, High, Urgent
it: Basso, Medio, Alto, Urgente

en: Due Dates
it: Date di scadenza

en: Deadline tracking
it: Monitoraggio delle scadenze

en: Assignment
it: Compito

en: Task ownership
it: Proprietà dell'attività

en: Status Tracking
it: Monitoraggio dello stato

en: To Do - Not started
it: Da fare - Non iniziato

en: In Progress - Currently working
it: In corso - Attualmente funzionante

en: Review - Ready for review
it: Revisione: pronto per la revisione

en: Done - Completed
it: Fatto - Completato

en: Cancelled - Not needed
it: Annullato: non necessario

en: Time Tracking Features
it: Funzionalità di monitoraggio del tempo

en: Start timers directly from tasks
it: Avvia i timer direttamente dalle attività

en: Link time entries to specific tasks
it: Collega le voci di tempo ad attività specifiche

en: Track estimated vs actual hours
it: Tieni traccia delle ore stimate e effettive

en: Monitor task progress automatically
it: Monitora automaticamente l'avanzamento delle attività

en: Task Views
it: Visualizzazioni attività

en: My Tasks - Your assigned tasks
it: Le mie attività: le attività assegnate

en: All Tasks - Complete task list
it: Tutte le attività: elenco completo delle attività

en: Overdue Tasks - Past due items
it: Attività scadute: elementi scaduti

en: Project Tasks - Tasks within projects
it: Attività del progetto: attività all'interno dei progetti

en: Collaboration Features
it: Funzionalità di collaborazione

en: Task Comments - Threaded discussions on tasks
it: Commenti sulle attività: discussioni in thread sulle attività

en: Markdown Support - Rich formatting in descriptions
it: Supporto Markdown: formattazione ricca nelle descrizioni

en: User Mentions - Tag team members (if enabled)
it: Menzioni utente: tagga i membri del team (se abilitato)

en: File Attachments - Attach files to tasks (if enabled)
it: Allegati file: allega file alle attività (se abilitato)

en: Markdown Formatting
it: Formattazione del ribasso

en: Task and project descriptions support Markdown:
it: Le descrizioni delle attività e del progetto supportano Markdown:

en: **Bold**, *Italic*, ~~Strikethrough~~
it: **Grassetto**, *Corsivo*, ~~Barrato~~

en: # Headings, - Lists, [Links](url)
it: # Intestazioni, - Elenchi, [Link](url)

en: ```code blocks```, tables, images
it: ```blocchi di codice```, tabelle, immagini

en: Visualize your workflow with a drag-and-drop Kanban board for intuitive task management.
it: Visualizza il tuo flusso di lavoro con una scheda Kanban drag-and-drop per una gestione intuitiva delle attività.

en: Board Features
it: Caratteristiche della scheda

en: Customizable columns matching task statuses
it: Colonne personalizzabili corrispondenti agli stati delle attività

en: Drag-and-drop tasks between columns
it: Trascina e rilascia le attività tra le colonne

en: Filter by project, user, or priority
it: Filtra per progetto, utente o priorità

en: Quick search across all tasks
it: Ricerca rapida in tutte le attività

en: Using the Kanban Board
it: Utilizzando la lavagna Kanban

en: Access from the Tasks menu or project page
it: Accesso dal menu Attività o dalla pagina del progetto

en: Drag tasks to different columns to change status
it: Trascina le attività su colonne diverse per modificare lo stato

en: Click on a task card to view/edit details
it: Fare clic su una scheda attività per visualizzare/modificare i dettagli

en: Use filters to focus on specific work
it: Utilizza i filtri per concentrarti su un lavoro specifico

en: The Kanban board is perfect for sprint planning and daily standups. Each column represents a stage in your workflow!
it: La lavagna Kanban è perfetta per la pianificazione degli sprint e gli standup quotidiani. Ogni colonna rappresenta una fase del tuo flusso di lavoro!

en: Expense Tracking
it: Monitoraggio delle spese

en: Track business expenses, manage receipts, and handle reimbursements efficiently.
it: Tieni traccia delle spese aziendali, gestisci le ricevute e gestisci i rimborsi in modo efficiente.

en: Expense Features
it: Caratteristiche di spesa

en: Categorize expenses (travel, meals, supplies, etc.)
it: Classificare le spese (viaggio, pasti, forniture, ecc.)

en: Attach receipt images and documents
it: Allega immagini e documenti della ricevuta

en: Track amounts, tax, and payment methods
it: Tieni traccia di importi, tasse e metodi di pagamento

en: Approval workflow for expense requests
it: Flusso di lavoro di approvazione per le richieste di spesa

en: Billing & Reimbursement
it: Fatturazione e rimborso

en: Mark expenses as billable to clients
it: Contrassegnare le spese come fatturabili ai clienti

en: Include expenses in client invoices
it: Includere le spese nelle fatture dei clienti

en: Track reimbursement status
it: Tieni traccia dello stato del rimborso

en: Link expenses to specific projects
it: Collegare le spese a progetti specifici

en: Record Expense
it: Registrare le spese

en: Enter details and upload receipt
it: Inserisci i dettagli e carica la ricevuta

en: Submit for Approval
it: Invia per l'approvazione

en: Admin reviews and approves
it: L'amministratore esamina e approva

en: Invoice/Reimburse
it: Fattura/Rimborso

en: Add to invoice or reimburse
it: Aggiungi alla fattura o rimborsa

en: Track Payment
it: Traccia il pagamento

en: Monitor reimbursement status
it: Monitorare lo stato del rimborso

en: Professional Invoicing
it: Fatturazione professionale

en: Professional PDF generation
it: Generazione PDF professionale

en: Company branding and logos
it: Marchi e loghi aziendali

en: Automatic invoice numbering
it: Numerazione automatica delle fatture

en: Tax calculations
it: Calcoli fiscali

en: Time Integration
it: Integrazione temporale

en: Generate from time entries
it: Generare da voci di tempo

en: Smart grouping by task/project
it: Raggruppamento intelligente per attività/progetto

en: Prevent double-billing
it: Evita la doppia fatturazione

en: Use project hourly rates
it: Utilizza le tariffe orarie del progetto

en: Set up client and project details
it: Imposta i dettagli del cliente e del progetto

en: Add Items
it: Aggiungi elementi

en: Generate from time or add manually
it: Genera dal tempo o aggiungi manualmente

en: Review & Send
it: Rivedi e invia

en: Export PDF and update status
it: Esporta PDF e aggiorna lo stato

en: Monitor status and payments
it: Monitorare lo stato e i pagamenti

en: Standard Reports
it: Rapporti standard

en: Project Report - Time breakdown by project
it: Rapporto di progetto: suddivisione temporale per progetto

en: User Report - Individual performance metrics
it: Rapporto utente: metriche sulle prestazioni individuali

en: Summary Report - Key metrics and trends
it: Rapporto riepilogativo: parametri e tendenze principali

en: Time Entry Report - Detailed time logs
it: Rapporto sull'immissione del tempo: registri temporali dettagliati

en: Export Options
it: Opzioni di esportazione

en: CSV Export - For external analysis
it: Esportazione CSV: per analisi esterne

en: Configurable delimiters
it: Delimitatori configurabili

en: Custom date ranges
it: Intervalli di date personalizzati

en: Filtered data export
it: Esportazione di dati filtrati

en: Filter Options
it: Opzioni filtro

en: Date Range - Custom start and end dates
it: Intervallo di date: date di inizio e fine personalizzate

en: Project - Filter by specific projects
it: Progetto: filtra per progetti specifici

en: User - Filter by team members
it: Utente: filtra per membri del team

en: Client - Filter by client organization
it: Cliente: filtra per organizzazione cliente

en: Saved Filters - Save frequently used filters
it: Filtri salvati: salva i filtri utilizzati di frequente

en: Visual Analytics
it: Analisi visiva

en: Interactive bar charts
it: Grafici a barre interattivi

en: Time distribution pie charts
it: Grafici a torta della distribuzione temporale

en: Trend analysis over time
it: Analisi dell'andamento nel tempo

en: Mobile-optimized charts
it: Grafici ottimizzati per dispositivi mobili

en: Use Saved Filters to quickly access your most common report views. Save filters for weekly reviews, monthly billing, or specific project tracking!
it: Utilizza i filtri salvati per accedere rapidamente alle visualizzazioni dei rapporti più comuni. Salva i filtri per revisioni settimanali, fatturazione mensile o monitoraggio di progetti specifici!

en: Boost your efficiency with keyboard shortcuts, command palette, and automation features.
it: Aumenta la tua efficienza con le scorciatoie da tastiera, la tavolozza dei comandi e le funzionalità di automazione.

en: Command Palette
it: Tavolozza dei comandi

en: Access any feature instantly without leaving the keyboard
it: Accedi istantaneamente a qualsiasi funzionalità senza lasciare la tastiera

en: Opening the Command Palette
it: Apertura della tavolozza dei comandi

en: Press the question mark key
it: Premere il tasto del punto interrogativo

en: Quick search
it: Ricerca rapida

en: Go to Projects
it: Vai a Progetti

en: Go to Tasks
it: Vai a Attività

en: New Time Entry
it: Nuova immissione dell'ora

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Navigate faster with keyboard-driven commands. Press Shift+? to see all shortcuts.
it: Naviga più velocemente con i comandi da tastiera. Press Shift+? per vedere tutte le scorciatoie.

en: Global Search
it: Ricerca globale

en: Quickly find projects, tasks, clients, and time entries from anywhere in the app.
it: Trova rapidamente progetti, attività, clienti e voci di orario da qualsiasi punto dell'app.

en: Email Notifications
it: Notifiche e-mail

en: Get notified about task assignments, overdue invoices, and weekly summaries via email.
it: Ricevi notifiche via e-mail su assegnazioni di attività, fatture scadute e riepiloghi settimanali.

en: Administrator Features
it: Funzionalità dell'amministratore

en: Create new users with flexible authentication
it: Crea nuovi utenti con l'autenticazione flessibile

en: Assign custom roles with specific permissions
it: Assegna ruoli personalizzati con autorizzazioni specifiche

en: Activate/deactivate user accounts
it: Attiva/disattiva gli account utente

en: View user statistics and activity
it: Visualizza le statistiche e l'attività degli utenti

en: Generate API tokens for users
it: Genera token API per gli utenti

en: Access Control
it: Controllo degli accessi

en: Granular role-based permissions system
it: Sistema di autorizzazioni granulare basato sui ruoli

en: Custom roles with fine-grained access
it: Ruoli personalizzati con accesso granulare

en: User data access controls
it: Controlli di accesso ai dati utente

en: OIDC/SSO integration (Azure AD, Authelia, etc.)
it: Integrazione OIDC/SSO (Azure AD, Authelia, ecc.)

en: API token management for integrations
it: Gestione dei token API per le integrazioni

en: Authentication Methods
it: Metodi di autenticazione

en: Username-only (simple internal use)
it: Solo nome utente (uso interno semplice)

en: OIDC/SSO (enterprise authentication)
it: OIDC/SSO (autenticazione aziendale)

en: Both methods simultaneously
it: Entrambi i metodi contemporaneamente

en: Automatic role assignment via groups
it: Assegnazione automatica dei ruoli tramite gruppi

en: Role & Permission Management
it: Gestione di ruoli e autorizzazioni

en: Create custom roles beyond Admin/User
it: Crea ruoli personalizzati oltre Amministratore/Utente

en: Set granular permissions per feature
it: Imposta autorizzazioni granulari per funzionalità

en: Assign users to multiple roles
it: Assegnare agli utenti più ruoli

en: View and manage all permissions
it: Visualizza e gestisci tutte le autorizzazioni

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Timezone and locale settings
it: Impostazioni di fuso orario e locale

en: Currency configuration
it: Configurazione valutaria

en: Time rounding rules
it: Regole di arrotondamento temporale

en: Self-registration settings
it: Impostazioni di autoregistrazione

en: Timer Settings
it: Impostazioni del timer

en: Idle timeout configuration
it: Configurazione del timeout di inattività

en: Single active timer mode
it: Modalità timer attivo singolo

en: Timer display preferences
it: Preferenze di visualizzazione del timer

en: Notification settings
it: Impostazioni di notifica

en: Database Management
it: Gestione della banca dati

en: Create manual database backups
it: Creare backup manuali del database

en: View database migration status
it: Visualizza lo stato della migrazione del database

en: Monitor database performance
it: Monitorare le prestazioni del database

en: Clean up old data and logs
it: Pulisci vecchi dati e registri

en: System Monitoring
it: Monitoraggio del sistema

en: View system information and health
it: Visualizza le informazioni e l'integrità del sistema

en: Monitor application performance
it: Monitorare le prestazioni dell'applicazione

en: Review system logs and errors
it: Esaminare i log e gli errori di sistema

en: Mobile-Friendly Features
it: Funzionalità ottimizzate per dispositivi mobili

en: Optimized for phones and tablets
it: Ottimizzato per telefoni e tablet

en: Touch-friendly interface
it: Interfaccia touch-friendly

en: Adaptive layouts for all screen sizes
it: Layout adattivi per tutte le dimensioni dello schermo

en: High contrast for outdoor visibility
it: Contrasto elevato per la visibilità all'aperto

en: Mobile Navigation
it: Navigazione mobile

en: Bottom tab bar for easy access
it: Barra delle schede inferiore per un facile accesso

en: Quick access to dashboard
it: Accesso rapido alla dashboard

en: One-tap time logging
it: Registrazione del tempo con un solo tocco

en: Mobile-optimized reports
it: Report ottimizzati per dispositivi mobili

en: Installation
it: Installazione

en: Open TimeTracker in your mobile browser
it: Apri TimeTracker nel browser del tuo dispositivo mobile

en: Look for "Add to Home Screen" option
it: Cerca l'opzione "Aggiungi alla schermata iniziale".

en: Follow browser-specific installation prompts
it: Seguire le istruzioni di installazione specifiche del browser

en: Launch from your home screen like a native app
it: Avvia dalla schermata iniziale come un'app nativa

en: PWA Benefits
it: Vantaggi della PWA

en: Offline capability for basic functions
it: Funzionalità offline per le funzioni di base

en: Faster loading times
it: Tempi di caricamento più rapidi

en: Native app-like experience
it: Esperienza simile a un'app nativa

en: Push notifications (where supported)
it: Notifiche push (dove supportate)

en: Troubleshooting & FAQ
it: Risoluzione dei problemi e domande frequenti

en: What happens if I forget to stop my timer?
it: Cosa succede se dimentico di fermare il timer?

en: The timer will continue running until you stop it manually. You can see your active timer on the dashboard and timer page. The timer persists even if you close your browser or restart your device. If idle detection is enabled, the timer may pause automatically after the configured timeout period.
it: Il timer continuerà a funzionare finché non lo fermerai manualmente. Puoi vedere il tuo timer attivo nella dashboard e nella pagina del timer. Il timer persiste anche se chiudi il browser o riavvii il dispositivo. Se il rilevamento inattività è abilitato, il timer potrebbe interrompersi automaticamente dopo il periodo di timeout configurato.

en: Can I edit time entries after they're created?
it: Posso modificare le voci relative all'orario dopo averle create?

en: Yes, you can edit any time entry by clicking the edit button in the time entry list. You can modify the project, start/end times, notes, tags, billable status, and task assignment. Admins can edit all time entries, while regular users can only edit their own entries.
it: Sì, puoi modificare qualsiasi inserimento dell'orario facendo clic sul pulsante di modifica nell'elenco degli inserimenti dell'orario. È possibile modificare il progetto, le ore di inizio/fine, le note, i tag, lo stato fatturabile e l'assegnazione delle attività. Gli amministratori possono modificare tutte le voci relative agli orari, mentre gli utenti normali possono modificare solo le proprie voci.

en: How do I track time for multiple projects?
it: Come posso tenere traccia del tempo per più progetti?

en: By default, you can only have one active timer at a time. To switch projects, stop your current timer and start a new one for the different project. Alternatively, you can create manual time entries for past work or configure the system to allow multiple active timers (admin setting).
it: Per impostazione predefinita, puoi avere un solo timer attivo alla volta. Per cambiare progetto, ferma il timer corrente e avviane uno nuovo per il diverso progetto. In alternativa, è possibile creare inserimenti manuali degli orari per lavori passati o configurare il sistema per consentire più timer attivi (impostazione amministratore).

en: How do I export my time data?
it: Come posso esportare i miei dati temporali?

en: Go to the Reports page and use the "Export CSV" feature. You can apply filters to export specific data, or export all time entries. The CSV file includes all time entry details and can be opened in Excel or other spreadsheet applications. You can also configure the delimiter for different regional standards.
it: Vai alla pagina Report e utilizza la funzione "Esporta CSV". È possibile applicare filtri per esportare dati specifici o esportare tutte le voci temporali. Il file CSV include tutti i dettagli relativi all'inserimento dei tempi e può essere aperto in Excel o in altre applicazioni per fogli di calcolo. È inoltre possibile configurare il delimitatore per diversi standard regionali.

en: What's the difference between billable and non-billable time?
it: Qual è la differenza tra tempo fatturabile e non fatturabile?

en: Billable time is tracked for client billing purposes and can have an hourly rate associated with it. Non-billable time is for internal work that doesn't get charged to clients. You can mark individual time entries as billable or non-billable, and projects can have default billable settings. This distinction is crucial for accurate invoicing and profitability analysis.
it: Il tempo fatturabile viene monitorato ai fini della fatturazione del cliente e ad esso può essere associata una tariffa oraria. Il tempo non fatturabile è relativo al lavoro interno che non viene addebitato ai clienti. È possibile contrassegnare singoli inserimenti orari come fatturabili o non fatturabili e i progetti possono avere impostazioni fatturabili predefinite. Questa distinzione è fondamentale per una fatturazione accurata e un'analisi della redditività.

en: How do I create an invoice from my time entries?
it: Come posso creare una fattura dai miei inserimenti orari?

en: Navigate to Invoices → Create Invoice, set up the client and project details, then use "Generate from Time Entries" to automatically create invoice items from your tracked time. You can filter by date range and project, and the system will group time entries intelligently. Review the generated items and export as a professional PDF.
it: Passare a Fatture → Crea fattura, impostare i dettagli del cliente e del progetto, quindi utilizzare "Genera da inserimenti orari" per creare automaticamente elementi di fattura dal tempo tracciato. Puoi filtrare per intervallo di date e progetto e il sistema raggrupperà le voci temporali in modo intelligente. Rivedi gli elementi generati ed esportali come PDF professionale.

en: Can I use TimeTracker on my mobile device?
it: Posso utilizzare TimeTracker sul mio dispositivo mobile?

en: Yes! TimeTracker is fully responsive and works great on mobile devices. You can install it as a Progressive Web App (PWA) for a native-like experience. The mobile interface includes a bottom tab bar for easy navigation and touch-optimized controls for time tracking on the go.
it: SÌ! TimeTracker è completamente reattivo e funziona perfettamente sui dispositivi mobili. Puoi installarlo come Progressive Web App (PWA) per un'esperienza di tipo nativo. L'interfaccia mobile include una barra delle schede inferiore per una navigazione semplice e controlli ottimizzati per il tocco per il monitoraggio del tempo in movimento.

en: How do I use the command palette and keyboard shortcuts?
it: Come si utilizzano la tavolozza dei comandi e le scorciatoie da tastiera?

en: Press the question mark key (?) to open the command palette. From there, you can type to search for any action or navigation target. Use keyboard sequences like "g d" for Dashboard, "g p" for Projects, or "n e" for New Entry. Press Shift+? to see all available shortcuts. Press Ctrl+K (or Cmd+K on Mac) for quick search.
it: Premere il tasto punto interrogativo (?) per aprire la tavolozza dei comandi. Da lì, puoi digitare per cercare qualsiasi azione o destinazione di navigazione. Utilizza sequenze di tastiera come "g d" per Dashboard, "g p" per Progetti o "n e" per Nuova voce. Premi Maiusc+? per vedere tutte le scorciatoie disponibili. Premi Ctrl+K (o Cmd+K su Mac) per la ricerca rapida.

en: How do I create bulk time entries for multiple days?
it: Come posso creare voci di tempo in blocco per più giorni?

en: Navigate to Work → Bulk Time Entry. Select your project, choose a date range, set your daily start and end times, and optionally skip weekends. The system will create identical time entries for each day in the range. This is perfect for logging regular work patterns or filling in past time when you worked consistent hours.
it: Passare a Lavoro → Inserimento orario in blocco. Seleziona il tuo progetto, scegli un intervallo di date, imposta gli orari di inizio e fine giornalieri e, facoltativamente, salta i fine settimana. Il sistema creerà voci di orario identiche per ogni giorno nell'intervallo. Questo è perfetto per registrare schemi di lavoro regolari o riempire il tempo passato quando hai lavorato per ore costanti.

en: What are time entry templates and how do I use them?
it: Cosa sono i modelli di immissione ore e come posso utilizzarli?

en: Time entry templates let you save frequently used time entry configurations. When creating a manual time entry, check "Save as Template" to save the project, task, and notes. Later, when creating new entries, you can select a template to quickly fill in these details. Templates are personal and only visible to you.
it: I modelli di immissione delle ore consentono di salvare le configurazioni di immissione delle ore utilizzate di frequente. Quando crei un inserimento manuale dell'ora, seleziona "Salva come modello" per salvare il progetto, l'attività e le note. Successivamente, quando crei nuove voci, puoi selezionare un modello per inserire rapidamente questi dettagli. I modelli sono personali e visibili solo a te.

en: How do I track expenses and add them to invoices?
it: Come posso tenere traccia delle spese e aggiungerle alle fatture?

en: Go to Expenses → New Expense to record business expenses. Upload receipt images, categorize the expense, and mark it as billable if needed. When creating invoices, you can include these expenses as line items. Expenses support approval workflows, reimbursement tracking, and can be linked to specific projects.
it: Vai a Spese → Nuova spesa per registrare le spese aziendali. Carica le immagini delle ricevute, classifica la spesa e contrassegnala come fatturabile, se necessario. Quando crei le fatture, puoi includere queste spese come voci. Le spese supportano i flussi di lavoro di approvazione, il monitoraggio dei rimborsi e possono essere collegate a progetti specifici.

en: Can I use Markdown in descriptions?
it: Posso utilizzare Markdown nelle descrizioni?

en: Yes! Project and task descriptions support full Markdown formatting. You can use bold, italic, headings, lists, links, code blocks, tables, and images. This allows you to create rich, well-formatted documentation directly in your projects and tasks. The Markdown editor includes a preview mode and supports dark theme.
it: SÌ! Le descrizioni di progetti e attività supportano la formattazione Markdown completa. È possibile utilizzare grassetto, corsivo, intestazioni, elenchi, collegamenti, blocchi di codice, tabelle e immagini. Ciò ti consente di creare documentazione ricca e ben formattata direttamente nei tuoi progetti e attività. L'editor Markdown include una modalità di anteprima e supporta il tema scuro.

en: Where can I get additional help?
it: Dove posso ottenere ulteriore aiuto?

en: This help page covers most common questions and features.
it: Questa pagina di aiuto copre le domande e le funzionalità più comuni.

en: Report issues and request features on
it: Segnala problemi e richiedi funzionalità su

en: As an admin, you can access additional system information and diagnostics in the
it: In qualità di amministratore, puoi accedere a ulteriori informazioni di sistema e diagnostica nel file

en: section.
it: sezione.

en: Still Need Help?
it: Hai ancora bisogno di aiuto?

en: Can't find what you're looking for? Here are additional resources:
it: Non riesci a trovare quello che stai cercando? Ecco risorse aggiuntive:

en: GitHub Repository
it: Repository GitHub

en: Report Issue
it: Segnala problema

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Search notes or tags
it: Cerca note o tag

en: Results
it: Risultati

en: End
it: FINE

en: Are you sure you want to delete this time entry? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questa voce temporale? Questa azione non può essere annullata.

en: Previous
it: Precedente

en: Page
it: Pagina

en: of
it: Di

en: Next
it: Prossimo

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Try a different query or check your spelling.
it: Prova una query diversa o controlla l'ortografia.

en: e.g., Client meeting, Site visit
it: ad esempio, incontro con il cliente, visita al sito

en: Additional details...
it: Ulteriori dettagli...

en: e.g., Office, Home
it: ad esempio, Ufficio, Casa

en: e.g., Client site, Airport
it: ad esempio, sito del cliente, aeroporto

en: e.g., 12345
it: ad esempio, 12345

en: e.g., 12400
it: ad esempio, 12400

en: e.g., VW Golf
it: ad esempio VW Golf

en: e.g., ABC-123
it: ad esempio, ABC-123

en: Filter Mileage
it: Filtra chilometraggio

en: Purpose, location...
it: Scopo, posizione...

en: Optional approval notes...
it: Note di approvazione facoltative...

en: Rejection reason (required)
it: Motivo del rifiuto (richiesto)

en: Record New Payment
it: Registra nuovo pagamento

en: Total Payments
it: Pagamenti totali

en: Gateway Fees
it: Tariffe per il gateway

en: Filter Payments
it: Filtra pagamenti

en: Delete Selected Payments
it: Elimina i pagamenti selezionati

en: Change Status for Selected Payments
it: Modifica stato per i pagamenti selezionati

en: Payment Details
it: Dettagli di pagamento

en: Related Invoice
it: Fattura correlata

en: e.g., Business trip to Berlin
it: ad esempio, viaggio d'affari a Berlino

en: e.g., DE, US, GB
it: ad esempio DE, USA, GB

en: e.g., Berlin
it: ad esempio, Berlino

en: Filter Claims
it: Filtra reclami

en: Delete Selected Claims
it: Elimina rivendicazioni selezionate

en: Change Status for Selected Claims
it: Modifica stato per rivendicazioni selezionate

en: Additional notes about this rate...
it: Ulteriori note su questa tariffa...

en: Are you sure you want to delete this per diem rate?
it: Eliminare questa tariffa giornaliera?

en: Delete Per Diem Rate
it: Elimina tariffa giornaliera

en: Kanban board columns
it: Colonne della scheda Kanban

en: Edit swimlane
it: Modifica corsia

en: Column
it: Colonna

en: Add Extra Good
it: Aggiungi extra buono

en: Add a product or service to
it: Aggiungi un prodotto o un servizio a

en: Back to Project
it: Torniamo al progetto

en: SKU/Product Code
it: SKU/codice prodotto

en: What happens when you archive a project?
it: Cosa succede quando archivi un progetto?

en: The project will be hidden from active project lists
it: Il progetto verrà nascosto dagli elenchi di progetti attivi

en: No new time entries can be added to this project
it: Non è possibile aggiungere nuove voci di orario a questo progetto

en: Existing data and time entries are preserved
it: I dati e gli orari esistenti vengono conservati

en: You can unarchive the project later if needed
it: Se necessario, puoi annullare l'archiviazione del progetto in un secondo momento

en: Reason for Archiving
it: Motivo dell'archiviazione

en: e.g., Project completed, Client contract ended, Project cancelled, etc.
it: ad esempio, Progetto completato, Contratto cliente terminato, Progetto annullato, ecc.

en: Adding a reason helps with project organization and future reference.
it: L'aggiunta di un motivo aiuta con l'organizzazione del progetto e i riferimenti futuri.

en: Quick Select
it: Selezione rapida

en: Project completed successfully
it: Progetto completato con successo

en: Project Completed
it: Progetto completato

en: Client contract ended
it: Contratto con il cliente terminato

en: Contract Ended
it: Contratto terminato

en: Project cancelled by client
it: Progetto annullato dal cliente

en: Project on hold indefinitely
it: Progetto sospeso a tempo indeterminato

en: On Hold
it: In attesa

en: Maintenance period ended
it: Il periodo di manutenzione è terminato

en: Maintenance Ended
it: Manutenzione terminata

en: Archive Project
it: Progetto Archivio

en: Create Project
it: Crea progetto

en: Set up a new project to organize your work and track time effectively
it: Imposta un nuovo progetto per organizzare il tuo lavoro e tenere traccia del tempo in modo efficace

en: Back to Projects
it: Torna a Progetti

en: Enter a descriptive project name
it: Inserisci un nome di progetto descrittivo

en: Choose a clear, descriptive name that explains the project scope
it: Scegli un nome chiaro e descrittivo che spieghi l'ambito del progetto

en: Project Code
it: Codice del progetto

en: Short code, e.g., ABC
it: Codice breve, ad esempio ABC

en: Optional: Short tag shown on Kanban cards
it: Facoltativo: breve tag mostrato sulle carte Kanban

en: Select a client...
it: Seleziona un cliente...

en: Create new client
it: Crea nuovo cliente

en: Provide detailed information about the project, objectives, and deliverables...
it: Fornire informazioni dettagliate sul progetto, sugli obiettivi e sui risultati finali...

en: Optional: Add context, objectives, or specific requirements for the project
it: Facoltativo: aggiungi contesto, obiettivi o requisiti specifici per il progetto

en: Billable Project
it: Progetto fatturabile

en: Enable billing for this project
it: Abilita la fatturazione per questo progetto

en: Leave empty for non-billable projects
it: Lascia vuoto per progetti non fatturabili

en: PO number, contract reference, etc.
it: Numero dell'ordine d'acquisto, riferimento del contratto, ecc.

en: Optional: Add a reference number or identifier for billing purposes
it: Facoltativo: aggiungi un numero di riferimento o un identificatore a scopo di fatturazione

en: Budget Amount
it: Importo del budget

en: e.g. 10000.00
it: per esempio. 10000,00

en: Optional: Set a total project budget to monitor spend
it: Facoltativo: imposta un budget totale del progetto per monitorare la spesa

en: Alert Threshold (%)
it: Soglia di avviso (%)

en: Notify when consumed budget exceeds this threshold
it: Avvisa quando il budget utilizzato supera questa soglia

en: Project Creation Tips
it: Suggerimenti per la creazione di progetti

en: Clear Naming
it: Denominazione chiara

en: Use descriptive names that clearly indicate the project's purpose
it: Utilizzare nomi descrittivi che indichino chiaramente lo scopo del progetto

en: Billing Setup
it: Configurazione della fatturazione

en: Set appropriate hourly rates based on project complexity and client budget
it: Imposta tariffe orarie adeguate in base alla complessità del progetto e al budget del cliente

en: Detailed Description
it: Descrizione dettagliata

en: Include project objectives, deliverables, and key requirements
it: Includere obiettivi del progetto, risultati finali e requisiti chiave

en: Client Selection
it: Selezione del cliente

en: Choose the right client to ensure proper project organization
it: Scegli il cliente giusto per garantire la corretta organizzazione del progetto

en: Creating...
it: Creazione...

en: Could not create client. Please try again.
it: Impossibile creare il cliente. Per favore riprova.

en: Client created
it: Cliente creato

en: Network error while creating client
it: Errore di rete durante la creazione del client

en: Project Dashboard & Analytics
it: Dashboard e analisi del progetto

en: Budget Analysis
it: Analisi del bilancio

en: All Time
it: Tutto il tempo

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last 30 Days
it: Ultimi 30 giorni

en: Last 3 Months
it: Ultimi 3 mesi

en: Last Year
it: L'anno scorso

en: estimated
it: stimato

en: Budget Used
it: Budget utilizzato

en: of budget
it: di bilancio

en: Tasks Complete
it: Attività completate

en: completion
it: completamento

en: Team Members
it: Membri della squadra

en: contributing
it: contribuendo

en: Budget vs. Actual
it: Budget rispetto al valore effettivo

en: No budget set for this project
it: Nessun budget impostato per questo progetto

en: Task Status Distribution
it: Distribuzione dello stato delle attività

en: No tasks created yet
it: Nessuna attività ancora creata

en: Team Member Contributions
it: Contributi dei membri del team

en: No time entries recorded yet
it: Nessun inserimento orario ancora registrato

en: Time Tracking Timeline
it: Cronologia del monitoraggio del tempo

en: Select a time period to view timeline
it: Seleziona un periodo di tempo per visualizzare la sequenza temporale

en: Team Member Details
it: Dettagli sui membri del team

en: entries
it: voci

en: tasks
it: compiti

en: No team members have logged time yet
it: Nessun membro del team ha ancora registrato il tempo

en: Attention Required
it: Attenzione richiesta

en: task(s) are overdue
it: le attività sono scadute

en: Edit Project
it: Modifica progetto

en: Edit Extra Good
it: Modifica Extra buono

en: Manage products and services for this project
it: Gestisci prodotti e servizi per questo progetto

en: Total Goods
it: Beni totali

en: Billable Amount
it: Importo fatturabile

en: Categories
it: Categorie

en: Invoiced
it: Fatturato

en: Non-billable
it: Non fatturabile

en: Are you sure you want to delete this extra good?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo bene extra?

en: Delete Extra Good
it: Elimina Extra buono

en: No extra goods found for this project
it: Nessun bene extra trovato per questo progetto

en: Add Your First Good
it: Aggiungi il tuo primo bene

en: Breakdown by Category
it: Ripartizione per categoria

en: item(s)
it: elementi)

en: Filter Projects
it: Filtra progetti

en: List View
it: Visualizzazione elenco

en: Grid View
it: Visualizzazione griglia

en: Mark project as Inactive?
it: Contrassegnare il progetto come inattivo?

en: Change Project Status
it: Modifica lo stato del progetto

en: Activate project?
it: Attivare il progetto?

en: Activate Project
it: Attiva progetto

en: Archive
it: Archivio

en: Unarchive project?
it: Vuoi annullare l'archiviazione del progetto?

en: Unarchive Project
it: Progetto di estrazione dall'archivio

en: Unarchive
it: Annulla l'archiviazione

en: Delete Project
it: Elimina progetto

en: Archive Information
it: Informazioni sull'archivio

en: Archived on:
it: Archiviato su:

en: Archived by:
it: Archiviato da:

en: Reason:
it: Motivo:

en: Budget Overview
it: Panoramica del budget

en: Over
it: Sopra

en: View Full Budget Analysis
it: Visualizza l'analisi completa del budget

en: Tasks for this project
it: Compiti per questo progetto

en: Priority
it: Priorità

en: Due
it: Dovuto

en: No tasks for this project.
it: Nessuna attività per questo progetto.

en: Accept Quote
it: Accetta preventivo

en: Back to Quote
it: Torna alla citazione

en: Accepting this quote will create a new project with the budget from the quote.
it: Accettando questo preventivo verrà creato un nuovo progetto con il budget del preventivo.

en: The project will be created with the budget from the quote
it: Il progetto verrà realizzato con il budget ricavato dal preventivo

en: Accept Quote & Create Project
it: Accetta preventivo e crea progetto

en: Create Quote
it: Crea preventivo

en: Select a client
it: Seleziona un cliente

en: Quote title
it: Titolo della citazione

en: Quote description
it: Descrizione del preventivo

en: Financial Details
it: Dettagli finanziari

en: Select payment terms
it: Seleziona i termini di pagamento

en: Due on Receipt
it: A causa della ricevuta

en: Or enter custom payment terms
it: Oppure inserisci termini di pagamento personalizzati

en: Use custom terms
it: Utilizza termini personalizzati

en: Discount
it: Sconto

en: Discount Type
it: Tipo di sconto

en: No Discount
it: Nessuno sconto

en: Percentage (%)
it: Percentuale (%)

en: Fixed Amount
it: Importo fisso

en: Discount Amount
it: Importo dello sconto

en: 0.00
it: 0,00

en: Coupon Code
it: Codice coupon

en: Optional coupon code
it: Codice coupon opzionale

en: Discount Reason
it: Motivo dello sconto

en: Reason for discount
it: Motivo dello sconto

en: Approval Workflow
it: Flusso di lavoro di approvazione

en: Requires approval before sending
it: Richiede l'approvazione prima dell'invio

en: Additional Information
it: Informazioni aggiuntive

en: Internal notes (not visible to client)
it: Note interne (non visibili al cliente)

en: These notes are only visible to your team
it: Queste note sono visibili solo al tuo team

en: Terms and Conditions
it: Termini e Condizioni

en: Terms and conditions
it: Termini e Condizioni

en: These terms will be visible to the client
it: Questi termini saranno visibili al cliente

en: Edit Quote
it: Modifica preventivo

en: Client cannot be changed
it: Il cliente non può essere modificato

en: Update Quote
it: Aggiorna preventivo

en: Total Quotes
it: Citazioni totali

en: Acceptance Rate
it: Tasso di accettazione

en: Avg Quote Value
it: Valore preventivo medio

en: Quotes by Status
it: Citazioni per stato

en: Top Clients by Quotes
it: Migliori clienti per preventivo

en: Filter Quotes
it: Filtra citazioni

en: Search quotes...
it: Cerca citazioni...

en: Accepted
it: Accettato

en: Rejected
it: Respinto

en: Duplicate
it: Duplicato

en: Mark as Sent
it: Segna come inviato

en: Create Your First Quote
it: Crea il tuo primo preventivo

en: Learn More
it: Saperne di più

en: Are you sure you want to duplicate
it: Sei sicuro di voler duplicare?

en: quote(s)?
it: citazione/i?

en: Are you sure you want to mark
it: Sei sicuro di voler contrassegnare?

en: quote(s) as sent?
it: citazione(i) come inviata?

en: QUOTE
it: CITAZIONE

en: Quote #
it: Citazione #

en: Quote For
it: Citazione per

en: Subtotal After Discount:
it: Subtotale dopo lo sconto:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Back to Quotes
it: Torniamo alle citazioni

en: Subtotal After Discount
it: Subtotale dopo lo sconto

en: Related Project
it: Progetto correlato

en: Approval Status
it: Stato di approvazione

en: Approval not yet requested
it: Approvazione non ancora richiesta

en: Request Approval
it: Richiedi approvazione

en: Pending approval
it: In attesa di approvazione

en: Approve
it: Approvare

en: Reject
it: Rifiutare

en: Approved by
it: Approvato da

en: on
it: SU

en: Rejected by
it: Rifiutato da

en: Request Approval Again
it: Richiedi nuovamente l'approvazione

en: Send Quote
it: Invia preventivo

en: Are you sure you want to reject this quote?
it: Sei sicuro di voler rifiutare questo preventivo?

en: Reject Quote
it: Rifiuta citazione

en: Delete Quote
it: Elimina preventivo

en: Internal comment (not visible to client)
it: Commento interno (non visibile al cliente)

en: Internal
it: Interno

en: Client Visible
it: Cliente visibile

en: Are you sure you want to delete this comment?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo commento?

en: Write a reply...
it: Scrivi una risposta...

en: No comments yet. Start the conversation by adding the first comment.
it: Nessun commento ancora Inizia la conversazione aggiungendo il primo commento.

en: Sent At
it: Inviato a

en: Accepted At
it: Accettato a

en: Send Quote via Email
it: Invia preventivo tramite e-mail

en: Recipient Email
it: E-mail del destinatario

en: Quote %(quote_number)s
it: Citazione %(quote_number)s

en: Custom Message (Optional)
it: Messaggio personalizzato (facoltativo)

en: Add a custom message to the email...
it: Aggiungi un messaggio personalizzato all'e-mail...

en: Attach PDF
it: Allega PDF

en: Approve Quote
it: Approva preventivo

en: Notes (Optional)
it: Note (facoltativo)

en: Add approval notes...
it: Aggiungi note di approvazione...

en: Reject Quote Approval
it: Rifiutare l'approvazione del preventivo

en: Rejection Reason
it: Motivo del rifiuto

en: Please provide a reason for rejection...
it: Si prega di fornire un motivo per il rifiuto...

en: Are you sure you want to delete this quote? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo preventivo? Questa azione non può essere annullata.

en: Create Recurring Invoice
it: Crea fattura ricorrente

en: Automate invoice generation for subscription-based billing
it: Automatizza la generazione di fatture per la fatturazione basata su abbonamento

en: Frequency
it: Frequenza

en: Next Run
it: Prossima corsa

en: Generate Now
it: Genera ora

en: Template Details
it: Dettagli del modello

en: Invoice Settings
it: Impostazioni della fattura

en: Recently Generated Invoices
it: Fatture generate di recente

en: e.g., development, meeting, urgent
it: ad esempio, sviluppo, riunione, urgente

en: Date Range & Comparison
it: Intervallo di date e confronto

en: Quick Date Ranges
it: Intervalli di date rapidi

en: Comparison View
it: Vista comparativa

en: Comparison Results
it: Risultati del confronto

en: Export Reports
it: Esporta report

en: Export Format
it: Formato di esportazione

en: Scheduled Reports
it: Rapporti pianificati

en: Report Types
it: Tipi di rapporto

en: Project Report
it: Relazione sul progetto

en: User Report
it: Rapporto utente

en: Summary Report
it: Rapporto riepilogativo

en: Task Report
it: Rapporto sulle attività

en: Recent Entries
it: Voci recenti

en: About Overtime Tracking
it: Informazioni sul monitoraggio degli straordinari

en: Apply filter
it: Applica filtro

en: Are you sure you want to delete this filter?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo filtro?

en: Delete Filter
it: Elimina filtro

en: Customize Shortcuts
it: Personalizza le scorciatoie

en: Search shortcuts...
it: Cerca scorciatoie...

en: This will reset all keyboard shortcuts to their default values. Continue?
it: Ciò ripristinerà tutte le scorciatoie da tastiera ai valori predefiniti. Continuare?

en: Reset to Defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Privacy First
it: La privacy prima di tutto

en: Self-hosted on your server
it: Auto-ospitato sul tuo server

en: Anonymous telemetry (opt-in)
it: Telemetria anonima (attivazione)

en: No PII collected ever
it: Nessuna PII mai raccolta

en: Open source & transparent
it: Open source e trasparente

en: Welcome to TimeTracker
it: Benvenuto in TimeTracker

en: Let's get you set up in just a moment
it: Iniziamo la configurazione in un attimo

en: Thank you for choosing TimeTracker!
it: Grazie per aver scelto TimeTracker!

en: Your data stays on your server, and you have complete control.
it: I tuoi dati rimangono sul tuo server e hai il controllo completo.

en: Help Us Improve (Optional)
it: Aiutaci a migliorare (facoltativo)

en: Enable anonymous telemetry
it: Abilita la telemetria anonima

en: Help us understand usage patterns to improve TimeTracker
it: Aiutaci a comprendere i modelli di utilizzo per migliorare TimeTracker

en: What data is collected?
it: Quali dati vengono raccolti?

en: What we collect:
it: Cosa raccogliamo:

en: Anonymous installation fingerprint (hashed)
it: Impronta digitale di installazione anonima (hash)

en: Application version & platform info
it: Versione dell'applicazione e informazioni sulla piattaforma

en: Feature usage statistics
it: Statistiche sull'utilizzo delle funzionalità

en: Internal numeric IDs only
it: Solo ID numerici interni

en: What we DON'T collect:
it: Cosa NON raccogliamo:

en: No usernames or emails
it: Nessun nome utente o e-mail

en: No project names or descriptions
it: Nessun nome o descrizione del progetto

en: No time entry data or notes
it: Nessun dato o nota di immissione del tempo

en: No client or business data
it: Nessun dato cliente o aziendale

en: No IP addresses or PII
it: Nessun indirizzo IP o PII

en: Why?
it: Perché?

en: Anonymous usage data helps us prioritize features and fix issues.
it: I dati di utilizzo anonimi ci aiutano a dare priorità alle funzionalità e a risolvere i problemi.

en: You can change this anytime in
it: Puoi modificarlo in qualsiasi momento

en: Privacy & Analytics section
it: Sezione Privacy e analisi

en: Complete Setup & Continue
it: Completa la configurazione e continua

en: By continuing, you agree to use TimeTracker under the
it: Continuando, accetti di utilizzare TimeTracker sotto il

en: GPL-3.0 License
it: Licenza GPL-3.0

en: Edit Task
it: Modifica attività

en: Failed to update status
it: Impossibile aggiornare lo stato

en: Failed to update task status
it: Impossibile aggiornare lo stato dell'attività

en: Kanban column created
it: Colonna Kanban creata

en: Kanban column deleted
it: Colonna Kanban eliminata

en: Kanban columns reordered
it: Colonne Kanban riordinate

en: Kanban column visibility changed
it: La visibilità della colonna Kanban è stata modificata

en: Kanban columns updated
it: Colonne Kanban aggiornate

en: Update
it: Aggiornamento

en: Failed to refresh kanban columns
it: Impossibile aggiornare le colonne kanban

en: Loading task details...
it: Caricamento dettagli attività...

en: Assigned To
it: Assegnato a

en: Tracked
it: Seguito

en: Estimated
it: Stima

en: View Full Details
it: Visualizza i dettagli completi

en: Create Task
it: Crea attività

en: Add a new task to your project to break down work into manageable components
it: Aggiungi una nuova attività al tuo progetto per suddividere il lavoro in componenti gestibili

en: Back to Tasks
it: Torna a Attività

en: Task Name
it: Nome dell'attività

en: Enter a descriptive task name
it: Inserisci un nome descrittivo per l'attività

en: Choose a clear, descriptive name that explains what needs to be done
it: Scegli un nome chiaro e descrittivo che spieghi cosa deve essere fatto

en: Provide detailed information about the task, requirements, and any specific instructions...
it: Fornire informazioni dettagliate sull'attività, sui requisiti ed eventuali istruzioni specifiche...

en: Optional: Add context, requirements, or specific instructions for the task
it: Facoltativo: aggiungi contesto, requisiti o istruzioni specifiche per l'attività

en: Select the project this task belongs to
it: Seleziona il progetto a cui appartiene questa attività

en: Low
it: Basso

en: Medium
it: Medio

en: High
it: Alto

en: Urgent
it: Urgente

en: Initial Status
it: Stato iniziale

en: Done
it: Fatto

en: Optional: Set a deadline for this task
it: Facoltativo: impostare una scadenza per questa attività

en: Estimated Hours
it: Ore stimate

en: Optional: Estimate how long this task will take
it: Facoltativo: stimare quanto tempo richiederà questa attività

en: Assign To
it: Assegna a

en: Unassigned
it: Non assegnato

en: Optional: Assign this task to a team member
it: Facoltativo: assegna questa attività a un membro del team

en: Task Creation Tips
it: Suggerimenti per la creazione di attività

en: Use action verbs and be specific about what needs to be done
it: Usa verbi d'azione e sii specifico su ciò che deve essere fatto

en: Realistic Estimates
it: Stime realistiche

en: Consider complexity and dependencies when estimating time
it: Considerare la complessità e le dipendenze quando si stima il tempo

en: Set Deadlines
it: Imposta le scadenze

en: Due dates help prioritize work and track progress
it: Le scadenze aiutano a stabilire le priorità del lavoro e a tenere traccia dei progressi

en: Priority Matters
it: Le priorità sono questioni

en: Use priority levels to help team members focus on what's most important
it: Utilizza i livelli di priorità per aiutare i membri del team a concentrarsi su ciò che è più importante

en: Update task details and settings for "%(task)s"
it: Aggiorna i dettagli e le impostazioni dell'attività per "%(task)s"

en: Back to Task
it: Torna all'attività

en: Task Information
it: Informazioni sull'attività

en: Update Task
it: Aggiorna attività

en: Estimate used
it: Stima utilizzata

en: Actual
it: Reale

en: Current Task Info
it: Informazioni sull'attività corrente

en: Current Status
it: Stato attuale

en: Current Priority
it: Priorità attuale

en: Currently Assigned To
it: Attualmente assegnato a

en: Current Due Date
it: Data di scadenza attuale

en: Current Estimate
it: Stima attuale

en: hours
it: ore

en: Actual Hours
it: Ore effettive

en: Started
it: Iniziato

en: Edit Tips
it: Modifica suggerimenti

en: Status Changes
it: Modifiche di stato

en: Changing status may affect time tracking and progress calculations
it: La modifica dello stato può influire sul monitoraggio del tempo e sui calcoli dei progressi

en: Due Date Updates
it: Aggiornamenti della data di scadenza

en: Consider team workload when adjusting deadlines
it: Considerare il carico di lavoro del team quando si modificano le scadenze

en: Assignment Changes
it: Modifiche all'assegnazione

en: Notify team members when reassigning tasks
it: Avvisare i membri del team quando si riassegnano le attività

en: Updating...
it: Aggiornamento...

en: Filter Tasks
it: Filtra attività

en: Delete Selected Tasks
it: Elimina attività selezionate

en: Change Status for Selected Tasks
it: Modifica lo stato per le attività selezionate

en: Assign Selected Tasks
it: Assegna compiti selezionati

en: Assign Tasks
it: Assegna compiti

en: Move Selected Tasks to Project
it: Sposta le attività selezionate nel progetto

en: Select Project
it: Seleziona Progetto

en: Move Tasks
it: Sposta attività

en: Are you sure you want to delete the task "{name}"?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'attività "{name}"?

en: Cannot delete task "{name}" because it has time entries. Please delete the time entries first.
it: Impossibile eliminare l'attività "{name}" perché contiene voci di orario. Elimina prima le voci relative all'orario.

en: Delete Task
it: Elimina attività

en: My Tasks
it: I miei compiti

en: New Task
it: Nuovo compito

en: Tasks assigned to or created by you
it: Attività assegnate o create da te

en: total
it: totale

en: Filter My Tasks
it: Filtra le mie attività

en: Task name or description
it: Nome o descrizione dell'attività

en: All Priorities
it: Tutte le priorità

en: Task Type
it: Tipo di attività

en: Assigned to Me
it: Assegnato a me

en: Created by Me
it: Creato da me

en: Show overdue only
it: Mostra solo in ritardo

en: Apply Filters
it: Applica filtri

en: Created by me
it: Creato da me

en: View Details
it: Visualizza dettagli

en: My tasks pagination
it: L'impaginazione dei miei compiti

en: No tasks found
it: Nessuna attività trovata

en: You don't have any tasks assigned to you or created by you yet.
it: Non hai ancora alcuna attività assegnata o creata da te.

en: Create Your First Task
it: Crea la tua prima attività

en: View All Tasks
it: Visualizza tutte le attività

en: Overdue Tasks
it: Compiti scaduti

en: Requires immediate attention
it: Richiede attenzione immediata

en: items
it: elementi

en: Overdue Tasks Detected
it: Rilevate attività scadute

en: There are
it: Ci sono

en: overdue tasks that require immediate attention.
it: compiti scaduti che richiedono attenzione immediata.

en: Please review and update these tasks to prevent further delays.
it: Rivedi e aggiorna queste attività per evitare ulteriori ritardi.

en: Due:
it: Dovuto:

en: Actual:
it: Effettivo:

en: No Overdue Tasks!
it: Nessuna attività in ritardo!

en: Great job! All tasks are currently on schedule.
it: Ottimo lavoro! Tutte le attività sono attualmente in programma.

en: Enter new due date (YYYY-MM-DD):
it: Inserisci la nuova data di scadenza (AAAA-MM-GG):

en: Are you sure you want to extend the due date to
it: Sei sicuro di voler estendere la data di scadenza a?

en: for all overdue tasks?
it: per tutte le attività scadute?

en: Bulk due date update feature coming soon!
it: La funzionalità di aggiornamento in blocco delle date di scadenza sarà presto disponibile!

en: Enter new priority (low/medium/high/urgent):
it: Inserisci la nuova priorità (bassa/media/alta/urgente):

en: Are you sure you want to set priority to
it: Sei sicuro di voler impostare la priorità su

en: Bulk priority update feature coming soon!
it: La funzionalità di aggiornamento prioritario in blocco sarà presto disponibile!

en: Invalid priority. Please use: low, medium, high, or urgent
it: Priorità non valida. Utilizzare: basso, medio, alto o urgente

en: Start task and mark as In Progress?
it: Avviare l'attività e contrassegnarla come In corso?

en: Change Task Status
it: Modifica stato attività

en: Mark task as To Do?
it: Contrassegnare l'attività come Da fare?

en: Pause
it: Pausa

en: Mark task as Done?
it: Contrassegnare l'attività come completata?

en: Complete Task
it: Completa l'attività

en: Complete
it: Completare

en: Reopen task to Review?
it: Riaprire l'attività da rivedere?

en: Reopen Task
it: Riapri attività

en: Reopen
it: Riaprire

en: Create Time Entry Template
it: Crea modello di immissione ora

en: e.g., Daily Standup, Client Meeting
it: ad esempio, Daily Standup, Client Meeting

en: e.g., 1.0, 0.5
it: ad esempio, 1.0, 0.5

en: Pre-fill notes for this type of time entry
it: Precompilare le note per questo tipo di immissione dell'ora

en: e.g., meeting, development, admin
it: ad esempio, riunione, sviluppo, amministrazione

en: Edit Template
it: Modifica modello

en: Are you sure you want to delete this template?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo modello?

en: Delete Template
it: Elimina modello

en: Usage Statistics
it: Statistiche sull'utilizzo

en: Duplicate Entry
it: Voce duplicata

en: Duplicate Time Entry
it: Inserimento orario duplicato

en: Log Time Manually
it: Registra l'ora manualmente

en: Create a copy of a previous entry with new times
it: Crea una copia di una voce precedente con nuovi orari

en: Create a new time entry
it: Crea una nuova voce temporale

en: Duplicating entry:
it: Voce duplicata:

en: Original:
it: Originale:

en: to
it: A

en: No task
it: Nessun compito

en: Tasks load after selecting a project
it: Le attività vengono caricate dopo aver selezionato un progetto

en: What did you work on?
it: Su cosa hai lavorato?

en: tag1, tag2
it: etichetta1, etichetta2

en: Failed to load tasks
it: Impossibile caricare le attività

en: Track your time with a visual timer
it: Tieni traccia del tuo tempo con un timer visivo

en: Estimated Completion
it: Completamento stimato

en: Calculating...
it: Calcolo...

en: Based on average session duration
it: Basato sulla durata media della sessione

en: No active timer. Start one below!
it: Nessun timer attivo. Iniziane uno qui sotto!

en: Start New Timer
it: Avvia un nuovo timer

en: Select a project...
it: Seleziona un progetto...

en: Add notes about what you're working on...
it: Aggiungi note su ciò su cui stai lavorando...

en: Recent Projects
it: Progetti recenti

en: Today's Stats
it: Le statistiche di oggi

en: Settings
it: Impostazioni

en: No project
it: Nessun progetto

en: In progress
it: In corso

en: View all time entries
it: Visualizza tutte le voci relative all'orario

en: No recent time entries
it: Nessuna immissione di orari recenti

en: Manage your account settings and preferences
it: Gestisci le impostazioni e le preferenze del tuo account

en: Profile Information
it: Informazioni sul profilo

en: Username cannot be changed
it: Il nome utente non può essere modificato

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Required for email notifications
it: Obbligatorio per le notifiche e-mail

en: Notification Preferences
it: Preferenze di notifica

en: Enable Email Notifications
it: Abilita notifiche e-mail

en: Master switch for all email notifications
it: Interruttore principale per tutte le notifiche e-mail

en: Overdue Invoice Notifications
it: Notifiche di fatture scadute

en: Task Assignment Notifications
it: Notifiche di assegnazione di attività

en: Comment & Mention Notifications
it: Notifiche di commenti e menzioni

en: Weekly Time Summary Email
it: E-mail di riepilogo dell'orario settimanale

en: Display Preferences
it: Visualizza preferenze

en: Light
it: Leggero

en: Time Rounding Preferences
it: Preferenze di arrotondamento temporale

en: Configure how your time entries are rounded. This affects how durations are calculated when you stop timers.
it: Configura il modo in cui vengono arrotondati gli inserimenti di tempo. Ciò influisce sul modo in cui vengono calcolate le durate quando si arrestano i timer.

en: Enable Time Rounding
it: Abilita l'arrotondamento temporale

en: Round time entries to configured intervals
it: Voci orarie di andata e ritorno a intervalli configurati

en: Rounding Interval
it: Intervallo di arrotondamento

en: Time entries will be rounded to this interval
it: Le voci di tempo verranno arrotondate a questo intervallo

en: Rounding Method
it: Metodo di arrotondamento

en: Overtime Settings
it: Impostazioni degli straordinari

en: Set your standard working hours per day. Any time worked beyond this will be counted as overtime.
it: Imposta il tuo orario di lavoro standard giornaliero. Qualsiasi ora lavorata oltre tale orario verrà conteggiata come straordinario.

en: Standard Hours Per Day
it: Orari standard giornalieri

en: Typically 8 hours for a full-time job
it: Normalmente 8 ore per un lavoro a tempo pieno

en: How it works
it: Come funziona

en: If you work more than your standard hours in a day, the extra time will be tracked as overtime in reports and analytics.
it: Se lavori più del tuo orario standard in un giorno, il tempo extra verrà tracciato come straordinario nei report e nelle analisi.

en: Regional Settings
it: Impostazioni regionali

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Date Format
it: Formato data

en: Time Format
it: Formato ora

en: Week Starts On
it: La settimana inizia il

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedi

en: Saturday
it: Sabato

en: Time rounding is disabled. All times will be recorded exactly as tracked.
it: L'arrotondamento temporale è disabilitato. Tutti i tempi verranno registrati esattamente come tracciati.

en: No rounding - times will be recorded exactly as tracked.
it: Nessun arrotondamento: i tempi verranno registrati esattamente come tracciati.

en: Actual time:
it: Tempo effettivo:

en: Rounded:
it: Arrotondato:

en: With
it: Con

en:  minute intervals
it: intervalli di minuti

en: Create Weekly Goal
it: Crea obiettivo settimanale

en: Create Weekly Time Goal
it: Crea un obiettivo temporale settimanale

en: Set a target for hours to work this week
it: Stabilisci un obiettivo per le ore di lavoro questa settimana

en: Target Hours
it: Ore target

en: How many hours do you want to work this week?
it: Quante ore vuoi lavorare questa settimana?

en: Week Start Date
it: Data di inizio settimana

en: Leave blank to use current week (starting Monday)
it: Lascia vuoto per utilizzare la settimana corrente (a partire da lunedì)

en: Optional notes about your goal...
it: Note facoltative sul tuo obiettivo...

en: Quick Presets
it: Preimpostazioni rapide

en: Tips for Setting Goals
it: Suggerimenti per la definizione degli obiettivi

en: Be realistic: Consider holidays, meetings, and other commitments
it: Sii realistico: considera le vacanze, le riunioni e altri impegni

en: Start conservative: You can always adjust your goal later
it: Inizia in modo conservativo: puoi sempre modificare il tuo obiettivo in un secondo momento

en: Track progress: Check your dashboard regularly to stay on track
it: Tieni traccia dei progressi: controlla regolarmente la dashboard per rimanere aggiornato

en: Typical full-time: 40 hours per week (8 hours/day, 5 days)
it: Tipico tempo pieno: 40 ore settimanali (8 ore al giorno, 5 giorni)

en: Edit Weekly Goal
it: Modifica obiettivo settimanale

en: Edit Weekly Time Goal
it: Modifica obiettivo temporale settimanale

en: Week Period
it: Periodo della settimana

en: Current Progress
it: Progresso attuale

en: Are you sure you want to delete this goal?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo obiettivo?

en: Delete Goal
it: Elimina obiettivo

en: Weekly Time Goals
it: Obiettivi di tempo settimanali

en: Set and track your weekly hour targets
it: Imposta e monitora i tuoi obiettivi orari settimanali

en: New Goal
it: Nuovo obiettivo

en: Total Goals
it: Obiettivi totali

en: Success Rate
it: Tasso di successo

en: Current Week Goal
it: Obiettivo della settimana corrente

en: Remaining Hours
it: Ore rimanenti

en: Days Remaining
it: Giorni rimanenti

en: Avg Hours/Day Needed
it: Media ore/giorno necessarie

en: Edit Goal
it: Modifica obiettivo

en: No goal set for this week
it: Nessun obiettivo fissato per questa settimana

en: Create a weekly time goal to start tracking your progress
it: Crea un obiettivo temporale settimanale per iniziare a monitorare i tuoi progressi

en: Goal History
it: Storia degli obiettivi

en: Target
it: Bersaglio

en: Weekly Goal Details
it: Dettagli obiettivo settimanale

en: Daily Breakdown
it: Ripartizione giornaliera

en: Time Entries This Week
it: Voci di tempo questa settimana

en: No Project
it: Nessun progetto

en: No time entries recorded for this week yet
it: Nessun inserimento di orari registrato per questa settimana ancora

en: Overpaid
it: Pagato troppo

en: Cash
it: Contanti

en: Check
it: Controllo

en: Bank Transfer
it: Bonifico bancario

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: Debit Card
it: Carta di debito

en: Stripe
it: Banda

en: Company Card
it: Carta aziendale

en: Approved
it: Approvato

en: Reimbursed
it: Rimborsato

en: Processing
it: Elaborazione

en: Partial
it: Parziale

en: 80% Budget Warning
it: Avviso di bilancio dell'80%.

en: Budget Limit Reached
it: Limite di budget raggiunto

en: Info
it: Informazioni

en: Invoice #: %(num)s
it: Fattura n.: %(num)s

en: Issue Date: %(date)s
it: Data di emissione: %(date)s

en: Due Date: %(date)s
it: Data di scadenza: %(date)s

en: Quote For:
it: Preventivo per:

en: Quote Details:
it: Dettagli preventivo:

en: Items:
it: Elementi:

en: Total:
it: Totale:

en: Please log in to access this page
it: Effettua il login per accedere a questa pagina
